Pinball Dreams

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,535
Έτσι την πάτησε φίλος που έκανε reviews και έβαζε scores.
Τον συμβούλεψα πως μερικοί προγραμματίζουν ένα μηχάνημα 30 χρόνια και με τα νέα εργαλεία κάνεις παπάδες.
Άλλοι προσφέρουν αυτό που μπορούν.
Και στις 2 περιπτώσεις χρειάζεται έστω ένα μπράβο για τον χρόνο του, ειδικά όταν είναι τσάμπα.

Εγώ ξέρω ότι αν ένα παιχνίδι φαινόταν πριν τριάντα χρόνια χάλια, το ίδιο (και χειρότερα) θα φαίνεται και σήμερα.
Τι να το κάνω ένα game που πιάνει μόνο μια οθόνη, χωρίς scrolling, με "παιδιάστικα" γραφικά και εκνευριστικό ήχο;
Έπηξα στα παζλ, τα defender clones ( αυτά έχουν τουλάχιστον scrolling) και στα κακέκτυπα.

Χίλιες φορές να μην προγραμμάτιζαν, ή να το έκαναν μόνο για τον εαυτό τους.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Να πω την αλήθεια, ποτέ δεν μου άρεσαν τα φλιπεράκια σε οποιαδήποτε μορφή... Ούτε 5 λεπτά δεν αντέχω να παίξω, εκνευρίζομαι αφάνταστα... Νιώθω σαν να εγκλωβίζεται το μυαλό μου!
Όσον αφορά τη μεταφορά αυτή όμως, δε μπορώ παρά να αναγνωρίσω την εξαιρετική ποιότητα του τίτλου που δείχνει για άλλη μια φορά τι ήταν ικανά να κάνουν αυτά τα "μηχανάκια"!
Για να μην μπερδευόμαστε όμως, τόσο επιτυχημένες εκδόσεις και τόσο υψηλού επιπέδου αποτελέσματα δεν ήταν εύκολο να επιτευχθούν τότε. Υπήρχαν ασφαλώς, αλλά ήταν σαφώς δυσκολότερο να επιτευχθούν και απαιτούσαν εξαιρετικό ταλέντο εκ μέρους του προγραμματιστή και της ομάδας. Μην ξεχνάμε ότι έχουν περάσει ήδη κάπου τρεις δεκαετίες εξέλιξης της πληροφορικής, με ό,τι συνεπάγεται αυτό στον τρόπο που οι σύγχρονοι developers αντιλαμβάνονται το hardware, κατανοούν τις δυνατότητές του και εξελίσσουν προγραμματιστικές τεχνικές. Βάλε και τα εξαιρετικά πλέον cross compile εργαλεία...
Ένας ικανός developer σήμερα έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να κάνει κάτι αξιόλογο αρκεί βέβαια να έχει όρεξη, χρόνο και κίνητρο (οποιουδήποτε είδους) για να το κάνει...

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,057
Το Ignition και το Nightmare μου αρέσουν περισσότερο καθώς είναι πολύ ατμοσφαιρικά τα θέματα τους και είναι μέτρια σε δυσκολία.

Αλήθεια εσάς πoιο σας αρέσει;

(καλά στο Αμικα, τι να πούμε... εννοείται ότι όλα ήταν φοβερα!)

Last edited:

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Απλα πανεμορφο για CPC! Φοβερη δουλεια!

Εγω στο Αμικα ημουν πιο πολυ του Pinball Fantasies (PartyLand table)! :D

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Μόνο dreams εγώ, δεν μου άρεσαν τα άλλα.
Και Slam Tilt σε AGA.
Εμενα μου αρεσαν σχεδον ολα, απλα για καποιο λογο ειχα φαει κολλημα με το Pinball Fantasies!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Λοιπόν, εγώ μάλλον βρίσκομαι κάπου στη μέση... απ' όλους σας! Ήτοι, μου άρεσε το Pinball Dreams αλλά ΚΑΙ το Pinball Fantasies, το Pinball Illusions αλλά ΚΑΙ το Slam Tilt! Μου άρεσαν όλα, διασκέδαζα να τα παίζω, αλλά κανένα δεν μου έδωσε ποτέ την εντύπωση της απίστευτης παιχνιδάρας (για τα γούστα μου, πάντα), όπως ας πούμε έκαναν τα Kick Off, Silkworm, Lemmings, Cannon Fodder, Battle Squadron και άλλα...

Να τολμήσω κιόλας να συμπληρώσω ότι η έκδοση του Pinball Dreams για τον CPC μάλλον μου αρέσει περισσότερο από της Amiga επειδή βλέπουμε μεγαλύτερη περιοχή του "τραπεζιού"; Να το τολμήσω. Και τα χρώματα είναι ωραία, που είναι πιο έντονα. Ο ήχος από την άλλη... ΟΚ, μη ζητάμε θαύματα! :cool:

arislab

Retro Starter
Reaction score
90
δεν θυμάμαι ποσες φορες ετρεξα το παιχνιδι σε real machine, μονο και μονο για να δω το 3d logo της Batman Group να περιστρέφεται ...και δεν πίστευα στα μάτια μου οτι ο Amstrad (με προγραμματισμό του CRTC) μπορει να κανει τετοια θαύματα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Παιδιά προσπαθώ από το πρωί να περάσω το pd.dsk σε real disk μέσω CPCdskXP και SAM disk (σε περιβάλλον Win 10 και CMD prompt) αλλά τζίφος :(
Υπάρχει κανένας τρόπος; Please help τον πτωχό Commodorά! :)

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,637
Τι χωρητικότητα είναι?
Έχει 3ς εκδόσεις => 3άρα, 3.5 που θέλει parados γιατί είναι τεράστια και για mass storage device.
Αν δεν έχεις parados, γράψε την 3αρα στη 3,5 και τις 2 πλευρές (αν είναι έτσι γιατί δεν τις έχω δει)
Το 3.5 να είναι primary αν το έχεις external.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,637
Ώπα, τώρα κατάλαβα...

Το Floppy στο PC είναι κανονικό εσωτερικό η USB?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
To floppy είναι κανονικό εσωτερικό Vince και οι δισκέτες είναι 3.5 1.44 (όπως ακριβώς έχω γράψει και τα υπόλοιπα)
Έχω parados στον CPC μου αλλά μου γίνεται μανούρα κατά την εγγραφή στο pc. Μου βγάζει όλους τους sectors με errors κι εγώ θέλω να του κάνω eros (Χα!Χα!Χα!)

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,637
Τη γράφει και δεν τη βλέπει ο cpc η δε γράφει καν?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Κατά την διάρκεια της εγγραφής βγάζει τα λάθη και όταν εισχωρήσει εις τον CPC, τούτος δεν την αναγνωρίζει Abort - Retry - Ignore)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Ψυλλιάζομαι ασυμβατότητες με τα win10. Θα δοκιμάσω και σε κάτι άλλα παλιόpcα που έχω για τέτοιες καταστάσεις (Win2K - XP) και θα δω κι εκεί