Retromaniax by iamretro! (εξηγήσεις inside!)

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
354
Θα μπορούσα κάλλιστα να είμαι εγώ αλλά δινω συγχαρητήρια στον Γιατρό για την πρωτοβουλία! :D

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,361
Κάτι turrican βλέπω, κάτι geoanas βλέπω, και αναρρωτιέμαι...σε ΚΑΠΗ μπήκα; Εγώ είμαι νέος, τί θέλω εδώ μέσα; BTW, το αβαταρ του geoanas δε μ'αρέσει, μ'αρέσει περισσότερο αυτό που έχει στο GRM, εγώ έτσι κακό τον γνώρισα. Αυτό που έχει εδώ είναι πιο γλυκούλι κι από Carnation.:p

Στο θέμα μας, δεν περίμενα κυβερνοεπίθεση, θεώρησα ότι ήταν μια αναβάθμιση του φόρουμ που δεν πήγε και τόσο καλά και το σάιτ ήταν λίγο κρεμασμένο. Και όταν τελικά σηκώθηκε και βλέπω ΑΕΟΝ, ομολογώ ότι γούρλωσα τα μάτια μου και πάνε και χρόνια που είχα να το κάνω διαβάζοντας ποστ στο grm. Αλλα όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, όλα καλά. Και αγαπημένοι ε;;; Εχουμε πιο σοβαρά πράγματα για να φθαρούμε.
Καλώς τον!
Και εμείς νέοι ήμαστε, αλλά μας έτυχαν στραβές και κακογεράσαμε ναούμ...

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Καλημέρα κι από μένα. Θα ήθελα μια γνωστοποίηση για το τι είδους προσωπικά δεδομένα διέρρευσαν κατά την κυβερνοεπιθεση.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Καλημέρα κι από μένα. Θα ήθελα μια γνωστοποίηση για το τι είδους προσωπικά δεδομένα διέρρευσαν κατά την κυβερνοεπιθεση.
Καλημέρα,

Απο όσο γνωρίζω (και μπόρεσα να διακρίνω) δεν υπήρξε καμία απώλεια κωδικών. Ο σκοπός της επίθεσης ήταν ο επιτήδιος να βγάζει χρήματα, μέσω script που παρανόμως έτρεχαν στον πρηγούμενο σερβερ, με την ελπίδα οτι δεν θα γίνει αντιληπτός.

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Καλησπέρα Dr,

Php script στον server ή js με sql injection (για bitcoin mining κτλ); Αν είναι το πρώτο σχεδόν σίγουρα σημαίνει ότι έχουν βάλει shell και έχουν κάνει dump τη db.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,689
Νομίζω δεν χρειάζεται πανικός... Τι να έχεις δηλαδή να φοβηθείς πέρα από το password το οποίο έτσι και αλλιώς απαιτείται πλέον να αλλάξεις...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Παιδιά από την στιγμή που δεν είχατε πιστωτικές κάρτες περασμένες στο retromaniax δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας και πανικού.
Ακόμα και τα password που έχετε, δεν αποθηκεύονται "χύμα" στην βάση αλλα γίνονται encrypt με διάφορους αλγόριθμους.

Reset το password οπότε και όλα καλά.

@ChrisTOS τίποτα από τα 2. Ένα backdoor του IPB έκαναν exploit.

Last edited:

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Νομίζω δεν χρειάζεται πανικός... Τι να έχεις δηλαδή να φοβηθείς πέρα από το password το οποίο έτσι και αλλιώς απαιτείται πλέον να αλλάξεις...
Σε τίποτα δεν χρειάζεται πανικός. Απλά πολλοί χρήστες χρησιμοποιούν το ίδιο ζεύγος email / password για διάφορες υπηρεσίες. Οπότε είναι ταλαιπωρία. Φυσικά όλοι οι κωδικοί είναι κρυπτογραφημένοι οπότε ο κίνδυνος είναι μικρός αλλά υπαρκτός. Παρεμπιπτόντως το email μου το βρήκα στο haveibeenpwned από χακ σε ένα σάιτ που ούτε θυμόμουν ότι είχα εγγραφεί (φυσικά είναι το email όλων των μη σημαντικών αλλά και πάλι...).

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Σε τίποτα δεν χρειάζεται πανικός. Απλά πολλοί χρήστες χρησιμοποιούν το ίδιο ζεύγος email / password για διάφορες υπηρεσίες. Οπότε είναι ταλαιπωρία. Φυσικά όλοι οι κωδικοί είναι κρυπτογραφημένοι οπότε ο κίνδυνος είναι μικρός αλλά υπαρκτός. Παρεμπιπτόντως το email μου το βρήκα στο haveibeenpwned από χακ σε ένα σάιτ που ούτε θυμόμουν ότι είχα εγγραφεί (φυσικά είναι το email όλων των μη σημαντικών αλλά και πάλι...).
Ναι ισχύει. Εγώ στην δικιά μου περίπτωση χρησιμοποιώ ενα ζεύγος για junk services και ένα άλλο για τα πιο σοβαρά. You can never be cautious enough :)

Rygar

Retro Starter
Reaction score
23
Ο κωδικός "ihateamiga" δικός σου είναι;

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,541
Κάτι turrican βλέπω, κάτι geoanas βλέπω, και αναρρωτιέμαι...σε ΚΑΠΗ μπήκα; Εγώ είμαι νέος, τί θέλω εδώ μέσα; BTW, το αβαταρ του geoanas δε μ'αρέσει, μ'αρέσει περισσότερο αυτό που έχει στο GRM, εγώ έτσι κακό τον γνώρισα. Αυτό που έχει εδώ είναι πιο γλυκούλι κι από Carnation.:p
...
...και μετά την κυβερνοεπίθεση που δέχτηκα πάνω στην μουτσούνα του avatar που μοστράρω, από γνωστό καταχθόνιο δόκτορα, ορίστε που η επιθυμία σου είναι διαταγή και φοράω ξανά τα παλιά - γνήσια και παραδοσιακά μου "ρούχα", όπως τότε που είχαμε γνωριστεί, μωρά στο νηπιαγωγείο των retro! :lol:

Πάω να τα φορέσω και στον πάνω όροφο, το RetroManiax ντε, συνεχίζοντας κι εκεί την καλή παράδοση!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Έτσι είναι ακριβώς! Όπου μπορώ και το επιτρέπει χρησιμοποιώ ενα συνδυασμό λέξεων, όλα Lowercase, όλα latin-alphabet. Είναι πολύ πιο εύκολο να το θυμάσαι και αδύνατο να χακαριστεί ο κωδικός.

Όμως βλέπεις οτι ακόμα και σήμερα, ουκ ολίγες online υπηρεσίες σε βάζουν να χρησιμοποιήσεις 1 Uppercase, 1 αριθμό, 1 symbol και .....ΟΥΦ!!!!

Rygar

Retro Starter
Reaction score
23
Όμως βλέπεις οτι ακόμα και σήμερα, ουκ ολίγες online υπηρεσίες σε βάζουν να χρησιμοποιήσεις 1 Uppercase, 1 αριθμό, 1 symbol και .....ΟΥΦ!!!!
΄Σωστά. Ετσι οπως πάει, στο τέλος θα καλούμε τον Ρομπερτ Λανγκντον (βλέπε Νταν Μπράουν) να μας λύνει το password:D