Rasta Converter

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ξεκινάω direct to the point.

Όμορφα έτσι; Εντυπωσιακά; Αυτό σας θυμίζει κάτι;

Ο Μεγαλειότατος εδώ πέρα;

Γνώριμες screens από το παρελθόν, προερχόμενες από εδώ:

Σας την έφερα έτσι; :D

Όλα αυτά τα όμορφα γίνονται εφικτά μέσω του πανίσχυρου Rasta Converter που μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ. Είναι λίγο δύστροπος, αλλά κάπου θα βρείτε κι ένα GUI. Θέλει λίγο ψάξιμο μα θα σας ανταμοίψει με το αποτέλεσμα. Μιλώντας γι αυτό, σας δίνει την δυνατότητα να πάρετε τα έργα σας ακόμη και με την μορφή εκτελέσιμων .xex για να τα χαρείτε σε real thing μέσω SIO2SD και παρόμοιων συσκευών...Όλα σε Atari 8bit!

Για να πετύχουμε eye candy output θα πρέπει να παίξουμε αρκετά με τις πολυάριθμες ρυθμίσεις, καθώς και να το αφήσουμε να "τρέξει" για αρκετή ώρα, ώστε το προσδοκώμενο να ανταποκρίνεται στο πρωτότυπο.

Αφού πατήσουμε το Convert! ανοίγουν τρία παράθυρα με την πηγή (αριστερά), το τελικό (ιδεατό) στάδιο (άκρη δεξιά) και το ενδιάμεσο να μας δείχνει την εξέλιξη σε real time. Έτσι μπορούμε να βλέπουμε ζωντανά την διαδικασία μετατροπής και να την σταματήσουμε σώζοντας, όποια στιγμή επιθυμούμε, με το πλήκτρο escape ή "S" για save.

C64 / ZX Art / 16bit / Photozzzz....Τίποτα δεν ξεφεύγει από τον μύλο τον καλό! :lol:
Να δούμε λίγες ομορφιές ακόμη;

Όλα τα παραπάνω έγιναν παίζοντας με διάφορες ρυθμίσεις και αλχημείες μέσα από το πρόγραμμα και φωτογραφήθηκαν σε TV CRT, μέσω Atari 800XL. Όποιος ενδιαφέρεται, ας πειραματιστεί. Αυτό που θα λάβει, θα του αρέσει. Σας το εγγυώμαι με απόλυτη σιγουριά, αφού κάθισα και ασχολήθηκα κάμποσες ώρες και μέρες.

Επισυνάπτω ένα μπουκέτο με xex(s), ώστε να τα δείτε ιδίοις όμμασι... :geek:

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Πω πω πω, εντάξει αρχίζω να ξεχνάω το ποδάρι μου....
Αυτή είναι η ιδέα και ο σκοπός μου! Αναλγησία, Ψυχική Ηρεμία και Ανάταση, Παρότρυνση και Δημιουργία! Τίποτα δεν συγκρίνεται με την 8bit γοητεία και τίποτα δεν μπορεί να τα αντισταθεί...:D

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,310
ΩΩΩΩ!!! Πολύ εντυπωσιακό!!!
Που το ανακάλυψες;
(Βρεεε!!! Τώρα κατάλαβα! Αφαιρεί χρόνια από τις φωτό σου!!! ) :rolleyes:

Νοσταλγικές οι φώτο του προέδρου και του deluxe paint!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
...
Που το ανακάλυψες;
(Βρεεε!!! Τώρα κατάλαβα! Αφαιρεί χρόνια από τις φωτό σου!!! ) :rolleyes:
...
Το παλεύω Jim! Με τον Atari βρίσκομαι ακόμη σε επίπεδο γνώσης / εμπειρίας γύρω στο 15% το πολύ. Ναι, δεν κάνω πλάκα. Πέρα των hardware (generic) skills μου, για αποκόλληση και εγκατάσταση κάποιοι ωραίου gadget, πέρα από το πως φορτώνουν τα .xex μέσω SIO2SD...δηλώνω παντελώς αδαής.
(Υπάρχει ανοικτό και thread για noobs που επιθυμούν να μάθουν. Τα φώτα σας please :love:)

Όσο για τα χρόνια...Ρίξε μια ματιά στο attached εδώ κάτω :D Το Rasta είναι ατέρμον πρόγραμμα. Δεν σταματάει ποτέ. Συνεχώς σχεδιάζει και ξανασχεδιάζει, μέχρι που ο χρήστης να μείνει ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και να το σταματήσει σώζοντας τους καρπούς των κόπων του. Το "geoanas" το σχεδίαζε 3 μέρες και 3 νύχτες σερί! Ναι! Θυμήθηκα τα ηρωικά χρόνια που άφηνα ανοιχτό τον υπολογιστή για να κατεβάσω τα roms του Callus ένα πράγμα :D Παρόλα αυτά, αν εξαιρέσεις κάτι γραμμούλες από εδώ και από εκεί, κάτι pixels που φαίνεται να μην έχουν θέση (χρωματικά) με τα γειτονικά τους, πιστεύω ότι καλά τα κατάφερε. Γενικά όσο πιο απλό το σχέδιο που θέλει κάποιος να μετατρέψει, και με λιγότερα χρώματα, τόσο πιο ακριβείας και πιο κοντά στο πρωτότυπο είναι το τελικό converted file. Για super duper φωτόζ, πρέπει να έχεις Ιώβεια υπομονή και λίγο ευαίσθητο μάτι που "κόβει"

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Χα!Χα!Χα! Έτσι είναι... :lol: Είμαι δύσκολος! Δεν αντιγράφομαι με τίποτα :p
Στην πραγματικότητα ήθελα να δω, πόσο θα πάρει για να ολοκληρωθεί (και αν ποτέ αυτό μπορεί να γίνει εφικτό) Αν είχα αποφασίσει να το αφήσω, ακόμη evaluation θα έκανε...

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
987
Τρέξτε το σε emulator κύριε Κόμη! To Altirra πχ έχει warp speed..;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Τρέξτε το σε emulator κύριε Κόμη! To Altirra πχ έχει warp speed..;)
Χε!Χε!Χε! Όταν έχω φούριες το warp speed με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολλές φορές ;-)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Χε!Χε!Χε! Όταν έχω φούριες το warp speed με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολλές φορές ;-)
Εγώ μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι το RastaConverter είναι εφαρμογή των windows!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ναι, έτσι είναι...για Windows είναι

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Είπα κι εγώ... Άρχισα να έχω αμφιβολίες για τον εαυτό μου...
:lol::lol::lol::lol:

...και για όσους δεν έχουν υπομονή να τρέχουν με τις μέρες το πρόγραμμα, εδώ θα βρουν ένα ωραίο thread με πλήθος έτοιμων converted εικόνων (xex) για κατέβασμα...

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
987
Ούπς! Δεν το πρόσεξα και έμεινα στο ότι έκανε 3 μέρες να φτιάξει την υπέροχη φωτό του Κόμη και κόλλησα να βλέπω τις εικόνες από το Atari..:rolleyes::rolleyes::love:
Σόρυ, λάθος! o_O
Πάντως στον Atari800Win τα xex τρέχουν και στο παλιό 800! :thumbup: Θα το δω και στη σαρκοφάγο..