Retrobright - Τέρμα Η Κιτρινίλα!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Retr0bright ονομάζεται η μέθοδος που ανακάλυψε εδω κ κάμποσο καιρό ο Merlin απο το AmiBay. Με λίγα λόγια βρήκε ένα τρόπο για να αναστρέψει την απόχρωση που εμφανίζουν τα πλαστικά με την πάροδο του χρόνου και με την έκθεση στο φώς. Αναλυτικά μπορείτε να δείτε εδώ όλη την ιστορία όπως επίσης κ μερικές παραλλαγές της συνταγής του.

Εμείς θα ασχοληθούμε με την αρχική συνταγή του Merlin. Προσωπικά αυτήν δοκίμασα κ τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα! Μέσα σε μόλις 4 ώρες τα πάντα είχαν ασπρίσει χωρίς το παραμικρό ίχνος *φθοράς* απο την χημική διεργασία.

Λοιπόν, τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουμε είναι τα γνωστά, δηλαδή :

• Οξυζενέ,40%Vol,Τάξης 10-15%
  • Ξανθανικό Κόμμι (Xanthar Gum)
  • Γλυκερίνη
  • Vanish Oxi Action
Οξυγονούχο Ύδωρ η αλλιώς Οξυζενέ η Hydrogen Peroxide

Πρέπει να βρείτε κάποιο το οποίο να μην έχει πολλά εξτρά, όπως χαμομήλια, φασκόμηλα, μαλακτικά. Τέτοια συνήθως έχουν οι γνωστές αλυσίδες καλλυντικών κ δυστυχώς επιδρούν αρνητικά στο γεγονός οτι αφήνουν έκδορα κ γραμμές στα πλαστικά. Στο παρα-τσακ δεν αγόρασα ενα OxyCreme απο το Hondos. Ευτυχώς δλδ γιατι αργότερα βρήκα αυτό που ήθελα απο την κομμώτρια μου..

Goldwell TopChic, 1L Συσκευασια

Συνήθως αυτά τα δίνουν μόνο σε επαγγελματίες κομμωτές. Οπότε μια επίσκεψη στο κομμωτήριο της γειτονιάς σας είναι αρκετό. Το συγκεκριμένο δεν έχει καμία απολύτως προσθήκη, τουλάχιστον καμία που να επιφέρει προβλήματα. Τελείως άοσμο.

developer_lotion12_3.jpg

Ξανθανικό Κόμμι ή αλλιώς Xanthar Gum

Κανονικά προορίζεται για υγιεινή διατροφή, απαλλαγή απο γλουτένες κτλ. Είναι food thickener το οποίο μπορείτε να το βρείτε σε καλά καταστήματα Βιολογικών Προϊόντων - Υγιεινης Διατροφής.

ethereal-nature-xanthan-gum-100gr-ksanthaniko-kommi.jpg

Το συγκεκριμένο μπορείτε να το βρείτε στα εξής καταστήματα :

• Θεσσαλονίκη : Κατάστημα "Το Ελληνικόν" - Βατικιώτου 28 Πλ. Αθώνος, Τηλ. : 2310 257503
  • Αθήνα : Κατάστημα "Μπαχάρ" Ευριπίδου 31-33 Αθήνα, Τηλ. : 210 32 17 225
6 ευρώ αν θυμάμαι καλά κόστισε το δικό μου. Να ευχαριστήσω πάλι το Νίκο.Ρίζο που είχε ήδη κάνει την έρευνα αγοράς κ με καθοδήγησε.

Γλυκερίνη/Glycerine

Απο οποιοδήποτε φαρμακείο για μόλις 1-4 ευρώ.

20170822161445_chemco_glycerin_glykerini_fytiki_1000gr.jpeg

Vanish Oxi Action

Καλά εδω τα λόγια ειναι περιττά. Απλά μην σας δεί η γυναίκα σας όταν το πάρετε. Η ποσότητα που θα χρειαστούμε απο αυτό ειναι πολύ μίκρη σε σχέση με τα υπόλοιπα.

vanish.jpg

Το Μαγείρεμα

Βρείτε μια συσκευασία/κουτί στην οποία θα ανακατέψουμε τα υλικά. Εγω, πήρα ενα άδειο κουτί απο Κουακερ/Νες Καφε. Και βάζουμε :

• 500ml απο το Οξυζενέ. Εγω χρησιμοποίησα μια ζυγαριά ακριβίας (ζαχαροπλαστικής/κουζίνας) για να το μετρήσω
  • 2 Γεμάτες κουταλιές του γλυκού απο το Ξανθανικό Κόμμι. Ανακατεύουμε καλά για 20-30 δευτερόλεπτα. Είναι καλύτερα να το ανακατέψετε με κάποιο μίξερ γιατι με το χέρι είναι δύσκολο. Ιδίως οταν θα αρχίσει να πήζει.
  • 1 κουταλιά του γλυκού Γλυκερίνη. Ανακατεύουμε πάλι για 20-30 δευτερόλεπτα.
Το βασικό μίγμα είναι έτοιμο. Αυτό μπορούμε να το έχουμε στην άκρη έτοιμο για χρήση. Το καλύτερο για την διατήρηση του ειναι να το έχετε σε σκοτεινή συσκεασία κ σε σκιερό μέρος.

