Retro Planet #21 in da house!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω την κυκλοφορία του 21ου τεύχους του περιοδικού Retro Planet. Όσοι θέλετε να μάθετε περισσότερα για την ύλη του νέου τεύχους, πληροφορίες για να το παραγγείλετε ή απλά να χαζέψετε φωτογραφίες πηγαίνετε στο https://donysoldcomputers.blogspot.com/2018/09/retro-planet-21-in-da-house.html.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Η συνέχεια, συνέπεια σε χρόνους και (κυρίως) σε ποιότητα περιεχομένου και έκδοσης νομίζω διέψευσε όλους τους κακεντρεχείς που κατά καιρούς κατηγόρησαν αυτή την προσπάθεια...

Θερμά συγχαρητήρια για άλλη μια φορά!

Στάλθηκε από το SM-G390F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Η συνέχεια, συνέπεια σε χρόνους και (κυρίως) σε ποιότητα περιεχομένου και έκδοσης νομίζω διέψευσε όλους τους κακεντρεχείς που κατά καιρούς κατηγόρησαν αυτή την προσπάθεια...
Δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να το θέσω καλύτερα. Σε ευχαριστούμε! :thumbup:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,732
Αμαν βρε παιδιά.... ΑΜΑΝ!

Πολύ ευχάριστη η είδηση για το νέο τεύχος και γενικά όλη η προσπάθεια που κάνετε είναι αξιέπαινη (χαράς το κουράγιο σας δλδ που μπορείτε και βρίσκεται χρόνο να ασχοληθείτε μαζι με όλη αυτή την τρελή καθημερινότητα που έχουμε οι περισσότεροι και φτιάχνετε μάλιστα κάτι τόσο επαγγελματικά). Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά!

Αλλά βρε παιδιά... Αμάν!
Μην χαλάτε το ωραιοτατο φωτογραφικό οφθαλμολουτρο για το περιοδικό! Το λέω γιατί κατά την γνώμη μου νομιζω ότι το σχόλιο περί κακεντρέχεις ανθρωπους και λοιπά είναι άκυρο και επίσης χαλάει όλη την μαγεία των φωτογραφιών που βάλατε. Δεν υπάρχει κανένας που να είπε κάτι τέτοιο και πιστέψτε με την προσπάθεια σας την σέβονται όλα μα όλα τα φόρουμ για αυτό και δεν έχει γίνει κάποια άλλη προσπάθεια για ρετρό θεματολογιας περιοδικό. Μην έχετε υποψίες για ίντριγκες γιατί δεν ασχολείται πια και πολύ κόσμος με το χόμπι μας και γενικά με το ρετρό. Δεν γύριζουν πια όλα γύρω απο το ρετρό... Οι Δον Κιχώτες έμειναν πια να βλέπουν τους μύλους για πολεμιστές που τους επιτίθενται! Οι ίδιοι αυτοί εκ των έσω πολεμάνε τους αόρατους πολεμιστές μύλους προσπαθώντας να βρούν αληθινούς εχθρούς μέσω της ίντριγκας.
Και στην τελική βρε παιδιά... Who cares... Έτσι και αλλιώς τα πάντα όλα σε ρετρό επίπεδο έχουν γίνει πια σε κλειστό παρεαϊστικο κύκλο γιατί οι Δον Κιχωτες που ξέρουν τους πάντες, ετσι θέλουν και σαν προστάτες και παιδιά της ρετρόπατρίδας αναλαμβάνουν να βλέπουν αόρατους πολεμιστέ.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Τότε μάλλον συμπεραίνω ότι ή δεν γνωρίζεις τίποτα για τον "πόλεμο" που του έγινε στο ξεκίνημα, ή δεν γνωρίζεις τίποτα για τις απίστευτες στιχομυθίες που γράφτηκαν για τους συντελεστές του (μερικοί και βασικοί δεν βρίσκονται πια στο "τιμόνι" του περιοδικού), ίσως ακόμα δεν γνωρίζεις ότι μέχρι και απατεώνες τους αποκάλεσαν, πολύ περισσότερο ίσως δεν γνωρίζεις τη σημερινή γνώμη κάποιων γνωστών και μη εξαιρετέων στα ελληνικά forums που παριστάνουν τους "ηγέτες" και μπροστάρηδες της ελληνικής ρετρό σκηνής...
Δεν είναι καμιά ίντριγκα, ούτε "φαντάσματα"... Είναι η απλή πραγματικότητα... Ίχνη της οποίας έχουν χαθεί μετά από δεκάδες σβησιματα μηνυμάτων στα forums...

