Retro Memories

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Εκεί που σκάλιζα να βρω κάτι παλιά υλικά για μια ταινία έπεσα στο συγκεκριμένο δημοσίευμα το οποίο με πήγε αρκετά χρόνια πίσω. Την εποχή που τα computer graphics αρχίζουν να μπαίνουν και να είναι εφικτά στο σπίτι ή γραφείο του καθενός. 1992 με 1995 έχω ξεκαθαρίσει τους στόχους μου και φυσικά τα εργαλεία αρχίζουν να γίνονται όλο ποιο δυνατά και ποιο φτηνά. 1995 λοιπόν μια μικρή ομάδα με 3D Studio 4 για DOS και όρεξή για δουλειά ήταν μια καλή αρχή. Τρία μηχανήματα 486 με 32mb μνήμη και ένα Pentium.

Τότε που οι σκιές ήταν shadow maps, το ray trace απαγορευτικό στο render για φιλμάκι που έπρεπε να βγει σε τρεις μήνες. Πολλά ξενύχτια , πίτσες σουβλάκια και νεανική έπαρση να κατακτήσουμε τα θέλω μας.autolove.jpg

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,707
Εξαιρετικό ντοκουμέντο!

Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,444
Ωραίος Αντώνη, εξαιρετικός!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,377
Φοβερό.
Τότε η Amiga ήταν στα ντουζένια της στα 3D αλλά πολύ κοντά και στο τέλος της με τα pentium.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,282
Wow!!! Καταπληκτική δουλειά Αντώνη!
Συγχαρητήρια που τολμήσατε, φαντάζομαι τι θα έγινε κατά την παραγωγή...
Τα γραφικά μας εντυπωσίαζαν πάντα όλους τους κομπιουτεράδες!
Είναι επίσης ενδιαφέρον να βλέπεις την εποχή που άρχιζε ο "εκδημοκρατισμός" των computer graphics.
Φαντάζομαι ότι στην αρχή είχαμε τα graphics work stations (λογικά έτρεχαν UNIX) και ύστερα βλέπουμε υψηλής ανάλυσης ( DOS ) γραφικά στο σπίτι.

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Είναι επίσης ενδιαφέρον να βλέπεις την εποχή που άρχιζε ο "εκδημοκρατισμός" των computer graphics.
Ναι ήταν ο καιρός που ξεκίναγε να κάνεις γραφικά «παραγωγή» στο σπίτι .

Ο ένας από εμάς και μελλοντικός κουμπάρος μου ήταν αμιγκάς. Είχε μια 4000 τούμπανο που την πούλησε για τους λόγους που ανέφερε και ο Vincent και πήρε Pentium. Επίσης βλέποντας το πόσο γρήγορα αυξανόταν η ισχύς στα pc και εταιρείες που έβγαζαν το REAL 3D , Imagine και οτιδήποτε άλλο τα περάσανε στα pc. Εγώ εκείνο τον καιρό στις εταιρείες που δούλευα είχαμε Silicon Graphics με Power Animator – Softimage και τότε ήταν στα ντουζένια τους αλλά μέχρι το 2000 σβήσανε και αυτά. Τρελό το κόστος να πάρεις SGI. To 96 ήδη εταιρείες όπως Autodesk πέρασε από το 3dstudio για dos στο MAX για windows, το lightwave σταμάτησε στην έκδοση 5.6 αν θυμάμαι καλά για amiga και SGI και συνέχισε για pc. To Power animator έγινε ΜΑΥΑ και άρχισε να βγαίνει για pc και σταμάτησαν όλα τα άλλα. Την Softimage την αγόρασε η Autodesk και το cinema ακόμα βγαίνει σε pc. Το Houdini της sidefx εμφανίστηκε στα SGI και πέρασε σε PC. Όλα αυτά επίσης τα εργαλεία από την απλότητα που είχανε τότε και τα μάθαινες γρήγορα, πλέον έχουν εξελιχθεί σε εργαλεία ζωής . Μέχρι να πάρεις σύνταξη μαθαίνεις και μαθαίνεις και ποτέ δεν το ξέρεις όλο.

Φτήνια , power , και software. Aυτός ο ανταγωνισμός και σε συνδυασμό με την πτώση των τιμών για όσους ασχολούνταν με 3d – compositing ήταν καλό. Εμείς θέλαμε εργαλεία προσιτά στο κοινό. Καμιά φορά σκέφτομαι πόσες ώρες με test renders έχουμε χάσει από την ζωή μας όταν ένα render μια ώρας εκείνη την εποχή τώρα θα το έκανες σε 9 sec. Αλλά έτσι είναι . Τα σημερινά παιδιά ξεκινάνε να μαθαίνουν με υπολογιστές κτήνη και με εργαλεία που τότε τα ονειρευόμασταν.

Last edited:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,707
Άραγε τα Next τα χρησιμοποιουσαν στην Ελλάδα για σχεδιασμό και γραφικα. ( :pπλάκα κάνω)

Γνωρίζω ότι σταμάτησε η παραγωγή τους το 1990-91 και ότι ήταν πανάκριβα αλλα φοβερα μηχανήματα για τον σχεδιασμό γραφικών.

Από ότι διάβασα το OS του Next συνέχισε να αναβαθμίζετε μέχρι το 1996 και είχαν βγει κάμποσα σχεδιαστικά προγράμματα.

Τα χρησιμοποιούσε και η Disney για σχεδιασμό και γραφικα.

Αργότερα τα αγόρασε όλα η Apple και έφτιαξε τα iMac workstations που θεωρούνται κορυφαίοι υπολογιστές για σχεδιασμό γραφικών (έτσι λένε οι περισσότεροι, δεν ξέρω αν είναι πραγματικά). Μετά έφτιαξαν τα γνωστά Adobe σχεδιαστικά προγράμματα αποκλειστικά για τα iMac.

Το Mac OS λένε ότι είναι το αναβαθμίσμενο Next OS λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιούσαν οι υπολογιστές Next.

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,377
Έτσι, η Amiga και τα sgi κράτησαν λίγο ακόμα γιατί είχαν pal/ntsc by default και τα εμπιστευόταν για real time broadcasting.
Τα pc από την άλλη είχαν ακόμα θέματα με scrolling και γενικά εκείνη η μ@λ@κια που σε κάθε transition γινόσουν χριστιανός για να μη δεις τα windows photobomb.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,707
Εκεί θέλω να καταλήξω.. Τι ήταν τελικά αυτό το χαρακτηριστικό που επικράτησε για να γίνουν τα pc κορυφαία μηχανήματα για σχεδιασμό και για όλα τα άλλα;

@Vincent υπήρχε η NewTek στην Amiga (video toaster /Light wave 3D), την θυμάσαι;

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,377
Τι να ήταν ρε Βάγγο, raw power.

Ναι τη θυμάμαι. Θα πεθάνω και δεν θα δουλέψω ποτέ μια τοστιέρα.

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Όλη αυτή η ιστορία βασίζετε στο render. CPU power και πλέον GPU. Για να δείς εκείνο τον καιρό real time playback σωστό με ποιότητα BETA , digital beta περίπου το 1992 που έχω αναφορά, έπρεπε να έχεις εξωτερικά πανάκριβα devices με δίσκους, και κάρτες για να περνάς τα frames εκεί , αλλιώς ένα avi για preview. Για κάποιο καιρό η γνωστή εταιρεία DPS που έβγαζε την PAR για Amiga την έβγαλε για pc. Ώστε να έχεις playback κανονικό στο μηχάνημα. Και μετά ακολούθησαν συρφετός από hardware.

Προχτές ένας φίλος από την AMY μου έκανε δώρο αυτό.

Για PC
18507
18506

Για να είμαι ειλικρινής όσο αφορά το live broadcasting δεν ήταν το αντικείμενο μου γιατί εγώ έφτιαχνα content όποτε στα pc δεν ξέρω τι έπαιζε. Θυμάμαι όμως ότι amiga τουλάχιστον στην ελληνική τηλεόραση εκτός από τα μεγάλα κανάλια που είχαν φέρει ειδικά μηχανήματα για broadcast, ήταν εντυπωσιακή. Φυσικά ακολούθησαν διάφορες λύσεις και από την NEWTEK πρώτα για Amiga Video toaster , πολύ ωραίο και μετά η εξέλιξη αυτού για το pc το tricaster. Η amiga τα χε όλα και αυτό ήταν εντυπωσιακό. Εγώ έτυχα να ξεκινήσω με τα pc κατά τύχη.

Κάποιο μηχάνημα θα επικρατούσε. Τα χούμε ξανά πει. Το θέμα είναι ότι εμείς έχουμε ζήσει ωραία αυτό το ταξίδι και ο λόγος που παίρνω κάποια μηχανήματα είναι για να τα εξερευνώ. Δεν σου κρύβω ότι τις προάλλες άνοιξα το light wave στην amiga και προσπαθούσα να κάνω κάτι με τα εργαλεία της εποχής . Έπρεπε να δεις τι χαζό χαμόγελο χαράς είχα.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Άραγε τα Next τα χρησιμοποιουσαν στην Ελλάδα για σχεδιασμό και γραφικα. ( :pπλάκα κάνω)

Γνωρίζω ότι σταμάτησε η παραγωγή τους το 1990-91 και ότι ήταν πανάκριβα αλλα φοβερα μηχανήματα για τον σχεδιασμό γραφικών.

Από ότι διάβασα το OS του Next συνέχισε να αναβαθμίζετε μέχρι το 1996 και είχαν βγει κάμποσα σχεδιαστικά προγράμματα.

Αργότερα τα αγόρασε όλα η Apple και έφτιαξε τα iMac workstations που θεωρούνται κορυφαίοι υπολογιστές για σχεδιασμό γραφικών (έτσι λένε οι περισσότεροι, δεν ξέρω αν είναι πραγματικά). Μετά έφτιαξαν τα γνωστά Adobe σχεδιαστικά προγράμματα αποκλειστικά για τα iMac.

Το Mac OS λένε ότι είναι το αναβαθμίσμενο Next OS λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιούσαν οι υπολογιστές Next.

Δεν είναι έτσι...

Η Next ήταν η εταιρία που ίδρυσε ο Jobs όταν έφαγε σουτ από την Apple. Στο διάστημα εκείνο έφτιαξε το διάσημο (και πανάκριβο) Cube που έτρεχε το εκπληκτικό NextStep. Το NextStep είναι ο πρόγονος του OSX το οποίο υλοποιήθηκε με την ανάλογη τεχνογνωσία όταν ο Jobs επέστρεψε στην Apple η οποία αγόρασε τη Next...
Με την επιστροφή του ο Jobs υλοποίησε μια σειρά από πρωτοποριακά προϊόντα όπως ήταν οι πρώτοι iMacs κλπ και η συνέχεια είναι γνωστή...

Ωστόσο...
Η Apple ήταν ήδη κυρίαρχη στον τομέα των γραφικών τεχνών (φωτογραφία, τυπογραφεία, DTP κλπ) λόγω των εξαιρετικών εφαρμογών σε αυτούς τους τομείς και το λειτουργικό "βράχος". Η Adobe πολύ πριν τα iMacs είχε τα προϊόντα της για την πλατφόρμα των Macintosh και όχι φυσικά μετά την έλευση των iMacs ούτε ασφαλώς φτιάχτηκαν αποκλειστικά γι αυτά. Αν το διάβασες κάπου, πες μας που να ξέρουμε που ακριβώς κρύβεται άλλος ένας άσχετος αρθρογράφος...

Η Apple δεν κυριάρχησε ποτέ στον τομέα των 3D. Ο Αντώνης παραπάνω έχει περιγράψει την ακριβή κατάσταση της αγοράς όσον αφορά αυτή την αγορά.

Όχι, οι iMac δεν θεωρούνται κορυφαίοι υπολογιστές σχεδιασμού γραφικών σήμερα. Η Apple δεν βγάζει/έβγαζε μόνο τον iMac. Κάποτε οι Macintosh ήταν η κορυφαία πλατφόρμα σε αυτό τον τομέα, αλλά η πρωτιά έχει χαθεί για πολλούς και διάφορους λόγους...

Το λειτουργικό των Macintosh (ή macs τα τελευταία χρόνια) λεγόταν πάντα System "κάτι", όπου "κάτι" ήταν ο αριθμός της έκδοσης. Στις εκδόσεις 8 και 9 μετονομάστηκε σε Mac OS και MacOSX στη νέα πλέον εποχή...

Αυτά τα παραπάνω απλά για να μπει μια σωστή σειρά...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,707
Ναι έχεις δίκιο σε αυτα που γράφεις.

Μαζί με τα iMac εννοούσα και τα Macintosh μέσα και για αυτό τα μπέρδεψα λιγουλάκι.. :D

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,444
Διαβάζω αυτό το πλούσιο και πολύ συμπυκνωμένο σε πληροφορία, εξαιρετικό topic και αναπολώ τα .fli και .flic αρχεία που μάζευα σαν ψυχωτικός κάπου στα '90s. Ήταν ακριβώς όπως τα είπατε όλοι σας, η στιγμή που τα κρύα pc εκλαϊκεύτηκαν στρέφοντας το βλέμμα τους προς τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού (και αναγκάζοντας μας να βάζουμε συνεχώς βαθύτερα το χέρι στην τσέπη)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,282

Με ενδιαφέρει και εμένα η φάση με τα NeXT.
Είχα μια περιέργεια για αυτά επειδή είχαν μερικές ομοιότητες με τον Falcon (ίδια οικογένεια CPU και διέθεταν DSP).

Είχαν ένα εντυπωσιακό OS που βασιζόταν όμως... στο UNIX.

O Bill Gates δε μπορούσε με τίποτα να δεχτεί, πως η Apple αγόρασε το πεθαμένο (κατ αυτόν) UNIX ως συνέχεια των λειτουργικών της.
Αργότερα βέβαια η έκπληξη του (και ο θαυμασμός του) μεγάλωσε, όταν η Apple έκανε το άλμα αλλάζοντας και αρχιτεκτονική (πήγε στην Intel) μετατρέποντας τον κώδικα στα πάντα.
Αυτό και αν ήταν ένα τιτάνιο έργο... Δε το χωράει ο νους του ανθρώπου,

Βέβαια, αφού μιλάμε εδώ για γραφικά (και μάλιστα για βαριά γραφικά), και αναφέρθηκε η apple και ο Steve jobs, κρίνω ότι πρέπει μα θυμηθούμε και μια άλλη πτυχή των γεγονότων.

Κάποτε ο Jobs έψαχνε διακαώς ένα τρόπο να ξεχωρίσει στην αγορά της τεχνολογίας ( ήταν ακόμα στη NeXT), όταν αγόρασε ένα μικρό τμήμα υπολογιστών της lucasfilm. Μιλάμε για ειδικούς υπολογιστές που μπορούσαν να ψηφιοποιήσουν τμήματα κινηματογραφικών ταινιών με ζωντανή δράση και να ενσωματώσουν εντυπωσιακά ειδικά εφέ. Θυμάστε τι γίνονταν στο Star Wars...

Το τμήμα αυτό ήταν επανδρωμένο με μια ομάδα που λάτρευε τα κινούμενα σχέδια μικρού μήκους με επικεφαλής ένα χαρισματικό καλλιτέχνη. Το Hardware που δούλευαν ήταν δικής τους κατασκευής, όπως και το software (δεν ήταν δηλαδή κάποιου τρίτου κατασκευαστή). Το εν λόγω μεγαθήριο ονομάζονταν Pixar Image Computer και αργότερα το τμήμα πήρε το ίδιο όνομα, Pixar.

O Jobs εικάζεται ότι προχώρησε σε αυτή την αγορά, για να μπει στην αγορά hardware, προσπαθώντας να βρει αγοραστές αυτής της τεχνολογίας. Όμως στην πορεία, ανακάλυψε ότι η επανάσταση βρίσκονταν αλλού! Τα υπερσύγχρονα computers τότε εγκαινίασαν ένα νέο είδος τέχνης. δίνοντας άλλη διάσταση στα κινούμενα σχέδια, φέρνοντας πακτωλούς χρημάτων, αληθινό χρυσωρυχείο! Σε σύντομο διάστημα (βασιζόμενος στο ταλέντο του τμήματος), έγινε παραγωγός κινουμένων σχεδίων, κατάφερε να απεμπλακεί από την "τελειωμένη" Disney (που συνεργάστηκε και τον καπέλωνε), και τα υπόλοιπα είναι γνωστά....

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,282
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...
όταν λέμε τηλεοπτικά - κινηματογραφικά computer graphics, για τi αναλύσεις οθόνης μιλάμε;
Π.Χ. αυτά τα υπέροχα τηλεοπτικά σήματα που βλέπουμε, σε τι ανάλυση είναι;

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Διαβάζω αυτό το πλούσιο και πολύ συμπυκνωμένο σε πληροφορία, εξαιρετικό topic και αναπολώ τα .fli και .flic αρχεία που μάζευα σαν ψυχωτικός κάπου στα '90s. Ήταν ακριβώς όπως τα είπατε όλοι σας, η στιγμή που τα κρύα pc εκλαϊκεύτηκαν στρέφοντας το βλέμμα τους προς τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού (και αναγκάζοντας μας να βάζουμε συνεχώς βαθύτερα το χέρι στην τσέπη)
Κάτι τέτοια αρχεία μάζευα και εγώ από cdroms των περιοδικών της εποχής, όπως Multimedia World, Multimedia & CDROM (το λέω σωστά;) κλπ. Άσε που αν είχε κανένα βίντεο κλιπ 320x240...χαμός...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,444
Κάτι τέτοια αρχεία μάζευα και εγώ από cdroms των περιοδικών της εποχής, όπως Multimedia World, Multimedia & CDROM (το λέω σωστά;) κλπ. Άσε που αν είχε κανένα βίντεο κλιπ 320x240...χαμός...
Ακριβέστατα και πολύ σωστή! Από εκεί μάζευα κι εγώ και από καμία BBS με αρχαία modems...Υπήρχε και ένας player, o AAplay (που συνήθως δίνονταν ως bonus μέσα στο CD) αν σου θυμίζει κάτι, ε; :)