Rygar AGA

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Επιτέλους ένα αξιόλογο παιχνίδι για την Amiga.
Η χρονιά της φέτος αφού πλέον οι προγραμματιστές πέφτουν με τα μούτρα στην assembly και ξεφύγαμε από sudoku και tetris.

Ας είναι καλά ο mcgeezer και η ομάδα του.

Το παιχνίδι είναι coinop perfect με πολλά extras που θα διαβάσετε εδώ:

http://eab.abime.net/showthread.php?t=93545

Κατεβάζουμε από εδώ τη δισκέτα και το WHDLoad installation:

http://109.228.4.199/rygar/

Sorry Dony...

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,098
Γιουπιιιι! Παιχνιδαρα!!

Το είχα στο Atari lynx και το έπαιζα το καλοκαίρι στα ηλεκτρονικά του καραβιου που πήγαινα για διακοπές στην Χίο!!!

Πωπωω νοσταλγία.. Θα το βάλω σε emulator να το παίξω!!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,826
Ωραιότατα... Ας το κοτσάρουμε κι αυτό στο FSUAE library και κάπου θα βρούμε χρόνο να το δούμε...
Σόρρυ από εμένα, αλλά η εποχή της real amiga πέρασε, και μάλλον ανεπιστρεπτί! Ένα ωραίο πρωί σιχτίριασα για τα λεφτά που εχωνα σε ένα βαρέλι χωρίς πάτο και στο τέλος πάλι παιχνιδάκια έπαιζα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
ΟΚ! Είναι παιχνιδάρα. Άσε που πρόκειται για έναν κλασσικό τίτλο που μου φέρνει μνήμες από τους πρώτους - πρώτους single game εξομοιωτές, όταν τους περιμέναμε να βγουν στο Dave's Classics...Αγαπημένο παιχνίδι και κοίτα τώρα που το ένα διαμάντι βγαίνει μετά το άλλο κι εγώ τρέχω σαν @@@@@, χωρίς να μένει χρόνος να τα δοκιμάσω όπως τους αρμόζει. Που θα πάει όμως, η εκδίκηση θα είναι δική μου. Σκοπεύω (και αυτό) να το αλλάξω τα φώτα LOL!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
405
Αύριο το πρωί βγαίνει...τελεία και παύλα :) Σιχτίρ ορντάν και να μην έχω χρόνο ούτε για να ξηθώ... :(

Γιωργο ανεβασε και κανενα βιντεακι στο καναλι (αν εχεις χρονο βεβαια) με unboxing, συνδεση με monitor και λοιπα περιφερειακα και κανενα παιχνιδακι να πορωθουμε! :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Γιωργο ανεβασε και κανενα βιντεακι στο καναλι (αν εχεις χρονο βεβαια) με unboxing, συνδεση με monitor και λοιπα περιφερειακα και κανενα παιχνιδακι να πορωθουμε! :D
Κώστα ο δικός μου (-οι μου :p ) είναι τόσο μονταροχακεμένοι που αν με δει κανένας purist θα με κυνηγάει με καμιά μπαντανόβουρτσα! Χα!Χα!Χα!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
405
Δεν πειραζει Γιωργο, ακομα καλυτερα θα εχει και μεγαλυτερο ενδιαφερον!!! ;)

Οπως και να εχει παντως, καλα να περασεις με την μηχανηματαρα φιλε! :D

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,098
Ρε βγάλε μια 1200.

Αφού το ξέρεις ότι δεν έχω πια ρετρό μηχανήματα!

Είχα αρκετά μηχανήματα άλλα όπως ξέρεις τα έδωσα με χαρά σε διάφορους φίλους,πολλά μηχανήματα.. Από commodore και Atari st & cpc μέχρι Atari lynx, αταρι 2600 και Νeo Geo και mega drive. (όλα αυτά τα είχα τουλάχιστον εις διπλούν γιατί τα αγόραζα τότε σαν πακέτα από αγγελίες)

Με χαρά τα είχα δώσει όμως όλα και να σου πω καλύτερα έτσι μιας και δεν μπόρεσα ποτε να ασχοληθώ με αυτά.

Σε κάποιο retro site είχα βάλει Χριστουγεννιατικα δώρα μια 600αρα και μια 500+ αλλα και άλλη φορα είχα βάλει έναν amstrad 6128 plus (μάλιστα ο τυχερός ήταν ο φίλτατος Mike.. που είσαι ορε Μιχάλη ) με το amstrad δικό του έγχρωμο μόνιτορ μαζί μιας και δεν μπορείς να βάλεις από τον απλό 6128 επειδή έχει άλλο βισματακι.

Το γούσταρα πραγματικά και το έκανα!

Δεν είχα και το χρόνο να ασχοληθώ αλλά δεν ήξερα και να τα επισκευάζω άμα πάθαιναν κάτι.

Μία χαρά είμαι τώρα με τα emulatορια!!

