RETRO PLANET #17 - Σεπτέμβρης 2017 - Commodore 64 lives!

CountRaven

Retro Starter
Reaction score
13

Κυκλοφόρησε το 17ο τεύχος του περιοδικού μας! Ο Ρετρό πλανήτης μπαίνει στην άγρια εφηβεία του και σκάει μύτη με Commodore 64 και Trevor Dickinson... σε κάντρο.

Το αγαπημένο 8μπιτο για πρώτη φορά κάτω από τον μεγεθυντικό φακό του Planet. Μπορείτε πλέον να αρχίσετε να ζητάτε άλλο 8μπιτο για αφιέρωμα, αφού την χάρη για special ψωμιέρα άρθρο -και μάλιστα από τον ειδικό Mr Πλεμμένο- σας την κάναμε, αν και κάτι μου λέει πως δεν θα ξεμπερδέψουμε έτσι εύκολα με τον 64ρι.

Η Amiga βιώνει την ακμή της NextGen εποχής της και ο άνθρωπος που είναι ο βασικός υπεύθυνος για την ύπαρξη υπολογιστών που τρέχουν το AmigaOS το σωτήριον έτος 2017, μιλά στον Χρήστο Παπαδάκη για δεύτερη φορά στο Retro Planet. Η πρώτη ήταν πριν 4 χρόνια, στο πρώτο μας τεύχος. Ναι πέρασαν 4 χρόνια από τον Σεπτέμβρη του 2013 (do the fucking maths) και ναι συνεχίζουμε ακάθεκτοι.

Αν τώρα το ζήτημα Next Gen Amiga σας ανεβάσει την αδρεναλίνη, μην ανησυχείτε έχουμε και άλλο: Αφιέρωμα στα racing games με την φροντίδα του Νίκου Παναγιωτόπουλου. Βενζίνη να βάλομε ναι;

Το ξέρουμε ότι διψάτε για software και έχουμε πακέτο Commodore 64 reviews με
Στη συνέχεια μπορεί κανείς να απολαύσει τα 8/16 bits reviews των The Bear Essentials, Let's Invade, Tracker Hero AGA και Spyders. Από τα χεράκια του κυρίου Πλεμμένου για τα μάτια σας μόνο!

Περισσότερο software; ΟΚ! Από τα παλιά; Φυσικά! Lost Treasures ο Στέφανος Καρούσος ξεψαχνίζει το Slave Zero, και αν ακόμα δεν χορτάσατε ρίξτε μια ματιά στο Doomsday Lost Echoes, ένα εκπληκτικό adventure για Amstrad CPC 6128 που παρουσιάζει ο (ποιος άλλος) Αντώνης Ηλιάκης.

Το παρών τεύχος έχει και μπόλικη μουσική. Διπλό χτύπημα με Metallica και Iron Maiden. Ο Βασίλης Κωστόπουλος κάνει το ντεμπούτο του στο περιοδικό με αφιέρωμα φωτιά στην χρυσή Metallica εποχή -το οποίο εσείς ζητήσατε- μαι και διπλή (ναι διπλή) ανταπόκριση των συναυλιών που έδωσαν οι Iron Maiden στην Ο2 arena του Λονδίνου. Up the Irons!

Φυσικά τα Retro Νέα, οι Retro αναδρομές (με την σπαρταριστή πένα του Νίκου Κανελλόπουλου), το πάντα φρέσκο Amiga News (από τον next gen τσάρο, Στέφανο Καρούσο), συμπληρώνουν ένα ακόμα τεύχος Retro Planet.

Το Retro Planet είναι ένα ανεξάρτητο περιοδικό για το retro και το εναλλακτικό computing το οποίο εκδίδεται κάθε τρεις μήνες. Για να το αποκτήσετε μπείτε στο site του περιοδικού (http://www.retroplanet.gr) ή στείλτε email στο retroplanetmagazine AT gmail DOT com αναγράφοντας τον αριθμό των τευχών που θέλετε καθώς και τα πλήρη στοιχεία σας. Μόλις λάβουμε μήνυμά σας θα σας ενημερώσουμε για το κόστος και τη διαδικασία αποστολής ανάλογα με το πόσα τεύχη θέλετε.

Το τεύχος μπορεί να σταλεί με αντικαταβολή σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Στα emails για παραγγελίες παρακαλούμε να αναγράφετε καθαρά, με ελληνικούς χαρακτήρες, τα πλήρη στοιχεία αποστολής καθώς με copy/paste αυτών που εσείς μας γράφετε, φτιάχνονται οι ετικέτες για το ταχυδρομείο.

Είμαστε ανοιχτοί σε κάθε μορφής ιδέες και προτάσεις
που θα οδηγήσουν σε δημιουργική συνεργασία με σκοπό ένα καλύτερο Retro Planet. Έχεις το μικρόβιο; Μην το σκέφτεσαι. Γράψε: retroplanetmagazine AT gmail DOT com.

Ευχαριστούμε για την στήριξή σας στο περιοδικό, συνεχίζουμε χωρίς σταματημό.

Check και την facebook σελίδα μας για πολλά έξτρα καλούδια: https://www.facebook.com/retroplanetmag

Retro Planet @ Blog Universe: https://donysoldcomputers.blogspot.gr/2017/09/17-retro-planet.html - Photos by: Dony

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πολλά καλούδια βλέπω...και ο Commodorέος είναι πραγματικά ωραίος! Μπράβο! ;-)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Αν και άργησα να πώ και εγώ με την σειρά μου οτι το τεύχος φαίνεται για ακόμη μια φορά φοβερό. Έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά παιδιά και το σημαντικότερο για εμένα (σε αντίθεση με εμάς γκουχ γκουχ Νίκο ακούει ; :p ) είναι οτι είστε σταθεροί στις εκδόσεις σας - ιδίως σε καιρό κρίσης και ενώ ο έντυπος τύπος αργοπεθαίνει.

@CountRaven έχω παραγγείλει ένα τεύχος απο τον Παναγιώτη "Dony" / aka @clemenza να ξές......

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Αν και άργησα να πώ και εγώ με την σειρά μου οτι το τεύχος φαίνεται για ακόμη μια φορά φοβερό. Έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά παιδιά και το σημαντικότερο για εμένα (σε αντίθεση με εμάς γκουχ γκουχ Νίκο ακούει ; :p ) είναι οτι είστε σταθεροί στις εκδόσεις σας - ιδίως σε καιρό κρίσης και ενώ ο έντυπος τύπος αργοπεθαίνει.
Χρόνη, ο έντυπος τύπος αργοπεθαίνει γιατί όσοι ασχολούνται θέλουν (και είναι λογικό) να βγάζουν χρήματα από την όλη ιστορία. Απ' την άλλη, αν είναι πυροβολημένοι σαν κι εμάς κι έχουν την καλή διάθεση να... μπαίνουν μέσα (!) μπορούν να συνεχίσουν να το κάνουν για πάντα! :lol:

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
63
Είχα αγοράσει τότε χέρι με χέρι από ένα από τα παιδιά από το Amiga Planet νομίζω (ούτε που θυμάμαι σε ποιο τρίτο forum τον είχα βρει).. Και φυσικά ήταν πολύ νοσταλγικό και περιποιημένο, αν και λόγω βιβλιοδεσίας και τα δύο μετά λυπόμουν να τα ξαναδιαβάσω μήν ανοίξουν τελείως (στο 2ο τεύχος και το παλικάρι μου το είχε πει πως ήταν "Ευαίσθητο")..

Δυστυχώς οι οικονομικοί καιροί ζόρισαν και αναγκάστηκα με τά από χρόνια συνδρομής να σταματήσω το Retro Gamer :( (τουλάχιστον τα βγάζουν μαζεμένα σε DVD ανά φάσεις) οπότε και το Retro Planet είχε την ίδια μοίρα και δεν το ακολου΄θησα δυστυχώς.. Ελπίζω κάποτε τα παλαιότερα τεύχη να τα βγάλετε σε κάποιο DVD εν καιρώ να τα αγοράσουμε να τα διαβάζουμε στις ταμπλέτες μας με την ησυχία μας :) :)

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
63
Θα στο πω με απλά λόγια για να το καταλάβεις.

Το 2010 είχα εισόδημα Χ . Σήμερα είμαι ακριβώς Χ/2 (δηλαδή 7 χρόνια μετά στο μισό). Προφανώς αν ζεις μια φυσιολογική ζωή κι όχι όπως αυτήν που περιγράφεις έχεις έξοδα, ypoxre;vseiw , ιστορίες και προφανώς σε κάποια φάση ΚΑΠΟΙΑ πρέπει να κοπούν γιατί αλλιώς θα κόψεις από άλλα σημαντικότερα μιας και ένα περιοδικό (οποιοδήποτε) μπαίνει σε 4-5η μοίρα ανάμεσα σε σοβαρότερα...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Θα στο πω με απλά λόγια για να το καταλάβεις.

Το 2010 είχα εισόδημα Χ . Σήμερα είμαι ακριβώς Χ/2 (δηλαδή 7 χρόνια μετά στο μισό). Προφανώς αν ζεις μια φυσιολογική ζωή κι όχι όπως αυτήν που περιγράφεις έχεις έξοδα, ypoxre;vseiw , ιστορίες και προφανώς σε κάποια φάση ΚΑΠΟΙΑ πρέπει να κοπούν γιατί αλλιώς θα κόψεις από άλλα σημαντικότερα μιας και ένα περιοδικό (οποιοδήποτε) μπαίνει σε 4-5η μοίρα ανάμεσα σε σοβαρότερα...
Αυτό ακριβώς.

Φυσικά για μένα και οι βόλτες,τσιγάρα, καφέδες είναι όλα κομμένα χρόνια τώρα - μόνο το τσιγάρο είχα (ηλεκτρονικό) και αυτό έχει τώρα 2 μήνες που το παράτησα τελείως.

Υ.Γ : Όταν λέω κομμένα τελείως, εννοώ με την "εβδομαδιαία" συχνότητα που διακατέχει τον Έλληνα έτσι ; Θα βγούμε για κανα γκαϊφέ, αλλά στην χάση και στην φέξη.

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
63
Στπ μεταξύ δεν έγραψα το σημαντικότερο, συγχαρητήρια στα παιδιά που συνεχίζουν ακόμα :) , γενικά τα φτιαγμένα με μεράκι και αγάπη πράγματα όπως αντίστοιχα και τα fanzines είναι άξια άπειρου σεβασμού ..

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Αυτό να λέγεται : Συγχαρητήρια γαι την πολύ ποιοτική δουλειά τους, προσυπογράφω με τα 1000!

Όσο για το εισόδημα, συμφωνώ και επαυξάνω. Έχω κουραστεί να κόβω... Έχω κουραστεί να στερουμαι ολα αυτά που με δίναν λίγο παραπάνω χαρά κάποτε. Όλα πλην τσιγάρου, βεβαίως... αλλά κι αυτό το εχω μειώσει!

Δεν μεταδίδω άλλο γιατί θα αρχίσω τα χοντρά μπινελίκια για τους υπεύθυνους και ατιμωρητους, θα χαλάσω το θέμα, τη διάθεση μου, τη διαθεση σας και θα βγει κανένας και θα με στολισει για το εκτός θέματος.. . και δίκιο θα έχει, μεταξύ μας...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Παιδιά, ας μην κοροϊδευόμαστε: όταν σου έρχεται 180€ η ΔΕΗ και 130€ ο ΕΝΦΙΑ και 260€ το σήμα του αυτοκινήτου δεν πρόκειται να σωθείτε με τα 2,2€/μήνα του Retro Planet ή τα 2,5€/εβδομάδα του καφέ. Κι εγώ έτσι πίστευα και είχα κόψει τα πάντα, μέχρι που διαπίστωσα ότι αποτελούν ένα τίποτα σε σχέση με τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έξοδα!

Δεν το λέω για να αγοράσετε το Retro Planet, το λέω για να μην ωθείστε στη μιζέρια χωρίς αντίκρυσμα...

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Δυστυχώς θα συμφωνήσω και γω με τα παιδιά που έχουν κόψει τα πάντα λόγω των καιρών που διανύουμε γιατί πέρασα και γω μια αντίστοιχη φάση μπορώ να πω...

Δε θέλω να πλατιάσω αλλά έχω βρεθεί σε φάση απλήρωτος πολλούς μήνες απ'τη δουλειά, να πηγαίνω με μετρό και λεωφορεία επειδή είναι δωρεάν για μένα λόγω αναπηρίας και να σπαταλώ 4 ώρες πήγαιν-έλα καθημερινά που με το αυτοκίνητο θα ήταν συνολικά 1 ώρα...
Συγκεκριμένα έχει τύχει περίοδος Καλοκαιριού με απίστευτη ζέστη και να μην έχω πάνω μου 50 λεπτά να πάρω ένα νερό και να διψάω απίστευτα...
Άλλο σκηνικό να πηγαίνω να πάρω το μετρό απ'την Πανόρμου και να βλέπω τα σουβλατζίδικα γεμάτα και να μου τρέχουν τα σάλια έξω απ'το τζάμι σα το κοριτσάκι με τα σπίρτα.
Και είμαι και ένας άνθρωπος που δεν έχει οικογένεια και παιδιά και οτιδήποτε, μένω ακόμη με τους γονείς μου στα 40 μου...
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ποτέ δε ξέρουμε τι περνάει/έχει περάσει ο καθένας και σε τι κατάσταση βρίσκεται , κάποια πράγματα που θεωρούμε δεδομένα δεν ισχύουν καθόλου για τον απέναντι μας, πόσο μάλλον για κάποιον που δεν έχουμε δει και ανταλλάσουμε απόψεις μέσω του πληκτρολογίου... :)

Last edited:

mike

Retro Member
Reaction score
159
αφηστε τα αυτα τα κλαψιαρικα.
Εγω αυτη την στιγμη περνω τα ΙΔΙΑ ακριβως χρηματα που επερνα και πριν 7 χρονια τετοια εποχη, καμια αλλαγη.
Οποτε κανω σπαταλες και αγοραζω 2 τευχη για παρτυ μου, ενα για συλλογη και ενα για διαβασμα.

(για να σας λυθει η απορια, αυτη τη στιγμη ειμαι ανεργος και δεν περνω τιποτα, και τον Σεπτεμβριο του 2010 εαν θυμαμαι καλα παλι ανεργος ημουν και τοτε δεν επερνα τιποτα, αλλα περνω ακριβως τα ιδια τοτε και τωρα) :p