TAITO X2 PROGECT

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
καλησπερα μετα απο πολυ καιρο επεστρεψα,πριν λιγες μερες παρελαβα το taito x2 οκ τι ειναι αυτο οπως καταλαβαται απο το ονομα ειναι ενα arcade board της taito ειναι αρκετα ενδιαφερον με αρκετα ενδιαφεροντα παιχνιδια,σαν board δεν ειναι ασχημω αλλα χρειαζεται κατι παραπανω για να γινει καλυτερο οποτε ειπα να το φτιαξουμε μαζι.

Attachments

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
ξεκιναμε με το εξωτερικο οπως βλεπουμε ειναι ενα κουτι που μοιαζει με pc ειναι ενα pc οπως και ολα τα arcade πλεον βασιζονται σε ευκολες λυσεις οπως βλεπουμε απο οτι λεει εχει εναν P4 sta 3.4 kai mia vga 7900 tis nviadia οκ απο επανω βλεπουμε ενα καπακι σωστα σε αυτω το καπακι απο κατω εχει ενα HD SATA2 και 1GB ram DDR2 οκ μεχρι εδω οχι και ασχημα.

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
λοιπον θα το κανουμε μια ανακατασκευη ολο το μηχανημα...to be continued....

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
CPU: Intel Core 2 Duo E6400/Pentium 4 651/Celeron D 352 (up to latest Core 2 CPUs supported by the chipset)
Chipset: Intel Q965 + ICH8
Monitor: 720p/1080p/1440p HD LCD Monitor
RAM: DDR2 667/800MHz (512MB/1GB, up to 4GB)
GPU: PCI Express x16-based graphics. Support cards include ATI RADEON X1600Pro/X1300LE or
nVIDIA GeForce 7900GS/7600GS/7300GS, up to latest graphic cards (Radeon HD 3800 or Geforce 9800 series)
Sound: Onboard Realtek HD 7.1 channel Sound (supports add-in sound cards)
LAN: 10/100/1000 BASE-T
I/O ports: 1x JVS, 4x USB 2.0 (up to 8), 1x serial (max 2), 1x parallel port, 2x PS/2, 2x SATA
Audio inputs: AKG C535EB Stage Microphone, line-in (Surround 7.1)
Audio outputs: 7.1, SPDI/FX
Expansion Slots: 1x PCI Express x16 (used by video card), 1x PCI Express x4, 2x PCI
Storage: 2x 80 GB 10k RPM SATA Hard Drives
Media: 80 GB 10000 rpm Hard Drive

αυτα ειναι τα spec tou

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Πανέμορφο και πανίσχυρο σύστημα! Ωραίο project που θα σε κρατήσει για αρκετό καιρό προσηλωμένο στον σκοπό σου. Τα λεφτάκια του τα πιάνει χαλαρά βλέπω, αφού αυτή την στιγμή περνώ -στα πεταχτά- κάποιες καταχωρήσεις πωλήσεων με αρκετά $$$ δίπλα στην τιμή του. Μπορείς να πεις ότι αποτελεί και επένδυση :geek:

Η λίστα των παιχνιδιών που υποστηρίζει είναι διόλου ευκαταφρόνητη, με αρκετά από αυτά να βρίσκουν ακόμη και τώρα τον δικό τους χώρο μέσα στις arcade αίθουσες. Χωρίς να είμαι fan του συγκεκριμένου είδους παιχνιδιών, μόνο για τα Street Fighter IV ή το Super Street Fighter IV Arcade Edition (που για χάρη τους οργανώνονται ολόκληρα tournaments με διεκδικητές από όλο τον κόσμο), αξίζει κάθε cent.

Παρόλα αυτά, με τα δικά μου μάτια βλέπω τα εξής μειονεκτήματα:

- Αρκετά bulky και ογκώδες κουτί για απλή οικιακή χρήση
- Υποστηρίζει θαυμάσια racing games, που όμως θέλουν την δική τους dedicated cabine
- Η χρήση Windows XP στο παρασκήνιο και όλη τους η αρχιτεκτονική, μου θυμίζει πολύ PC βρε παιδάκι μου. :D

Θα παραμείνω προσκολλημένος στα παλιά Galaxians, Galaga, Ms Pac Man, EXERION (φυσικά!!!) και όλα αυτά τα ...τετριμμένα! Χα!Χα!Χα! ;)

Σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον! :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Kudoz για την αγορά και για το project!

Τα κοιτούσα και εγώ τα ΤΑΙΤΟ γιατί γούσταρα πάρα πολύ τα SF και ψηνόμουν για dedicated καμπίνα SF. Αναμένουμε :)

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
Πανέμορφο και πανίσχυρο σύστημα! Ωραίο project που θα σε κρατήσει για αρκετό καιρό προσηλωμένο στον σκοπό σου. Τα λεφτάκια του τα πιάνει χαλαρά βλέπω, αφού αυτή την στιγμή περνώ -στα πεταχτά- κάποιες καταχωρήσεις πωλήσεων με αρκετά $$$ δίπλα στην τιμή του. Μπορείς να πεις ότι αποτελεί και επένδυση :geek:

Η λίστα των παιχνιδιών που υποστηρίζει είναι διόλου ευκαταφρόνητη, με αρκετά από αυτά να βρίσκουν ακόμη και τώρα τον δικό τους χώρο μέσα στις arcade αίθουσες. Χωρίς να είμαι fan του συγκεκριμένου είδους παιχνιδιών, μόνο για τα Street Fighter IV ή το Super Street Fighter IV Arcade Edition (που για χάρη τους οργανώνονται ολόκληρα tournaments με διεκδικητές από όλο τον κόσμο), αξίζει κάθε cent.

Παρόλα αυτά, με τα δικά μου μάτια βλέπω τα εξής μειονεκτήματα:

- Αρκετά bulky και ογκώδες κουτί για απλή οικιακή χρήση
- Υποστηρίζει θαυμάσια racing games, που όμως θέλουν την δική τους dedicated cabine
- Η χρήση Windows XP στο παρασκήνιο και όλη τους η αρχιτεκτονική, μου θυμίζει πολύ PC βρε παιδάκι μου. :D

Θα παραμείνω προσκολλημένος στα παλιά Galaxians, Galaga, Ms Pac Man, EXERION (φυσικά!!!) και όλα αυτά τα ...τετριμμένα! Χα!Χα!Χα! ;)

Σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον! :thumbup:

ναι ειναι ογκωδες και χαλια αλλα μην ξεχνας ειναι arcade kai oxi κονσολα,εχει καλα παιχνιδια και ειναι συμβατο και με το taito x1 kai to x+ οποτε εχει αρκετα παιχνιδια θα ελεγα,τωρα για τα xp ναι ειναι pc αλλα αυτο μας παρεχει την δυνατοτητα να κανουμε και hack ευκολα οποτε δεν ακουγεται και πολυ κακο.

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
λοιπον πρωχοραμε με το εσωτερικο του,βλεπουμε την πατεντα που εχουνε κανει και εχουνε βαλει το HD,μετα βλεπουμε μια ολο το μηχανιμα πως ειναι εχει ενα μεγαλο fun για το case ενα για την cpu κανουνε κανουνε φοβερο θορυβο και ειναι το προτο πραγμα που θα αλλαχτει,επισης βλεπου το psu 400wat τελος εβαλα ενα σπρει που λεγεται plastic dip θα βαφτη ολο το case με το plastic dip αμα δεν σου αρεσει το χρωμα απλος το τραβας και το βγαζεις.

Attachments

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
επισης το μηχαμακι αυτο περα απο τα games gia taito x1,x+,x2 μπωρει να παιξει και αλλα θα τα δουμε στο τελος.