Poking SID registers

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Είμαι όλος αυτιά! :)

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
δυστυχως η sound board δεν δουλευει ταυτοχρονα με το sid emulator.
Να διαβαζεις address και data lines, i2s, i2c και resid μαζι ειναι παρα πολλα για το teensy ακομα και overclocked στα 216MHz οποτε αφηνουμε αυτην την ιδεα.
Παμε για sound reactive rgb leds λοιπον....

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,255
δυστυχως η sound board δεν δουλευει ταυτοχρονα με το sid emulator.
Να διαβαζεις address και data lines, i2s, i2c και resid μαζι ειναι παρα πολλα για το teensy ακομα και overclocked στα 216MHz οποτε αφηνουμε αυτην την ιδεα.
Παμε για sound reactive rgb leds λοιπον....
βαλε κανενα 32 μπιτο επεξεργαστακο...μμμμμμ τι μπορει να γινει με ενα ρασβερρυ πι ζερο?

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Πέτρο για δώσε λεπτομέρειες...γιατι το sound board 'εμπλέκετε' προγραμματιστικά ? Δεν ειναι απλά για εξοδο του ήχου,ενίσχυση κλπ?

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
320
Eρώτηση άσχετου

Λαμβάνοντας υπόψη
Teensy 3.6 is amazing !
It has no problems with the emulation of a 6510 CPU, C64 SID (@44Khz), VIC (with 99.9% of it's features), two CIAs, PLA.... transfers the screencontent with 60MHz SPI to the display (16-BIT ILI9341) (44Hz refresh-rate), uses the USB-HOST feature for a USB-Keyboard, and has still enough cpu-power left..
https://forum.pjrc.com/threads/42758-C64-Emulation-with-Teensy-3-6
https://forum.pjrc.com/threads/46168-Commodore-C64-Emulation-on-a-Teensy-3-6-Microcontroller
https://github.com/FrankBoesing/Teensy64

η εξομοίωση της "λειτουργείας των 2Χ SiD παράλληλα" είναι τόσο απαιτητική ?
και συγκεκριμμένα κατά κάποιο τρόπο η εξομοίωση του δεύτερου SiD ισοδυναμεί με την εξομοίωση όλου του ο υπόλοιπου C64 μαζί ?

Υπεραπλουστευτικά πάντα .

Last edited:

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Πέτρο για δώσε λεπτομέρειες...γιατι το sound board 'εμπλέκετε' προγραμματιστικά ? Δεν ειναι απλά για εξοδο του ήχου,ενίσχυση κλπ?
Αλεξανδρε οχι ειναι ουσιαστικά μια ανεξαρτητη καρτα ηχου που συνδεεται με i2c και i2s και δινει 44100Hz και 16 bit ηχου. Δεν εχει ενισχυτή πανω. Εχει line out + headphones.
Αυτο εχει τρομερή επιπτωση στις επιδοσεις του teensy. Ουσιαστικα φευγω εκτος χρονου οταν διαβαζω address και data lines (>112ns η 2 κύκλους ρολογιου).

η εξομοίωση της "λειτουργείας των 2Χ SiD παράλληλα" είναι τόσο απαιτητική ?
Το resid χρησιμοποιεί ετοιμους πινακες για τις νοτες, δεν υπολογίζει καθε νοτα on the fly γιατι αυτο εχει κοστος υπολογιστικης ισχυς. Οποτε χρειαζεται μνημη για τους πινακες. Εκει που χρειαζεται ισχυ ειναι το να διαβαζεις και να επεξεργαζεσαι τα σηματα απο τις address + data lines του sid αρκετες εκατονταδες φορες το δευτερολεπτο. Περα απο αυτο το teensy ειναι χρονισμενο στα 180MHz οποτε ειναι δυνατο αλλα οχι τοσο δυνατο για dual sid + ολα τα reads. Οριακα είναι.

Last edited:

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
βαλε κανενα 32 μπιτο επεξεργαστακο...μμμμμμ τι μπορει να γινει με ενα ρασβερρυ πι ζερο?
Μπορει να γινει αλλα δεν εχω χρονο να μαθω και γραψω κώδικα σε bare metal. Θα θέλει και port το resid σε bare metal..

