SD2SIO vs Side 2 vs Uno απόψεις...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ό,τι λέει ο τιτλος!
Και όχι μόνο αυτό, αλλά και .atr vs .xex vs .car(bin)...

Γράψτε τη γνώμη σας και (ακόμα καλύτερα) την εμπειρία σας ώστε να μπορεί να βοηθηθεί όποιος προσπαθεί να αποφασίσει τι περιφερειακά να προμηθευτεί για το νέο του συναρπαστικό 8μπιτο της Atari! (Ναι, εμένα εννοώ...)

Ευελπιστώ ότι όσα γραφούν εδώ θα βοηθήσουν στο μέλλον και όποιον άλλο έχει την ίδια ανησυχία...

Σε πρώτη φάση, βλέπω ότι το .atr format μάλλον είναι το πιο διαδεδομένο. Οπότε ένα sd2sio φαίνεται η πιο λογική λύση.
Ωστόσο, η Side2 cartridge δείχνει να κάνει πολλά ειδικά σε συνδυασμό με το Ultimate 1mb που είναι μια πολύ πιθανή αγορά για πολλούς.
Και η Uno cartridge είναι ενδιαφέρουσα επίσης και ίσως θα μπορούσαμε να την πούμε "μικρή Ultimate cart"...

Ωστόσο, οι δύο τελευταίες έχουν νόημα; Ειναι ικανοποιητική η συλλογή .xex και .car(bin) αρχείων για να αξιοποιηθούν;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Μαζί σου κι εγώ Δημήτρη! Έχω μια συλλογή από .xex και .atr που με καλύπτουν ακόμη. Τρέχω τα demos, παίζω τα παιχνίδια που θέλω να δοκιμάσω αλλά...πως θα τρέξουμε το Space Harrier? (.car) ...ερωτώ. Με ομορφιές σαν την Antonia, και τον υψηλό δημιουργικό πυρετό που εμφανίζει -και καλά κάνει- η Atari scene, είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν κι άλλα. Εμφανίστηκε και αυτό...

Μήπως λοιπόν η αγορά μιας SIDE2 κρίνεται ψιλο - αναγκαία; Διερωτώμαι και ζητάω βοήθεια γιατί επίσης πλέω σε νερά που δεν κατέχω ακόμη καλά.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Μετά είναι και το άλλο...Όλα αυτά τα ωραία, καινούργια (για μένα) OS (βλ. MyDOS,SpartanDOS κτλ) που θα μπορούσαν να βρουν το ιδανικό τους σπίτι, για όλους εμάς που δεν διαθέτουμε κάποιο floppy? Μήπως παρέα με μια SIDE2?

Όσο περισσότερο μπαίνω μέσα στο θέμα "Atari", τόσα περισσότερα ερωτήματα μου εγείρονται και δυστυχώς όπως γράφει και ο Jim (@turrican ) η γνώση βρίσκεται σκόρπια εδώ κι εκεί, μέσα σε posts που πρέπει κάποιος να φάει πολύ χρόνο για να τα ψάξει και να τα δοκιμάσει ώστε να καταλήξει σε συμπεράσματα ή σε κάποια blogs και sites που κάποιος πρέπει να μας κατευθύνει σωστά ώστε να ξέρουμε τι να μελετήσουμε, τουλάχιστον για μένα τον αρχάριο...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Η Side2 όμως δεν τρέχει .car! Μόνο .xex και .atr (με την προσθήκη του ultimate 1mb)...
Από την άλλη, έχει ένα σωρό δυνατότητες που μόλις τις συνδυάσεις με το ultimate πραγματικά μεταμορφώνεται ο atarης σε κάτι απίθανο!

Στην αντίπερα όχθη, η Uno cart τρέχει .car και .xex αλλά και .atr (όχι πολλαπλά όμως)... Αλλά μέχρι εκεί...

Ξαναμπερδευτηκα και μόνο που τα είπα!

Επειδή ήδη βρήκα μεγάλη συλλογή .xex (και .atr αλλά αυτό ήταν το εύκολο) με βλέπω σταδιακά να πηγαίνω σε Side2 και αργότερα ultimate.

Αλλά καλό είναι να ακούγονται και άλλες απόψεις...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Μετά είναι και το άλλο...Όλα αυτά τα ωραία, καινούργια (για μένα) OS (βλ. MyDOS,SpartanDOS κτλ) που θα μπορούσαν να βρουν το ιδανικό τους σπίτι, για όλους εμάς που δεν διαθέτουμε κάποιο floppy? Μήπως παρέα με μια SIDE2?

Όσο περισσότερο μπαίνω μέσα στο θέμα "Atari", τόσα περισσότερα ερωτήματα μου εγείρονται και δυστυχώς όπως γράφει και ο Jim (@turrican ) η γνώση βρίσκεται σκόρπια εδώ κι εκεί, μέσα σε posts που πρέπει κάποιος να φάει πολύ χρόνο για να τα ψάξει και να τα δοκιμάσει ώστε να καταλήξει σε συμπεράσματα ή σε κάποια blogs και sites που κάποιος πρέπει να μας κατευθύνει σωστά ώστε να ξέρουμε τι να μελετήσουμε, τουλάχιστον για μένα τον αρχάριο...

Ίσως θα έπρεπε εμείς οι 8μπιτ (ή ντιπ, ανάλογα πως το βλέπει κανείς) noobοαταράδες να φτιάχναμε ένα άρθρο όπως προσεγγίζουμε εμείς τα πράγματα και πως τελικά λύνουμε τις απορίες που μας παρουσιάζονται!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ίσως θα έπρεπε εμείς οι 8μπιτ (ή ντιπ, ανάλογα πως το βλέπει κανείς) noobοαταράδες να φτιάχναμε ένα άρθρο όπως προσεγγίζουμε εμείς τα πράγματα και πως τελικά λύνουμε τις απορίες που μας παρουσιάζονται!
Όπως έχω ξαναπεί...γι αυτό και τα "κατεβατά" που δημοσιεύω! Προσπαθώ πάντα να συγκεντρώσω τις εμπειρίες που αποκτώ και ότι έχω θερίσει από τα χωράφια του net, όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα! :)

Να μια άλλη ερώτηση που μου έχει δημιουργηθεί τρέχοντας διάφορα .atr. Φορτώνω το SIO2SD μου, διώχνω όξω την BASIC του Atari και βρίσκομαι εδώ:

Εντάξει λοιπόν, μπορώ να δω το dir....Πως τρέχω το πρόγραμμα που θέλω μετά;
Αυτό το B. RUN CARTRIDGE τι εννοεί; Μπορώ να τρέξω .car(bin) με κάποιο τρόπο; ...

Μπορεί να ακούγομαι πολύ noob, αλλά ...είμαι :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Η Side2 όμως δεν τρέχει .car! Μόνο .xex και .atr (με την προσθήκη του ultimate 1mb)....
Ωχ! Σοβαρά; και ήμουν έτοιμος να την πάρω μόνο και μόνο για τα .car!

Εδώ τότε τι εννοεί ο Πολωνός με αυτά;
https://lotharek.pl/productdetail.php?id=55
...
Using the special SIDE build of SpartaDOS X (files section), one can enjoy many of the benefits of a hard disk interface on the Atari by simply plugging in the cartridge and turning on the machine. The SIDE driver for SDX is loaded directly from SDX's "CAR" (Cartridge) device at boot-up, and all the necessary software tools are right there on the cartridge. SIDE files on the CAR device include:
...
...και τι είναι το SDX? ...Όπως είπα, όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι γιατί ναι μεν έχω την επιθυμία να μάθω, αλλά τι και από που;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Δεν έχω φυσικά ακόμα κανένα περιφερειακό, αλλά πουθενά δεν διαβάζω για δυνατότητα του sio2sd να τρέχει cartridges! Και δε νομίζω οτι μπορεί να γίνει κιόλας αφού συνδέεται sio.
Μήπως το ίδιο OS χρησιμοποιείται και από άλλες συσκευές;

Φωτιά που μου άναψες...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Όχι το sio2sd δεν τρέχει cartridges. Μιλούσα για το SIDE2. Απλά σε πολλά atr ,τρέχοντας τα, παίρνω πιάτο μπροστά μου την παραπάνω screen που μιλάει για B. RUN CARTRIDGE και διερωτώμαι τι εννοεί ο ποιητής;

Ξέρεις πόσες ακόμη απορίες μου έχουν γεννηθεί; Απλά τώρα δεν θυμάμαι. Με την συζήτηση αργότερα, θα μου έρχονται και θα τις σερβίρω σιγά σιγά! :D

Άστα Δημήτρη, νομίζω μπλέξαμε (Ευχάριστα) και οι δυο μας! Που θα πάει θα τα λύσουμε τα ζητήματα....Αταράδες μουυυυυυ!:whistle:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
...
Μήπως το ίδιο OS χρησιμοποιείται και από άλλες συσκευές;

...
Ναι, χρησιμοποιείται. Απλά τώρα πρέπει λίγο να φύγω γιατί τρέχω με τα παιδιά και θα επανέλθω με links ;-)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ωχ! Σοβαρά; και ήμουν έτοιμος να την πάρω μόνο και μόνο για τα .car!

Εδώ τότε τι εννοεί ο Πολωνός με αυτά;

...και τι είναι το SDX? ...Όπως είπα, όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι γιατί ναι μεν έχω την επιθυμία να μάθω, αλλά τι και από που;
SDX καταλαβαίνω είναι το SpartaDosX.
Car device είναι ο τρόπος (driver) με τον οποίο βλέπει τη cf στη δεύτερη λειτουργία.
Έχει ένα διακόπτη με δύο θέσεις: στην πρώτη βλέπει τη cf φορμαρισμένη σε fat όπου απλά έχεις βάλει τα αρχεία που θέλεις να τρέχεις (.xex και ενδεχομένως .atr) και τα διαλέγεις με τον loader και στη δεύτερη θέση αναλαμβάνει το SpartaDosX όπου φτιάχνεις partitions στη cf και τη βλέπει ας πούμε σαν σκληρό δίσκο.

Έχω ξεκινήσει γερά, δε μπορείς να πεις!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Πολύ καλό turri! Ακόμη μια σημερινή ανακάλυψη!...

@dimfil
:thumbup:
Οπότε για όποιον θέλει να τρέχει τα πάντα, μαζί με car η λύση είναι; Uno cartridge;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Πολύ καλό turri! Ακόμη μια σημερινή ανακάλυψη!...

@dimfil

Οπότε για όποιον θέλει να τρέχει τα πάντα, μαζί με car η λύση είναι; Uno cartridge;
Μάλλον έτσι φαίνεται. Ή ακόμα καλύτερα Ultimate cart, από τον ίδιο νομίζω, αλλά δεν βλέπω να πουλιέται πουθενά...
Αρκεί να αποφασίσεις ότι θα στερηθείς το συνδυασμό που σκοτώνει: Side2+Ultimate 1mb...

Πραγματικά και εγώ έχω μπερδευτεί...
Αξίζει να στερηθείς τα car/bin αφού έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία είναι διαθέσιμη σε άλλα formats ή μήπως εκεί κρύβονται "διαμάντια" που δεν γίνεται να χάσεις;

Οεο;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
...
Πραγματικά και εγώ έχω μπερδευτεί...
Αξίζει να στερηθείς τα car/bin αφού έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία είναι διαθέσιμη σε άλλα formats ή μήπως εκεί κρύβονται "διαμάντια" που δεν γίνεται να χάσεις;

Οεο;
Αν θέλεις την γνώμη μου, το car/bin θα σαρώσει. Πιστεύω ότι θα γίνουν released, αποκλειστικές παραγωγές μόνο γι αυτό το format...Πολύ λίγες αλλά εκλεκτές...απλή διαίσθηση (που μέχρι τώρα σπάνια με έχει διαψεύσει ;-) )

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
991
B. RUN CARTRIDGE και διερωτώμαι τι εννοεί ο ποιητής;
Γιώργο το run cartridge στο dos ξαναδίνει τον έλεγχο στο κάθε cart (που προφανώς χρησιμοποιεί dos). Πχ τον Assembler Editor ή την Basic:
https://www.manualslib.com/manual/882200/Atari-Dos-2-5-Xf551.html?page=44#manual

Τα cart κάθονται σε συγκεκριμένες θέσεις και είναι rom. Έτσι εσείς με τα εξωτικά boards και μνήμες παντού, θα πρέπει να βρείτε κάτι να το φορτώνετε στην shadow ram κάτω από την rom του cart και να τρέχει κάπως. Τώρα βέβαια δεν ξέρω κι όλας, απλά λέω...

Edit:
Η διεύθυνση του cart είναι η 50217:
50217/C429 Initialize cartridge software
Αν μπορούσατε να φορτώσετε εκεί ένα 8Κ καρτ και κάπως να κάνει JMP ο προσέσσορας εκεί, θα ξεκίναγε το καρτ να τρέχει φαντάζομαι...

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Μετά από αρκετό διάβασμα, αναζήτηση και προσεκτική παράθεση των δυνατοτήτων των διαφόρων περιφερειακών αλλά και των δυνατοτήτων της Atari 8bit scene αποφάσισα να προχωρήσω στην αρχή με την προσθήκη των Side2 + Ultimate1Mb και έσκασα το αντίστοιχο ποσό στο γνωστό καραφλό αγόρι πολωνικής καταγωγής! Από τον οποίο πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις αγορές μου για Atari ST στο παρελθόν...

Μπορεί να μην τρέχει cartridges (αν και με το τελευταίο update τρέχει 8kb roms) ωστόσο προσφέρει πολλά άλλα όπως πχ. το SpartaDosX και άλλες ευκολίες. Τι να πρωτογραψω εδώ...
Μέχρι στιγμής, είδα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών και εφαρμογών υπάρχει σε .atr και .xex formats. Οπότε τα cartridges δεν είναι σημαντικό πρόβλημα προς το παρόν. Επόμενη προσθήκη θα είναι η The!Cart cartridge η οποία κατέληξα ότι είναι η κορυφαία επιλογή για τρέξιμο roms, και όχι μόνο...

Τελικά αυτά τα 8μπιτα Atari έχουν πολύ "ψωμί "... Χαίρομαι πολύ που επιτέλους ασχολούμαι με αυτά...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ναι, όπως τα λες Jim. Εξάλλου όλα ή σχεδόν όλα τα bin και car υπάρχουν ήδη σε xex και atr format. Μελέτησα αρκετά το θέμα. Όλοι μάλιστα μου δείχνουν αυτό εδώ το περιποιημένο site που θα σταθεί πολύτιμος αρωγός και οδηγός στις αναζητήσεις μας ;)

http://a8.fandal.cz/

Τα μόνα προς το παρόν cartridges (αποκλειστικά και μόνο διαθέσιμα σε car) είναι τα δυο που προανέφερα.Θα δούμε για το μέλλον

(κι εγώ για μια SIDE2 το βλέπω στο προσεχές μέλλον...θα δούμε)