Nintendo Classic Mini

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Δεν είμαι και πολύ της κονσόλας, και ομολογώ ότι δε βίωσα στη χρυσή εποχή, από πρώτο χέρι, το σινάφι τους!
To Nes το έβλεπα, μέσα από τα περιοδικά των home computers, αλλά, λίγο τα minimal του πράγματος, λίγο η ανάλυση των γραφικών στα παιχνίδια, δε ξέρω...μου φαίνονταν κάπως ..."προϊστορικό"! Προφανώς, η μοίρα (κοσμικός φαρσέρ) έκρινε ότι είμαι ο κατάλληλος για να εκτιμήσει τις αρετές του Nes - mini, και ο άγιος Βασίλης (με τη μορφή του αδερφού μου), μου δώρισε ένα για να έχω! -"Πάρτο, εσένα σου αρέσουν αυτά".

Και να μαι βραδιάτικα (αφού πρώτα κοιμήθηκαν όλοι) να δοκιμάζω τα ανακλαστικά μου στην οθόνη.
Αρχικά, να πω, ότι για ένα πράγμα παραδέχομαι τη Nintendo! Πουλά μια ιδέα, δέκα φορές, και βγάζει και από τη μύγα ξύγκι! Δε πίστευα τότε στα μάτια μου, όταν έβλεπα τον κόσμο να αγοράζει, τη τέταρτη (ή πέμπτη, δε θυμάμαι) έκδοση face lifting, του παλιού GBA και να ζητάει και άλλα! Με το Nes mini, έχουμε πάλι μια από τα ίδια.

Για να μη σας κουράζω με αναλύσεις θα πω:

1)Παρόλη την ¨απροθυμία μου" πέρασα καλά! 30 παιχνίδια στη ROM είναι αυτά.
2) Τα games της κονσόλας (και στην περίπτωση μας του NES), αν και χοντροκομμένα, έχουν μάλλον καλύτερο frame rate από τα home computers. Είναι διασκεδαστικά!
3)Το μηχάνημα είναι χαριτωμένο.
4) Έχει και επιλογή για CRT scan lines!
5) Αυτό το NES, είχε πολύ γλυκό ήχο τελικά.
6) Έχει κοντά καλώδια (και του χειριστηρίου)
7) Δεν έχει τροφοδοτικό. Ευτυχώς είχα ένα επιτραπέζιο ραδιόφωνο / mp3 player και ταίριαξε περίφημα.
8) Η διάταξη βγάζει άψογη ποιότητα εικόνας. Η χαρά των ματιών (ξεχάστε τις μόντες).
9) Κάνει κάποιου είδος Save στα παιχνίδια, δε κάθισα να δω το πως (και αν βολεύει).
10) Δεν είμαι φαν, αλλά βλέποντας την υστερία που κυριαρχεί για το συγκεκριμένο, λέω να πάω να το βάλω σε θυρίδα.
11) Βγάζει HDMI για το video! Αν είσαστε Retro τύπος και η οθόνη σας δε το υποστηρίζει, θα ζοριστείτε.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Αχαααα! Έπεσες κι εσύ στα δίχτυα της μεγάλης Ν ! :D

Πραγματικά, η συγκεκριμένη πέρα του hype και της μαζικής υστερίας που είχε προκαλέσει με την στιγμιαία και παροδική "εξαφάνιση" της από τα ράφια, έχει όλα τα χαρίσματα που την κάνουν πολύ σαγηνευτική και "sexy" :p ώστε να ασχοληθεί κάποιος (ακόμη και μη fan boy) μαζί της.
Καλού - Κακού κράτα το κουτί και όταν την βαρεθείς αποθήκευσε την κάπου σίγουρα και με ασφάλεια...Όπως σωστά ανάφερες, πρόκειται περί άκρως συλλεκτικού αντικειμένου, σωστή επένδυση για το μέλλον! :D :)

Με γεια και καλορίζικη Jimmy :thumbup:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
244
Επίσης για την τροφοδοσία αρκεί (συνήθως) και μια απλή USB θύρα, όπως πχ αυτή της τηλεόρασης αν έχει. Πολύ βολικό!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
@Geo: Έχεις πιάσει το σφυγμό μου απόλυτα. Θα ασχοληθώ για λίγο μαζί της (για να μελετήσω το NES) και ύστερα θα το στολίσω σαν τρόπαιο. Πάντως, πρόσεξαν πολύ το σήμα που βγάζει. Ξεκουράστηκε το μάτι μου βρε παιδί μου.

@konch: Αυτή είναι εξαιρετική ιδέα! Τελικά εσύ (αν θυμάμαι καλά, σε ενδιέφερε) το επιχείρησες;

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
244
turrican said:
@konch: Αυτή είναι εξαιρετική ιδέα! Τελικά εσύ (αν θυμάμαι καλά, σε ενδιέφερε) το επιχείρησες;
Ναι, έτσι το έχω. Στην τηλεόραση πάνε 2 καλώδια ωραία και μαζεμένα, το HDMI και ένα USB. Ειδικά σε USB 3 port που βάση specification επιτρέπει μέχρι 900 mA είναι 100% σίγουρο ότι λειτουργεί. Σε USB 2 εξαρτάται από τη θύρα, μπακαλίστικα αν λειτουργεί εξωτερικός δίσκος θα λειτουργήσει και το NES.

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Μονο η Nintendo θα πουλαγε κατι που της κοστιζει 5 ευρω στα 60 ευρω και δεν θα εβαζε ενα τροφοδοτικο της πλακας στη συσκευασια...

Ωραια παρουσιαση κατα τα αλλα...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Αχχχ ρε Δημήτρη γιατί το έκανες αυτό! Και εγώ το σκεφτόμουν να το χτυπήσω, μόνο και μόνο επειδή ειναι Ν.

Πολύ όμορφη η παρουσίαση σου! Πραγματικά είσαι ο τελευταίος που περίμενα να αγοράσει κονσόλα next-old-gen! :thumbup: :thumbup: Με εξέπληξες ευχάριστα!!!!! ;)

Απο όσο γνωρίζω, πλέον μπορείς μεσω USB να το *χακέψεις* και να περάσεις και άλλα παιχνιδάκια ;) (αν βαρεθείς τα 30!)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
dR_wH0 said:
....Απο όσο γνωρίζω, πλέον μπορείς μεσω USB να το *χακέψεις* και να περάσεις και άλλα παιχνιδάκια ;) (αν βαρεθείς τα 30!)
Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Όποιος το καταφέρει ποστάρει κατευθείαν προς τέρψιν των οφθαλμών και γνώση και παραδειγματική συμμόρφωση των υπολοίπων !!! :cool:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Έχω δεί διάφορους οδηγούς που βασίζονται στο hakchi του madmonkey.

Τί είναι το hakchi2 ?

NES Mini pimp tool

This application can add more games to your Nintendo Classic Mini. All you need is to connect it to PC via microUSB cable. No soldering, no disassembling.
Μπορείτε να κατεβάσετε το utility απο το github

https://github.com/ClusterM/hakchi2

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Αν και εχω χασει επεισοδια νομιζω οτι με αυτα τα χακαρισματα οσο περισσοτερα παιχνιδια φορτωνεις τοσο μειωνονται οι θεσεις για save...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Ε λογικό είναι - αλλά σκοπός δεν είναι να το πιτάρεις. Να βάζεις και να βγάζεις παιχνίδια ανάλογα με τις ορέξεις!! :D :D

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
konch said:
Ναι, έτσι το έχω. Στην τηλεόραση πάνε 2 καλώδια ωραία και μαζεμένα, το HDMI και ένα USB. Ειδικά σε USB 3 port που βάση specification επιτρέπει μέχρι 900 mA είναι 100% σίγουρο ότι λειτουργεί. Σε USB 2 εξαρτάται από τη θύρα, μπακαλίστικα αν λειτουργεί εξωτερικός δίσκος θα λειτουργήσει και το NES.
Πως τα κατάφερες και το απέκτησες βρε θηρίο; Ωραίος!

dR_wH0 said:
Αχχχ ρε Δημήτρη γιατί το έκανες αυτό! Και εγώ το σκεφτόμουν να το χτυπήσω, μόνο και μόνο επειδή ειναι Ν.
Που να δεις τι έγινε στα καταστήματα! Με τις απλησίαστες τιμές του σύγχρονου console gaming, μπήκε ο κόσμος, σε έξαλλη κατάσταση, στα καταστήματα και τα αγόραζε σαν φρέσκα ψωμάκια! Με τιμή, στα όρια μιας κονσόλας της παλιάς εποχής, έβγαλαν υποχρεώσεις σε ανίψια, εγγόνια, βαφτιστήρια. Πολλοί δεν ήξεραν τι ακριβώς αγοράζανε!

Πάντως, έχω αρκετή τριβή με τη Nintendo (για ερευνητικούς σκοπούς), από την εποχή του GC και ύστερα.
Για το χακ θα έχω τα μάτια μου ανοικτά!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
turrican said:
Που να δεις τι έγινε στα καταστήματα! Με τις απλησίαστες τιμές του σύγχρονου console gaming, μπήκε ο κόσμος, σε έξαλλη κατάσταση, στα καταστήματα και τα αγόραζε σαν φρέσκα ψωμάκια! Με τιμή, στα όρια μιας κονσόλας της παλιάς εποχής, έβγαλαν υποχρεώσεις σε ανίψια, εγγόνια, βαφτιστήρια. Πολλοί δεν ήξεραν τι ακριβώς αγοράζανε!
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Για να πώ κ εγώ την αμαρτία μου, είμαι σε λίστα αναμονής για το Nintendo Switch! :lol: :lol: :lol: Βέβαια θα πρέπει ο βέβηλος να απαλοτροιώσω μερικά πράγματα απο το πατάρι αλλά....ειναι για χάρη της Nintendo! :D :D :D

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Ρε φίλε, είναι σαν να βλέπω θρίλερ!
Αυτή η εταιρία απαγάγει όσους γνωρίζω, και βάζει στη θέση τους ένα alien κλώνο!
Σύντομα η Nintendo θα έχει το δικό της στρατό και θα καταλάβει τον κόσμο!

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
737
Άντε να πω και εγω την αμαρτία μου, μου το έκαναν δώρο τα Χριστούγεννα υιός και μαμά, του εχω "χώσει" μεσα πάνω απο 100 παιχνιδια και μια χαρά κάνει save κλπ.

https://gbatemp.net/threads/hakchi2-nes ... ol.456256/

Εδώ το πως!

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Ρε φίλε...αρχίζει να γίνεται τρομακτικό!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
turrican said:

We....want....Niintennndoooooo!!!! :devilish: :devilish: :devilish: :devilish:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Ορίστε μας!...θα με κάνετε να το ψάξω κι εγώ! :D

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
244
turrican said:
Πως τα κατάφερες και το απέκτησες βρε θηρίο; Ωραίος!
Γιατί, ακόμα δεν είναι διαθέσιμο στα καταστήματα? Ήξερα για τον χαμό που γινόταν στην αρχή αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα υπάρχει ακόμα έλλειψη. Προσωπικά το είχα κάνει προπαραγγελία στα public, με πήραν τηλ. μέσα στον Νοέμβριο και πέρασα και το πήρα απλά και ξεκούραστα.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
776
turrican said:
Εντάξει, όχι και όλους πάντως: εμένα προσωπικά η Nintendo με συγκινούσε ανέκαθεν λιγότερο κι απ' τα... νερόβραστα κολοκυθάκια (!), οπότε σε πρώτη ευκαιρία θα προτάξω τα στήθια μου στο στρατό της Nintendo ώστε να μην καταλάβει τον κόσμο (και τελικά να καταλήξουμε όλοι σκλάβοι της Apple, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... :( ).