Όταν θελήσουμε να το χρησιμοποιήσουμε, απλώς ρίχνουμε μέσα σε αυτό 1/4 κουταλάκι του γλυκού Vanish Oxi Action. Προσοχή! Αυτη η ποσότητα αντιστοιχεί στη ποσότητα του μίγματος που ετοιμάσαμε! Δλδ στα 500ml Οξυζενέ! Δεν σημαίνει οτι μπορόυμε να παίρνουμε π.χ 200ml απο αυτο, κ να βάζουμε την ίδια ποσότητα Oxi! Κάτι τέτοιο θα έχει σαν αποτέλεσμα το μίγμα να αντριδάσει εντονότερα με αποτέλεσμα να έχουμε ίσως φθορές στα πλαστικά!

Αφού λοιπόν ρίξετε το Vanish Oxi Action και ανακατέψετε με το χέρι καλά, μπορείτε με ενα πινελάκι της επιλογής σας να το απλώσετε πλουσιοπάροχα πάνω σε πλαστικά που χρήζουν φροντίδας. Φροντίστε να τα αφήσετε εκτεθειμένα στον ήλιο για τουλάχιστον 4 ώρες. Κατα την διάρκεια αυτή, καλό είναι να ρίχνετε κανα μάτι μήπως στεγνώσουν κ χρειάζεται 2ο χέρι.

Μερικά πράγματα που πρέπει να προσέξετε :
  • Το μίγμα σας, αφού ρίξετε το Vanish μέσα, έχει διάρκεια ζωής μερικές ώρες. Αυτό σημαίνει οτι μόλις το ρίξετε, θα πρέπει να απλώσετε όσο περισσότερο γίνεται πάνω στα υλικά σας. Οπότε, για την ποσότητα των 500ml θα είναι καλό να έχετε μπόλικα πράγματα να ασπρίσετε κ όχι απλώς ενα ποντίκι.
  • Να φοράτε πάντα γάντια, κ αν γίνεται κ γυαλιά. Το οξυζενέ είναι πολύ δυνατό κ το τελευταίο που θέλουμε είναι κόκκινα μάτια κ άσπρα χέρια!
  • Τα πλαστικά να τα πλένετε πριν κ μετά την διαδικασία. Εγω τα έβαζα στην μπανιέρα με ζεστό νερό για να φύγουν όλα τα κολλημένα σκουπιδάκια απο πάνω τους. Ενα καλό στέγνωμα με πετσέτα κ βούρ στη βεράντα.
  • Μην βιάζεστε να τα ασπρίσετε. Καλύτερα να χρειαστεί ενα πλαστικό 2-3 φορές, παρά να *ζορίσετε* το μίγμα με παραπάνω οξυζενε/oxi action με κίνδυνο να φάτε τα πλαστικά...
Αυτά τα όλιγα. Ελπίζω όσοι θαραλλέοι το δοκιμάσετε να έχετε τα ίδια αποτέλεσματα με μένα κ καλύτερα! Βάζω μερικές φωτογραφίες της 1200 μου, πριν/μετα για να δείτε την διαφορά.

Τα μεγάλα πλαστικά Top/Bottom χρειάστηκαν 2 στρώσεις φρέσκιες. Δύο 4ωρα δηλαδή κ κάθε επάλειψη ήταν με *φρέσκο υλικό*. Τα πλήκτρα έγιναν με μόνο μια φορά.

Cheers,

topcase.png
keyswhite.png
bottomcase.png
a1200.png

Last edited:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Έτσι για να ξέρουμε ποιον θα κυνηγήσουμε :twisted:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Άπιστε Θωμά!! Σύντομα θα κάνω ενα πάνω σε ένα κατακίτρινο Tank Mouse για να το πιστέψεις!!! :mrgreen: :mrgreen:

0raid

Retro Enthusiast
Reaction score
13
Αναλυτικότατο!!!!

bravo doctor-who! :cool:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Merci! Προς το παρόν με θεωρώ απο τους τυχερούς του Retrobright γιατί δεν είχα απώλειες/τραυματισμούς/κτλ! Θα επιβεβαιώσω οτι δεν ήμουν απλώς *φωφόφαρδος* με την 2η επιχείρηση! :mrgreen: :mrgreen:

A

Anonymous

Guest
bravo .. το ειχα κανει πριν 2 χρονια σε κατι μηχανηματα μου και πραγματικα κανει πολυ καλη δουλεια.. το συστηνω ανεπιφυλακτα :ugeek:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Εαν κρατάς πιστά τις αναλογίες των υλικών και είναι και καθαρά τα πλαστικά, είναι σίγουρη επιτυχία! :mrgreen: :mrgreen:

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
9
Ωραίος οδηγός Γιατρέ,αναλυτικότατος, περιμένω να καλοκαιριάσει για να κάνω retrobright στην a500 που έχω και ο θεός βοηθός.

