Schneider EuroPC II, ο δυσκοίλιος

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Λοιπόν παιδιά όπως βλέπετε το μηχάνημα εξωτερικά είναι σε άριστη κατάσταση.

Εγώ το πήρα ως λειτουργικό εν γνώση μου ότι έχει leak η μπαταρία.

Στη φώτο από το εσωτερικό βλέπετε σε τι κατάσταση ήταν.

Αφού έριξα ξίδια και λάδια, αφαίρεσα το RTC, ένα πυκνωτή tantalum και έναν κρύσταλλο.

Τώρα είμαι στην παρακάτω κατάσταση

Εκτός από 2 τρακ που έχουν καταστρέφει τελείως, έχω εντοπίσει και άλλα 2-3 που είναι κομμένα και πάνε στα 74ls244n που βρίσκονται αριστερά και σκέφτομαι να τα βγάλω και αυτά.
Από κάτω παίζουν μέχρι στιγμής όλα τα τρακς

Geoana δεν νομίζω να έχει άλλο layer το board, εσύ πως το κόβεις

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ναι, στην τελευταία φωτογραφία και από τα schematics δείχνει να είναι διπλού layer...άρα μπόμπα! :cool:

Από ποιότητα κατασκευής ο Ζάχαρης, άστα να πάνε...οι tracks φαίνεται να ξεκολάν σαν χάρτινες...Ρε, τον άθλιο τον Σερ.....

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
371
Επ λίγα λόγια για τον Alanιαρη ρε αλήτες! :lol: :rofl:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Κάνει 4 μικρά + 4 μικρά beeps και μετά 1 μεγάλο και 1 μικρό. Όταν το πρώτο άνοιξα έκανε μόνο τα 2α beeps
Από το servive manual

Δεν βλέπω πουθενά την 2η ακολουθία :/

Attachments

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Πσσσσσσσσ, τα εχει καψει ολα εκει στην περιοχη! Τι μανια τοτε για αυτες τις μπαταριες μεσα ρε γμτ. Λες και αν με το που ξεκινουσες το DOS και εδινες ημερομηνια και ωρα θα επεφτε κανενος ο ..... αντε μην πω! Μακαρι να φτιαχνεται ολη αυτη η ζημια στην περιοχη με την οξειδωση.

geoanas said:
Από ποιότητα κατασκευής ο Ζάχαρης, άστα να πάνε...οι tracks φαίνεται να ξεκολάν σαν χάρτινες...Ρε, τον άθλιο τον Σερ.....
Χαχαχαχαχα, και ομως αυτες ειναι οι γερμανικες κατασκευες! Η συνεργασια με την amstrad ειχε περιοριστει στα home computers. Μετα τα ειχαν σπασει με την amstrad. Για αυτο εφτιαξαν το EuroPC αλα 6128 σε εμφανιση. Αυτο ειναι το καλο μοντελο με τα 768ΚΒ μνημης. Το ειχε ξαδερφος μου και ειχα ψαρωσει τρελα τοτε με την εμφανιση του. Αλλα οταν ειδα τα κιτρινα γραφικα και το μπικ μπικ για ηχο.. αντε καλα λεω, ακομα και ο Spectrum σου ριχνει στα αυτια! Πανεμορφα μηχανακια ομως.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ας διορθωθούν πρώτα οι tracks κι ας μπει το Real Time Clock και τα υπόλοιπα parts και μετά θα δούμε.
Όπως σου είπα και στο τηλέφωνο, κάπου θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι χωρίς μπαταρία ο υπολογιστής αρνείται να κάνει boot ακόμη κι αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα tracks ή στα parts...

Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος, ξέρεις την σχέση μου με τα PCιά :D

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
geoanas said:
Ας διορθωθούν πρώτα οι tracks κι ας μπει το Real Time Clock και τα υπόλοιπα parts και μετά θα δούμε.
Όπως σου είπα και στο τηλέφωνο, κάπου θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι χωρίς μπαταρία ο υπολογιστής αρνείται να κάνει boot ακόμη κι αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα tracks ή στα parts...

Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος, ξέρεις την σχέση μου με τα PCιά :D
Ο Κώστας (konch) μου είπε ότι παίζει χωρίς να έχει πάνω RTC :|
Του έβαλα πάνω και μια 8bit VGA μπας και αλλά τίποτα. Βέβαια αν δεν φτιαχτούν τα τρακς δεν παίζει να το παρατήσω (μόλις είδα και ένα που πάει να πει το ποίημα σε τελείως άσχετο σημείο, στην απέναντι μεριά o_O )

υγ
Βρικόλακα αν δεν καταφέρω στο κάνω πακέτο και στο φέρνω και δεν ακούω αντιρρήσεις :cool:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Απελθέτω απ΄ εμού το PCίον τούτο :D :p

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Θα το αφήσω στην πόρτα σου ρε, θα χτυπήσω και θα φύγω. Τι θα κάνεις? :cry:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
"...Θα στρώσω τραπέζι και θα βάλω τον Ozzy να παίζει..." :rofl: :p

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
367
Όπως είπα και στα pms ολα τα EuroPC/EuroPCII/EuroXT ακόμα και με βγαλμένο το RTC και την μπαταρία θα ανάψουν και θα δείξουν φυσικά 1000 errors. Πάντως θα δείξουν κάτι στην οθόνη. Τα beeps θα τα κάνει, αλλά την ίδια στιγμή θα βλέπεις ένα-ένα στην οθόνη το error για το οποίο βαράει, θα βγαίνει η επόμενη γραμμή σφάλματος και θα ξαναβαράει κλπ.

Από καθαρά προσωπική και μπακαλίστικη εμπειρία, στο σημείο που είναι η μπαταρία χαλάει κάτι πολύ σημαντικό που κάνει το pc όχι μόνο να μην δείχνει τίποτα στην οθόνη, αλλά να μην bootάρει ούτε στα τυφλά. Ίσως είναι μόνο θέμα 3-4 traces και όλα απλά/καλά, αλλά αν δεν φτιαχτούν και μπουν πίσω τα components που λείπουν τι να λέμε...

Νίκο πάντως αυτό δεν είναι "minor leak" οπως μου είπες, αυτό είναι κακή περίπτωση. Όποιος έχει δει μερικά Schneiders βάζει χοντρό στοίχημα πως δεν παίζει να ανάψει όπως είναι. Δεν εννοώ πως είναι απαραίτητα κάτι δύσκολο να φτιαχτεί, εννοώ πως συγκεκριμένα στα EuroPCs λόγω της θέσης της μπαταρίας/ζημιάς που προκαλεί είναι σχεδόν σίγουρο πως με τέτοια εικόνα δεν θα ανάψει χωρίς αποκατάσταση.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ε κοίτα Κώστα σε σχέση με τα άλλα 2 EuroPC που πέρασαν από τα χέρια μου, αυτο φαίνεται minor χαχαχα
Κοίτα πως είναι το 2ο που το έχω ακόμη :eek: o_O :rofl:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Νομίζω είσαι σε καλό δρόμο Νίκο! Γεφύρωσε με καλώδια τις κομμένες γραμμές, αντικατέστησε τα υλικά και πάμε!!

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
367
nkary said:
Ε κοίτα Κώστα σε σχέση με τα άλλα 2 EuroPC που πέρασαν από τα χέρια μου, αυτο φαίνεται minor χαχαχα
Κοίτα πως είναι το 2ο που το έχω ακόμη :eek: o_O :rofl:
:S :S Αυτό (EuroPC σκέτο δεν είναι?) δεν πρέπει να κάνει ούτε beep :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
nkary said:
Ναι ο πρώτος είναι :thumbup:
Σαν τελευταίο και καταιδρωμένο τον βλέπω εγώ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Κοίτα αν προσέξεις κάτω από την μπαταρία υπάρχουν μερικά τρακς ανέπαφα :rofl:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
nkary said:
Κοίτα αν προσέξεις κάτω από την μπαταρία υπάρχουν μερικά τρακς ανέπαφα :rofl:
:lol: :lol: :lol: :lol: Όντως!!!!!!! :] :] :] :]

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Αφαίρεσα ακόμη 2 ls244n + 1 ls245n
Τα τρακς από κάτω τους φαίνονται οκ, αλλά κάποια μαυρισμένα έφταναν από κάτω τους και ήθελα να δω που καταλήγουν. Τώρα πρέπει να τσεκάρω συνέχειες και βαριέμαι ρε γαμωτ :coffee:
γιοooooυ χιοooooυ geoooooooo :sneaky:

Attachments