Tapuino 2015 a CN1530 clone

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
geoanas said:
Λοιπόν είσαι τσίφτης...μου κάνουν και σε συνδιασμό με τα schematics, θα το προσπαθήσω μόνος μου σε veroboard...δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά....άιντε να δούμε τι θα βγει... :)
Δες και αυτό geo αν δεν το έχεις κάνει ήδη ;)
http://arduitapemarkii.blogspot.co.uk/

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Το παλικάρι σχεδίασε νέο pcb, οπότε προφανώς θα βγάλει νέα παρτίδα για όποιον ενδιαφέρεται ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Ναι τον έχω μαρκάρει στενά ! Βρίσκεται στην v 1.6 και έχει προσθέσει buzzer και ενδεικτικά leds...άιντε γιατί αυτή η αναμονή με σκοτώνει :lol: :lol: :lol:

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
όλα τώρα βγαίνουν που εγώ δεν μπορώ να τα έχω...όταν θα θέλω εγώ δεν θα υπάρχουν. :?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Μην σκας τώρα που θα πάρω το κολάει και με αυτό, θα σου φτιάξω εγώ ένα ;) Τα υλικά του είναι παμφθηνα.....

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
...και μονο που το προτείνεις είναι σαν να μου το έχεις φτιάξει ήδη φίλε μου! Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο! :clap:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
'Οταν ανοίξει θέμα ..."ΠΩΛΕΙΤΑΙ" ! :lol: !...είμαι έτοιμος να χυμήξω... :mrgreen:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,183
Το Tapuino φαίνεται πολύ ενδιαφέρον (και αρκετά φθηνό, θα προσέθετα!). Θα ήθελα να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για κάτι αντίστοιχο, λειτουργικό και... χωρίς ανάγκη για κολλήσεις - μην ξεχνάμε ότι κάποιοι από μας είμαστε απλά "κουλοί" με το κολλητήρι - που εντόπισα κατά τύχη και απέκτησα πριν από καμιά δεκαριά μέρες.

Είναι ένα interface που μπαίνει στο cassete port των Commodore PET/16/Plus4/VIC-20/64/128 με εσωτερική flash μνήμη μικρής χωρητικότητας (8ΜΒ) και ονομάζεται CASSIOPEI. Το site του με εκτενείς πληροφορίες και videos: http://jderogee.tripod.com/projects/Cassiopei/Cassiopei.htm.

Μετά από κάποιες - όχι και τόσο εκτενείς - δοκιμές, θα αναφέρω περιληπτικά πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα του CASSIOPEI ώστε να μπορέσετε να το συγκρίνετε με το Tapuino και να δείτε ποιο "σας κάνει".

Πλεονεκτήματα:

- Ελάχιστο μέγεθος (σαν ένα χοντρό κουτί σπίρτα)
- Συμβατότητα με όλα τα μοντέλα 8μπιτων Commodore που είχαν interface για σύνδεση με κασσετόφωνο
- Εύκολο στη χρήση
- 100% συμβατότητα με το original κασσετόφωνο
- Δυνατότητα turbo loading των .PRG αρχείων σε όλα τα μοντέλα Commodore
- Δυνατότητα ταυτόχρονης αποθήκευσης software για όλα τα μοντέλα Commodore, ενώ στο καθένα εμφανίζονται μόνο τα δικά του προγράμματα!
- Δυνατότητα αποθήκευσης
- Δυνατότητα δημιουργείας .TAP αρχείων
- Δυνατότητα cross-development με ταυτόχρονη σύνδεση του Cassiopei σε PC και Commodore και χρήση του CBM Program Studio

Μειονεκτήματα:

- Μικρή εσωτερική μνήμη που δεν επεκτείνεται
- Υποστήριξη μόνο αρχείων .TAP και .PRG
- Τα προγράμματα δεν sortάρονται αλφαβητικά

Η τιμή του, αν θυμάμαι καλά, ανέρχεται στα 45€ και 7€ ταχυδρομικά. Σε αυτή την τιμή παίρνετε το Cassiopei, στο κουτί του (ναι, έχει και custom συσκευασία) και ένα καλώδιο USB για σύνδεση με το PC. Το απαραίτητο software το κατεβάζετε από το site - αν και, έχει ήδη "περασμένο" το software για να "παίζει" σε Commodore 64.

Αν κάποιος έχει κάποια απορία, ευχαρίστως να τη λύσω. Πάντως, εγώ προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερα εύχρηστο και αξιόπιστο: έχω περάσει μέσα πάνω από 100 παιχνιδάκια για τον 64άρη και το παίρνω μαζί μου στην τσέπη μου, μαζί με τα κλειδιά μου! ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,183
nkary said:
Θενκς μαν θα πέσει μελέτη ;)
Αφού εσύ έχεις ήδη το Tapuino! :lol: (just kidding!)

Α, να προσθέσω στα μειονεκτήματα του Cassiopei το ότι, λόγω μικρού μεγέθους, μπορεί να το χάνετε ευκολότατα κάθε τόσο και λιγάκι! Trust me, σας μιλάω εκ πείρας! :eek:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Γιώργο θα μπορούσα να του πω να βάλει το pcb στην αποστολη σου και μετα εμείς τα βρίσκουμε? για τα μεταφορικά, ευχαριστω.

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Aκη εαν συμφωνει δεν παιρνεις και ενα pcb για εμενα???

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Για πείτε και εμάς που βαριόμαστε, τι αλλαγές έχει από την προηγούμενη έκδοση ;)
Εγώ ακόμα δεν αξιώθηκα να το βάλω μέσα στο σασί του κασετόφωνου. Πήρα λάθος κουμπιά και περιμένω τώρα τα σωστά :lol:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Γρήγορη, γράψε εσυ στο amibay και πες να το βάλουν Μεσα στην αποστολη του Γιώργου, εαν το παρω εγω σαν δεύτερο με τους κανόνες του πόστ πρέπει να το πληρώσω το διπλάσιο. Μετα τα στέλνει ο Γιώργος σε έναν μας και εμείς βρισκόμαστε εδώ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Έτσι ;)
Ο Ισπανός διπλασιάζει την τιμή σε όποιον πάρει δεύτερο... :cry:
Γρηγόρη πες τον να το βάλουν μέσα στα δικά μου και όταν με το καλό μου έρθουν σας τα στέλνω πακετάκι στο χώρο σας !!! :lol: