Tapuino 2015 a CN1530 clone

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Σύμμαχος ο κακός καιρός και μιας και ήρθαν όλα τα τελευταία κομμάτια από Κίνα βάλθηκα να συνεχίσω τα exploit μου στον 64αρη. Εδω η σελίδα του πρότζεκτ http://www.amibay.com/showthread.php?63 ... e-Emulator που ακολουθώ εδώ και πολύ καιρό στην εξέλιξη του. Μπήκα λοιπόν στο πρώτο batch για το pcb και περίμενα τα arduino να έρθουν. Ο Iσπανος έκανε καλή δουλειά αλλά το κουτί που διάλεξε είναι απαίσιο, βρήκα λοιπόν ένα καταπληκτικό κουτάκι στην τιμή των 1200 δραχμών από τον Μιχο ηλεκτρονικά και βάλθηκα να κάνω την συναρμολογηση και τις δοκιμές. Έμαθα διάφορα πραγματάκια για τα arduino τον προγραμματισμο τους και στο τέλος... ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΌ το μηχάνημα Αρη... παρότι κόστισε λίγο πιο πάνω από τα 20$ που λέει ο τύπος ας πούμε κάτω από $40. Φωτογραφικό υλικό και βιντεακι αφιερωμένο στον φίλο @chdlee που το έψαχνε.
Ξέρω ότι και ο Νίκος είναι μέρος του δεύτερου batch οπότε άμα θέλει όταν με το καλό το φτιάξει να γράψει με τον δικό του ωραίο τρόπο για τον προγραματισμο του Arduino και τα υπόλοιπα.
Δότης του καλωδίου ένα παλιό μη λειτουργικό κασετόφωνο, προστέθηκε ένας SMD ηλεκτολυτικος 47 μf που υπάρχει στην δεύτερη έκδοση και λείπει η τελική πινελιά ένα όμορφο αυτοκόλλητο που θα κοσμήσει την πρόσοψη του κουτιού. Θα ακολουθηση η τελική φώτο όταν έτοιμο.

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
9
Re: Tapuino 2015 a a CN1530 clone :evil:

Πολύ ωραίο το προτζεκτάκι!!!!! :clap: :clap:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Μπράβο Άκη...με τον Commodore 64 βρίσκεσαι στον σωστό δρόμο ! :p

Το project είναι εξαιρετικά ενδιάφέρον και το φωτογραφικό αφιέρωμα που του έκανες, το έκανε ακόμα πιο ενδιαφέρον !...μου άρεσε και η τιμή του κουτιού ...1200δρχ...λες να αρχίζουμε να το συνηθίζουμε ? :lol:

Μπράβο και πάλι !! :thumbup: :clap:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ωραίος ;)
Μα καλά τόσο χάλια είναι το κουτί που δίνει ο τύπος?
Περιμένω και το δικό μου και θα γράψω και εγώ εντυπώσεις :)
Επίσης αν κάποιος ξέρει τον masterGR ας τον ενημερώσει ότι τον ψάχνει ο Ισπανός, μιας και έχει παραγγείλει και ο ίδιος ;)

fotis_kfor

Retro Addict
Reaction score
2
Μπράβο Άκη, ωραίος για άλλη μια φορά :)

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Μπήκε και το αυτοκόλλητο τώρα μόνο να φτιάξω την συλλογή από .tap για την sd card. :roll:

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
Να σε ρωτήσω κάτι; Η ταχύτητα φορτώματος είναι ίδια με του κλασσικού, 1530 ή μεγαλύτερη;

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Η ταχύτητα είναι η ίδια με του κασετόφωνου σε ότι tap του βάλεις εαν έχει το αυθεντικό turboloader θα έχει και αυτό, απλά επειδή η μορφή είναι digital και δεν έχει τα μειονεκτηματα της κασέτας μπορείς να κάνεις save ένα πρόγραμμα με τις μέγιστες ταχύτητες στα turboloading φορτώνοντας έτσι σε 20 με 30 δεύτερα το παιχνίδι.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ωραίο το αυτοκόλλητο. Περιμένω να δω και εγώ πως θα είναι το κουτί και βλέπουμε. Έχεις ανεβάσει πολύ τον πήχη ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Super το αυτοκόλητο !!

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
μου αρέσει πολύ πάντως το όλο προτζεκτ...ειδικά όταν το 1541 ultimate ii δεν φτάνεται σε τιμή πλέον....

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,370
Πανέμορφο και σε γλιτώνει απο την ανάγκη (βλέπω) της σύνδεσης MP3!

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Ένα μικρό update για την λειτουργικότητα. Δοκιμάστηκε χθες και δουλεύει άψογα με ολα τα αλλα commodore computers, vic20, c16, plus4. Δοκίμασα και τα save στην sd card με freezer cartridge και με tape copier όπως και απευθείας ενα basic προγραματα που έγραψα. Και τέλος δουλεύει και η επαναφορά απο digital tap μορφή σε κανονική κασέτα συνδέοντας το κλασικό c2n στην πίσω πόρτα του. Ο δημιουργός του θα κάνει και firmware για spectrum ώστε να διαβάζει τα tzx.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Πάρα πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία !!! :thumbup:

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
με άλλα λόγια μας λες ότι μέσω αυτού θα μπορούμε να μετατρέψουμε και ψηφιακα tap σε κασέτα για να πάιξει στο κλασσικό κασετόφωνο αλλά και ότι θα μπορέσει να κάνει να πάιζουν με αυτό και παιχνίδια στο σπέκτρουμ στα πρότυπα του divide! Θεωρώ τα νέα εξαιρετικά...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Ναι συν το ότι το Divide παίζει μόνο tap αρχεία και όχι tzx το οποίο είναι το πιο εξελιγμένο και αυθεντικό φορματ για spectrum.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Έφτασε και το δικό μου :)

Περιμένω και τα
Micro SD Storage Board
Mini USB Nano V3.0 ATmega328
IIC/I2C/TWI/SP​​I Serial Interface1602 16X2 Character LCD
από ebay και θα τσεκάρω και για άλλα κουτάκια πριν αρχίσω την συναρμολόγηση ;)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
501
έλα να ζεσταινονται τα κολητήρια! :D