Retrobright - Τέρμα Η Κιτρινίλα!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523

oxy1.jpg
Το έβαλα στο μπαλκόνι μου!
Σήμερα, μετά από πολλές ημέρες, έβγαλε λίγο ήλιο! Όχι κάτι ιδιαίτερο, ένα αρρωστιάρικο ήλιο που κάθε μισή ώρα κρύβονταν στα σύννεφα! Να θυμίσω ότι δοκίμασα σκέτο το οξυζενέ σε ένα κατακίτρινο τροφοδοτικό Amiga 500. Η θεωρεία έλεγε, ότι τα υπόλοιπα υλικά ήταν περιττά, αφού χρησίμευαν περισσότερο ώστε να φτιάξουν το κατάλληλο ιξώδες, ώστε να "κολλήσει" το οξυζενέ επάνω στο πλαστικό, και να παραμείνει υγρό. Τα κομμωτηριακά οξυζενέ, έχουν από μόνα τους τις κατάλληλες προσμίξεις, και συνεπώς δε χρειάζονται τίποτα άλλο. Βασικό (το έχω δει σε πολλούς) το οξυζενέ δε πρέπει να στεγνώσει επάνω στα πλαστικά γιατί θα κάνει στάμπες. Μια μεμβράνη τροφίμων θα εμποδίσει τις εξατμίσεις και θα κρατήσει το μείγμα υγρό. Επειδή στη προηγούμενη original συνταγή απαιτείται ανάμιξη υλικών και ανάδευση τους, υπάρχει τρομερός κίνδυνος να πεταχτεί καμιά σταγόνα στα μάτια. Ένα μόνο υλικό είναι πιο πρακτικό και ίσως λιγότερο επικίνδυνο σχετικά με τα ατυχήματα. Επειδή η πυρηνική ενέργεια του ήλιου ( η σύντηξη ντε!!!) με πούλησε άγρια, το άφησα 8 ώρες! Ο Ανοιξιάτικος πρωινός ήλιος δεν καίει πολύ και προσφέρεται για άσπρισμα πλαστικών. Το έβαλα 10:00 το πρωί και το μάζεψα στις 18:00. Με τη μεμβράνη. δε ξεράθηκε καθόλου (κάθε 2-3 ώρες του έκανα (πολιτικό) μασάζ). ¨Έκανα μόνο τη μια πλευρά του (το πλαϊνό) για να δω τη διαφορά.

oxy2.jpg
Πραγματικά έκανε τη δουλειά.
oxy3.jpg
Εδώ μπορείτε να δείτε τη διαφορά.

oxy4.jpg
ami.jpg
Αν έχει αύριο πυρηνική ενέργεια, θα κάνω και το υπόλοιπο!

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Με vanish oxi action - αναλογα παντα με την ποσοτητα που θα προστεθει στο οξυζενε - εχω 'φτιαξει' 1200αρα σε 35 λεπτα.

*Προσοχη μεγαλη* στα ματια σας και στα 'πιτσιλισματα' απο τα πινελα - δεν ειναι παιχνιδι, ειλικρινα μιλαω.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Μπράβο!!! Άψογο!!!

Όσο αφορά το Vanish όντως ισχύει - επιταχύνει την όλη διαδικασία ΑΛΛΑ ...υπάρχει πάντα ο φόβος της φθοράς των πλαστικών αν κάνουμε λάθος την αναλογία..

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Χθες δεν είχε ήλιο...έγινε η δουλειά, αλλά δεν είμαι 100% ευχαριστημένος.
Δεν έχει καμία σχέση με πριν, αλλά έχει ακόμη μια ελαφρά απόχρωση του κίτρινου.
Ίσως παρα ήταν κιτρινισμένο. Αύριο αν έχει ήλιο θα του κάνω ακόμα μια θεραπεία με οξυζενέ.

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
158
Το αποτέλεσμα έχουν πει αρκετοί ότι είναι προσωρινό; Δηλαδή μετά από πόσο καιρό κιτρινίζει ξανά; Είναι 100% βέβαιο ότι θα ξανακιτρινίσει ή παίζει;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Το αποτέλεσμα έχουν πει αρκετοί ότι είναι προσωρινό; Δηλαδή μετά από πόσο καιρό κιτρινίζει ξανά; Είναι 100% βέβαιο ότι θα ξανακιτρινίσει ή παίζει;
Ότι και να πω δε θα είναι βέβαιο γιατί δε το έχω δει στα σίγουρα, με τα ίδια μου τα μάτια.
Θεωρώ ότι μπορεί και να είναι αλήθεια. Ο δικός μου Atari STE είχε αγοραστεί από Βρετανία εδώ και 10 χρόνια και ήταν γκρίζος.
Σήμερα (και ενώ ήταν αποθηκευμένος σε μπαούλο σε απόλυτο σκοτάδι), βλέπω ότι έχει κιτρινίσει αρκετά, καμία σχέση με αυτό που ήταν πριν.
Θεωρώ πιθανή τη περίπτωση να είχε φάει κανένα άσπρισμα και ύστερα να κιτρίνισε ξανά.
Αν έγινε πράγματι κάτι τέτοιο, τότε η χημική αντίδραση που ευθύνεται για το κιτρίνισμα των πλαστικών, φαίνεται να μην είναι αναστρέψιμη.
Με διαδοχικές εφαρμογές της θεραπείας όμως, το κρατάς σε έλεγχο. Δεν είναι κάτι δύσκολο, και με την ανάλογη προσοχή, είναι αρκετά ασφαλές.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523

amiga.jpg

....δεν είμαι ευχαριστημένος!
Είναι καλύτερα αλλά όχι τέλεια!
Σήμερα ήταν η τρίτη μέρα που το έβγαλα έξω!
Τρίτη μέρα που ο ήλιος ήταν αρρωστιάρικος! Να φανταστείτε ψιχάλισε το μεσημέρι...
Θα δοκιμάσω μια ακόμα φορά σε μέρα που θα έχει δυνατό ήλιο.
Ρε λες να έχει λήξει το οξυζενέ; Το έχω από το πρώτο μου ban στα φόρα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
turrican post: 131414 said:
]....
Ρε λες να έχει λήξει το οξυζενέ; Το έχω από το πρώτο μου ban στα φόρα!
Είσαι ληγμενος βρεεεε.....:lol::lol::lol::p

Σοβαρά τώρα, κι εγώ περίμενα πιο όμορφα αποτελέσματα... για ρίξε ακόμα μια προσπάθεια, να δούμε....

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
371
Δεν θα έπρεπε καν να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο οξυζενέ! Καθαρά και μόνο λόγω της συναισθηματικής του αξίας! Θυμίζει άλλες εποχές που τα fora ήταν πιο απλά και αγνά ! :lol::lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Παιδιά είναι λογικό. Το Xanthar gum βοηθάει στο να γίνει πιο πηχτό/απλωτό το υλικό, ενω το Vanish θα πυροδοτήσει το οξυγόνο γρηγορότερα! Γιαυτό και όταν βάλουμε Vanish στο μίγμα μας, με το πέρας της εργασίας πλέον είναι άχρηστο! Ίσως για αυτό το σκέτο οξυζενέ στην περίπτωση του τροφοδοτικού δεν είχε ομοιόμορφα αποτελέσματα.

Θα περιμένω καλύτερες ημέρες και εγώ για να κάνω διπλό πείραμα. 2 ποντίκια, το ίδιο κίτρινα, το ένα με σκέτο οξυζενέ, το άλλο με την συνταγή του Μέρλιν.

Last edited:

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Αν δεν πιασει να δοκιμασεις και του Γκανταλφ!:lol:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Προσπάθησα και πάλι εχθές.
Ο ήλιος ήταν καλός.
Αυτή τη φορά δεν έβαλα τη μεμβράνη, αλλά πέρναγα κάθε μισή ώρα και το πασάλειβα με οξυζενέ. Το έπνιξα κυριολεκτικά σε αυτή τη σιχαμένη γλίτσα.
Μετά από τέσσερις ημέρες (τέσσερις είναι; Έχασα και εγώ το μέτρημα) είχα επιτέλους την πρώτη μετρήσιμη μεταβολή στο χρώμα, που μπορώ επιτέλους να την γράψω εδώ, και να τη μοιραστώ μαζί σας υπεύθυνα.

Αναλυτικά: Απέκτησα ένα μπρούτζινο μαύρισμα σε όλο μου το πρόσωπο! Τόσες ημέρες ηλιοθεραπείας απέδωσαν, οι φίλοι μου νομίζουν ότι έκανα σολάριουμ, ενώ ο περιπτεράς μου νομίζει ότι κάνω ΣΚΙ...
Τα ακροδάχτυλα μου επίσης άσπρισαν! Έκανα το λάθος να τσεκάρω τη δύναμη της Rilken με γυμνά χέρια και κόντεψα να μείνω χωρίς αποτυπώματα. Εντάξει, πρόλαβα και έριξα νερό, αλλά έχω να πω ότι το τσούξιμο ήταν ακαριαίο... ισχυρό πράγμα βρε παιδιά.

Το κίτρινο τούβλο τώρα: Aντιστέκεται!
Βρε λες να είχε βγει καμιά συλλεκτική χρυσή (νούμερο 10.000.000) Amiga 500, και εγώ γμ τη γκαντεμιά μου να την κατέχω και να προσπαθώ να την ασπρίσω;

Θεωρώ ότι απέτυχα. Δεν είχε το σκέτο οξυζενέ τα αποτελέσματα που προσδοκούσα. Ίσως χωρίς το vanish η αντίδραση να είναι μικρότερη. Αντί λοιπόν να καθαρίσω σε μια μέρα θα μου πάρει μια εβδομάδα (και δε ξέρω αν τελικά θα κάψω κανένα πλαστικό).amigaw.jpg

Για να μη παρεξηγηθώ, το αποτέλεσμα δεν έχει καμιά σχέση με το κιτρινισμένο πτώμα που ήταν πριν. Όμως τώρα υπάρχουν άσπρες και κίτρινες περιοχές (ανομοιομορφία δηλαδή).
Λογικά αν επιμείνω ακόμα κάποια στιγμή θα ασπρίσει ολόκληρο ομοιόμορφα.
(και εγώ θα μοιάζω σαν τους άνδρες του Μ.Αλεξάνδρου όταν γύρισαν από την Ινδία).

Δε ξέρω πως θα αντιδρούσε το οξυζενέ σε ένα ελαφρό κιτρίνισμα.
Σε μια βαριά περίπτωση όμως (όπως του συλλεκτικού τούβλου) ίσως να στρεφόμουν προς την original συνταγή (πράγμα που έκαναν και πολλά από τα παιδιά του forum).

