Tehkan World Cup Cocktail Table (Το γνωστό μας τραπεζάκι στα arcades)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,454
Α, ρε ομορφιές! Α, ρε ομορφιές! :)

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Ευχαριστώ Γιώργο !

Τελευταίο ποστ... το πρήξιμο τέλος :)

/ Ήρθε το τζάμι που είχα παραγγείλει και έβαλα τις γωνιές ώστε να το "κλειδώσω"
και να μείνει αμετακίνητο ακόμη και αν πέσουν επικές μάχες.

Έδωσα ρεύμα να ξεκινήσει το Tehkan και έβγαλα κάποιες φωτογραφίες :)

Πέρασε ακριβώς ένας μήνας όπου δουλεύω πάνω στην κατασκευή αυτή καθημερινά.
Καιρός να μαζέψω εργαλεία και να κάνω καθαριότητες.

19320

19321

19322

/ Τέλος, ευχαριστίες στο φόρουμ για τη φιλοξενία
καθώς και σε όσα παιδιά συμμετείχαν από δω με προτάσεις, σχόλια και κουβέντα.

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
966
Ωραίοοοοο Βασίλη!!!! Χίλια μπράβο! :emoji_smiley::emoji_thumbsup:Το Tehkan δούλεψε κανονικά τελικά;;

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Ωραίοοοοο Βασίλη!!!! Χίλια μπράβο! :emoji_smiley::emoji_thumbsup:Το Tehkan δούλεψε κανονικά τελικά;;
ευχαριστώ Μάνο ! Μπα, το Tehkan θέλει λίγη φροντίδα κάποια στιγμή. Θα γίνει και αυτό. :)

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Σήμερα λοιπόν είχα μια αρκετά ευχάριστη έκπληξη.
Καθημερινά περίμενα ταχυδρομείο μιας και πήρα την απόφαση (εδώ που έφτασα) να επενδύσω σε μια από τις
"αυθεντικές" pandora ... Η αλήθεια είναι πως δεν έχει τη παραμικρή σχέση με αυτή που έβαλα αρχικά στην καμπίνα μου.

Εξηγούμαι όσο πιο συνοπτικά μπορώ.

* / Το πρόβλημα στην εικόνα που είχα με τον θόρυβο πλέον δεν υπάρχει. Αφού μπούταρε η Pandora και όρισα την κατάλληλη ανάλυση για να μπορέσω να έχω εικόνα στο crt η εικόνα μου ήταν άψογη.

* / Πολύ βασική προσθήκη είναι το usb stick που συνοδεύει την πλακέτα. Με αυτόν τον τρόπο αν είναι κάποια παιχνίδια που δεν υπάρχουν μέσα
στα ήδη αρκετά που συμπεριλαμβάνονται, μπορείς να κατεβάσεις ότι θες και να το περάσεις πολύ απλά από τον υπολογιστή σου.

* / Η Pandora στέλνει εικόνα μέσω HDMI, VGA και την Jamma. Έτσι έχουμε να κάνουμε με τις εξής αναλύσεις που υποστηρίζει.
1280 x 720, 1024 x 768, 640 x 480 και 384 x 224 στα 15 KHz.

* / To User Interface είναι πολύ πιο γρήγορο και άμεσο. Ένα μεγάλο + σε σχέση με την πρώτη που είχα βάλει είναι πως εκτός από τη λίστα με τα αγαπημένα παιχνίδια που φτιάχνεις προκειμένου να μη ψάχνεσαι ατελείωτα υποστηρίζει και εύρεση τίτλου ανά γράμμα.

* / Σε αφήνει να πειράξεις και να βάλεις τη δική σου εικόνα που θες όταν είσαι στο μενού.

* / Τα παιχνίδια τρέχουν ελαφρώς καλύτερα. Δε πιστεύω πως είναι η εντύπωσή μου. Πιστεύω πως έχουν μια μικρή διαφορά αλλά όχι κάτι ουσιαστικά καλύτερο. Εκεί που σίγουρα υπάρχει διαφορά είναι ο ήχος. Αν και δε με ενοχλούσε κάτι εμφανώς στην "απομίμηση" εδώ τα πράγματα ναι, έχουν διαφορά προς το καλύτερο. Απλά έπρεπε να το ακούσω για να καταλάβω.

* / Τέλος ωραία προσθήκη ήταν και ένα φυλάδιο με οδηγίες σε έγχρωμη εκτύπωση σχετικά με τα περισσότερα από τα παραπάνω που αναφέρω καθώς και οδηγό για τη Jamma. Καλόγουστο και τυπωμένο σε δυο γλώσσες σου παρέχει αν και συνοπτικά έναν μπούσουλα για να πορευτείς.

* / Κατά τα άλλα έχουν κοινά χαρακτηριστικά όπως πχ να μπορείς να κάνεις παύση κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, να ορίζεις αν θέλει να έχει ένα attract mode και άλλα τέτοια μικρά.

Αυτά . . .

19344

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
966
Ωραίος Βασίλη! :thumbup: Σίγουρα θα το ευχαριστηθείς το cocktail!

Θέλω να δω από κοντά 2-3 παιχνίδια που νομίζω ότι δεν παίζουν ultra smooth στο arcade pc μου για σύγκριση... Είναι σίγουρα τα metal slug (το 1ο) το mysterious stones και το ghosts'n'gobblins. Ενώ το σύστημα μου λέει ότι λοκάρει το vsync κανονικά, κάνουν ένα πολύ ελαφρό μάσημα στο οριζόντιο scrolling (όχι tearing αλλά ανεπαίσθητες παύσεις του ενός frame). Ίσως πρέπει να φτιάξω custom modelines ειδικά για αυτά, δηλαδή ακριβείς συγχρονισμούς για τα scanlines...:rolleyes:

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Ρε συ Μάνο, μήπως και τα αρχικά παιχνίδια έτρεχαν κατά αυτό τον τρόπο... με κάποια μικρά hiccups δηλαδή;

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
966
Ίσως, αλλά επειδή δεν έχω πρόσβαση σε originals (και δεν θυμάμαι τόσα χρόνια από τα arcade), είναι ευκαιρία να δω πως τρέχουν σε άλλους emulators όπως η πανδώρα σου! π.χ. τα mysterious stones και g'n'g, στις σκηνές με το αεροπλανάκι ή τον χάρτη του g'n'g είναι smooth, όταν όμως παίζει στην δράση δεν είναι τόσο.

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
139
Ναι καταλαβαίνω... όπως προείπα νομίζω τρέχει λίγο καλύτερα... έχει τα θέματά του όμως, δεν είναι άριστο. Θα το δεις και θα μου πεις.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,454
Τελικά βλέπεις ότι έχουν δίκιο, όλοι όσοι "φωνάζουν" για τους "κλώνους"; o_O:D

Βασίλη, με το καλό την δέχτηκες την γνήσια! Happy Gaming! :emoji_thumbsup: