Sega Naomi Universal Cabinet

nickblame

Retro Starter
Reaction score
6
Λοιπόν ψάχνω βοήθεια απο τους σοφούς αυτού του φόρουμ.
Έχω εδώ στο Αμέρικα μια πανέμορφη Naomi που είναι μαθημένη σε 220V και εδώ έχουμε 110V.
IMG_0986.jpeg

Το ρεύμα έρχεται πίσω και περνάει στο μικρό ασημένιο κουτάκι.
Το άσπρο καλώδιο είναι μόνο για έναν on/off διακόπτη οπότε είναι αδιάφορο.
Το μαύρο καλώδιο είναι μια μόντα που έκανα εγώ για να πάρω ρεύμα για pc όταν δεν χρησιμοποιώ την naomi2 οπότε αδιάφορο και αυτό.

IMG_0985.jpeg

Αυτό το κουτάκι λοιπόν είναι το παραπάνω και απο ένα google που έκανα πρόκειται για ένα απλο filter που δέχεται και 110 και 220 οπότε μάλλον μπορώ να το κρατήσω σωστά;

IMG_0987.jpeg
Μετά πάμε σε αυτό το μεγάλο και βαρύ transformer που κάνει step down απο 220 σε 100V (?)
IMG_0988.jpeg

Η ερώτηση είναι, αν βγάλω τον step down transformer λογικά θα είμαι κομπλέ;
Περιμένω σχόλια και οδηγίες, έκανε πολύ δρόμο αυτή η naomi για να την χαλάσω οπότε ελπίζω να μην έχουμε απώλειες :D

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,399
Αν η καμπίνα δεν έχει επιλογή 110VAC, χρειάζεσαι step up transformer από 110VAC στα 220VAC και να μπορεί να δώσει τουλάχιστον μιάμιση φορά τα watt που θέλει η καμπίνα.

Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με άτομα ή λέσχες που ασχολούνται με arcade καμπίνες και έχουν πείρα σε γιαπωνέζικες (που δουλεύουν σε τάσεις 220VAC).

Last edited:

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,399
Επίσης ο μεγάλος μετασχηματιστής ο SKOT είναι τροφοδοσία (από 210-240V σε 100V, 2x17V). Θα πρέπει να βρείς αντίστοιχο για 110V (από 110-130V σε 100V, 2x17V), αν δεν χρησιμοποιήσεις step up.

nickblame

Retro Starter
Reaction score
6
Σε ευχαριστώ sly*m για όλα τα σχόλιά σου.
Νομίζω οτι μπορώ να αποφύγω το step down και θα εξηγήσω γιατί.
Το ρεύμα πάει σε 3 σημεία νομίζω, το monitor, ένα ΑΤ τροφοδοτικό που μοιάζει πολύ με pc τροφοδοτικό και στον ενισχυτή ήχου.
Για το monitor νομίζω είναι κανονικά compatible με αμερικάνικο ρεύμα γιατί στο manual το αναφέρει κανονικά.
Έχω το sanwa.
https://wiki.arcadeotaku.com/images/2/2c/29E31S_SERVICE-MANUAL_Ver1.2.pdf

2020-01-25 15_36_54-29E31S_SERVICE-MANUAL_Ver1.2.pdf.png

Θα δώ λίγο τώρα και το τροφοδοτικό που δίνει τις τάσεις στο naomi2 για να δω τι γράφει μήπως είναι και εκκείνο συμβατό.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το filter που έχει χρειάζεται ή όχι γενικά. Για το skot, το σενάριο να πάρω step up σε 220 και να το κρατήσω θα προσπαθήσω να το αποφύγω και λόγω κόστους και λόγω χώρου και θερμοκρασίας μέσα στην βάση της καμπίνας.

Περιμένω σχόλια! Ευχαριστώ!

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,280
Το φίλτρο το κρατάςαπλα χρειαζεσε 2χ17 βολτ

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,399
Όχι, δεν καταργείς τον μετασχηματιστή αν θες να μην παθαίνεις ηλεκτροπληξία κάθε φορά που ακουμπάς την καμπίνα. Αν επιβιώσει που θα μπεί κατ ευθείαν στο δίκτυο πόλης, θα γίνει αυτό που λέγεται live ground. No way!
Ή step up, ή αντικαθιστάς τον skot με 110V AC πρωτεύον. Btw, χρειάζεσαι step up στα 2000Watt τουλάχιστον.

nickblame

Retro Starter
Reaction score
6
Καλημέρα (δηλαδή κλησπέρα) sly*m.
Το τροφοδοτικό που δίνει ρεύμα στο naomi2 είναι και αυτό συμβατό με 100V-120V, 50/60Hz AC.
Άρα το μόνο περίεργο που θα χρειαστώ είναι κάπως να δώσω 2*17V AC στον ενισχυτή ήχου.

Δοκίμασα με step-up 2000W που έχω και το monitor με τον ενισχυτή ήχου λειτούργησαν κανονικά.
Το naomi2 δεν το έβαλα πάνω ακόμα.
Να σημειώσω οτι το step-up απο 110v στα 220v που έβαλα δεν συνδέεται το βύσμα σούκο με 3 αλλα με 2 επαφές. Το βύσμα δεν ακουμπάει στο ground και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου.

Θα προτιμούσα να βγάλω αυτά τα δυο step-up και μετά step-down αλλα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς transformer να βρώ, 110v στα 110v;
Έχεις μήπως να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο;
Και γιατί θα γίνει live ground αν συνδεθεί απευθείας εφόσον λένε τα specs οτι είναι συμβατό το monitor και το PSU με αυτή την τάση;

Σε ευχαριστώ πολύ

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,399
Γειά σου @nickblame. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει πρέπει να ξέρεις τι είναι το δίκτυο πόλης ή power grid όπως λέγεται στο america και τι σημαίνει τροφοδοσία κυκλώματος από το grid. Αυτό όμως είναι θέμα ηλεκτρολογίας και ψιλοβαριέμαι αυτή την στιγμή να γράφω κατεβατά, plz κατάλαβε με...

Πολύ σύντομα...

Η συσκευή (η καμπίνα στην περίπτωση σου) δουλεύει σε 210VAC-240VAC (δηλαδή ο μετασχηματιστής έχει πρωτεύον τύλιγμα για την σωστή τάση δικτύου των '220VAC', εδώ στην Αθήνα μετράω 230VAC στο σπίτι μου άρα θα χρησιμοποιούσα το red καλώδιο). Εκεί έχεις 110-130VAC στην πρίζα. Άρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις step-up. Από 110VAC ή κάτι σε 210-240VAC, στα βατ που θα υπερκαλύψουν τις απαιτήσεις έντασης ρεύματος.

Η έξοδος είναι 100VAC και 2x17VAC. Παρ'όλο που λέει 100VAC, δεν μπορείς να την βάλεις χύμα στο grid. Αυτό γιατί σίγουρα έχει έναν inverter που ανορθώνει τα 100VAC με μια γέφυρα και δίνει ότι DC τάσεις θέλει η σχεδίαση. (Δεν έχω δει σχηματικά της naomi αλλά έτσι γίνεται). Η ανόρθωση δίνει μια DC τάση και μάλλον σίγουρα η γείωση, η επιστροφη του +, πάει στο σασί (μπορεί και όχι, ίσως η γείωση της πρώτης ανόρθωσης να είναι απομονωμένη αλλά better safe than sorry). Αν ανορθώσεις από το grid χύμα, η live τάση θα κάνει επιστροφή στην γείωση μέσα από την ανόρθωση. Έτσι θα έχεις μια πολύ ωραία γείωση που λέγεται live ground και δεν θα έχει κανέναν ενδοιασμό να σε χτυπήσει το ρεύμα όταν αγγίξεις ας πούμε το joystick ή οτιδήποτε γυμνό μέταλλο. Σαν να ακουμπάς τον live πόλο της πρίζας.
( https://en.wikipedia.org/wiki/Floating_ground#Safety )

Έτσι ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας κάνει 2 δουλειές. Η μία είναι να δώσει τις AC τάσεις που χρειάζονται, αλλά η άλλη, πάρα πολύ σημαντική, είναι να ΑΠΟΜΟΝΩΣΕΙ την live τάση από την συσκευή.

Το βύσμα δεν ακουμπάει στο ground και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου.
Κανένα πρόβλημα, μην σε ανησυχεί αυτό. Ο μετασχηματιστής εξασφαλίζει ότι δεν υπάρχει επιστροφή του live πόλου στην γη.
τι ακριβώς transformer να βρώ, 110v στα 110v
Ή θα απευθυνθείς στην SEGA MANUFACTURING DIVISION (US) για να πάρεις τον γνήσιο μετασχηματιστή της για Αμερική, ή θα βάλεις step-up απο τα 110VAC στα 220VAC.

Ή θα ρωτήσεις λέσχες ή άτομα που το έχουν αντιμετωπίσει αυτό.

Φυσικά πρέπει να μελετηθούν τα σχέδια της naomi σου για να δούμε αν έχω δίκιο ή όχι... Απλά σου λέω τι μου φαίνεται ότι θα συμβεί.

Last edited:

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,280
Δηλαδή το μόνιτορ δεν έχει δικό του παλμοτροφοδοτικο?
Περίεργο όλα τα μοντέρνα θυμάμαι ήταν σγουιτσινγκ τυπου

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,399
Δηλαδή το μόνιτορ δεν έχει δικό του παλμοτροφοδοτικο?
Γιώργο φυσικά έχει.

Επίσης έγραψα λάθος στο πρώτο post μου ότι η Ιαπωνία έχει 220V. 100 φλατ έχει.

@nickblame τσέκαρε αν τα Blue και Yellow πάνε μόνο στο μόνιτορ. Αν ναι χρειάζεσαι έναν μετασχηματιστή 2x17V 2.1Α έως 3A (75-100VoltAmpere) όπως είπε ο @subzero79 πριν και βάζεις το φίλτρο στα blue και yellow, εκτός μετασχηματιστή. Καλό θα ήταν να βρεις το service manual της καμπίνας για να το επιβεβαιώσεις πριν κάνεις οτιδήποτε.

edit: νομίζω ότι θέλει μετασχηματιστή απομόνωσης 120-120VAC. Βρες το μάνιουαλ!

Last edited:

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,399
19284

Αυτό που με ενοχλεί πάρα πολύ σε αυτό τον μετασχηματιστή είναι ότι έχει το Blue=0 σαν κοινό ΚΑΙ στις τάσεις εξόδου. Π.χ. στα 2x17V...! Δηλαδή ΔΕΝ απομονώνει το δίκτυο από την έξοδο και περνάει τον ουδέτερο στις χαμηλές τάσεις!!! Μετά, στην ανόρθωση, ας πούμε των 2x17V κάνει το blue=0 γείωση;; Και γειώνει τον ουδέτερο στο σασί;; (no prob αν είναι ουδέτερος...)
Εντάξει, ίσως στο Ηνωμένο Βασίλειο οι πόλοι στις πρίζες να έχουν αυστηρά τον ουδέτερο και την φάση σε συγκεκριμένες θέσεις με φις να μπαίνει μόνο με έναν τρόπο. Αν την βάλεις Γερμανία ή εδώ Ελλάδα σε ένα σούκο που οι πόλοι μπορεί να μπούν όπως νά ναι, τι θα γίνει;; Το blue-ουδέτερος μπορεί να μπεί στην φάση; Στο live;;;; o_O

Last edited:

nickblame

Retro Starter
Reaction score
6
Το σκοτ βγαζει στο μονιτορ και στο markee με τα μπλε και ροζ καλωδια και στο PSU με τα καφε και ροζ καλωδια. Στο μονιτορ η στο markee παει και γειωση με κιτρινοπρασινο. Πρεπει να δω πιο απο τα δυο. Ο ενισχυτές ειναι με τα κοκκινα και μαυρα.
C4A6255C-592A-4661-84AC-7F90B1C276E3.jpeg28494C49-C5D7-4D2E-A782-4C9F58D18CF0.jpeg

Last edited:

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,399
Βρες σχηματικό-service manual και αν είναι δυνατόν με συνδέσεις για Ιαπωνία-Αμερική και Ευρώπη. Έτσι θα αρχίσουμε να βγάζουμε άκρη... (μήπως γλυτώσεις τον step-up δηλαδή που θα είναι και ακριβός φαντάζομαι)