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Δεν ήξερα πως τα έδωσες όλα, είχα μείνει στον Ατάρι που μου έδωσες και τη 500 στον Άλεξ.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,098
Δεν ήξερα πως τα έδωσες όλα, είχα μείνει στον Ατάρι που μου έδωσες και τη 500 στον Άλεξ.

Δεν λέω για αυτά βρε που είχα δώσει σε εσάς, πέρα απο αυτά είχα και άλλα που αν σας ήξερα από πιο πριν θα σας τα είχα δώσει όλα και αυτά που είχα 2 και 3 ίδια.

Είναι γνωστό το πως τα εκτιμάτε αυτά τα ρετρό μηχανήματα και εσύ και ο Αλέξανδρος.

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,552
Δείχνει άρτιο!
Με προβληματίζει λίγο ότι χρειάζεται AGA, άλλα τι στα κομμάτια, φαίνεται τέλειο και αυτό είναι που μετράει.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Το project το ξεκίνησε άλλος σε OCS.
Το παράτησε γιατί είχε υποχρεώσεις.
Ο επόμενος είπε θα το κάνω σε AGA :oops:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,098
Πάντως απο ότι φαίνεται στο βίντεο τα γραφικά του παιχνιδιού είναι πολύ κοντά σε αυτά του arcade! :thumbup:

Last edited:

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
304
Θυμάμαι το Rygar το είχα πετύχει για πρώτη φορά σε ανύποπτο χρόνο σε μια οικογενειακή επίσκεψη στα Γρεβενά καλοκαίρι του '87.. Μόλις είχαμε τσακίσει κάτι πίτσες με θείους και ξαδέρφια και κάναμε με τον αδερφό μου τη κλασσική χωνευτική βόλτα. Στην απέναντι πλευρά του δρόμου ανακαλύπτουμε ένα μπλιμπλικάδικο με τζαμαρία όπου μπορούσες να κοιτάξεις άνετα απ' έξω προς τα ενδότερα. Οι εικόνες έρχονται στη μνήμη σαν να ήταν χθες..δίπλα σε μια καμπίνα του Pitfall II, μια παρέα έλιωνε πάνω από ένα ολοφάνερα τελευταίας τεχνολογίας παιχνίδι. Φοβερά γραφικά, parallax scrolling, δράκοι να πετάνε, καταρράκτες να ξεχύνονται, φυσικό spite animation, περισσότερα χρώματα από όσα είχα δει ποτέ ταυτόχρονα ποτέ στην οθόνη...πρέπει να είχα κολλήσει σαν βεντούζα πάνω στο τζάμι για αρκετή ώρα, αφού δεν πρέπει να είχα ξαναδεί ποτέ έως τότε τέτοια επικά graphics σε ηλεκτρονικό παιχνίδι οποιασδήποτε μορφής. Με τα χίλια ζόρια καταφέρνω να ξεκολλήσω και παραπατ...εεε...περπατώντας ένα στενό μόλις πιο κάτω βρίσκω να με ατενίζουν περήφανα στην βιτρίνα ενός δισκάδικου 2 ιστορικά εξώφυλλα βινυλίων: Το Powerslave και το Somewhere in Time (με το 2ο να μην έχει κλείσει ακόμα έτος κυκλοφορίας και να το αντικρύζω για πρώτη φορά!). Διπλό το δέος, μαζεμένα τα σοκ! Μακάρι κάθε βόλτα να συνοδεύοταν πάντα από τέτοιες ευχάριστες εκπλήξεις!

Συγκράτησα πάντως το όνομα του παιχνιδιού και ρωτώ με τη επιστροφή μου στην Αθήνα για C64 τον γνωστό ξάδερφο του Μαυρογένη (Michaelsoft από Πειραιά) αν έχει κυκλοφορήσει ο τίτλος αυτός για το μηχάνημα. Μου απαντά "ναι", αλλά ο άθλιος πειρατής γράφει στη θέση του Rygar κατά λάθος άλλο παιχνίδι! Mε τα πολλά καταφέρνω να το αποκτήσω για να διαπιστώσω με πικρία ότι τα γραφικά ήταν τελείως μάπα σε σχέση με το arcade. To αναζήτησα μετά από καναδυό χρόνια στην Amiga 500 μόλις κατόρθωσα να την αποκτήσω, για να διαπιστώσω ότι δεν κυκλοφόρησε ποτέ γι' αυτήν!

Οπότε όσο κι αν το έχω στο μεταξύ τελειώσει στο MAME 15 φορές...καταλαβαίνετε ότι μόλις ότι εκπληρώθηκε ένα απωθημένο ετών, καθώς η έκδοση για AGA είναι όντως coinop-perfect. Φοβερή δουλειά και άλλο ένα "κάλιο αργά παρά ποτέ" ανεφωνήθη με ανακούφιση!

antmagn

Retro Member
Reaction score
295
Δείχνει άρτιο!
Με προβληματίζει λίγο ότι χρειάζεται AGA, άλλα τι στα κομμάτια, φαίνεται τέλειο και αυτό είναι που μετράει.
me too....