Tehkan World Cup JAMMA

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Όταν είχαμε πάρει εκείνες τις καμπινούλες με τον φίλτατο Χρήστο, όλες οι Jamma τους είχαν αφαιρεθεί. Βλέπετε ώς επι το πλείστον, πήραμε μόνο τα κασώματα με εξαίρεση μερικές NAOMI, ένα BANG και ...αυτό!

Ένα κλασικό τραπεζάκι, ποδοσφαιράκι.

Μάλλον πρόκειται για το Tehkan World Cup και για να είμαι ειλικρινής, είχα αφαιρέσει την PCB του (αφού το μόνιτορ της καμπίνας ήταν καμμένο νομίζω ;) για να την δώσω στον φίλτατο βρυκόλακα @geoanas.

Ξεχάστηκα όμως

Φίλε μου σου ζητώ συγγνώμη και σου παραθέτω μερικές όμορφες (αφιλτράριστες) φωτογραφιούλες. Δεν ειμαι 100% σίγουρος οτι πρόκειται για αυτό, αν και απο μερικές φωτογραφίες που βλέπω συγκριτικά στο διαδίκτυο, της μιάζει αρκετά (με μερικές διαφορές σε dip switches).

Πάμε να την δούμε :)

Υ.Γ : Σχεδόν όλα τα ρομακια που έχει πάνω μπορώ να τα διαβάσω με τον minipro :)

_DSC0135.jpg _DSC0136.jpg _DSC0137.jpg _DSC0138.jpg _DSC0139.jpg _DSC0140.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Αυτή είναι γιατρέ μου! Κλαίω! :cry:

Πώς και πώς την περιμένω!!!!!! Πέρα από το ότι είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια, θα με βοηθήσει να επισκευάσω ακόμη μια χαλασμένη που έχω εδώ και καιρό!!!!!!

:love:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Αυτή είναι γιατρέ μου! Κλαίω! :cry:

Πώς και πώς την περιμένω!!!!!! Πέρα από το ότι είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια, θα με βοηθήσει να επισκευάσω ακόμη μια χαλασμένη που έχω εδώ και καιρό!!!!!!

:love:
Χαίρομαι φίλε μου πραγματικά! Δεν την βλέπω πολύ ταλαιπωρημένη οπότε με ένα καλό recap / καθάρισμα και ίσως νέες ROM να είσαι πένα!

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
525
Tehkan World Cup !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μεγάλη Λατρεία!!!!!!!!!!!!!!
αν είχα τον χώρο θα ψηνόμουν για ένα!!!!!!

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
60
ΠΑιδιά τι να πούμε, before Kick off , Sensible, Fifa, Pro κλπ υπήρχε το Tehkan.. Απίστευτο ποδοσφαιράκι, για μένα το καλύτερο ever κι ας είναι το πιο απλό... Στα χωριά έπεφτε πολύ τσακωμός όποιοι το πρόλαβαν..

Βασικά άσχετο- σχετικό, αλλά αν έχω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ παράπονο με το Coin Ops στο xbox είναι που δεν το έχουν βάλει μέσα (βέβαια το έχω στο παλιό Mamedox) .. Απίστευτη παράλειψη και λίγα λέω βασικά..

ΠΑιχνιδάρα..

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Το post του καλού μου φίλου, του @dR_wH0 έγινε το Σάββατο και αμέσως στο καπάκι με βρίσκει στο messenger και μου ανακοινώνει το χαρμόσυνο γεγονός :

- Πλακέτα δώρο, είσαι να έρθεις να την πάρεις από εμένα;

Πέταξα μέχρι επάνω, αλλά δυστυχώς είχα τον μικρό με πυρετό και στάθηκε αδύνατο να πάω. Ο @dR_wH0 σκέφτηκε και ξανασκέφτηκε...με ποιον τρόπο θα μπορούσε να μου στείλει την πλακέτα ΑΜΕΣΑ αφού γνώριζε καλά, ότι το Tehkan World Cup ήταν από τα πλέον αγαπημένα μου παιχνίδια και ήθελε με κάθε τρόπο να μου δώσει λίγη χαρά...μέρες που έρχονται :)

Την Δευτέρα με παίρνει τηλέφωνο ο courrier, που ο γιατρούλης είχε φροντίσει επίσης να πληρώσει γιατί όπως μου είπε..."Τι, μισά δώρα θα κάνουμε, τώρα;"
Λοιπόν @dR_wH0 περιττό να πω ότι (και) με αυτή σου την πράξη με έχεις κάνει λάσπη, έτσι; ;):love:

Στο διά ταύτα τώρα.
Όπως ανέφερα το Tehkan είναι ένα παιχνίδι θρύλος. Από τα πιο αγαπημένο μου, ever. Αλλά όχι μόνο. Μου ανασύρει και άλλες όμορφες αναμνήσεις, όταν τα λέγαμε με τον φίλο μου τον Πανταζή, έναν (ακόμη) φανατικό οπαδό του. Θυμάμαι ότι μαζί και σχεδόν ταυτόχρονα είχαμε σηκώσει εγώ site για το EXERION και αυτός για το Tehkan World Cup...και τι site που ανέβασε το θεριό! Γεμάτο φλασάκια φτιαγμένα από τον ίδιο, ένας πραγματικός θησαυρός πληροφοριών για το εν λόγω παιχνίδι! :rolleyes:

Εύλογα μπορείτε να με καταλάβετε, ότι η αγωνία μου (και η αϋπνία μου!) το βράδυ της Κυριακής ήρθε ως λογικό επακόλουθο "πιάνοντας" κόκκινο. Πως και πως περίμενα το τηλέφωνο του courrier, που όπως ανέφερα πριν, δεν άργησε να χτυπήσει το πρωινό της Δευτέρας. Με σχεδόν τρεμάμενα χέρια παρέλαβα το πακέτο και το απόθεσα τρυφερά και μαλακά πάνω στο γραφείο - πάγκο δοκιμών και βασανιστηρίων όλων των retro ηλεκτρονικών που κεντρίζουν και μου εξάπτουν την (δημιουργική) μου φαντασία. Γύρισα στην δουλειά και το μεσημεράκι, ενώ συνηθίζω να χαλαρώνω για καμιά ωρίτσα, αποφάσισα να κάνω την μεγάλη μου κάθοδο στο υπόγειο με τον πάγκο μου και όλα τα ωραία μου στα πέριξ. Έβγαλα το δεύτερο (μικρότερο και πιο ευέλικτο) supergun μου, έκανα τις συνδέσεις μου με την τηλεόραση, το άναψα και ...πήρα μια ωραιότατη μαύρη οθόνη σαν την πανούκλα, πιο μαύρη και νεκρή από το άβαταρ του δράκουλα που γουστάρω να μοστράρω εδώ κι εκεί.

- FUCK! είπα από μέσα μου ΔΥΝΑΤΑ και άρχισα να νοιώθω κρυάδες και τρέμουλα.

Φύσηξα...ξεφύσησα και άφησα την ψυχρή λογική να πρυτανεύσει και να δώσει την θέση της στην αντίδραση υψηλής εντροπίας πασπαλισμένης με τρομερή δόση αγωνίας και πανικού, απαραίτητο συνοδευτικό των πρώτων βασανιστικών και επικίνδυνων λεπτών.

- Πότε μια πλακέτα δεν μας δίνει κανένα (ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ) ίχνος ζωής; Όταν δεν παίρνει ρεύμα και όταν τα "παίξουν" οι κρύσταλλοι, σκέφτηκα.

Για να δούμε τον περίεργο adapter που την συνόδευε. Μα τι είναι αυτό; Φαίνεται Jamma, μοιάζει με Jamma αλλά ήταν γεμάτη με by pass και περίεργες διαδρομές που με οδηγούσαν στην σκέψη ότι έπρεπε επειγόντως να τον ανακατασκευάσω με τρόπο ορθόδοξο και παραδοσιακό. Μάλλον ήταν κάποια πατέντα για ένα ειδικού τύπου arcade table? Δεν γνωρίζω, απλά αναρωτιόμουν...

Ξεκίνησα ως πρώτο βήμα να φτιάχνω τον adapter και σε λίγα λεπτά (με οδηγό το pinout που είχα βγάλει χρόνια πριν) τον έφτιαξα.

Αυτό ήταν! Αμέσως άναψε και εγώ γέμισα από χαρά και συγκίνηση! Έστειλα μήνυμα στον @dR_wH0 και φωτογραφία από το παιχνίδι σε δράση! Του είπα το ψυχικό στραπάτσο που πέρασα και χαρήκαμε παρέα, που στο φινάλε το παιχνίδι ήταν σωστό και λειτουργικό.

Ήταν όμως έτσι; Χμμμ...ΟΧΙ!

Την Δευτέρα το βραδάκι δεν είχα άλλο χρόνο να ασχοληθώ αφού τα παιδιά από πάνω "γκάριζαν" και "γκρέμιζαν". Έπρεπε να κλείσω βιαστικά το "εργαστήριο" και να ασχοληθώ με τις πατρικές μου υποχρεώσεις. Εξάλλου από την Τετάρτη θα ξεκινούσε η άδεια μου και θα είχα χρόνο να ασχοληθώ ενδελεχώς και φανατικώς!

Ήρθε η Τρίτη απογευματάκι και ξανά εγώ, μετά την δουλειά, βουρ στο υπόγειο να εντρυφήσω στο νέο μου απόκτημα! Ανάβω αλλά για στάσου...κάτι δεν πήγαινε καλά. Ταΐζω την πλακέτα με ένα (εικονικό) νόμισμα (credit), πάω να παίξω και ούτε ήχος, ούτε έλεγχος στον παίκτη. Ο ποδοσφαιριστάκος που κατείχε την μπάλα, έκοβε βόλτες αυτοβούλως με κατεύθυνση άλλοτε προς τα πάνω, διαγώνια και δεξιά και άλλοτε προς τα κάτω και αριστερά. Ο δε ήχος τίποτα περισσότερο από κάτι γκρρρ...χσσσσ...και άλλα τέτοια σαν να σφάζανε γουρούνι στο γήπεδο. Λες να ήταν οι διαμαρτυρίες των αγανακτισμένων οπαδών βλέποντας την αγαπημένη τους ομάδα (κόκκινη) που είχα υπό τον έλεγχο μου να βόσκει πρόβατα και να στέλνει την μπάλα στου γάμου του καραγκιόζη;

Ξανά τα νεύρα μου. Ξανά το άγχος και η αγωνία να κορυφώνεται. Ξανά η μιζέρια και η κατάθλιψη να μου χτυπά γιορτιάτικα την πόρτα.

Δεν κάνω πλάκα. Όλοι θα τρώγανε ευτυχισμένοι γύρω από το γιορτινό τραπέζι κι εγώ θα μιξόκλαιγα στην γωνία, βλέποντας ένα πολυαγαπημένο μου παιχνίδι (και εφηβικό απωθημένο), να αργοπεθαίνει αβοήθητο μέσα σε μια μισομουχλιασμένη χαρτονένια κούτα στην αποθήκη. Αλήθεια σας είπα ότι είχα ακόμη μια τέτοια πλακέτα, ολοκληρωτικά νεκρή; Ναι, είχε ανάψει κάνα δυο φορές και μετά είδε τα "ραδίκια ανάποδα".

Δεν υπήρχε περίπτωση να συγχωρέσω κι άλλη απώλεια, να χάσω κι άλλον ασθενή στο χειρουργείο. Ολόκληρο το απόγευμα ασχολήθηκα με τον γόρδιο δεσμό των καλωδίων που καταλήγανε σε ένα μακελεμένο LS244. Με όπλο την υπομονή και παρακινούμενος από την ελπίδα, "έβγαλα" με το πολύμετρο τα σήματα των κινήσεων. Ακολουθώντας τις διαδρομές τους, διαπίστωσα ότι τα pins του δεύτερου παίκτη έλεγχαν ουσιαστικά τον πρώτο παίχτη, εκείνα του πρώτου ήταν παντελώς νεκρά και γενικά αλλάζοντας κάποιες θέσεις το μόνο που κατάφερα ήταν να μπορώ να στρίβω τον παίκτη δεξιά και αριστερά. Για κίνηση πάνω - κάτω ούτε λόγος. Ο παίκτης τον χαβά του και το τρέξιμο - τρέξιμο. Λες και κάτι τον οδηγούσε να θέλει να φύγει εκτός γηπέδου, ίσως και εκτός χώρας; (!)

Ορίστε μια απόπειρα αλλαγής kynar και θέσεων. Αποτέλεσμα ουδέν.

Το απόγευμα της Τρίτης κύλησε μαζί με μια θάλασσα δακρύων και θλίψης. Ξημέρωνε η Τετάρτη, ξεκινούσε η άδεια και είχα αποφασίσει να ασχοληθώ με τον ήχο. Είχα διαπιστώσει ότι ακουμπώντας λίγο τον ενισχυτή ήχου και κινώντας τον ελαφρά πέρα δώθε, ο ήχος ερχόταν μεν αλλά εξαφανιζόταν μετά από λίγο δε.

Τα είπα στον @dR_wH0 και συνέχισα να ονειρεύομαι και να ελπίζω ότι θα καταφέρω να την επισκευάσω...

Πρωί Τετάρτης. Πήγα τα παιδιά στο σχολείο και κλείστηκα στο εργαστήριο. Ούτε τηλέφωνα, ούτε τίποτα. Ζητώ συγνώμη αλλά έτσι είμαι εγώ. Όταν παθιάζομαι με κάτι, το αφήνω να "κυλήσει" μέχρι τα νύχια. Δεν θέλω να με αποσπά τίποτα την προσοχή. Αν δεν το φτιάξω ή δεν το ολοκληρώσω θα σκάσω. Δεν θα μιλάω για κανένα μήνα και θα κλειστώ στον εαυτό μου. Τα δίνω όλα για όλα. Αν δεν πετύχω την επισκευή, το παίρνω με δύναμη, το σκάω στο πάτωμα και χορεύω από πάνω του, γελώντας δαιμονισμένα. Αν τα καταφέρω, είναι σαν να παίρνω την δόση μου. Ηρεμώ και γαληνεύω. Πέφτω σε κατάσταση νιρβάνα, μακάριος και χαμογελαστός μέχρι το επόμενο πλακετάκι ή υπολογιστάκι που θα πέσει στα χέρια μου. Οι δικοί μου με ξέρουν και το σέβονται. Αυτά και κλείνω την παρένθεση και συνεχίζω.

Είπαμε η μέρα είχε ήχο. Η περιοχή που πηγάζει ο ήχος, ήταν σαν βομβαρδισμένο τοπίο, γεμάτη από 1000+1 πατέντες. Μισώ τις πατέντες. Ειδικά τις τεμπέλικες και τις δουλειές "στο ποδάρι". Ακόμη και κάποιοι πυκνωτές είχαν τοποθετηθεί (στο Κορεατικό (?) εργαστήριο - βασίλειο της bootleg-ιάς) με τρόπο τύπου: "Δε βαριέσαι. Κοπάνα και κόλα τα ποδαράκια σε 2 αντί για 3 και κάνε τα 3 - 2, έτσι για να βγούμε από την υποχρέωση και να δείξουμε ότι παραδίδουμε ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι"...όπως ακριβώς κάτι παλιές "πρακτικές" μαστοράντζες που φτύνανε για να κολλήσουν (γιατί βαριόταν να πιάσουν την κόλα) και το παίζανε και βαριά πεπόνια...

Ανάθεμα με, το τι ήχο έβγαζε αυτό το πράγμα, ακόμη και καινούργιο, άρτι αφιχθέντα από το "εργοστάσιο". Έλειπε και ο plastic CSB480E resonator, για την ακρίβεια είχε ξηλωθεί (βάναυσα;) κι έτσι ο ήχος δεν είχε την πιστότητα για την οποία είχε αρχικά σχεδιαστεί το παιχνίδι. Ευτυχώς είχα ανταλλακτικό από την νεκρή μου πλακέτα!

Για να μην μακρηγορώ, από εδώ:

...πήγα εδώ...

Τα κόκκινα πλαίσια, στην επάνω εικόνα είναι οι περιοχές που επενέβην! Όπως θα δείτε έλειπαν network resistor, resonator , έγινε recap, μπήκαν ψύκτρες και έγινε reflow στην βάση του sound amp.

Ξέχασα να σας πω, ότι από την στεναχώρια μου και την αγωνία μου αν θα τα κατάφερνα, την πάτησα και κόλλησα έναν πυκνωτή ανάποδα. ΜΠΑΜ και καπνός να βγαίνει όπως ο ατμός από την χύτρα! Δεν κάνω πλάκα! Ακόμη μια από αυτές τις στιγμές που θα ήθελες να ουρλιάξεις, να σπάσεις και να ρημάξεις...

Ευτυχώς κανένα πρόβλημα. Μια αλλαγή στον πυκνωτή και όλα μέλι - γάλα!

ΗΧΟΣ καμπάνα! Αυτό μου έδωσε θάρρος να συνεχίσω!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Απόγευμα Τετάρτης. Κάθομαι και κοιτάζω από την μία την νεκρή μου πλακέτα και από την άλλη αυτήν που έχω στον πάγκο μου. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Από την δεύτερη λείπουν μια αγκαλιά chips, κυρίως LS που όπως κατάλαβα αργότερα (μιά με δυο ώρες αργότερα) είχαν ως σκοπό τον έλεγχο του παίκτη και κάποιες λειτουργίες ρύθμισης των dip switches.

Του νεκρού αδερφού...και της νεκρής πλακέτας! Και τα δυο βγαλμένα μέσα από την ψυχή!:D

Βλέπω την μια...Βλέπω την άλλη...Σκ@τ@ σκέφτομαι, θα τα παίξω όλα για όλα. Ρίχνω μια ματιά στο απόθεμα. Είχα επάρκεια σε βάσεις και LS. Γι αυτό μαζεύω και κάνω καβάτζα. Για να απλώνω την χερούκλα μου, με το μάτι στον μεγεθυντικό φακό και το κολλητήρι πυρακτωμένο και να επεμβαίνω ΑΜΕΣΑ. Αν είναι να παραγγείλω...Χέσε μέσα. Μου φεύγει η χαρά και η πλακέτα κινδυνεύει να βρεθεί στο πάτωμα.

Είπαμε...έτσι είμαι εγώ και δεν αλλάζω. @turrican δεν ήθελες αληθινά posts, βγαλμένα μέσα από την ψυχή μας; Ε, αυτό είναι ένα από αυτά. Έχει τον χαρακτήρα της αυτοκριτικής και του αυτοχαρακτηρισμού με μικρή δόση αυτοψυχανάλυσης...:lol:

Συνεχίζω να βλέπω τις πλακέτες και να σκέφτομαι. Πήρα την μεγάλη απόφαση.

Ξημερώματα - Πρωί Πέμπτης (σήμερα)

Η πορεία της τοποθέτησης ήταν δύσκολη. Είχα κομμένες πίστες και κάποια pads συγκόλλησης, πήγαν περίπατο. Είπαμε ποιότης εξαιρετική!
Οι φωτογραφίες μαρτυρούν την δυσκολία του εγχειρήματος...

Μαζί με την επισκευή των tracks, επιβάλλεται να κάνω κι ένα solder reflow στα σημεία των connectors καθώς και στις βάσεις cpus, sound cpus, sound amp, rams και όπου αλλού έβλεπα ύποπτα ογκίδια παλιάς κόλλησης και pins που κουνιόταν λόγω ψυχρών (κι ανάποδων) και σπασμένων κολλήσεων.

Πιστέψτε με...Ήταν ουκ ολίγα! Το τι ανακαλύπτει κανείς κάτω από τον μεγεθυντικό φακό, ούτε καν το φαντάζεστε!

Με τα πολλά και με τα λίγα, ορίστε τι κατάφερα σήμερα το πρωί (από τις 05:30 περίπου που σηκώθηκα)

Το μεσημεράκι, πήρα τα παιδιά από το σχολείο. Είχαμε crash test και εγκαίνια (!)

Ναι! Μπορώ να πω ότι τώρα πλέον ηρέμησα :love: . Καλές Γιορτές σε όλους σας! :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Μπράβο ρε Γιώργο μπράβο.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που κατάφερες και την έσωσες! Για να είμαι ειλικρινής και μένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσα τσιπάκια έλλειπαν απο πάνω της. Επιπλέον περιττό να σου πώ οτι η αποθήξη απο την ιοποία τα είχαμε πάρει πρίν περίπου 2 χρόνια δεν είχε τις καλύτερες συνθήκες οπότε είναι γενικώς ΘΑΥΜΑ οτι λειτουργούσε έτσι.

Γενικώς αυτό που έχω αντιληφθεί το τελευταίο καιρό που "γυρνάω" σε αποθήκες απο ουφάδικα είναι οτι η Ελληνική πατέντα πάει σύννεφο - παραπλήσιο παράδειγμα είναι το Dreamcast που χάρισα στον φίλτατο @subzero79 , μάλλον Αμερικανικής προέλευσης, το οποίο είχε "σπιτωθεί" σε είδικη DIY κατασκευή ώστε τα χειριστήρια του να καταλήγουν αντί σε kontrolers, σε JAMMA! Σκοπός φυσικά να κατασκευαστεί ενα "φθηνό" Virtual Striker ποδοσφαιράκι σε ανεξάρτητο κάσωμα! Αν δεν απατώμαι μάλιστα το Dreamcast είναι λειτουργικότατο (Γιώργο ελπίζω να μην πέταξες το κάσωμα!)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Σκοπός φυσικά να κατασκευαστεί ενα "φθηνό" Virtual Striker ποδοσφαιράκι σε ανεξάρτητο κάσωμα! Αν δεν απατώμαι μάλιστα το Dreamcast είναι λειτουργικότατο (Γιώργο ελπίζω να μην πέταξες το κάσωμα!)
Να είσαι καλά βρε doc! Εγώ σε ευχαριστώ πάνω από όλα...Ναι, η πατέντα με το Dreamcast μου είναι γνωστή αλλά δε νομίζω ότι αποτελεί Ελληνική έμπνευση. Μπορώ να σου πω, ότι έχω ακούσει και δει μηχανισμούς που έβαζαν XBOX μέσα σε κάσωμα για να αντικαταστήσουν Chihiro... :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Μπράβο ρε Θηρίο και μπράβο και στον DR.
Merci Antonio! :thumbup:
Αλήθεια είναι ότι ζήλεψα λιγάκι την φωτογραφία σου, εκείνη που δείχνεις την πλακέτα του monitor και τους πυκνωτές σε διάταξη κάτω από το μεγεθυντικό φακό / λάμπα και πήγα να κάνω το ίδιο με τον σκασμένο πυκνωτή, αλλά δε μου βγήκε. Με τα νεύρα τόσο τσιτωμένα θα ήταν άξιο απορίας αν τελικά τα κατάφερνα να κάνω και σωστή φωτογράφιση! :lol::lol::lol::rofl:

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Καλημέρα, τι διαφορά έχει το world cup 90 με το tehkan world cup ?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
Καλημέρα!

Η διαφορά είναι ότι πρόκειται...για ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι.
Παρότι κατασκευασμένα αμφότερα από την ίδια εταιρεία (που λέει ο λόγος ;), αφού η Tehkan -κατασκευάστρια του Tehkan World Cup- μετεξελίχθηκε σε TECMO -κατασκευάστρια του World Cup 90) έχουμε δύο διαφορετικά παιχνίδια με το δεύτερο να θεωρείται -ίσως !- συνέχεια του πρώτου.

Άλλη οπτική γωνία, διαφορετικά sprites, τελείως διαφορετικό concept...καμία σχέση μεταξύ τους.

Tehkan World Cup

TECMO World Cup 90

Παρόλο που το πρώτο, θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα ποδοσφαιράκια EVER, το δεύτερο δεν πήγε πίσω. Η TECMO ως εταιρεία μας έχει δώσει μεγάλες arcade επιτυχίες στον χώρο του ποδοσφαίρου, με μια από τις πρόσφατες το TECMO World Cup 98 σε πλακέτα SEGA ST-V, που αποτελεί την εξέλιξη του TECMO World Cup 90

TECMO World Cup 98

Προσωπικά τις διαθέτω όλες, αφού δηλώνω ευθαρσώς fan της εταιρείας! :love:

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Το έχω και δεν με πολυενδιαφερει γιατί δεν το πρόλαβα σαν μικρός που ήμουν, το θέλει κανείς να το ανταλλάξει με τίποτα άλλο;

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Υπέροχο το ημερολόγιο "καταστώματος¨... Αμέριστη αγάπη...

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Κυριε Geoanas μια ερωτηση!Εστε ηλεκτρονικος ή απο χομπι το εχετε μαθει το ολο θεμα με τα ηλεκτρονικα.Ρωταω αν σας ενδιεφερε να σας στειλω μια πλακετα για δωρο μιας και νομιζω οτι μονο εσεις μπορειτε να την φτιαξετε.Ultraman club ειναι αλλα εχει λιγο προβλημα με τα sprites που καποια ειναι αναποδα και μετα απο λιγο νομιζω οτι σταματαει η μουσικη.Οταν την πηρα δουλεψε μια-δυο φορες σχεδον κανονικα αλλα μετα αρχισε να τα παιζει.Δεν με ενδιαφερει η συγκεκριμενη πλακετα να την κρατησω αλλα ειναι κριμα να μεινει ετσι γιατι νομιζω οτι θα χειροτερεψει με τον χρονο.

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,161
ολοι απο χομπυ ειναι οι περισοτεροι αλλα ο κυριος βρυκολακας το εχει παει σε αλλο επιπεδο

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
@ErrorFlynn
Σ'ευχαριστω Βασίλη! :)

@madrandomize
Χαχαχαχαχαχαχα! Βρε συ... Οχι κυριε Geoanas! Σκέτο Geo ή Γιώργο ή δράκουλα ή ότι θέλεις εσύ τέλος πάντων! LOL! Ηλεκτρονικός όχι. Απλός χομπιστας είμαι και ότι έμαθα το έμαθα από αγάπη προς το αντικείμενο! Κατ'επαγγελμα είμαι φυσικοθεραπευτης... Για τα υπόλοιπα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα συνενοηθουμε μέσω pm :)
Αυτό το διάστημα θα λείπω, μέχρι 8/1 Εννοείται ότι κι εσύ όπου κολλήσεις και χρειαστείς κάτι και μπορώ να βοηθήσω, εδώ είμαι. ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,334
ολοι απο χομπυ ειναι οι περισοτεροι αλλα ο κυριος βρυκολακας το εχει παει σε αλλο επιπεδο
Α, μπα...Μαθαίνω συνέχεια... Ασκουμενος είμαι... Βλέπω και γουστάρω! :)

@madrandomize
Εδώ θα βρεις αρκετούς μερακλήδες, που αγαπάνε πραγματικά το αντικείμενο. ;-)

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Μια χαρα αμα ειναι στειλτε μου μεσω pm με τον νεο χρονο να σας στειλω τις πλακετες.Μεσω του ιντερνετ ειναι ευκολο να μιλαει καποιος στον ενικο απροσωπα αλλα επειδη σας ειδα και στο facebook για αυτο και το κυριος.Αμα ξερω καποιον εξω απο το ιντερνετ παντα μιλαω στον πληθυντικο για αυτο,ειναι κολλημα μου γενικα (μου το λενε πολλοι να το ελατωσω)

Στο θεμα μας,και εγω ασχολουμαι με arduino λιγο και λιγο γλωσσα μηχανης (καταλοιπο απο την σχολη) αλλα για μενα ειναι νεα τα πιο πολλα.
(μαθηματικος,αλλα στο επαγγελμα τοποθετητης μοκετων,εμπορος λευκων ειδων και χαλιων και σαν δευτερη δουλεια δουλευω σε φυτωριο).