Sanyo MBC-775 (η επισκευή...συνεχίζεται.Καμιά ιδέα?)*SOLVED*

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,227
fast switching βαλε παντου και θα εισαι οκ

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
UPDAΤΕ: ...λοιπόν είχαμε μείνει την 'καμμένη΄R13 (βλέπε προηγούμενο post) και προβληματική D14(??).
Τελικά αλλάχτηκε η αντίσταση R13 και αντικαταστάθηκε η D24 με παρόμοια και είδαμε (επιτέλους) φώς!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έχουμε τάσεις στις εξόδους του τροφοδοτικού (+5V,+12V,-5V,-12V,+20V)

Για λόγους πληρότητας (και εφόσον δεν υπάρχουν σχετικές πληροφορίες στο ΝΕΤ ) ορίστε και μια λίστα με ΤΙ έχει αλλαχθεί όπως και σχετικές φώτο:

SΑΝYO MBC-775 PSU (part nr. PS-770A) εξαρτήματα που αντικαταστάθηκαν:
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Fuse (ασφάλεια)=1,25A
R59=5,6Ω 10W
Q7,Q8=2SC2555
D24=004
44 (?? Schottky barrier diode 40V/2A)
R13=100K 1/2W

---------------------------------------------------
DSC_0324.JPG

ακολουθεί φώτο για εύκολο εντοπισμό των εξαρτημάτων:
partsrepair.jpg

ΦΥΣΙΚΑ υπάρχει ακόμα το παρακάτω θέμα:
δεν έχω συνδέσει ακόμα το τροφοδοτικό σε φορτίο και παρατηρώ ότι τα Q7,Q8 ζεσταίνονται αρκετά (!) οπότε
ο ...έλεγχος συνεχίζεται άλλα πιστεύω είμαστε σε σωστό δρόμο.
Ίσως θα πρέπει να αντικατασταθεί η Schottky και τα τρανζίστορ με τα ίδια μιας και χρησιμοποίησα αντίστοιχα ή παραπλήσια ότι είχα στο lab!

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Πολύ ωραία! Οι τάσεις στις εξόδους μου αναπτερώνουν το ηθικό! :thumbup:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
*UPDATE*

Λοιπόν φίλοι συμ-φορουμίτες η ..συνέχεια της ιστορίας έχει ως εξής.

έπειτα από αρκετούς μήνες το μηχάνημα εξακολουθεί (!) να βρίσκεται πάνω στον πάγκο του εργαστηρίου :| διότι αφού το καθάρισα επιμελώς το έβαλα σε πλήρη λειτουργία πεδευόμουνα σε κάποια φάση να εγκαταστήσω έναν MFM δίσκο μαζί με τον controller εσωτερικά.
Όλους αυτούς τους μήνες -ανάμεσα σε άλλα project- το μηχάνημα έμενε στην άκρη πανω στον πάγκο και όποτε έβρισκα χρόνο το ξανα-'έπιανα' ως που σε κάποια φάση παρατήρησα ότι πλέον δεν λειτουργούσε σε hire-mode.
Για να γίνω πιο σαφής, ο υπολογιστής ξεκινάει και (μπουτάρει κανονικά απο floppy -δυστυχώς το θέμα με τον δίσκο δεν έπαιξε-) σε DOS. Μέχρι εδώ καλά σε text mode είμαστε οκ. Aν όμως πάω να τρέξω ακόμα και το απλό demo σε Gwbasic η οθόνη δεν 'γυρίζει' σε hires παρά μου βγάζει σκουπίδια χαρακτήρες κλπ!

Παραθέτω video και διάφορες φώτο. Το έχω παιδέψει αρκετά, εχω αλλάξει το CGS 6845 VDU , έχω αντικαταστήσει την Vram
Στο τέλος βρήκα και και έχω βάλει ακόμα και έξτρα CGA 8bit η οποία μάλιστα μου κάνει τα ίδια ακόμα και με την εξωτερική CGA (!!)

Dsc_0480.jpg
Dsc_0482.jpg
Dsc_0483.jpg
Dsc_0485.jpg

Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη , όπως επίσης και αν ξέρετε κανένα καλό διαγνωστικό για DOS :thumbup: -σφυρίξτε

Σημείωση : ο Υπολογιστής μπουτάρει ΜΟΝΟ με DOS <=2.2 (ούτε καν DOS3.0) και αποτελείται (όπως μπορείτε να δείτε και στις φώτο) από 3 πλακέτες στην ουσία : το main-board με την CGA + μια daughter-board που κάθεται πάνω στο main-board με την CPU ,μνήμη κλπ και μία τρίτη κάρτα (σε isa slot) που έχει το RTC, extra μνήμη κλπ. Το main-board έχει ακόμα ένα ελεύθερο 8bit isa slot.
ΔΥΣΤYΧΩΣ οι πληροφορίες στο NET είναι μηδαμινές ως ανύπαρκτες για το συγκεκριμένο μηχάνημα αλλά προσωπικά το ΄γουστάρω΄μιας και αποτελεί ιδιαίτερο κομματι κατά την μεταβατική IBM compatible εποχή!

Last edited:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
*UPDATE* έπειτα απο συνεχόμενο εβδομαδιαίο παίδεμα εδώ και 6 μήνες(!) -και τον MBC να μου έχει πιάσει τον μισό πάγκο, επιτέλους βρέθηκε ο 'ένοχος' (μου είχε γίνει πλεον έμμονη ιδέα η επισκευή του)

Πληροφοριακά να αναφέρω οτι το θέμα τελικά εντοπίστηκε σε ένα 7407 το οποίοι δεν δούλευε σωστά - που με την σειρά του δεν έδινε σωστό 'σήμα' στα dip-switches που ρύθμιζαν μεταξύ άλλων και το mode MDA/CGA και έτσι ο κομπιούτορας δούλευε σε MDA mode χωρίς δυνατότητα στην ουσία να μπορεί να δείξει hires...!

Απο τις ποιο δύσκολες βλάβες -ever- προσωπικά μιας και οι πληροφορίες ελάχιστες πόσο μάλλον το schematic του MBC-775!
Aς είναι καλά μια τυχαία ανακάλυψη ενός PCXT schematic κλώνου (!) πού έπεσα τυχαία πάνω του που ήταν παρόμοιο με την υλοποίηση του MBC και του πολύ καλού VCF (Vintage Computer Forum) και το μέλος Trixter με τον οποίο ανταλλάξαμε απόψεις και ιδέες που με βοήθησαν προς την σωστή κατεύθυνση.

Για περισσότερα (sorry για το εξωτερικό link τους διαχειριστές) μπορείτε να διαβάσετε εδώ

:DWELL DONE λοιπόν!

Tέλος το μηχάνημα αναστήθηκε χαίρει άκρας υγείας ,καθαρίστηκε (αν και υπάρχει θέμα με το δεύτερο floppy) και τρέχει κανονικά εφαρμογές αι παιχνιδάκια CGA στο εγρωμο μονιτόρ του

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Όταν στρώνει ένα μηχάνημα που σε παιδεύει τόσο καιρό αφού η ύπουλη βλάβη βγαίνει στον "αφρό"...Αχ! καταιγισμός συναισθημάτων! :love:
Well Done bro! :):emoji_thumbsup: