Schneider EuroPC II, ο δυσκοίλιος

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Άσε τα τεμπέλικα και πίασε πολύμετρο + κολλητήρι Νίκο! :lol: :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Με έναν σχολαστικότερο έλεγχο βρέθηκαν 5 (+ 1 που μάλλον είναι στην τριχιά) κομμένα τρακς
Από την κάτω μεριά αν και είχε μερικά μαυρισμένα, όλα κάνουν επαφή. Για καλό και για κακό τα έξυσα να φύγει η μαυρίλα.
Επίσης τα 74ls που έβγαλα ο κινέζος τεστερ δεν τα αναγνωρίζει, αλλά δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
German engineering σου λέει μετά.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Αν συνδυάσουμε το σχεδιαστικό λάθος να τοποθετήσουν τέτοιου είδους μπαταρία, με το σημείο που την έβαλαν (πιθανότητα μεγάλης καταστροφής ύστερα από διαρροή της, ακριβώς στην καρδιά της μητρικής) και βλέποντας την ποιότητα κατασκευής των tracks και γενικά της πλακέτας, τότε μπορώ να πω ότι ο συγκεκριμένος υπολογιστής ήταν πραγματικά "μιας χρήσης", μια αρπαχτή για να βγάλουμε φραγκάκια και να εκμεταλλευτούμε το όνομα Amstrad, προκειμένου να διεισδύσουμε στην αγορά των συμβατών που άρχιζαν να γνωρίζουν άνθηση.
Θυμίζει έντονα εκείνα τα άθλια bootleg arcade pcbs που έχω αναφέρει πολλές φορές και δεν εκπλήσσομαι αν τελικά κατασκευαζόταν στα ίδια Κορεάτικα / Κινέζικα εργοστάσια.

Οι φωτογραφίες σου Νίκο, είναι πραγματικά για αρχείο και η δουλειά σου υποδειγματική. Έτσι είναι αν αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις / ασχολείσαι και δεν το βλέπεις ως αγγαρεία!
Τουλάχιστον εγώ έτσι θα το έβλεπα :whistle: :D

Αναμένουμε συνέχεια....

antnik

Retro Addict
Reaction score
328
Ωραίες φωτό Νίκο. Κρίμα για την ζημιά αλλά με τα europc είναι να χτυπάς το κεφάλι σου. :( Αυτό είναι μεγάλο restoration project.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
ok το μηχάνημα έδωσε σημάδια ζωής ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Μπράβο Νίκο!!!!! Μόλις με 2-3 γραμμές βλέπω το μηχάνημα το ανέστησες!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Έχει θέμα με το floppy :/

Το floppy οπτικά φαίνεται μια χαρά και είναι πεντακάθαρο, δεν έχω καταλάβει αν φταίει αυτό ή ο controller του (πιθανότερο)
Του έβαλα τον 8bit to CF πάνω

Μ αυτόν ανάβει το led, γυρνάει τη δισκέτα αλλά τίποτα.......
Ωστόσο είδε την CF και μπουτάρει από αυτήν

Hercules έτσι ;)

Και λίγο χρώμα

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Χα χα ωραίος ο παίχτης!!!!!!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Λοιπόν λέω να αντικαταστήσω τον controller, αφού βάλω βάση πρώτα. Μήπως έχει καμιά ιδέα άλλος?

Πλέον αφού βάλεις σωστά τις ρυθμίσεις, κάνει 1 beep + 2 beep που σύμφωνα με το service manual παραπέμπει στην 1 η περίπτωση

Attachments

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
367
Πσσσ τέλειος! Αν τυχόν σου χτυπάει ακόμα κανένα error to RTC στην αρχή (εννοώ να το γράφει στην οθόνη, όχι beep error code), βάλε ημ/νία <2000 στο BIOS ;)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Κώστα ο δικό σου έχει επίσης θέμα με το floppy ε?
Σου βγάζει τα ίδια μηνύματα? Είσαι σίγουρος ότι φταίει το floppy?

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
367
nkary said:
Κώστα ο δικό σου έχει επίσης θέμα με το floppy ε?
Σου βγάζει τα ίδια μηνύματα? Είσαι σίγουρος ότι φταίει το floppy?
Ναι, σε μένα φταίει καθαρά το floppy.

Δεν έχει ορατή βλάδη σε tracks γύρω από τη μπαταρία (κάποια ταλαιπωρημένα αλλά υπάρχει συνέχεια), δεν έχω κανένα μήνυμα σφάλματος στην αρχή, το BIOS κρατάει τα settings, το floppy αναγνωρίζεται (αν του συνδέσεις πχ από το EuroPC I που δεν είναι συμβατό τότε διαμαρτύρεται), απλά δεν διαβάζει. Το δούλεψα ανοιχτό και είδα ότι κινείται/πηγαίνει κανονικά στο track 0, προσπαθεί ξανά και ξανά αλλά τίποτα. Μετά από πολλαπλούς καθαρισμούς κατάφερε να κάνει με το ζόρι ένα dir και έτσι σιγουρεύτηκα. Και δεν μπορώ να βρω πουθενά ένα ρημαδοdrive. Τι τους κάνανε όλους αυτούς τους EuroPC που χάλασαν από τη μπαταρία, τους πέταξαν όλοι από τα νεύρα τους? :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε
Από αυτά που γράφεις ενισχύεται περισσότερο η άποψη που έχω ότι φταίει ο controller
Θα κάνω μια προσπάθεια να αφαιρέσω από τον χαλασμένο Euro PC I το ολοκληρωμένο (έχουν ίδιο) και θα βάλω βάση (πάλι στο χαλασμένο). Αν τα pads κρατήσουν θα το κάνω και στον Euro PC II

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Πολυ καλη δουλεια Νικ!Απο οτι φαινεται ο controller ειναι...αλλαξε τον να δουμε...

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Θενκς Γρηγόρη :)
Περιμένω 44άρες PLCC βάσεις από Κίνα και θα το αλλάξω
Η αφαίρεση του chip από το χαλασμένο board ενός EuroPC I και ο καθαρισμός των επαφών πήγε πολύ καλά, οπότε δεν νομίζω να έχω κάποιο θέμα με του II ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Μπράβο Νίκο!! Πάμε για 100% resurrection απο κάτι που φαινόταν τελείως ψόφιο!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
515
αυτές οι κοντινές φωτογραφίες με τα σάπια pads, είναι για βραβείο! Τρομερή λεπτομέρεια!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Δεν είναι τραβηγμένες με φωτογραφική μηχανή, γι αυτό και δεν είναι καλές. Τις πήρα με αυτά τις πλάκας τα κινέζικα USB "μικροσκόπια" ;)