RaspberryPi 1541 emulator

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
ο βαθμος συμβατοτητας σε ντεμο ειναι αρκετα υψηλος. βασικα δεν εχω δοκιμάσει ντεμο που να μην παιζει. το κοστος αν εχεις τo rpi μπορει να ειναι τοσο χαμηλο οσο 80 λεπτα του ευρω για ενα level shifter απο ebay οπως το εχω εγω. ετοιμο το πλακετακι παιζει σε ολα τα commodore γρουπς στο fb και εχει γυρω στο 30αρι

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549
O Δημήτρης @dimfil έχει δίκιο σε όλα. Ναι, σε όλα και από εμένα :thumbup:

1541 Ultimate killer δεν είναι ακόμη, μα πλησιάζει γοργά. Δοκιμάστηκε με τα περιορισμένα -είναι γεγονός- demos για Plus 4 και τα πήγε περίφημα. Ο Πέτρος @sknipas και ο Άκης @Pluto63 ,το έχουν ήδη ξαπλώσει φαρδιά πλατιά στο εξεταστικό τραπέζι του C64. Από ότι φαίνεται έχει καλύψει σημαντική απόσταση προς το ιδανικό Ultimate

Πιστεύω ότι όλα πλέον εξαρτώνται από την scene και κυρίως από τον δημιουργό του, που φαίνεται να το υποστηρίζει σθεναρά.

Αν τώρα, ως χρήστης / συλλέκτης / καταναλωτής, έχεις και μια NAOMI (Ι , ΙΙ , Τriforce ή Chihiro βρε αδερφέ :D) ή γουστάρεις και λίγο αξιοπρεπές, emulated arcade gaming ή δεν έχεις γνωρίσει, αλλά θέλεις να πάρεις μάτι από δυνατότητες Amiga, τότε το Raspby 3 που θα πάρεις, θα σου είναι παραπάνω από απαραίτητο για να βγάλεις πολλά γούστα σε τόπους εξωτικούς και ονειρεμένους.

Νομίζω ότι αν δεν ήμουν τόσο σκληροπυρηνικός με τον C64 και ήταν (αυτήν την δεδομένη στιγμή) να επιλέξω μεταξύ 1541 Ultimate και αυτού, θα πήγαινα ακριβώς στο Pi1541. Βγάζω τελείως εκτός SD2IEC και φυσικά Chameleon (που αναλόγως της φάσης του φεγγαριού, μια βγαίνει και μια όχι, σε τιμή που προσεγγίζει ΕΝΦΙΑ - περιοχή βάλτε μόνοι σας - :D)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,698
Δημήτρη, νομίζω ότι, πέραν του κόστους, η ερώτηση που καίει άπαντες είναι η εξής: σε ό,τι έχει να κάνει με τα demos, ποιος είναι ο βαθμός συμβατότητας; Μικρός, μέτριος ή μεγάλος; Επίσης, πόσο κοστίζει - χωρίς το Pi - και από πού μπορεί να το αγοράσει έτοιμο, συναρμολογημένο ο end user να του κοτσάρει ένα Pi και να το χρησιμοποιήσει;
Πάνο, επιβεβαιώνω ότι η συμβατότητά του είναι μεγάλη! Ήδη από τα νεότερα demos και από το top 200 του csdb εχω δοκιμάσει αρκετά και έχουν παίξει όλα!
Εύκολα αυτή τη στιγμή το βρίσκεις ebay ως κιτ και κάτω από 30 ευρώ ενώ τώρα "παίζουν" αρκετοί στο amibay που το δίνουν έτοιμο συναρμολογημενο και με oled με κανα δεκάρικο παραπάνω. Κάποιος μάλιστα το δίνει και με case γύρω στα 70-80 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή. Αν το σκεφτείς προτείνω να προτιμήσεις πλακέτα με δύο σειριακές.

Γιώργο (@geoanas) δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ 1541 Ultimate killer, για την ακρίβεια δεν ξέρω καν αν πρέπει να τα συγκρίνουμε αυτά τα δύο ως το ένα ανταγωνιστικο του άλλου.
Το 1541 emulation είναι μόνο ένα μέρος των λειτουργών του Ultimate. Σαφώς αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο για disk images τότε πάει αυτομάτως στο pi1541 με μόνες σκέψεις τα οσα περιγράφω παραπάνω σε ότι αφορά το συνολικό κόστος. Το sd2iec είναι πλέον εκτός παιχνιδιού. Εγώ το βάζω (το sd2iec) μόνο όταν θέλω να φλασαρω κάτι στο easyflash3 γιατί το pi1541 έχει ακόμα κάποια θεματακια με το EasyProg, τα οποία πάντως φαντάζομαι είναι θέμα χρόνου να λυθούν.
Από την άλλη, το Ultimate παραμένει ο "βασιλιάς" κατά τη γνώμη μου. Τα crt releases αυξάνονται με τρομακτικό ρυθμό και τα υποστηρίζει, τα SIDs χαλάνε πλέον με επίσης τρομακτικό ρυθμό και τα κάνει emulation, τα freezers του είναι τεράστιο ατού και φυσικά η ευκολία χρήσης του είναι απλά υποδειγματικη. Το pi1541 υστερεί στο χρηστικό κομμάτι ενώ φυσικά είναι απλά αδύνατον να υποστηρίξει τα παραπάνω. Με μόνη εξαίρεση τα tap αρχεία αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι στα σχέδια του developer να τα υποστηρίξει καθώς θα χρειαστεί να προσθέσει software και hardware διεπαφές με τη θύρα του κασετοφωνου. Ένα σημείο ακόμα στο οποίο αυτή τη στιγμή το Ultimate υπερτερεί.

Για να ολοκληρώσω, θεωρώ ότι το pi1541 είναι το πιο cost effective πλέον περιφερειακό του c64! Αρκεί να σε ενδιαφέρουν μόνο τα floppy images. Το sd2iec κατά τη γνώμη μου "πέθανε" και δεν αξίζει πια να το βάζει κάποιος στη "ζυγαριά". Ωστόσο το 1541 Ultimate παραμένει... ultimate!
Τα έχω και τα τρία, αλλά μοιραία το 1541 ultimate-ii+ βρίσκεται στην cartridge port και χρησιμοποιείται στο 99% του χρόνου μου με τον c64!