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
οποτε πιος ο λόγος ύπαρξης της sound card? κάτι μου διαφεύγει???!!

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
ετοιμη και η πρωτότυπη pcb. μαγαλουτσικια γιατι ειναι one sided
IMG_20180806_182354.jpg

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
οποτε πιος ο λόγος ύπαρξης της sound card? κάτι μου διαφεύγει???!!
Η συγκεκριμένη καρτα προσφέρει ταυτοχρονο input output σε στερεο cd quality πραγμα που δεν κανει μονο του το teensy .

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Η συγκεκριμένη καρτα προσφέρει ταυτοχρονο input output σε στερεο cd quality πραγμα που δεν κανει μονο του το teensy .
Πέτρο, ο Βασίλης @paranoicb μόλις ανέβασε ένα πολύ ενδιαφέρον video..."Commodore 64 keyboard to Teensy2++ to Reaper 5..." βλέπω και αυτά που ακούω με αφήνουν με το στόμα ανοικτό :emoji_open_mouth::emoji_heart_eyes:

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Χθες κοιτουσα λιγο τα specs του μικροελεγκτη esp32. αυτο το μικρο τέρας τρεχει στα 240 mhz και διαθετει διπλο dac στα 8bit.
Για να μην πω για το wifi και το bluetooth.
Και ειχα μια αναλαμπη που θα εξερευνησω μολις εχω χρονο. διπλο sid replacement με υποστηριξη bluetooth ηχειου. το esp32 εχει κοστος στο 5ευρο οποτε ενα sid replacement με 10 ευρουλακια (βαλε pcb και passives) δεν ακουγεται κακο. και φυσικα open source.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
...και φυσικά σε παρακολουθώ στενά στο εγχείρημα :thumbup:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Εκείνο που μου λείπει στα sid replacements είναι η υποστήριξη mouse και paddles. Το swinsid nano πχ είναι εξαιρετικοτατο ακουστικά, αλλά βάλε ένα FCIII και θα απελπιστείς...
Μόνο το swinsid ultimate υποστηρίζει αλλά α) είναι ακριβό β)δεν τα φτιάχνει κανείς. Το fpgasid καλό και χρυσό, αλλά επίσης πανάκριβο.
Αυτό θα άξιζε πραγματικά να το δεις. Είναι κάτι που λείπει από τις οικονομικές λύσεις εναλλακτικών sid.

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Τι ειπες και μονος σου. Ενα φτηνο και προσιτο sid replacement. Τωρα τα paddles (που ολως παραδόξως ολοι αναφερονται σε αυτο) το θεωρώ τελευταιο feature που θα ηθελα να προσθέσω.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Τι ειπες και μονος σου. Ενα φτηνο και προσιτο sid replacement. Τωρα τα paddles (που ολως παραδόξως ολοι αναφερονται σε αυτο) το θεωρώ τελευταιο feature που θα ηθελα να προσθέσω.
Εγώ απλά ανέφερα τι μου λείπει ως feature από τις υπάρχουσες φθηνές λύσεις.
Δεν είναι καθόλου αμελητέο ζήτημα για τους χρήστες FCIII, GEOS και συναφών. Τα καθιστά άχρηστα και με το ρυθμό που "κλατάρουν" τα sid chips είναι ένα θέμα...
Εσύ φυσικά αποφασίζεις τις προτεραιότητές σου, κανείς άλλος! Αλλά αφού είδα ότι το δημοσιευσες σκέφτηκα ότι ίσως ήθελες ιδέες...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Δεν είναι καθόλου αμελητέο ζήτημα για τους χρήστες FCIII, GEOS και συναφών...
...και κυρίως λόγω NAV ,ενός από τους καλύτερους file browsers για SD2IEC, προσωπικά λατρεμένου ;-)

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
εντάξει εχω ενα serial mouse που μπορω να χακαρω και να εξερευνησω την λυση των paddles και του mouse. σε πρωτη φαση ομως θελω να το κανω να λειτουργησει και μετα να στειλει ηχο στο bluetooth ηχειο.