Nintendo Classic Mini

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Μέσα μας είμαστε όλοι κρυφο-φαν-μποϋς της Nintendo! Όλοι!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,339
clemenza said:
.... Εντάξει, όχι και όλους πάντως: εμένα προσωπικά η Nintendo με συγκινούσε ανέκαθεν λιγότερο κι απ' τα... νερόβραστα κολοκυθάκια (!)...
Τα νεροβραστα κολοκυθάκια με λαδολέμονο είναι πολύ νόστιμα και απείρως πιο εύκολοχωνευτα από τον μουστακαλή. :lol:
Οι ομορφιές της SEGA στα Megadrive και Dreamcast / Naomi δεν συγκρίνονται με κανέναν μπεμπεκο υδραυλικό :D
Παρόλα αυτά και για να μην είμαι άδικος, γουστάρω πολύ Super Nintendo και Virtual Boy. Εκεί που γίνομαι δε αλοιφή είναι τα Game&Watch.... Ορίστε.. Εξομολογηθηκα! :geek: :speechless:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Nintendo = Mario k Zelda
SEGA = Run and Gun παιχνίδια, Megaman, κτλ
PS1/2 = Final Fantasy Games και Spyro The Dragon

Ουφ... :)

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
138
Pluto63 said:
Άντε να πω και εγω την αμαρτία μου, μου το έκαναν δώρο τα Χριστούγεννα υιός και μαμά, του εχω "χώσει" μεσα πάνω απο 100 παιχνιδια και μια χαρά κάνει save κλπ.

https://gbatemp.net/threads/hakchi2-nes ... ol.456256/

Εδώ το πως!
Ποιες ακριβώς οδηγίες ακολούθησες για να περάσεις τα επιπλέον παιχνίδια;
Αντιμετώπισες κανένα πρόβλημα ή όλα πήγαν καλά; Στο λινκ που έβαλες, αρκετοί αναφέρουν πως δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τη διαδικασία; Πρέπει να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερα; Παίζει ρόλο τι windows έχουμε, το antivirus κτλ;
Το πρόγραμμα zadig για ποιο λόγο χρειάζεται; Το είδα σε κάποια tutorial στο youtube, αλλά σε κάποιες άλλες οδηγίες δεν το αναφέρουν καθόλου.
Thanks

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Κώστα Trial and error is the way to go. Κλείσε antivirus και βάλε μπρός - η μισή χαρά είναι στο να ξεπερνάς τα προβλήματα που συναντάς, στην προσπάθεια να δείς τι παίζει τι δεν παίζει.

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
138
Πρώτα θα κάνω μια διαλογή με τα 100 καλύτερα παιχνίδια του NES.
Αφού τα διαλέξω, στη συνέχεια θα προσπαθήσω να τα περάσω και ο Θεός...βοηθός.
Το θετικό που διάβασα είναι ότι πολύ δύσκολα να μπρικάρει το Mini NES.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,339
dR_wH0 said:
Nintendo = Mario k Zelda
SEGA = Run and Gun παιχνίδια, Megaman, κτλ
PS1/2 = Final Fantasy Games και Spyro The Dragon

Ουφ... :)
Σωστός!!!!.... αλλά στην SEGA βάζω και όλα τα θαυμάσια shmups (που όπως ξέρεις τα λατρεύω και τα έχω κάνει εικόνισμα :cool: )
Ο υδραύλικας, τι shmup να παρουσιάσει...μήπως αυτό;

:lol: :lol: :lol: :p :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
kostakis said:
Πρώτα θα κάνω μια διαλογή με τα 100 καλύτερα παιχνίδια του NES.
Αφού τα διαλέξω, στη συνέχεια θα προσπαθήσω να τα περάσω και ο Θεός...βοηθός.
Το θετικό που διάβασα είναι ότι πολύ δύσκολα να μπρικάρει το Mini NES.
Ναι dont worry για Bricking ;)

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
317
dR_wH0 said:
Μέσα μας είμαστε όλοι κρυφο-φαν-μποϋς της Nintendo! Όλοι!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

:rolleyes: :alien:

Υ.Γ. Τώρα αν εννοείς υπό το πρίσμα του ότι η Nintendo είναι o :lol: "καλύτερος πελάτης" της emuscene :rofl: το συζητάμε ...
(αφού τα μηχανήματα της και ειδικά από τα 32bit μετά (N64,Gamecube,Wii,WiiU) είναι από τα πρώτα που εξομοιώνονται συνήθως και σχετικά νωρίς )

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Pr Dakkar said:
Υ.Γ. Τώρα αν εννοείς υπό το πρίσμα του ότι η Nintendo είναι o :lol: "καλύτερος πελάτης" της emuscene :rofl: το συζητάμε ...
(αφού τα μηχανήματα της και ειδικά από τα 32bit μετά (N64,Gamecube,Wii,WiiU) είναι από τα πρώτα που εξομοιώνονται συνήθως και σχετικά νωρίς )
Άρα κανείς δεν γλυτώνει!!!! :D :D :D :thumbup: :thumbup: :thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
konch said:
Γιατί, ακόμα δεν είναι διαθέσιμο στα καταστήματα? Ήξερα για τον χαμό που γινόταν στην αρχή αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα υπάρχει ακόμα έλλειψη. Προσωπικά το είχα κάνει προπαραγγελία στα public, με πήραν τηλ. μέσα στον Νοέμβριο και πέρασα και το πήρα απλά και ξεκούραστα.
Αν είναι διαθέσιμο; Χαμός γίνεται! Ότι έρχεται είναι προπαραγγελία! Να φανταστείς εκκρεμεί και η παραγγελία μου, του δεύτερου χειριστηρίου (πες μου ότι το έχεις!!!).