A

Anonymous

Guest
η κιτρινιλα δινει γοητεια για μενα

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Και ο nkary το ίδιο λέει! Γοητεία + Κιτρινίλα!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
354
Μια μικρή κιτρινίλα σε μερικά σημεία, δίνει γοητεία!

Αν αρχίζει και εξαπλώνεται παντού όμως, αρχίζει και ενοχλεί!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,361
Πολύ καλός οδηγός συγχαρητήρια. Σκέφτομαι να ασπρίσω ένα Amstrad cpc464+| αλλά δεν έχω βρει ακόμα καιρό... Αλήθεια, ήθελα να ρωτήσω με τα σηματάκια τι γίνεται; Έχω ακούσει ότι κάποια είναι πλαστικά ενώ κάποια άλλα μέταλλο. Επίσης με τα πλήκτρα πως γίνεται η δουλειά; πρέπει να αφαιρεθούν ένα - ένα; Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν σε όλα τα micros αφαιρούνται απλά με ένα τράβηγμα σαν του Atari μου... Μήπως μπλέξουμε με μεταλλικά ελάσματα και και καταστραφεί το πληκτρολόγιο;

Επίσης αναρωτιέμαι αν είναι καλό μετά από ώρα να απομακρύνω με νερό το gel από τα πλαστικά και να επαναλαμβάνω επάλειψη ή αν είναι καλύτερα να προσθέτω συνεχώς gel επάνω από το προηγούμενο...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
turrican said:
Πολύ καλός οδηγός συγχαρητήρια. Σκέφτομαι να ασπρίσω ένα Amstrad cpc464+| αλλά δεν έχω βρει ακόμα καιρό... Αλήθεια, ήθελα να ρωτήσω με τα σηματάκια τι γίνεται; Έχω ακούσει ότι κάποια είναι πλαστικά ενώ κάποια άλλα μέταλλο. Επίσης με τα πλήκτρα πως γίνεται η δουλειά; πρέπει να αφαιρεθούν ένα - ένα; Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν σε όλα τα micros αφαιρούνται απλά με ένα τράβηγμα σαν του Atari μου... Μήπως μπλέξουμε με μεταλλικά ελάσματα και και καταστραφεί το πληκτρολόγιο;

Επίσης αναρωτιέμαι αν είναι καλό μετά από ώρα να απομακρύνω με νερό το gel από τα πλαστικά και να επαναλαμβάνω επάλειψη ή αν είναι καλύτερα να προσθέτω συνεχώς gel επάνω από το προηγούμενο...
Νάσαι καλά Turri. Είχα αυτό που λένε κ beginners luck, αλλά επέμενα και στην πιστή ακολουθία της συνταγής! :mrgreen:

Για τις συνεχόμενες επαλείψεις και έγω αφαιρούσα το gel με ζεστό νερό + στέγνωμα για να εχω πραγματική εικόνα της κατάστασης. Είναι το καλύτερο.

Τώρα όσο αφορά την αποσυναρμολόγηση του Amstrad δεν το κατέχω, αλλά σίγουρα κάποιος απο το amstradnostalgia Θα μπορούσε να μας κατατοπίσει!

*Edit*

Τα πλήκτρα της Amiga, τα εκανα σαν marhmellows κανονικά! Οδοντογλυφίδα, βουτηγμα μεσα στην σαλτσα...ε στο τζελ και καρφωμα πανω στο κουτί της επιλογής σας!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,361
Φανταστικό post! Οι φωτογραφίες μου θυμίζουν review ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής (ξέρεις με αυτές τις πολύχρωμες φωτογραφίες για να ελέγξουν τα χρώματα της μηχανής). Με το ταμπελάκι τι έκανες dr?

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Αν εννοείς με το ταμπελάκι που του λογότυπου, τίποτα! Εαν δεν κάνω λάθος το τζελ δεν είναι επιζήμιο στα μέταλλα οποτε δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς πάντα όμως το συγκεκριμένο σημείο να το καλύψεις με λίγη χαρτοταινία προς αποφυγή εκπλήξεων!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
turrican μη σε παρασέρνει ο γιατρός. Νομίζω στον 464 δεν θα έχεις τρελά αποτελέσματα. Κατά την γνώμη μου οι home πρέπει να μένουν με την κιτρινίλα. Ρετρό είναι δεν είναι καινούργια. Εμένα δεν με χαλάει :cool:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,361
Χμμμ...κάτι ήξερε ο θείος όταν επέλεγε στα δικά του micros χρώμα! :mrgreen:

Βρε παιδιά έχω δει κάποιους που βάζουν το μείγμα σε φούρνο μικροκυμάτων... :shock:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Χμμμμ ? Για δωσε κανα λινκ! Δεν το ξερω αυτο που λες!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Πιμπάρω το thread - όσοι έχετε φωτογραφίες απο τα ρετρο-μπραϊτ σας ανεβάστα εδώ να τα έχουμε μαζεμένα.