Tombstones - Retirement Day

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,536

Ένα παιχνίδι που παίζεται με ένα πλήκτρο! Μόνο ένα πλήκτρο! Τι άλλο να ζητήσει κανείς!

Εσύ, ένας σκληροτράχηλος καουμπόι, προχωράς όλο μαγκιά και χάρη κάτω από τον καυτό ήλιο μέσα στην ξερή και άγονη έρημο της νέας σου πατρίδας. Εκτός από το να μοστράρεις τις καλογυαλισμένες μπότες σου και το αστραφτερό σου εξάσφαιρο, πρέπει να αποδείξεις από τι πάστα είσαι φτιαγμένος. Πρέπει να διεκδικήσεις για να αποκτήσεις.

Να τος ο πρώτος σου αντίπαλος!
...
Τον κοιτάς και σε κοιτά απειλητικά στα μάτια...Ζαλισμένος φαίνεται ή...
...

ΠΑΤΑ ΤΟ F! Πάτα το τώρα ρε διάολε!

Πάρτον κάτω τον μπαγάσα! Πλησιάζει ο επόμενος...D...ο επόμενος...P...Ο επόμενος...γρήγορα, πιο γρήγορα...N...FUCK!

Τελικά όπως φαίνεται, κάποιοι (όπως εγώ) έχουμε μόνο μεγάλο στόμα! WOW! Ξανά ρεζίλι! :lol:

Η δράση συνεχίζεται γραμμικά με ολοένα αυξανόμενο ρυθμό με αποτέλεσμα να ξεφτιλίζεστε διαρκώς ή να εξαρθρώσετε τα δάχτυλα σας κοπανοντας τα πλήκτρα, στην προσπάθεια σας να χαράξετε το όνομα σας (μάλλον τα αρχικά σας) στην πρόχειρη ταφόπλακα που θα στηθεί σε κάποια αφιλόξενη και έρημη γωνιά πάνω στην μαγνητική επιφάνεια της δισκέτας του παιχνιδιού. Σάμπως θα σας κλάψει κανείς; Μην είστε αφελείς και μην σταματάτε! Το παιχνίδι φαίνεται απλό, ίσως απλοϊκό αλλά θα το ξεκινήσετε στις 17:00 και ξαφνικά θα ξαναδείτε το ρολόι στις 19:00.

Όχι δεν πηδήξατε στον χρόνο, απλά είναι πιο εθιστικό και από παρφέ σοκολάτα!

Λίγη ιστορία:
Το παιχνίδι έκανε την πρώτη του εμφάνιση ανάμεσα στα υπόλοιπα καλούδια που φιλοξενούσε η δισκέτα του περιοδικού Reset, στο τεύχος 10. Αν πάτε τώρα στο site του περιοδικού, θα γυρίσετε εδώ πίσω και με φανερό εκνευρισμό θα μου πείτε:

"Καλά ρε...Μας δουλεύεις ρε χοντρέ; Το τελευταίο διαθέσιμο τεύχος είναι το 9.5!"

Λοιπόν, νομίζω σας χρωστάω μια διευκρίνηση. Το τεύχος δεν έχει "ανέβει" ακόμα στον server, αλλά να είστε σίγουροι ότι θα γίνει οσονούπω. Μαζί θα ανέβει και η περίφημη "Mix-I-Disk" με τα δωράκια. Εκεί θα το ξαναβρείτε, αλλά για να μην περιμένετε πολύ, πάρτε μια γεύση εδώ:

http://csdb.dk/release/?id=158906

Οι φοβεροί άνθρωποι, υπεύθυνοι για τον μελλοντικό σας εθισμό, είναι:

Credits :

Code
.... Docster of Megastyle , Majikeyric of Megastyle ,Protovision,Retrotech
Music .... Rage of Jolly Poppers,Megastyle , Rotteroy of Megastyle,Out of Order,Protovision
Graphics .... Rotteroy of Megastyle,Out of Order,Protovision , Shine of Arsenic,Delysid , Sparkler of Megastyle
Idea .... Drumtex of Jolly Poppers,Megastyle
Trainer .... Docster of Megastyle
NTSC-Fix .... Docster of Megastyle
Linking .... Majikeyric of Megastyle,Protovision,Retrotech
Test .... Majikeyric of Megastyle,Protovision,Retrotech , Rage of Jolly Poppers,Megastyle , Scroll of Jolly Poppers,Megastyle
Help .... Drumtex of Jolly Poppers,Megastyle , Majikeyric of Megastyle,Protovision, Retrotech , Scroll of Jolly Poppers,Megastyle
Ουκ ολίγοι, έτσι;
Αν λοιπόν σας αρέσει, αποδείξτε την αξία σας και αφήστε την μυρωδιά από μπαρούτι να πλημμυρίσει την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.
Αν πάλι κάποιος δεν το γουστάρει, αφήστε με να φωνάξω εδώ κάνα δυο καλόπαιδα από την CSDb, για να τους κοιτάξει στα μάτια και να τους πει την πραγματική του γνώμη για το παιχνίδι τους, μασώντας τσίκλα με άρωμα καραμέλα. Το πιθανότερο θα είναι να ακούσει πρώτα τον ήχο από τα εξάσφαιρα τους και να νοιώσει τα πυρωμένα τους βόλια να τον καίνε την πυτζάμα με τα αρκουδάκια!

Χα!Χα!Χα! Yeah! ...Σκληράδα ρε παιδάκι μου! Σκληράδα! :lol::D

Εθισμός - Αντοχή στον χρόνο - Ευκολία χειρισμού - Γραφικά - Τα πάντα Όλα: 10/10
Highly Recommended! :thumbup:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,167
Ευχαριστούμε! Πάω να το περάσω σε δισκέτα να το δοκιμάσω!

Αλλά μιας και αναφέρθηκες στα παιχνίδια που παίζονται μόνο με ένα πλήκτρο, πρέπει νομίζω να γίνει ειδική μνεία στα

Canabalt (http://csdb.dk/release/?id=103017)

C64anabalt (http://csdb.dk/release/?id=103143)

Spaceman Splorf: Planet of Doom (http://csdb.dk/release/?id=145505)

Και βασικά είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο έχω ξεχάσει! :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,536
Έτσι! :thumbup:...όσο για το C64 Anabalt δεν υπάρχει μέσο που να μην το έχω περάσει για να το απολαμβάνω κάθε στιγμή! Από EasyFlash μέχρι SD, δισκέτα και Ultimate. Καταπληκτικό παιχνίδι!