clemenza said:
Εντάξει, όχι και όλους πάντως: εμένα προσωπικά η Nintendo με συγκινούσε ανέκαθεν λιγότερο κι απ' τα... νερόβραστα κολοκυθάκια (!), οπότε σε πρώτη ευκαιρία θα προτάξω τα στήθια μου στο στρατό της Nintendo ώστε να μην καταλάβει τον κόσμο (και τελικά να καταλήξουμε όλοι σκλάβοι της Apple, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... :( ).
Πρόσεχε Πανο, εγώ και ο Pluto63 το παίζαμε βαριά πεπόνια, και τσουπ, κατευθείαν, μας ήρθε δωράκι!
Έχουν σύστημα για την παγκόσμια κυριαρχία!
(Μόνο την περίπτωση του Geo δεν έχω "λύσει" ακόμα. Θα του το κάνουν δώρο; ή θα το πάρει ο ίδιος και θα πει ότι το βρήκε σε κάδο; :p :p :p )

clemenza

Retro Addict
Reaction score
757
dR_wH0 said:
Χτύπα ξύλο βρε γρουσούζη μεσημεριάτικα! :lol:

geoanas said:
Τα νεροβραστα κολοκυθάκια με λαδολέμονο είναι πολύ νόστιμα και απείρως πιο εύκολοχωνευτα από τον μουστακαλή. :lol:
Χαχαχα! Αυτή η προσέγγιση μου αρέσει! ;)

turrican said:
Πρόσεχε Πανο, εγώ και ο Pluto63 το παίζαμε βαριά πεπόνια, και τσουπ, κατευθείαν, μας ήρθε δωράκι!
Έχουν σύστημα για την παγκόσμια κυριαρχία!
Α, μα φίλε εγώ δεν το παίζω βαρύ πεπόνι, είμαι: 12 κιλά έχω πάρει μέσα σε ενάμισι χρόνο! o_O

Ότι έχουν σύστημα για την παγκόσμια κυριαρχία σίγουρα έχουν - και μάλιστα αποτελεσματικότατο. Δεν μπορώ να φανταστώ άλλη εταιρία στον πλανήτη να έχει κυκλοφορήσει τόσες φλόμπες σε hardware και software την τελευταία 20ετία και παρόλα αυτά να παραμένει υγιής και κερδοφόρα! Εδώ η κακομοίρα η Sega απλά τόλμησε να κυκλοφορήσει κονσόλα που ήταν λίγο χειρότερη απ' το Playstation (Saturn) και όχι μόνο πάτωσε αυτό, αλλά πάτωσε κι ο διάδοχός του (Dreamcast) που όταν εμφανίστηκε ήταν η καλύτερη κονσόλα στον κόσμο! Τι να πει κανείς... :(

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
Πραγματικά, αυτό με τη Nindy είναι εξοργιστικό!
Προσπαθώ να διδαχθώ κάτι απο αυτό!

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
138
Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν κατάλαβα καλά από το βίντεο.
Πρώτα πρέπει να κάνουμε εγκατάσταση τους drivers (nesmini_driver.exe) από το αρχείο drivers που βρίσκεται μέσα στο hakchi2.zip ;
Για να κάνουμε εγκατάσταση τους drivers πρέπει να έχουμε συνδεδεμένο το Mini NES με το καλώδιο USB στον Η/Υ ή όχι; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργήσουν σωστά οι drivers και τότε πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ένα πρόγραμμα (Zadig);
Το δεύτερο που δεν κατάλαβα είναι πως περνάμε μέσα τις ρομς από τα παιχνίδια. Απλά τις μεταφέρουμε χύμα και το πρόγραμμα τις αρχειοθετεί με αλφαβητική σειρά σε φακέλους ή πρέπει εμείς να δημιουργήσουμε τους φακέλους και να μεταφέρουμε τα παιχνίδια στο σωστό φάκελο;
Ευχαριστώ

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
Ρε φίλε καταπληκτικό! Χωράνε όλα αυτά εκεί μέσα; :eek:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
Μόλις πριν μια εβδομάδα, έφτασε το δεύτερο χειριστήριο που είχε παραγγελθεί από τις αρχές του χρόνου (δείτε την αρχή του θέματος).
Εντάξει, τι να πω τώρα; Η Nintendo παίζει επικίνδυνα. Το συγκεκριμένο είχε παραγγελθεί με την παλαιά τιμή (κοντά στα 11 ευρώ μου είπαν). Ήμουν απο τους τυχερούς! Τώρα στη καλύτερη περίπτωση θα το βρείτε στα είκοσι, ενώ σε κάποια καταστήματα πωλείται στα τριάντα ευρώ. Να σας πω τι γεύση μου άφησε αυτή η ιστορία; Είναι λίγο κατάντια. ΟΚ ξέρω ότι η Nintendo πάντα πούλαγε μια ιδέα για δέκα ζωές. Όμως να φτάσει και σε τακτικές τεχνητής έλλειψης (που θα ανεβάσει τις τιμές), δε το φανταζόμουν ποτέ...

ni1.jpg

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
Α! Να πω επίσης ότι αριστερά το πράσινο κουτί, έχει επίσης πού σημαντικό ρόλο...
terk.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,339
Υπάρχουν αρκετοί που θα προτιμούσαν το πράσινο κουτί (από την κουρτίνα 1) Χα!Χα!Χα! Καλή όρεξη! :lol::lol::lol::p