Nintendo Switch vs Switch Lite

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,832
Κονσολάς δεν ήμουν ποτέ...
Όλη μου η εμπειρία σε κονσόλες εξαντλείται σε sport games που μανιωδώς παίζω με τους λίγους και εκλεκτούς κολλητούς στα τακτικά εβδομαδιαία μας ραντεβού στο σπίτι, με απαραίτητη συνοδεία της γυναικείας "γκρίνιας" που επιμένει να απορεί τι βρίσκουμε σε ένα παθιασμένο ματσάκιον στο Fifa ή στο NBA2K... Μακάριες οι πτωχές τω πνεύματι...
Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι βλέπω μια ύποπτη κατανόηση τα τελευταία χρόνια. Ελπίζω να μην είναι παγίδα!

Στα πλαίσια αυτής της "κατανόησης" η σύζυγος υποχώρησε και αντιλήφθηκε επιτέλους την "ανάγκη" αγοράς μιας φορητής παιχνιδοκονσόλας για το 4χρονο μπόμπιρα!

Μονόδρομο βλέπω τη Nintendo σε κάτι σύγχρονο, με το Switch ασφαλώς. Το ερώτημα είναι: κανονικό ή lite;

Φαντάζομαι υπάρχουν παιχνιδάκια τύπου τένις κλπ που παίζονται με κάποιο motion sensor στην TV; Εάν ναι, τότε το lite βγαίνει εκτός μάλλον ή υπάρχει λύση;
Από μπαταρία τι λέει; Χειριστήρια;

Τι θα προτείνατε και με πιο σκεπτικό;

Βοηθάτε...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,272
Στην ουσια μιλαμε για το ιδιο hardware που παιζει ακριβως τα ιδια παιχνιδια με την μεγαλη διαφορα να ειναι πως στο original switch μπορει να παιξεις και στην τηελοραση και σε handheld mode αλλα και σε tabletop mode με τα joy cons και εχοντας το switch ορθιο με το ποδαρακι που εχει απο πισω.Φυσικα και στο lite μπορεις να παιξεις σε tabletop mode αλλα χρειαζεσαι μια ειδικη θηκη γιαυτο οπως και joy cons οποτε μιλαμε για τζαμπα εξτρα χρηματα.Απο κει και περα η οθονη σαν ποιοτητα και σε αναλυση ειναι ιδια και στα δυο μοντελα με αυτη ντου lite να ειναι μικροτερη οπως μικροτερη ειναι και η κονσολα γενικοτερα.Απο παιχνιδια παιζουν ακριβως τα ιδια και τα δυο μοντελα ομως παιχνιδια οπως για παραδειγμα το προσφατο Clubhouse Games: 51 Worldwide που κυκλοφορει 5 ιουνιου εχει μεσα 51 παιχνιδια αναμεσα σε αυτα και bowling και darts κλπ που οπως και να το κανουμε θες Original switch για να τα απολαυσεις με τα joy cons στην τηλεοραση σου με παρεα καποιον φιλο η με το παιδι σου οποτε σε αυτες της περιπτωσεις το lite παει περιπατο.Κατι αλλο πολυ σημαντικο που πρεπει να προσεξεις ειναι το μοντελο που θα αγορασεις γιατι στην ουσια το NINTENDO Switch εχει 3 μοντελα ασχετα αν τα δυο ειναι ιδια.Δηλαδη περα απο το lite και το original switch η NINTENDO το 2019 εβγαλε ενα αναβαθμισμενο αν μπορουμε να χαρακτηρισουμε ετσι μοντελο το οποιο εχει την καλυτερη αποδοση στην μπαταρια και απο το original switch του 2017 αλλα και απο το Lite.Το 2019 εχει διαρκεια μπαταριας 4,5 με 9 ωρες αναλογα με το παιχιδι ενω το lite εχει 3 με 7 ωρες.Την χειροτερη διαρκεια την εχει το πρωτο μοντελο του 2017 που εχει διαρκεια 2,5 με 6 ωρες.Οταν πας να αγορασεις το switch να πεις πως θελεις το 2019 μοντελο αλλα επειδη οι περισσοτεροι πωλητες ειναι ασχετοι θα δεις το κουτι της κονσολας να εχει περισσοτερο κοκκινο χρωμα στο backround και οχι γκρι.Το κοκκινο ειναι το μοντελο του 2019.Ενα αλλο σημειο που μπορεις να σιγουρευτεις ειναι το model number πισω απο την κονσολα.Aν γραφει για παραδειγμα HAC -001 ειναι το παλιο μοντελο ενω για να ειναι το μοντελο του 2019 πρεπει να γραφει ΗAC -001 (-01).Για να τελειωνω για μενα πρεπει να πας σε original switch για να χαρει ο πιτσιρικας την κονσολα αλλα και συ φυσικα σε ολο της το μεγαλειο το Lite ειναι μονο για καποιον που θελει να παιζει σε handheld mode και δεν τον νοιαζει η τηλεοραση ομως την ουσια θα την χασεις γιατι δεν υπαρχει για μενα πιο εξυπνο πραγμα απο την ιδιοτητα του switch εκει που παιζεις στην τηλεοραση σου να θες να πας καπου οποτε περνας τα joy cons την περνεις μαζι σου και συνεχιζεις το παιχνιδι σου.Καλο το handheld αλλα η απολαυση της τηλεορασης δεν απορριπτεται ετσι ευκολα.

Το παρακατω κουτι ειναι απο το νεο μοντελο του 2019.

Το παρακατω ειναι απο το παλιο μοντελο του 2017.

coin58

Retro Member
Reaction score
164
Γνώμη μου αν θες φορητή μια ανοιχτή κονσόλα για να παίζει τα πάντα δηλαδή όλες τις κονσόλες και μια γκάμα παιχνιδιών ατελείωτη,τώρα αν θες για tv τι να σου πω εμενα τα arcade μου αρέσουνε οπότε εγώ αν με ρώταγες ένα taito x2 με όλα τα παρελκόμενα είναι ενα arcade που συνδυάζει τα πάντα.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

coin58

Retro Member
Reaction score
164
Υπάρχει και η λύση του switch hack......o νοον νοητό.....

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,832
Γνώμη μου αν θες φορητή μια ανοιχτή κονσόλα για να παίζει τα πάντα δηλαδή όλες τις κονσόλες και μια γκάμα παιχνιδιών ατελείωτη,τώρα αν θες για tv τι να σου πω εμενα τα arcade μου αρέσουνε οπότε εγώ αν με ρώταγες ένα taito x2 με όλα τα παρελκόμενα είναι ενα arcade που συνδυάζει τα πάντα.

Στην TV όπως είπα, μόνο sport games παίζω στο XBox One X... Με καλύπτει, δεν είμαι κανένας σοβαρός gamer κατά τα άλλα! Από εκεί και πέρα, μόνο ρετροπαίχνιδα στον C64 και στον Atari XL.
Δεν έχω χρόνο για gaming. Τώρα με τον πιτσιρικά βλέπω ότι ανοίγεται μπροστά μου το πεδίο του χαζομπαμπά! Αρχικά, νομίζω ότι portable είναι αρκετό οπότε το lite μας καλύπτει, ωστόσο δεν ξέρω αν θα χάσουμε μεγάλη πλάκα με τα motion games όπως σημειώνει και ο @metalcandyman.

Σκέφτομαι ότι με το 100άρικο της διαφοράς θα πάρω και δυο παιχνιδάκια ακόμη, από την άλλη μας σκέφτομαι να ξεκαρδιζόμαστε κουνώντας στον αέρα τα joycons και τελικά μπερδεύομαι!

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
158
Δημήτρη, εμείς έχουμε το κανονικό switch εδώ και δύο χρόνια περίπου. Είναι η καλύτερη αγορά κονσόλας που έχω κάνει. Έχουμε παίξει πάνω από 50 παιχνίδια και must είναι τα first party της Nintendo. Το Xbox one X κάθεται και σκονίζεται.
Εγώ θα έπαιρνα την κανονική έκδοση και όχι το lite, ωστόσο πρέπει να σου πω ότι η κανονική έκδοση σε handheld mode είναι επίφοβη για πέσιμο και σπάσιμο, ιδίως στα χέρια ενός τετράχρονου. Αν το θες κυρίως για τον μικρό τότε ίσως θα έπρεπε να πας στο lite, το οποίο είναι πιο στιβαρό (αφού δεν έχει αποσπώμενα joycons). Αν μπορείς οικονομικά αγόρασε και τις δύο εκδόσεις (κανονική και lite) για να είσαι 100% καλυμμένος.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,832
@kostakis Κωστή μου ήρθε μια φλασιά για μια λεπτομέρεια που θεωρούσα δεδομένη: media player υπάρχει; Θα μπορεί ο μικρός να βλέπει ταινίες και σειρές αποθηκευμένες στην κάρτα; Είναι σημαντική παράμετρος, ειδικά για ταξίδια...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Χωρίς πολλά πολλά Δημήτρη, ψάξε μεταχειρισμένο παλιό switch πρώτης γενιάς να μπορεί να χακαρετε με custom firmware. Από εκεί και πέρα ότι και να σκεφτεις το κάνει.... Με dual boot nand ο μικρός παίζει online τα αυθεντικά και με την emunand ότι άλλο μπορείς να φανταστείς από retroarch μέχρι την κομπλέ συλλογή switche που αυτή την στιγμή μετράει 5TB στη διάθεση σου Χα Χα.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,832
Χωρίς πολλά πολλά Δημήτρη, ψάξε μεταχειρισμένο παλιό switch πρώτης γενιάς να μπορεί να χακαρετε με custom firmware. Από εκεί και πέρα ότι και να σκεφτεις το κάνει.... Με dual boot nand ο μικρός παίζει online τα αυθεντικά και με την emunand ότι άλλο μπορείς να φανταστείς από retroarch μέχρι την κομπλέ συλλογή switche που αυτή την στιγμή μετράει 5TB στη διάθεση σου Χα Χα.

Πως αναγνωρίζεις ποιο μας κάνει για αυτή τη δουλειά;
Οποιοδήποτε pre-2019 μοντέλο ή συγκεκριμένα serial numbers;

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
158
@kostakis Κωστή μου ήρθε μια φλασιά για μια λεπτομέρεια που θεωρούσα δεδομένη: media player υπάρχει; Θα μπορεί ο μικρός να βλέπει ταινίες και σειρές αποθηκευμένες στην κάρτα; Είναι σημαντική παράμετρος, ειδικά για ταξίδια...
Δημήτρη, δεν μπορείς να δεις media αποθηκευμένα στην SDCard. Θα πρέπει να είναι στο Youtube. Νομίζω υπάρχουν κάποια "κόλπα" για να το παρακάμψεις αυτό, αλλά και πάλι πρέπει οι ταινίες να είναι online.
Με το χακάρισμα του Switch δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω τι "παίζει".

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Πως αναγνωρίζεις ποιο μας κάνει για αυτή τη δουλειά;
Οποιοδήποτε pre-2019 μοντέλο ή συγκεκριμένα serial numbers;

Serial number δες ποστ στο gbatemp.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Δημήτρη, δεν μπορείς να δεις media αποθηκευμένα στην SDCard. Θα πρέπει να είναι στο Youtube. Νομίζω υπάρχουν κάποια "κόλπα" για να το παρακάμψεις αυτό, αλλά και πάλι πρέπει οι ταινίες να είναι online.
Με το χακάρισμα του Switch δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω τι "παίζει".

Κανονικό media player H.265 και kodi άμα ένας έχει όρεξη και πειραματικά linux και Android OS

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
158
Πολύ ωραία Δημήτρη. Ξεκινήστε με το Mario Odyssey. Είναι κατά την άποψη μου το καλύτερο παιχνίδι στο Switch (και για ενήλικους αλλά και για παιδιά).

scientist

Retro Member
Reaction score
127
Πάει Δημήτρη, το κατέστρεψες το παιδάκι, μια ζωή τώρα θα αγοράζει Nintendo :p