Nintendo Classic Mini

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,556
Αυτό καρντάση ήταν power combo που έκανες να ξές....respect!!!!
... και ήταν η πρώτη μου επαφή με την κονσόλα! Δε λέω...τουλάχιστον ήταν εποικοδομητικο!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
... και ήταν η πρώτη μου επαφή με την κονσόλα! Δε λέω...τουλάχιστον ήταν εποικοδομητικο!
Άστα αυτά και ομολόγησε...Ποιο πακέτο άνοιξες πρώτο (και με βουλιμία :p) τον Τερκενλή ή τον Nintendo? :lol::lol::lol:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,556
Άστα αυτά και ομολόγησε...Ποιο πακέτο άνοιξες πρώτο (και με βουλιμία :p) τον Τερκενλή ή τον Nintendo? :lol::lol::lol:
Άσε! Ήταν και τα δύο αουτσάιντερς!
Θα μάθεις σε επόμενο post τον διαχρονικό μου έρωτα! :love:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Εγώ πάντως σε λίγες μέρες (μόλις χαλαρώσω :p) θα ποστάρω φωτό απο ένα ορίτζιναλ παχουλό Nintendo που βρήκα (επιτέλους και εγώ λίγο φωφόφαρδος) σε abandoned house :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Εκτός από τον Τερκενλή και το original παχουλό Nintendo :lol::p...

Βοά ο τόπος! Προπαραγγελίες...Διαφημίσεις...Ανακοινώσεις...Ακυρώσεις ξενοδοχείων και διακοπών...Ψήφισμα νέου μνημονίου...Τανκς με παστέλ χρωματισμούς και διακριτικά του Super Mario στους δρόμους της Κωλοπετινίτσας...Ξυλοδαρμοί...Τσαμπουκάδες...Τι θα γίνει βρε; Αυτό θα το πάρει κανείς; :lol::lol::p

Καμιά 100αριά EUR* ( :confused:/ :mad: ), με 21 παιχνίδια (το ένα ακυκλοφόρητο - StarFox II) και μάλλον hackable as hell ninja:

• Contra III: The Alien Wars
  • Donkey Kong Country
  • EarthBound
  • Final Fantasy III
  • F-ZERO
  • Kirby Super Star
  • Kirby's Dream Course
  • The Legend of Zelda: A Link to the Past
  • Mega Man X
  • Secret of Mana
  • Star Fox
  • Star Fox 2
  • Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting
  • Super Castlevania IV
  • Super Ghouls 'n Ghosts
  • Super Mario Kart
  • Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars
  • Super Mario World
  • Super Metroid
  • Super Punch-Out!!
  • Yoshi's Island

* Νομίζω ότι η τιμή εξωτερικού είναι 80$. Τώρα πως γίνεται τα 80$ να μεταφράζονται στη χώρα μας σε 100 EUR (προπαραγγελία) (?) με κάνει να ξαναβασανίσω το κουρασμένο μου μυαλό με φιλοσοφικά / υπαρξιακά ερωτήματα του τύπου:

- Μα σε τι σκ@τ@ χώρα, ζούμε! ...:devilish:o_O
- Υπάρχει κρίση τελικά ή πρόκειται για ιλαροτραγωδία;
- Τελικά τα 100 EUR θα είναι τιμή Ευρώπης ή τιμή Μπανανίας;
- Όταν με το καλό έρθει (καλώς να ορίσει), υπάρχει προοπτική για πτώση τιμής;
- Θα βγούμε ποτέ από την κρίση;
- Θα έρθουν ποτέ καλύτερες μέρες;

Αυτά και άλλα πολλά με απασχολούν σφόδρα γι αυτό και δεν τρώω σκόρδα. Καθότι SEGA fan δεν την έχω ψάξει περισσότερο. Επίσης δηλώνω με περισσή χαρά και ψωρουπερηφάνεια ότι τυγχάνω ευτραφής και προνομιούχος κάτοχος original μηχανήματος με Everdrive στο καπάκι (πάνω) και άπαντα του υδραυλικού πενταγράμμου inside the card.
Λογική συνέπεια; Θα κάτσω στα αυγά μου αγναντεύοντας το υπερπέραν και βάζοντας (παράνομα) στοιχήματα για το ποιος θα σπάσει την τζαμαρία, ασθμαίνοντας από τη ζέστη και σπρώχνοντας τους υπόλοιπους πάνω στην υπερπροσπάθεια του να αποκτήσει πρώτος την πολυπόθητη και πολυαγαπημένη (φτιασιδωμένη) Super Nes (του)...Γιούπι! :rofl:

Λευτεριά στον Υδραυλικό αδέρφια! :love::D:p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Τι θα γίνει βρε; Αυτό θα το πάρει κανείς; :lol::lol::p

Κανείς; Χε!Χε!Χε! Το περίμενα :D

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
374
Ωραίο κείμενο :) Σοβαρά τώρα, πήρα με προπαραγγελία το NES mini και πραγματικά ήμουν έτοιμος/αποφασισμένος ότι θα πάρω και το SNES mini. Αλλά ειλικρινά, το 100άρικο δεν με βάζει απλά σε δεύτερες σκέψεις. Με κάνει να νιώθω την πιο γνωστή ελληνική λέξη αν το αγοράσω (όχι δεν νιώθω σουβλάκι, την άλλη ;) ). Το θέλω, πρακτικά μάλλον μπορώ και να το κάνω, αλλά ΔΕΝ θα το κάνω. Άντε γιατί παράγινε η τρέλα με τα retro... Να τελειώνει η μόδα, να επιστρέψουν οι τιμές εκεί που πρέπει και να συνεχίσουμε να κάνουμε το hobby μας όπως το κάναμε πριν γίνει μόδα. Και ας μην σώσει να ξαναβγεί ποτέ X classic mini.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Χε!Χε! Ακριβώς! Εγώ έλεγα να το πάρω στα παιδάκια μου αλλά μετά την ανακοίνωση του 100άρικου θα προτιμήσω αυτό:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Χαχαχαχααχαχαχχαχαα!!!!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,556
οοοοχχχχχιιιιιιιι!!!!! Όχι άλλο!!!! όχι! όχι! Χίλιες φορές όχι!!!
Δεν αντέχω!!!
Πάνω που άρχισαν να βγαίνουν δεκάδες FPGA κλώνοι για μας λευτερώσουν δήθεν από τη σκλαβιά της δυσβάσταχτης τιμής του απαρχαιωμένου hardware, μυρίστηκαν οι μητρικές εταιρίες μια νέα αγορά με ψωμί, και άρχισαν να δαγκώνουν κομμάτι! Πάλι ακριβά, πάλι συλλεκτικά! Δεν υπάρχει σωτηρία απο αυτό!
Μένει τώρα να δούμε απο τρίτους FPGA κλώνους των "γνήσιων" FPGA...

Θέλω ανατολικού μπλοκ, FPGA συμβατό κλώνο του Spectrum NEXT Τώρααααααα!!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,556
Αγαπητέ geoanas, εύστοχος γλαφυρότατος και αιχμηρός! :thumbup::thumbup::thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Μένει τώρα να δούμε απο τρίτους FPGA κλώνους των "γνήσιων" FPGA...

Θέλω ανατολικού μπλοκ, FPGA συμβατό κλώνο του Spectrum NEXT Τώρααααααα!!!!

Πέστα Χρυσόστομε! :lol::lol::lol::lol::lol::thumbup:...........

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
63
Δεν ξέρω αν τελικά το πήρατε, πάντως εγώ δηλώνω ευτυχής κάτοχος ενός SNES Mini από την πρώτη μέρα (το είχα προπαραγγείλει ένα μήνα πίσω από τον Κωτσόβολο) :)

Εχθές πήρα χαμπάρι πως έχει ήδη βγει εργαλείο για γρήγορο και εύκολο τρόπο να βάλεις extra roms https://github.com/ClusterM/hakchi2/releases με πολύ καλό compatibility https://docs.google.com/spreadsheet...h8t2aV5cVswYlnsdKxn9xoIW2Y/htmlview?sle=true# . :) :)

SNES Mini δεν είχα ποτέ οπότε πέρα από σαν πιτσιρικάς σε σπίτι τρίτων η επαφή μου κλασικά ήταν μέσω emulation, αρχικά σε PC και μετά και μέχρι σήμερα σε xbox (original) οπότε όσο ναναι είχα ένα κίνητρο παραπάνω να το αγοράσω το mini για να νιώσω όσο γίνεται το real feel (και για να είμαι 100% σίγουρος για όσο γίνεται τέλειο emulation μιας και πχ στο Coinops 6 στο xbox η SNES emulation έχει προβλήματα ήχου) και να υποστηρίξω φυσικά την προσπάθεια. Μάλιστα νομίζω χθες μόλις ενώ όλοι (κι εγώ) περιμέναμε το επόμενο να έιναι το mini N64 (Αμήν!) τελικά θα είναι το Game Boy, οπότε θα περιμένω για το επόμενο μιας και GB ακόμα το έχω μια χαρά working με όλα τα κλασικά από μικρός!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Δεν ξέρω αν τελικά το πήρατε, πάντως εγώ δηλώνω ευτυχής κάτοχος ενός SNES Mini από την πρώτη μέρα (το είχα προπαραγγείλει ένα μήνα πίσω από τον Κωτσόβολο) :)

Εχθές πήρα χαμπάρι πως έχει ήδη βγει εργαλείο για γρήγορο και εύκολο τρόπο να βάλεις extra roms https://github.com/ClusterM/hakchi2/releases με πολύ καλό compatibility https://docs.google.com/spreadsheet...h8t2aV5cVswYlnsdKxn9xoIW2Y/htmlview?sle=true# . :) :)

SNES Mini δεν είχα ποτέ οπότε πέρα από σαν πιτσιρικάς σε σπίτι τρίτων η επαφή μου κλασικά ήταν μέσω emulation, αρχικά σε PC και μετά και μέχρι σήμερα σε xbox (original) οπότε όσο ναναι είχα ένα κίνητρο παραπάνω να το αγοράσω το mini για να νιώσω όσο γίνεται το real feel (και για να είμαι 100% σίγουρος για όσο γίνεται τέλειο emulation μιας και πχ στο Coinops 6 στο xbox η SNES emulation έχει προβλήματα ήχου) και να υποστηρίξω φυσικά την προσπάθεια. Μάλιστα νομίζω χθες μόλις ενώ όλοι (κι εγώ) περιμέναμε το επόμενο να έιναι το mini N64 (Αμήν!) τελικά θα είναι το Game Boy, οπότε θα περιμένω για το επόμενο μιας και GB ακόμα το έχω μια χαρά working με όλα τα κλασικά από μικρός!

Μην δίνεις σημασία σε εμάς τους δεινόσαυρους που τρολάρουμε! Καλορίζικο και καλόπαιχτο φίλε μου!

Το Ν64 μπαίνει σε άλλη κατηγορία και δεν νομίζω να τα δούμε σε relaunch ποτέ. Νομίζω αυτός ο σκοπός υπάρχει μόνο για τα cartridge based συστήματα. Τo Gameboy είναι η επόμενη λογική κίνηση απο την Nintendo οπότε.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Χαχαχααχχαχχαχαχα!!!