Retro Εργαστήρι

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Λοιπόν, όπως προανέφερα στους γνωστούς, έχω σκοπό να μετατρέψω ενα spare δωμάτιο στο γραφείο, σαν ρετρο δωμάτιο - εργαστήριο.

Ακολουθούν φωτογραφίες του χώρου και περιμένω τις ιδέες σας.

Σκοπός είναι τουλάχιστον ενας μακρύς πάγκος στο σωστό ύψος-πλάτος, εγκατάσταση μόνιμης βάσης κολλήσεων/αποκολλήσεων, βοηθητικός φακός/φώς, εγκατάσταση μιας 23'' IPS TV/Monitor, ένα ρετρο PC με σειριακή/παράλληλη για απαραίτητες εργασίες και...ότι άλλο προκύψει!

Απο retro computers θα εγκαταστήσω μια Amiga 2000 που έχω στην άκρη και μάλλον όλες μου τις κονσόλες.

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Ε ο σκοπός είναι να πάω απο το Λερουα, να πάρω ενα καλό *φύλλο* - χοντρό για να κόψω τον πάγκο, και με τα υπόλοιπα ξύλα που θα περισσέψουν να φτιάξω και ραφάκια!

amiga500fan

Retro Addict
Πανέμορφο δωματιάκι Δόκτωρ. Το φαντάζομαι με τα μηχανάκια στημένα σαν retroclub στο σπίτι!!!!!
Είσαι και μερακλής γιατρέ και θα το κάνεις όμορφο το ξέρω.

Κάτι τέτοιο ψάχνω και εγω αλλά και μικρότερο δεν με πειράζει.

p.s. βέβαια για να πάρω αδεια να κάνω κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω δώρο βιβλιοθήκη με 100 βιβλία στην γυναίκα αλλιώς :whip: :whip: :D

glaros

Retro Member
...θα σταθώ στο ""όλες τις κονσόλες" :D

Ξεκίνα με τα βασικά σε πάγκο,πρίζες και ασφάλειες,μετά πας σε ράφια και ντουλάπες ή κουτιά.

Πολυθρόνα για αραλίκι και gaming

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Δέχομαι και δωρεές σε κονσόλες!! :roll: :roll: :roll: :roll:

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις παιδιά - προσπαθώ πριν ξεκινήσω το οτιδήποτε, να πάρω όλες τις απόψεις, για να μην κάνω κάτι βιαστικό και μετά βρεθώ να λέω "Ωχ...αυτό δεν το έκανα..." :cool: :cool:

nkary

Too Retro to post!
Αυτήν να βάλεις και από πάνω μια αφίσα από μια Α500 για ξεκάρφωμα αλά Λούφα και παραλλαγή ;)

glaros

Retro Member
...και μια στοίβα από δισκέτες θα έχει πετονιά που θα σηκώνει την 500 και μετά θα σηκώνεται το σύμπαν όλο. :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
glaros said:
...και μια στοίβα από δισκέτες θα έχει πετονιά που θα σηκώνει την 500 και μετά θα σηκώνεται το σύμπαν όλο. :mrgreen:
χαχαχα καλόοοοοο :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
χααχαχχααχαχχαχαχααχαχ σωστόςςςς!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Raise From The Dead το thread για τον ευνόητο λόγο : Αυρίο ξεκινάω τις διαδικασίες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Έχω κάνει ήδη 2-3 βόλτες στα leeroy, praktiker για κατάλληλη *ξυλεία* για τον πάγκο μου, αλλά θέλω τις γνώμες σας. Τι θα είναι καλύτερο ; Σημειωτέον οτι τα praktiker / leeroy όσο αφορά τις Μελαμίνες, το μέγιστο βάθος είναι 60μμ ενω σε HDF βρίσκω και μέχρι 80.

Τον πάγκο έχω σκοπό να τον κάνω γύρω στο 2,20 μήκος χ 70 βάθος χ 75 ύψος (σύνολο). Θα βάλω στον τοίχο ενα ξύλο για *νεύρο* ίσου μήκους στο οποίο θα κάτσει το πισω μέρος του παγκου, ενω μπροστά θα βάλω 3-4 πόδια.

1. Το μήκος - βάθος είναι καλό ;
2. Τι υλικό να προτιμήσω Μελαμίνη / MDF HDF / Μασίφ Ξύλο ;

Σημειωτέον οτι στον πάγκο θα θέλω να έχω βασικά πράγματα όπως : ενα ρετρο home computer (amiga μάλλον + monitor), μια ιδιοκατασκευή *χύμα* υπολογιστή με wall mounted Μητρική + οθόνη + δίσκους σε ράφι , κολλητήρι + μεγεθυντικό φακό με φώς και λίγο χώρο ακόμα... :lol: :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Ξεκινάμε σήμερα. Επίσκεψη στο Praktiker Με father και εξοπλίστηκα με τα παρακάτω :

1. MDF 20mm 2,20cm x 80cm
2. 3 Μεταλλικά Πόδια ύψους 80cm (λάθος τελικά αλλά θα δείξει στην πορεία με την χρήση)
3. 3 Βάσεις τετράγωνες για τα πόδια ωστε η κατανομή του βάρους να είναι καλύτερη
4. 1 δοκάρι μικρό διαστάσεων 2,20cm x 4cm x 2cm για *νεύρο*
5. Βίδες για ξύλο και ούπα
6. Γωνίες για να δέσουμε τάβλα με νεύρο

Νομίζω οτι βγήκε ψηλότερος απο ότι ήθελα, αλλά θα το δοκιμάσω πρώτα λίγο και αν δεν με βολέψει θα τον κατεβάσω 6-7 εκατοστα. Φυσικά θα χρειαστεί πάλι διαδικασία και άλλα πόδια αλλά.... :cool: :cool: :lol: :lol:

Attachments

nkary

Too Retro to post!
Άντε ρε καιρός ήταν ;)
Με τα ρεύματα τι σκέφτεσαι να κάνεις?

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
2 - 3 πολύμπριζα στην σειρά, βιδωμένα και αυτά στον τοίχο σε ίσες αποστάσεις. Επίσης θα βάλω μια βάση στον τοίχο για οθόνη ωστε να *κρεμάσω* εκεί μια 19'' LCD ;)

Στο σημείο που θα διαλέξω για να κάνω τις κολλήσεις (κοντά στην γωνία ίσως) θα βάλω και μια λάμπα φθορίου.

Μόλις καθαριστεί ο χώρος θα χρειαστώ μπρατσαράδες για να με βοηθήσουν με μια μικρή *καμπίνα* που θα φέρω στο δωμάτιο :lol: :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Ναι ρε πες και έρχομαι
Εγώ τα ρεύματα θα τα έβαζα από κάτω. Είναι ποιο μπελαλίδικο το βάλε-βγάλε αλλά δεν θα έχεις μια μακαρονάδα από καλώδια μπροστά σου