0

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Προσπάθησα και πάλι εχθές.
Αναλυτικά: Απέκτησα ένα μπρούτζινο μαύρισμα σε όλο μου το πρόσωπο! Τόσες ημέρες ηλιοθεραπείας απέδωσαν, οι φίλοι μου νομίζουν ότι έκανα σολάριουμ, ενώ ο περιπτεράς μου νομίζει ότι κάνω ΣΚΙ...
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πέραν πλάκας, η 1200 που είχα κάνει με φοβερή επιτυχία κράτησε πολύ λίγο παιδιά. Μέσα σε 1 χρόνο περίπου η κιτρινίλα είχε επανέλθει! Αυτή η δουλειά πρέπει να γίνεται συνέχεια με μπόλικη υπομονή και....λεφτά! Δυστυχώς ούτε το οξυζενέ είναι φθηνό (ενα καλό μπουκάλι έχει κοντά στα 10 ευρώ νομίζω ;) ούτε ο χρόνος που χρειάζεται για να τα ξεκιτρινήσεις.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Χμμμ... Δεν μπορώ να καταλάβω τον μηχανισμό (ή αν θέλετε την χημική αντίδραση) βάση του οποίου επανέρχεται η απαίσια κιτρινίλα. Άρα μάλλον δεν αξίζει τον κόπο, έτσι;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Χμμμ... Δεν μπορώ να καταλάβω τον μηχανισμό (ή αν θέλετε την χημική αντίδραση) βάση του οποίου επανέρχεται η απαίσια κιτρινίλα. Άρα μάλλον δεν αξίζει τον κόπο, έτσι;
Η θεωρία λέει οτι η "κιτρινίλα" δεν είναι μόνο επιφανειακή. Βρίσκεται σε όλο το πλαστικό. Η "θεραπεία" καθαρίζει την επιφάνεια και σε κάποιο βαθμό απο κάτω. Με το πέρας του χρόνου όμως τα υποστρώματα ανεβαίνουν στην επιφάνεια. Όταν είχα κάνει την 1200 μου ήδη το γνώριζα αυτό, γιαυτό και την αποθήκευσα σε σημείο που να μην την βρίσκει καθόλου ο ήλιος για να δώ αν και μετά απο πόσο καιρό θα έρθει στην επιφάνεια η κίτρινη γλίτσα. Νομίζω κάπου στον 1 χρόνο..

Φυσικά υπάρχει και η θεωρία που λέει οτι μετά απο Χ επαναλήψεις θεραπείας, η κατάσταση είναι μόνιμη.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
515
αυτή η ιστορία με την επανεμφανιζόμενη κιτρινίλα, είναι από τα ανεξήγητα! Θρίλερ κανονικό! :eek::p:lol:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Ο STE που παρέλαβα από το εξωτερικό, είχε και κάτι άλλο...γυάλιζε!
Ίσως μετά απο κάθε "θεραπεία", οι μερακλήδες το περνάνε και ένα χέρι με προστατευτικό σπρευ ταμπλό αυτοκινήτων.
Αν η κιτρινίλα είναι προϊόν κάποιας αντίδρασης με την ατμόσφαιρα, το προστατευτικό φιλ θα το στεγανοποιησει.
Αν η κιτρινίλα είναι προϊόν κάποιας αντίδρασης με την ακτινοβολία, θα το προστατεύσει από μια ευρεία συλλογή φάσματος.
Ίσως λοιπόν με ένα σπρευ να κρατάμε για περισσότερο χρόνο τα αποτελέσματα.

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα, αυτό που εμείς αργότερα βλέπουμε (μέσα στη λαχτάρα μας) για λευκό, να είναι (το τρουκολορ μου μέσα), μια πολύ ανοιχτή τιμή του κίτρινου, που αργότερα ο κοσμικός φασέρ, παίζοντας με τις τιμές των καταχωρητών, θα μας την επηστρέψει ως βαθύ κίτρινο.

Αν τώρα η κιτρινίλα έρχεται απο μέσα (όπως την παθαίνουν οι μπογιατζήδες στους τοίχους των σπιτιών), ξερνάει δηλαδή, τότε η λύση είναι να το περάσουμε ένα αστάρι και κανένα κιλό πλαστικό χρώμα να βρούμε την υγεία μας!

(* Ίσως μετά από τη θεραπεία, κάπου μια φορά το μήνα, να το σκουπίζουμε με ένα πανί ποτισμένο (αυτό ακριβώς που έλεγαν όλα τα manuals να αποφύγουμε για τον καθαρισμό της συσκευής) με ισχυρό διαλύτη (ανόθευτη χλωρίνη παχύρρευστη), ώστε να συντηρεί απλά το αποτέλεσμα .

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Αν τώρα η κιτρινίλα έρχεται απο μέσα (όπως την παθαίνουν οι μπογιατζήδες στους τοίχους των σπιτιών), ξερνάει δηλαδή, τότε η λύση είναι να το περάσουμε ένα αστάρι και κανένα κιλό πλαστικό χρώμα να βρούμε την υγεία μας!
Εμ, από την αρχή μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέει..."Spray και πάλι Spray!!!" (just kidding of course! :lol::p)