Pinball Dreams

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Το αγαπημένο μου Pinball στην Amiga επιτέλους κυκλοφόρησε στον Amstrad CPC.
Μετά από τον χαμό της αναζήτησης των δικαιωμάτων, ο Rhino από την Batman Group το κυκλοφόρησε δωρεάν σε digital download μορφή για τρεις διαφορετικές εκδόσεις. (ήταν έτοιμο από τον περασμένο Νοέμβριο)

3" disk, 3.5" disk και Μ4 versions.

Ο φοβερός τυπάς είναι γνωστός στη σκηνή με το φανταστικό demo του στην Amiga "Batman Vuelve" στις αρχές του 90"

Έπειτα από χρόνια μας έδωσε το Batman demo για τον CPC όπου πολλοί τον έκραξαν για hoax μέχρι που έδωσε στη κοινότητα τα disk images...

Ο Rhino είναι ο Brown one killer όπου εκθρόνισε τον C64 δίνοντας το στέμμα στον απόλυτο 8άμπιτο. (Οκ το παρατράβηξα, λατρεύουμε τον C64 :rofl:)

Κατεβάστε από εδώ χωρίς account αλλά καλό θα ήταν να δημιουργήσετε ένα και να πείτε ένα ευχαριστώ.

https://www.pouet.net/prod.php?which=83118

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Ένα μυθικό port για ένα μυθικό μηχάνημα...Χρόνια το περίμενα...πως και πως! Ο βασικός λόγος να βγάλω τον CPC μου από την ναφθαλίνη! Ευχαριστούμε για τα συνταρακτικά νέα!

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
518
Ένα μυθικό port για ένα μυθικό μηχάνημα...Χρόνια το περίμενα...πως και πως! Ο βασικός λόγος να βγάλω τον CPC μου από την ναφθαλίνη! Ευχαριστούμε για τα συνταρακτικά νέα!

Κι εσύ στη ναφθαλίνη τον έχεις?? :lol::lol:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,552
Βρε που να πάρει!!! Εξαιρετική δουλειά!
(Τώρα μου ήρθε στο μυαλό o Dony, που τα χώνει στους "άχρηστους" προγραμματιστές που χωρίς blitters και hardware καλούδια δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, ακόμα και σε πολύ γρηγορότερα μηχανάκια).

Ο "αναιμικός" κατά πολλούς CPC, μας έχει κάνει να τρίβουμε τα μάτια μας (και τα αφτιά μας).

Αναμένω και στον ST παρόμοια άνθιση...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Ο ST είναι στην άκρη όπως ήταν και ο CPC για χρόνια.
Το περίεργο της υπόθεσης είναι πως ενώ έβγαιναν δεκάδες παιχνίδια για ΖΧ&C64, δεν είχαμε τπτ για ST&Amiga.
Για την Amiga OK, θες assembly για 3 διαφορετικά chips κλπ κλπ. Έτοιμες μηχανές δράμα και ΑΜΟS επίσης αλλά Blitz κανείς???
Με αυτήν είδαμε παιχνιδάρες όπως πχ Worms.
Για τον CPC έπρεπε κάποιος να ξεκλειδώσει το CRTC για να δούμε κάτι αξιόλογο.
Στον ST πάλι δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει ενδιαφέρον :unsure:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
Στον ST πάλι δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει ενδιαφέρον :unsure:
Φίλε, τι ενδιαφέρον να υπάρξει που όσοι ασχολούνται έχουν την εντύπωση ότι ST ήταν ο... STE; Έλεος, δηλαδή. Τόσες χιλιάδες τίτλοι κυκλοφόρησαν back in the day, αλλά οι τωρινοί χωρίς blitter δεν μπορούνε να φτιάξουνε ούτε... τρίλιζα! Έλεος... :thumbdown:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Κοίτα, έχω καεί από την Atari σκηνή (την 16bit γιατί είναι διχασμένοι)
Πάντως τρώγονται μεταξύ τους, εκείνο τον άμοιρο το Πετάρι τον έχουν φάει.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,552
Εγώ ξενερώνω με το επίπεδο της δουλειάς, πολλών νέων τίτλων για τα παλιά μηχανάκια.
Λες και επειδή κάποιος αποφάσισε να γράψει κάτι για ένα πεθαμένο μηχάνημα, πρέπει οι υπόλοιποι να παραιτηθούν των απαιτήσεων και της αισθητικής που είχαν τα προηγούμενα χρόνια, και να ζητοκραυγάζουν για τα υποτυπώδη γραφικά - τεχνικό τομέα.

Όπως δε θα τα πλησίαζα τα προηγούμενα χρόνια, παρομοίως, δε μπορώ να τα βλέπω σήμερα.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Έτσι την πάτησε φίλος που έκανε reviews και έβαζε scores.
Τον συμβούλεψα πως μερικοί προγραμματίζουν ένα μηχάνημα 30 χρόνια και με τα νέα εργαλεία κάνεις παπάδες.
Άλλοι προσφέρουν αυτό που μπορούν.
Και στις 2 περιπτώσεις χρειάζεται έστω ένα μπράβο για τον χρόνο του, ειδικά όταν είναι τσάμπα.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Α, εγώ γουστάρω τρελά να βλέπω καινούργια κουνελάκια να βγαίνουν μέσα από τα παλιά καπελάκια! LOL! Σήμερα συμμάζευα πάγκους και γραφεία να ανοίξω χώρο να βγάλω Amstradάκλα για να γουστάρω με Pinball Dreams! Θέλω κι άλλα...είμαι βουλιμικός με τέτοιες ποιοτικές και φρέσκες παραγωγές!!!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Με άφησε ένας cpc εδώ και έχω άλλον ένα.
Πρώτα όμως θα επισκευάσω τον άλλον και μετά θα παίξω dreams & scramble.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Με άφησε ένας cpc εδώ και έχω άλλον ένα.
Πρώτα όμως θα επισκευάσω τον άλλον και μετά θα παίξω dreams & scramble.
...και κοίταξε να βρεις κάνα τροφοδοτικό για C64 γιατί σε περιμένουν κι εκεί δουλειές με φούντες! :geek:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Βγάλε τον Amstrad εσύ και άσε τα Κόμοτορ :rofl:

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
304
Αξιοπρεπέστατη μεταφορά. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει καλύτερα σε CPC.