Tehkan World Cup Cocktail Table (Το γνωστό μας τραπεζάκι στα arcades)

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Καλησπέρα παιδιά.

/ Τις μέρες που μεσολάβησαν δούλευα σχεδόν αποκλειστικά το "καπάκι" του τραπεζιού. Μετρήσεις και ξανά μετρήσεις
για να αποφύγω όσο δυνατόν κακοτοπιές. Η δυσκολία στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν πως δεν είχα περιθώριο λάθους.
Ευτυχώς όλα πήγαν περίφημα !

19249

/ Ένα καλό βάψιμο τρία χέρια με ρολό και το ακούμπησα επάνω να δω πως δείχνει.
Έκανα μια αλλαγή στη βάση της οθόνης και έχει ανέβει αρκετά πιο πάνω πλέον γιατί σε αυτή τη φάση
είναι αρκετά χαμηλά "θαμμένη".

19250

/ Το επόμενο αρκετά κρίσιμο κομμάτι είχε φτάσει. Χάραξη και κόψιμο του καπλαμά με κοπίδι.
Η γωνίες ήταν αρκετά ζόρικες αλλά σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πως πήγε.
Έφτιαξα και μια μικρή αυτοσχέδια λάμα με λεπτό γυαλόχαρτο για να λειάνω ατέλειες.

19251

/ Ένα παλιό ηχειάκι από τηλεόραση και η “Pandora” (προφανώς είναι φθηνή κινεζική απομίμηση και όχι κανονικό Pandora) παίρνουν τη θέση τους στη καμπίνα.
Είχε έρθει φίλος σπίτι να κάνει τις καλωδιώσεις γιατί εγώ από αυτά είναι παντελώς σκράπας.

Μετά από ώρες τελείωσε και το κομμάτι της καλωδίωσης στα πάντα.
Το μόνο αρνητικό είναι πως όταν παίζει η Pandora υπάρχει ένας μικρό "παράσιτο" να το πω
στην εικόνα. Ο φίλος μου είπε πως είναι μάλλον από το τροφοδοτικό που είχε μέσα η καμπίνα
γιατί ότι άλλο εναλλακτικό που θα μπορούσε να κάνει το δοκιμάσαμε αλλά δεν είδαμε διαφορά.
Δεν είναι ενοχλητικό ιδιαίτερα δηλαδή τις περισσότερες φορές δε το βλέπεις καν
αλλά υπάρχει και θέλω κάποια στιγμή να το διορθώσω.

19252

/ Για το τέλος της ημέρας απλά ακούμπησα το φύλο του καπλαμά πάνω στο τραπέζι για να δω πως δείχνει.
Η οθόνη έχει πάει στο σωστό ύψος και άνοιξα και το μηχάνημα να μπουτάρει το Tehkan World Cup. :)

19253

Λες και είναι βγαλμένο από τα 70'ς, πράγμα που ήθελα δηλαδή. :) ομορφιές

Απομένει αρκετή δουλειά ακόμη που αφορά το πως ανοίγει και κλείνει το καπάκι μεντεσέδες και κουμπάσο
για να υπάρχει προσβασιμότητα στο εσωτερικό.
Το μασκάρισμα του καπλαμά (στο καπάκι) προκειμένου να του κάνω με χρώμα ένα μαύρο σιρίτι γύρω γύρω.
Να κλείσουν τα control panel από κάτω που προς το παρόν είναι ανοιχτά.
Το bezel και η "μάσκα" της οθόνης κάτω από το καπάκι του τραπεζιού.
Να παραγγείλω τζάμι για το τραπέζι στο τέλος.
Το θέμα του "θορύβου".

Πάνω κάτω σαν εκκρεμότητες αυτά ... :)

Θα επιστρέψω σύντομα όταν έχω προχωρήσει...

Γνώμες ; Εντυπώσεις ;

Last edited:

milntov

Retro Starter
Reaction score
27
Γνώμες ; Εντυπώσεις ;
Φανταστικος ο σχεδιασμος της καμπινας και η καμπυλοτητα της οθονης οπως ειναι καθετα τοποθετημενη προσθετει αρκετα + στις εντυπωσεις.
Το μόνο αρνητικό είναι πως όταν παίζει η Pandora υπάρχει ένας μικρό "παράσιτο" να το πω
στην εικόνα.
Παρασιτο?Καποια μικρη αλλοιωση στο χρωμα?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,470
Εκπληκτικό~Δεν έχω λόγια! :love:

Μόνο για το θέμα του παράσιτου...Δοκίμασες να τρέξεις την Pandora εκτός κουτιού, με έξοδο σε άλλο monitor (vga)? Αν πρόκειται για απομίμηση (μάλλον για τέτοια την κόβω), είναι πολύ πιθανό τα παράσιτα να προκαλεί και η ίδια η πλακέτα της Pandora clone.

Σίγουρα τα παράσιτα προκαλούν κάποιες ή κάποια πηγή εσωτερικά του κουτιού. Μπορεί να είναι τροφοδοτικό (κάποιος μετασχηματιστής γενικότερα), μπορεί να είναι monitor chassis, μπορεί να είναι ηχείο...go figure. Πιθανολογώ ότι αυτός εδώ ο κύριος μέσα στο κόκκινο πλαίσιο, είναι η αιτία του προβλήματος.

19255

Το τροφοδοτικό Jamma φαίνεται να είναι καλά θωρακισμένο.

Αν δεν είναι ενοχλητικό, απλά αγνόησε το. Αν είναι, τότε θα πρέπει να εντοπίσεις ακριβώς την πηγή του θορύβου και από εκεί και πέρα μπορείς να προχωρήσεις σε πολλές λύσεις, από το να βρεις την κατάλληλη θέση ή να αλλάξεις την πηγή του θορύβου μέχρι ακόμη και να τοποθετήσεις την πλακέτα μέσα σε μεταλλική θωράκιση (κλωβό Faraday -κάτι σαν το τροφοδοτικό Jamma που διαθέτεις). Όλα εξαρτιόνται από τον βαθμό ενόχλησης σου :)

Attachments

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Φανταστικος ο σχεδιασμος της καμπινας και η καμπυλοτητα της οθονης οπως ειναι καθετα τοποθετημενη προσθετει αρκετα + στις εντυπωσεις.

Παρασιτο?Καποια μικρη αλλοιωση στο χρωμα?
Καλημέρα και σε ευχαριστώ.

Όχι δεν είναι αλλοίωση τέτοιου είδους.
Είναι σαν να υπάρχουν κάποια διακριτικά "scanlines" να το πω απλοϊκά που ρολάρουν σε έναν διαγώνιο άξονα.
Δε ξέρω αν βγάζει άκρη αυτό που λέω.

Last edited:

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Εκπληκτικό~Δεν έχω λόγια! :love:

Μόνο για το θέμα του παράσιτου...Δοκίμασες να τρέξεις την Pandora εκτός κουτιού, με έξοδο σε άλλο monitor (vga)? Αν πρόκειται για απομίμηση (μάλλον για τέτοια την κόβω), είναι πολύ πιθανό τα παράσιτα να προκαλεί και η ίδια η πλακέτα της Pandora clone.

Σίγουρα τα παράσιτα προκαλούν κάποιες ή κάποια πηγή εσωτερικά του κουτιού. Μπορεί να είναι τροφοδοτικό (κάποιος μετασχηματιστής γενικότερα), μπορεί να είναι monitor chassis, μπορεί να είναι ηχείο...go figure. Πιθανολογώ ότι αυτός εδώ ο κύριος μέσα στο κόκκινο πλαίσιο, είναι η αιτία του προβλήματος.

Το τροφοδοτικό Jamma φαίνεται να είναι καλά θωρακισμένο.

Αν δεν είναι ενοχλητικό, απλά αγνόησε το. Αν είναι, τότε θα πρέπει να εντοπίσεις ακριβώς την πηγή του θορύβου και από εκεί και πέρα μπορείς να προχωρήσεις σε πολλές λύσεις, από το να βρεις την κατάλληλη θέση ή να αλλάξεις την πηγή του θορύβου μέχρι ακόμη και να τοποθετήσεις την πλακέτα μέσα σε μεταλλική θωράκιση (κλωβό Faraday -κάτι σαν το τροφοδοτικό Jamma που διαθέτεις). Όλα εξαρτιόνται από τον βαθμό ενόχλησης σου :)
Ευχαριστώ ρε συ Γιώργο.

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει να το τρέξω κάπου αλλού το τύπου Pandora.
Δεν έχω σπίτι πχ ένα τέτοιου είδους μόνιτορ κλπ για να κάνω τεστ.

Πολύ καλά λες (το ανέφερα πιο πάνω) απομίμηση είναι.

Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις με τεχνικούς όρους κλπ αντιλαμβάνεσαι ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα έτσι ; χαχαχχαχα :)

Σιγά σιγά καταλήγω στο να πω ότι με ενοχλεί Γιώργο. Θέλω η εικόνα μου να είναι όπως πρέπει.

Ακόμη σκέφτομαι πως αν δε μπορεί να υπάρξει λύση τότε ίσως να έχω μόνο τη πλακέτα του Tehkan μέσα όπου η εικόνα είναι άριστη.

Έχω κάνει όμως τόση δουλειά και θα ήθελα να μπορώ να παίξω και καμιά 10ριά παιχνίδια ακόμη.

Δυο ερωτήσεις λοιπόν προς όλους:

α) υπάρχει κάποιος που έχει γνώσεις σε αυτά τα θέματα και που θα μπορούσε να έρθει από το σπίτι να το δούμε παρέα ;
β) υπάρχει κάποιος που να έχει σωστή Pandora ώστε να τη βάλουμε πάνω να δούμε πως τρέχει ;

Jimpir76

Retro Member
Reaction score
171
Να προτείνω κάτι, μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις ένα τζάμι πάνω απο την οθόνη (μόνο στο κέντρο όχι σε όλο το τραπέζι), ώστε να είναι ποιό τραπέζάκι και να είναι ποιο βολικό.
Και πάλι συγχαρητήρια.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,470
Ευχαριστώ ρε συ Γιώργο.

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει να το τρέξω κάπου αλλού το τύπου Pandora.
Δεν έχω σπίτι πχ ένα τέτοιου είδους μόνιτορ κλπ για να κάνω τεστ.
Ένα απλό VGA monitor χρειάζεσαι ή σύνδεση στην flat TV του σπιτιού, τίποτα εξαιρετικό. Η Pandora (v3 αν θυμάμαι καλά) που έχω, μπορεί να βγάλει εικόνα ακόμη και σε μια κοινή TV με την ανάλογη υποδοχή.

Πολύ καλά λες (το ανέφερα πιο πάνω) απομίμηση είναι.
Αυτό μάλλον θα αποτελέσει πρόβλημα σε θέματα ταχύτητας (NeoGeo / CPS1 emulation και πάνω) που μάλλον δεν θα σε ενδιαφέρει , σε πιστότητα ήχου (αλλοιωμένα ηχητικά εφέ λόγω άθλιων samples κλπ κλπ κλπ) και σε κάποιες άλλες τεχνικές λεπτομέρειες (extra buttons, παράσιτα σε οθόνη (!) ...) που μπορεί να αποτελεί και την γενεσιουργό αιτία του προβλήματος.

Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις με τεχνικούς όρους κλπ αντιλαμβάνεσαι ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα έτσι ; χαχαχχαχα :)
Θα τα πούμε και από κοντά :)

Σιγά σιγά καταλήγω στο να πω ότι με ενοχλεί Γιώργο. Θέλω η εικόνα μου να είναι όπως πρέπει.
Φυσικά και θα σε ενοχλεί. Άλλωστε πέρα της τελειότητας δεν περίμενα και κάτι άλλο από εσένα :) Αν δεις και απο ιδείς, μείνε στην original Tehkan και θα είσαι άρχοντας. Προς Θεού μην σκεφτείς επ' ουδενί να αντικαταστήσεις το CRT -λαμπάτο- και ultra sexy monitor με καμιά flat οθόνη!!! :emoji_scream: Κατ' εμένα τότε το project θα χάσει την ουσία του...την oldschool - αγνή - arcade essence! :emoji_hugging:

Ακόμη σκέφτομαι πως αν δε μπορεί να υπάρξει λύση τότε ίσως να έχω μόνο τη πλακέτα του Tehkan μέσα όπου η εικόνα είναι άριστη.
Αυτό! :emoji_point_up:

Έχω κάνει όμως τόση δουλειά και θα ήθελα να μπορώ να παίξω και καμιά 10ριά παιχνίδια ακόμη.
Να σου πω...χμμμ...προσωπικά η ιδέα της Pandora like πλακέτας δεν με πολυενθουσιάζει. Αν πάντως θελήσεις να τεστάρεις EXERION (που σίγουρα θα το κάνεις! :geek:) να γνωρίζεις ότι θα χρειαστεί να κάνεις rotate την απεικόνιση σε vertical και -το κυριότερο- έτσι που μπήκαν οι μοχλοί, θα σου είναι αδύνατον να παίξεις (εκτός και αν στραβολεμιάσεις! Χα!Χα!Χα! :p )
Η ερώτηση είναι: H Pandora like που έχεις, υποστηρίζει EXERION στην εξομοίωση;
(Αν ναι) ...υποστηρίζει screen rotation ή τα πάντα προβάλλονται σε οριζόντια (squashed) resolution; (YIKES!!!o_O)

β) υπάρχει κάποιος που να έχει σωστή Pandora ώστε να τη βάλουμε πάνω να δούμε πως τρέχει ;
Αν δεν βρεις από Αθήνα, έχω εγώ, αλλά η έκδοση της δεν υποστηρίζει ούτε EXERION ούτε Tehkan World Cup. Μάλιστα μέσα στο FB group, είχα φάει τα αυτιά του δημιουργού για υποστήριξη των παραπάνω +Moon Patrol (Μέχρι που είχα στείλει και κάποιες roms για testing purposes, αφού ο Κινέζος ούτε που τα είχε ξανακούσει για παιχνίδια!!!:alien:)

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Jimpir76 σε ευχαριστώ. Και βέβαια θα μπει τζάμι αλλά θα το βάλω συνολικό από άκρη σε άκρη αφού έχουν τελειώσει οι όποιες εκκρεμότητες.
Το προτιμώ σίγουρα έτσι, θα έχει ένα ωραίο φινίρισμα το γυαλί γύρω γύρω και σίγουρα θα προστατεύει την επάνω επιφάνεια από άκρη σε άκρη.

Γιώργο, σε ότι μπορώ να απαντήσω.

α) Θα δω αν μπορώ να την τεστάρω κάπου αλλού αν και την έχω φιξάρει πάνω στο κουτί πλέον. Θα δω αν μπορώ να μεταφέρω κάποια μικρή τηλεόραση που σκέφτομαι κοντά. Και βέβαια να δω αν έχω αντίστοιχο καλώδιο. Χλωμό.

β) Πολύ σωστά με ψιχολόγησες. Τα σύγχρονα παιχνίδια fighting κλπ NeoGeo κλπ δε με αφορούν καθόλου. :) Ότι άλλο έχω τρέξει είναι ικανοποιητικό
αφού το μόνο ας πούμε λάθος που παρατηρώ εγώ είναι ένα μικρό tearing που και που. Κατά τα άλλα είναι ΟΚ ! Και ο ήχος επίσης νομίζω είναι σωστός

γ) Υπάρχει περίπτωση να αλλάξω σε flat ρε συ Γιώργο ; Η ζεστασιά που αποπνέει η crt σε αυτά τα παιχνίδια απλά δε μπορεί αλλού να εξομοιωθεί.

δ) Ναι δεν είπα και γω πως ενθουσιάζει η όλη φάση emulation αλλά να μην έχω και ένα Ghost n' Goblins ρε συ ; Μόνο και μόνο που ακούω να παίζει η μουσική του στο βάθος είναι τρομερή φάση. Γι αυτό εξ' αρχής και τα έξτρα κουμπιά που έβαλα.

Η Exerion πλακέτα αγαπητέ μου θα μπει σε άλλο μηχάνημα όπου η οθόνη θα είναι κατακόρυφα βαλμένη. Αυτό είναι άλλο πρότζεκτ . . .

Ναι το έχει το Exerion μέσα αλλά δε το κάνει rotation και το αποτέλεσμα είναι απλά φριχτό. Έχει επίσης και το Tehkan και παίζει πολύ συμπαθητικά νομίζω. Moon Patrol επίσης έχει. Από τα μόνα που αναζήτησα και δε βρήκα ήταν το επίσης αγαπημένο μου Wardner.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,470
Αυτό το λοξό, ανεπαίσθητο χιονάκι εννοείς υποθέτω Βασίλη, έτσι;

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
973
Μπράβο φίλε πολύ καλή δουλειά. :thumbup:

Ναι για αυτό μιλώ. Φαντάσου το με κίνηση...
Υποθέτω ότι την έχεις συνδέσει σαν RGB+sync στο crt (βέβαια έτσι την έχεις συνδέσει). Φαίνεται να φταίει η πανδώρα. Σύνδεσε το σε μια φλατ με σκαρτ (σαν RGB) να δεις αν κάνει τα ίδια.

Εγώ δεν έχω πανδώρα, παίζω σε pc, αλλά αν θες ίσως μπορέσω να στο φέρω να τσεκάρεις το crt (που μάλλον δεν έχει πρόβλημα).

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
sly*m, ευχαριστώ!

Πιθανόν να φταίει η Pandora γιατί η πλακέτα του Tehkan παίζει απροβλημάτιστα και η εικόνα μου είναι χωρίς κανενός είδους θόρυβο. Όμως αύριο θα έρθει ο φίλος που έκανε τη συνδεσμολογία να αλλάξει το τροφοδοτικό όπως επισήμανε και ο Γιώργος παραπάνω.
Αν τελικά αυτό δε δώσει λύση θα δω από κει και έπειτα. Σε ευχαριστώ για τη διάθεση να φέρεις το pc σου.
Όπως είπες και συ όμως μάλλον δεν είναι θέμα οθόνης και μόνιτορ. Γι αυτό και ψάχνω να δω μια καλής ποιότητας Pandora
και να δω και από κει τα αποτελέσματα.

Όσον αφορά την πρόοδο των "εργασιών" . . .

/ Σιγά σιγά φτάνω προς το τέλος και αρχίζω τι τελικές λεπτομέρειες. Έκοψα, καθάρισα και έβαψα τη μάσκα με μαύρο ματ χρώμα.
Αυτή πάει και κουμπώνει στο όριο του γυαλιού της οθόνης. Δεν είναι άριστη αλλά είναι αρκετά ικανοποιητική.
Μια φωτογραφία πριν και μετά καθώς και πάνω στην οθόνη πλέον.

19257

/ Θεωρώ πως η επιφάνεια του τραπεζιού με τον καπλαμά είναι πολύ απλή και σκέτη.
Όπως και η καμπίνα της Atari λοιπόν έτσι και στη δική μου θέλησα να προσθέσω ένα μαύρο φιλέτο
γύρω γύρω στα όρια που την έχω κόψει. Μέτρημα, ταινία μασκαρίσματος λοιπόν και στο τέλος βάψιμο.
Αρκετά χέρια ξανά και ξανά αφού έχει στεγνώσει το προηγούμενο χωρίς το κάθε χέρι να είναι βαρύ
και με πολύ χρώμα. Αυτό για να αποφύγουμε μικρά ατυχήματα όταν θα πάμε να αφαιρέσουμε τη μάσκα.

19258

/ Τέλος ακούμπησα τον καπλαμά πάνω στο τραπέζι για να δω τι έχει γίνει.
Πλέον είμαι ικανοποιημένος γιατί θεωρώ πως έδεσε πολύ καλά με το υπόλοιπο τραπέζι.
Μερικές φωτογραφίες από το αποτέλεσμα. Από αύριο θα ασχοληθώ με το να κολλήσω
τον καπλαμά οριστικά στο τραπέζι και προχωρώ με διάφορα άλλα θέματα που παίρνουν σειρά.

19259

19260

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
973
Και μια φωτογραφία του προβλήματος...
Νομίζω δεν έχει ειπωθεί αλλά τα χιονάκια είναι σταθερά ή τυχαία κινούμενα; Αν είναι σταθερά ίσως έχει θέμα η videoram ή κάποιο σχετικό με αυτήν κύκλωμα...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,470
Νομίζω δεν έχει ειπωθεί αλλά τα χιονάκια είναι σταθερά ή τυχαία κινούμενα; Αν είναι σταθερά ίσως έχει θέμα η videoram ή κάποιο σχετικό με αυτήν κύκλωμα...
...κινούμενα είναι Μάνο

nikosmimo

Retro Starter
Reaction score
10
καλησπερα σχετικα με το προβλημα ..που παρουσιαζει το ωιδεο..στο πανδωρα....κλασικη βλαβη στα πανδωρα....βγαλε μια φωτογραφια εσωτερικα ..στο μονιτορ ..και θα σου πω..καλου κακου ..βγαλε και μια φωτο απο την ετικετα εξωτερικα του μονιτορ...αυτη που ειναι κολημενη ...επανω στο σασσι...εαν ειναι χανταρεχ ...θα το σωσεις....το θεμε..

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Χαιρετώ την παρέα !

Τις μέρες που πέρασαν ασχολήθηκα με κάποια τελευταία πράγματα
και νομίζω πως είμαι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρότζεκτ.

/ Ήρθε η ώρα να βάλω μεντεσέδες στο πάνω κομμάτι για να μπορεί να ανοίγει άνετα και να έχω εύκολα προσβασιμότητα στο εσωτερικό.
Αποοφάσισα να κρατήσω και να χρησιμοποιήσω του παλιούς από το κάσωμα που είχα αρχικά. Κάτι που δεν είχα υπολογίσει είναι ότι όταν τους ακούμπησα
στο κάτω μέρος της καμπίνας το πάχος τους μου έκανε πρόβλημα αφού σήκωνε το τραπέζι πιο ψηλά και δημιουργούσε κενό ανάμεσα στην οριζόντια επιφάνεια και στη βάση της.

19310

/ Με πολύ ψιλό πριόνι και ντρέμελ αφαίρεσα το κομμάτι που ενοχλούσε και έτσι οι μεντεσέδες "χωνεύτηκαν" μια χαρά και δεν εμπόδιζαν.

19311

/ Τέλος πρόσθεσα και τα κουμπάσα για να έχει μια έχτρα στήριξη και τα ρύθμισα ώστε να κρατούν σχεδόν κατακόρυφα την επιφάνεια χωρίς να έχει φόβο να πέσει μπροστά.

19312

/ Από την απέναντι πλευρά του ηχείου άνοιξα μια αρκετά μεγάλη τρύπα και έβαλα μια γρίλια αφού πρώτα την έβαψα μαύρη.
Έτσι έλυσα και το θέμα του αερισμού αφού η τρύπα είναι κοντά στις πλακέτες και στις πηγές όπου έχει τη μεγαλύτερη θερμότητα η καμπίνα συνολικά.

19313

/ Όλο αυτό το διάστημα προσπαθούσα να βρω έναν τρόπο για να φτιάξω σωστά clips ώστε να κρατήσουν το τζάμι που θα μπει στο τέλος από πάνω.
Κάπως ήθελα να θυμίζουν επίσης τις λύσεις που είχαν τα clips στα cocktail τραπέζια της εποχής.
Βρήκα ξανά από ΙΚΕΑ κάποιους βραχίονες που έχει για ράφια και που το κενό ανάμεσα που φιλοξενεί το ράφι μου είναι σωστό για μένα αν αθροίσω το πάχος
του ξύλου και του τζαμιού. Είναι από αλουμίνιο και έχουν ένα πολύ ωραίο φινίρισμα αν αποφασίσω να τα αφήσω ασημί και να μη τα κάνω και αυτά μαύρα.

Μέτρημα και κόψιμο σε αυτά λοιπόν με τροχό.

19314

/ Αργότερα αφού θα έρθει το τζάμι θα τρυπηθούν και θα βιδωθούν στο κάτω μέρος του τραπεζιού.

19315

/ Περνάω σε ένα άλλο κομμάτι τώρα που έχει και δεν έχει σχέση με το όλο εγχείρημα :)
Τα καθίσματα . . . εξαιτίας της ιδιαιτερότητας της κατασκευής ένα παραδοσιακό σκαμπό ήταν λίγο
χαμηλό ενώ τα σκαμπό μπαρ ήταν ιδιαίτερα ψηλά σαν θέση. Ε, σκέφτηκα να κάνω κάτι για αυτό.

Από ΙΚΕΑ πάλι αγόρασα τα πιο φθηνά σκαμπό που έχει.
Ανάμεσα στο κάθισμα και στα πόδια έκοψα σωλήνα και πρόσθεσα 7 εκ σε ύψος.
Το κάθισμα πλέον ήρθε στη σωστή θέση.

19316

/ Σιγά σιγά ξεκίνησα να τα περνώ χέρια με βερνίκι για να έρθουν
στο χρώμα που ήθελα να είναι ταιριαστά με το τραπέζι.

19317

/ Αφρολέξ που πήρα τσάμπα από έναν ταπετσέρη της γειτονιάς.

19318

/ Τέλος ένα ρετάλι από δέρμα που μου κόστισε 15 ευρώ για να τα ταπετσάρω.

19319

Έτοιμο το σαλονάκι με δυο σκαμπό ασορτί . . . :)