Δεν έχω σχέση με το περιοδικό πέρα από το ότι γνωρίζω προσωπικά κάποιους από τους συντελεστές. Είμαι απλά αναγνώστης του στην ουσία. Επειδή γνωρίζω τα παραπάνω, διατηρώ το δικαίωμα να εκφέρω την άποψή μου. Και δεν είπα τίποτα παραπάνω από το αυτονόητο : όλοι αυτοί που δεξιά και αριστερά κακολογουσαν, αυτοί που προμηνυαν το σύντομο τέλος του περιοδικού, διαψευστηκαν μέσα από το αποτέλεσμα της προσπάθειας των συντελεστών του Retroplanet! Τι ακριβώς σε πείραξε σε αυτή την τοποθέτησή μου;

Τέλος πάντων, η πρόθεσή μου δεν ήταν να ανοίξω κανένα θέμα από τα παλιά. Να επιβραβευσω αυτό που κατάφεραν τα παιδιά ήθελα, που αντιμετωπισαν (και συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν) πολλές δυσκολίες...
Αλλά μη μου τα κάνεις και όλα ρόδινα τώρα...

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Σορυ... Διπλό post ελέω Tapatalk...

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Το ποιον του καθενός φαίνεται από τα likes που έλαβε το post του Δημήτρη. Just saying...

Βαγγέλη, αν θες μπορώ να τοποθετηθώ δημόσια και μάλιστα αναλυτικότατα για τα όσα έγιναν κατά καιρούς και τον πόλεμο που δέχτηκε (και συνεχίζει να δέχεται) το Retro Planet από το 2ο τεύχος του και μετά, τότε που έγινε κατανοητό ότι δεν επρόκειτο για one hit wonder. Αλλά προς το παρόν θα σου πω αυτό και μόνο: γκρινιάζουμε γιατί έχουμε νιώσει επανειλλημμένα την αδικία και την κακεντρέχεια στο πετσί μας, 5 χρόνια τώρα. Σε σχέση με αυτά που έχουν συμβεί (επαναλαμβάνω: και συνεχίζουν να συμβαίνουν) δεν έχουμε πει κουβέντα. Ούτε λέξη!

Α, και όποιος ξέρει και καταλαβαίνει μπορεί να διαπιστώσει την διαφορά της δικής μας αντιμετώπισης απέναντι σε άλλες προσπάθειες του χώρου. Ο νοών, νοείτω...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,732
Οπως είπε ο @dimfil , ούτε και εγώ θέλω να ανοίξω παλιο θέμα που εσείς (που το βιώσατε) μάλλον ξέρετε καλύτερα. Δεν βγαίνει εξαλλου και κατι να "ξύνουμε" παλιές πληγές! Το αντίδοτο είναι για όλα αυτά είναι ένα....

==> Επαναφέρω και πάλι το θέμα αυτό...

Λοιπόν, τι λέτε παίδες να κανονίζαμε μια ρετρό μάζωξη;; Όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα!

ΥΓ. Ο φιλτατος και συμπαθεστατος mike που είναι βρε παιδιά; Ρωτάω γιατί και αυτός γουστάρει πολύ τις ρετρό μαζώξεις! Από μόνος του μπορεί να τους φέρει όλους ;) Respect στονΜικέ :)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Δεν θα επιθυμούσα να βγω off-topic, θα απαντήσω στο αντίστοιχο thread. Ας αφήσουμε το παρόν να ψοφήσει στην ησυχία του καθώς είναι βέβαια ότι σε θέματα που αποτελούν "καυτές πατάτες" όλοι σφυρίζουν αδιάφορα και την κάνουν με βιαστικά βήματα προς άλλες κατευθύνσεις - ειδικά αν έχουν και τη φωλίτσα τους λερωμένη... :emoji_angry: