Sanyo MBC-775 (η επισκευή...συνεχίζεται.Καμιά ιδέα?)*SOLVED*

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Το παρόν αρθρο αρχίζω να το ΄στήνω' χάρην στην επιμονή του αδελφού Γιώργου (Geoanas) και γιατί δεν υπάρχει καμιά πληροφορία στο net!

Επιτέλους έπειτα απο μισό σχεδόν χρόνο 'συντονισμένων΄προσπαθειών και προσωπικής βοήθειας εκ μερους του φίλτατου Αντώνη (a.k.a antnik ) έφτασε στα χέρια μου ο νεo-αποκτηθείς MBC-775 .

Το μηχάνημα ήρθε ως 'non-working' και αμέσως πήρε το δρόμο για τον πάγκο του lab για full-restoration (έτσι ελπίζω ...τουλάχιστον).
Για να σας προλάβω! ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ευελπιστώ στην συνεργασία ολων μας για την έυρεση πληροφοριών μιας και ο γκούκλης αποκάλυψε δυστυχώς ελάχιστες -ως μηδαμινές- πληροφορίες !

Πρόκειται για ενα ακόμα luggable PC κλώνο της εποχής (1982!).

DSC_5543.JPG
photo by antnik

*TIP* μαζί είχε και εναν εξωτερικό σκληρό (!)

DSC_5548.JPG
photo by antnik

DSC_0231.JPG

Έπειτα απο μια πρώτη εξωτερική επιθεώρηση έχουμε και λέμε:

DSC_0219.JPG

σπασμένη ασφαλειοθήκη και... καμμένη ασφάλεια -κάρβουνο για την ακρίβεια!

DSC_0220.JPG

αμέσως αναζήτηση στο ρετρο-συρτάρι του lab για "αντικαταστάτη",

DSC_0227.JPG

και ιδού....

DSC_0230.JPG

Η καμμένη ασφάλεια βέβαια παραπέμπει σε τι άλλο.... προβληματικό τροφοδοτικό (PSU)
οπότε το μηχάνημα έπρεπε να ανοιχτεί για περαιτέρω έλεγχο.

DSC_0222.JPG

...και βγάζουμε το τροφοδοτικό

DSC_0224.JPG

Και απο εδώ και πέρα αρχίζει...το ψάξιμο παίδες!
η πλακέτα του PSU (Power Supply Unit) είναι αυτή:

DSC_0228.JPG

Last edited:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Ξεκινώντας από την είσοδο AC (κάτω δεξιά στην πιο πάνω φώτο) παρατήρησα καμμένη αντίσταση και ύποπτο εξάρτημα (για πιθανή βλάβη).
Παρακάτω επισυνάπτω ανάλογη φώτο:

DSC_0234.JPG

και από εδώ αρχίζουν τα καλά!.... θέλω να ελέγξω το εξάρτημα TAS1

DSC_0236.JPG

...αλλά infos στο net ...γιοκ!
Αν κάποιος εντοπίσει κάτι ας...το σφυρίξει...

Να σημειωθεί ότι η αντίσταση R59 (5,6Ω) έχει σημεία κόλλησης (όπως και το TAS1) και είναι μικρότερη από την κανονική που είχε πάνω (βλέπε μέγεθος και κόλλα) οπότε είναι σίγουρο ότι έχει γίνει προσπάθεια επισκευής. Επίσης φαίνεται να έχει αντικατασταθεί και ένα mosfet (σε άλλο σημείο).

Γενικά μια ΚΑΛΗ αρχή νομίζω θα ήταν αν κάποιος διαθέτει το εν λόγω μηχανάκι (και επιθυμεί και έχει τις γνώσεις) ας ρίξει μια ματιά στο PSU και ας ενημερώσει 1ον για την αντίσταση R59 όπως και για το TAS1 να είμαστε σίγουροι ότι είναι τα σωστά!

Στην πορεία θα ενημερώσω για ότι νεότερο....

Εν το μεταξύ έχω σχεδιάσει ένα πρόχειρο schematic του συγκεκριμένου μέρους του PSU (μπας και βγει κάποια άκρη):

schema2.jpg

Προσπαθώ να βγάλω άκρη από το σχηματικό που έκανα τί ρόλο βαράει το TAS1

Άγρια γούστα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Θα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον. Μόλις το ανάρτησα και στην ομάδα μας στο FB. Θα το κάνω και οπουδήποτε αλλού μπορώ και είμαι μέλος.

Που θα πάει...θα βρεθεί η άκρη. Προχώρα δάσκαλε! :thumbup:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Χθες στην καθιερωμένη συνάντηση του retroclub αποφάσισα να πάρω μαζί μου και την προβληματική πλακέτα για "ανάλυση" και τεχνική κουβεντούλα επί του προβλήματος. Ας είναι καλά ο κυρ.Δημήτρης (ο γηραιότερος του club, a.k.a Devell) με αρκετές γνώσεις πάνω στις επισκευές ο οποίος μου έλυσε (επιτέλους) και την απορία σχετικά με το τι ακριβώς κάνει (η πιθανώς κάνει!) <<ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ>> το παραπάνω κύκλωμα με τις αντιστασούλες και το TAS1. Σύμφωνα λοιπόν με τον Devell το εν λόγω κύκλωμα 'εισάγει' κάποιου είδους χρονοκαθυστέρηση στην ομαλότερη αποκατάσταση της τάσης του δικτύου στο υπόλοιπο κύκλωμα.
Πιο αναλυτικά λοιπόν θα παρατηρήσουμε οτι μέσω της αντίστασης (κάτω) 52Ω το κύκλωμα παίρνει κάποιου είδους feedback από τον μετασχηματιστή του switching ενδότερα στο υπόλοιπο κύκλωμα.
Έτσι ενώ στην αρχή 'διαρρέει' ενα πολύ μικρό ρεύμα την 5.6Ω έπειτα από κάποιο μικρή καθυστέρηση το TAS1 (thyristor ή triac) άγει και βραχυκυκλώνει την 5.6Ω αφήνοντας έτσι να περάσει όλο το διαθέσιμο ρεύμα κατά την κανονική πλέον λειτουργία του PSU υπό τάση.
Αυτά τα ολίγα ... σχετικά με την χθεσινή μας κουβέντα & ανάλυση στο club.

Μάλιστα προχωρήσαμε με τον κυρ.Δημήτρη και παρακάτω ψάχνοντας το υπόλοιπο κύκλωμα και VOΙLA!
ανακαλύψαμε 2 βραχυκυκλωμένα τρανζίστορ εξόδου τύπου 2SC2555. Έψαξα σήμερα στα τοπικά μαγαζιά αλλά (δυστυχώς) δεν το είχαν, οπότε σε αναμονή αγοράς ανταλλακτικού λοιπόν...και συνεχίζουμε....

DSC_0242.JPG

Σημείωση
: εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω ότι αντίστοιχα του παραπάνω τρανσίστορ είναι τα: 2SC3040 , TIP58A , NTE2308 & NTE2309

Επίσης όσο προχωράμε στα ενδότερα της (αναγκαστικής) ανάλυσης λειτουργίας του PSU να επισημάνω ότι τελικά το CON7 δεν χρησιμοποιείται για να τροφοδοτήσει το μόνιτορ (όπως υπέθεσα αρχικά) αλλά υπάρχει μεμονωμένο τμήμα πάνω στο pcb του μόνιτορ το οποίο αποτελείται από PTH (θερμίστορς) και πηνίο απομαγνητισμού (!) της οθόνης οπότε το κύκλωμα συνεχίζει (και επιστρέφει) μέσω του συγκεκριμένου κονέκτορα.

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
the resistor is
Χθές στην καθιερωμένη συνάντηση του retroclub αποφάσισα να πάρω μαζί μου και την προβληματική πλακέτα για "ανάλυση" και τεχνική κουβεντούλα επι του προβλήματος. Ας είναι καλά ο κυρ.Δημήτρης (ο γηραιότερος του club, a.k.a Devell) με αρκετές γνώσεις πάνω στις επισκευές ο οποίος μου έλυσε (επιτελους) και την απορία σχετικά με το τί ακριβώς κανει (η πιθανώς κάνει!) <<ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ>> το παραπάνω κύκλωμα με τις αντιστασούλες και το TAS1. Σύμφωνα λοιπόν με τον Devell το εν λόγω κύκλωμα 'εισάγει' καποιου είδους χρονοκαθυστέρηση στην ομαλόστερη αποκατάσταση της τασης του δυκτίου στο υπόλοιπο κύκλωμα.
Πιο αναλυτικά λοιπόν θα παρατηρήσουμε οτι μεσω της αντίστασης (κατω) 52Ω το κύκλωμα παιρνει καποιου είδους feedback απο τον μετασχηματιστή του switching ενδότερα στο υπόλοιπο κύκλωμα.
Ετσι ενώ στην αρχή 'διαρέει' ενα πολύ μικρό ρεύμα την 5.6Ω έπειτα απο καποιο μικρή καθυστέρηση το TAS1 (thyristor ή triac) άγει και βραχυκυκλώνει την 5.6Ω αφήνοντας ετσι να περάσει όλο το διαθεσιμο ρευμα κατα την κανονική πλέον λειτουργία του PSU υπό τάση.
Αυτά τα ολίγα ... σχετικά με την χθεσινή μας κουβέντα & ανάλυση στο club.

Μάλιστα προχωρήσαμε με τον κυρ.Δημήτρη και παρακαάτω ψάχνοντας το υπόλοιπο κύκλωμα και VIOLA!
ανακαλύψαμε 2 βραχυκυκλωμένα τρανίστορ εξόδου τύπoυ 2SC2555. Έψαξα σήμερα στα τοπικά μαγαζιά αλλα (δυστυχώς) δεν το είχαν, οπότε σε αναμονή αγοράς ανταλλακτικού λοιπον...και συνεχίζουμε....

View attachment 16877

Σημείωση
: εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω ότι αντίστοιχα του παραπάνω τρανσίστορ είναι τα: 2SC3040 & TIP58A

Επίσης οσο προχωράμε στα ενδότερα της (αναγκαστικής) ανάλυσης λειτουργίας του PSU να επισημάνω οτι τελικά το CON7 δεν χρησιμοποείτε για να τροφοδοτήσει το μονιτορ (όπως υπέθεσα αρχικά) αλλα υπάρχει μεμονωμένο τμήμα πανω στο pcb του μονιτορ το οποίο αποτελείται απο PTH (θερμίστορς) και πηνείο απομανητισμού (!) της οθόνης οπότε το κύκλωμα συνεχίζει (και επιατρέφει) μεσω του συγκεκριμένου κονέκτορα.
YOU are om but you can to do the same think with
varistors plus chokes,einai gia ta kroustika reymata)

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Πολυ καλο μηχανημα που δεν γνωριζα...περιμενω την συνεχεια της επισκευης απο τον Δασκαλο!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
@DAT-Alex
Επίσης παρακολουθώ αλλά έχω την εντύπωση ότι έχεις ήδη περάσει τον ανήφορο...αρχίζει η κατηφόρα... ;-)

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
τα νεώτερα είναι ότι χθες το απόγευμα βρήκα καποιοα αντίστοιχα transistor ισχύος στο lab (2SC3320) και αντικατέστησα τα 'βραχυκυκλωμένα' 2SC2555.
Το αποτέλεσμα : πλέον δεν μου καίει την ασφάλεια και έχω ανορθωμένη DC ταση (300-310V) μετα την ανορθωση και γύρω απο το κύκλωμα των 2 τρανσίστορ που άλλαξα. Αλλά πάλι δεν έχω έξοδο.
Προχώρησα λοιπόν με λεπτομερή έλεγχο των γειτονικών εξαρτημάτων και βρέθηκε μία δίοδο και αυτή βραχυκυκλωμένη η D24.
Την άλλαξα λοιπόν και αυτή αλλα ...τζίφος . Παρατήρησα οτι ενώ έχω ρυμα dc της ταξης των 300V στο 'πρωτεύον' τνήμα του switching δεν έχω ρέυμα καθόλου στο 'δευτερεύον' τμήμα .
DSC_0246.JPG
στην πιο πάνω φώτο φαίνεται η ΄βραχυκυκλωμένη΄ D24 λίγο πριν αντικατασταθεί.

και ενα τελευταίο χθεσινό βραδυνό UPDATE ...εβγαλα και ελεξα τον μετασχηματιστή (φαίνεται εκ πρώτης όψεως οτι είναι οκ)

DSC_0249.JPG

οπότε η ...αναζήτηση συνεχίζεται....

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
λοιπον τσεκαρε λιγο το power ok πανω στα τσιπακια εξοδου μαλλο δεν εχει feedback αλλα καπου πρεπει να βγαζει 5 η 3.3 βολτ

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
δευτερον τσεκαρε τις ζενερ αν χασει το ref voltge απο καμμενη ζενερ δεν παραγει παλμο για να δουλεψει και παει σε προστασια

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Γιώργο πολύ καλές επισημάνσεις...θα τσεκάρω... προχωρ΄λαμε βημα-βημα είμαι στο στάδιο εισόδου (primary) ....δεν φαίνεται να περνάσει ρέυμα προς τις εισόδους των ΜΒ3752 VOLTAGE REGULATOR(έχει τρία) ενα για καθε τάση προφανώς +5v/12v/-5v (-12v?)

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
@subzero79: κάτσε ακόμα ..σε λέω.. δεν έχω καθόλου ρεύμα προς το δευτερεύον τμήμα.... MB regulator κλπ

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
βρε μπας για να ενεργοποιηθει πρεπει να βαλεις τις φυσσες επανω?
4

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
I know βρε έτσι δοκιμάζω με συν δεμένο στο mb (με φορτίο). Οι τελευταίες εξελίξεις είναι:
Βρήκα καμμένη και ακόμα μια αντίσταση R13 = 100KΩ και μία δίοδος D14 οι οποία δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι. Τα χαρακτηριστικά της που μπορώ με δυσκολία να διακρίνω είναι 00444 (έτσι ακριβώς 004 και έπειτα κολλητά δύό ακόμα 4!) .Έπειτα από ψάξιμο μάλλον πρόκειται για μια
Schottky Barrier Diode 40V /1 ή 2Α . Θα ανεβάσω φώτο σύντομα.