TOMY Family Puckman

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
363
Σαν παιδί ήμουν αρκετά ήσυχος θα έλεγα. Μπορούσα να κάτσω σε μια γωνιά και να παίζω για πολύ ώρα χωρίς να ζαλίζω τους γονείς μου. Και αυτό έκανα δηλαδή. Έχω την εντύπωση πως δεν ζητούσα επίσης ιδιαίτερα πολλά πολλά. Ίσως γιατί πριν από μένα είχαν προηγηθεί τα δυο μεγαλύτερα αδέλφια μου και τα παιχνίδια τους πέρασαν σε μένα. Τα παιχνίδια όπως και τα ρούχα δεν πετιόντουσαν όπως γνωρίζετε καλά. Απλά περνούσαν στον επόμενο. Τρία αγόρια στη σειρά ήμασταν. Τελευταίος εγώ. Μη φανταστείτε πολλά παιχνίδια όμως. Μετρημένα και σχετικά καλοδιατηρημένα. Λιγοστά τα καινούργια. Δηλαδή αυτά που ήταν δικά μου δικά μου, αυτά που τα άνοιγα για πρώτη φορά από το κουτί. Δε το λέω με παράπονο, δεν ένιωθα πως μου έλειπε κάτι. Ίσα ίσα. Όλο και κάποιο playmobil, κάποιο επιτραπέζιο, άντε και καμιά ομάδα subbuteo με τα λεφτά από τα κάλαντα. Το βασικό σετ μου το είχε κάνει ο αδερφός μου δώρο τα προηγούμενα Χριστούγεννα μιας και έχουμε διάφορα 9 χρόνια.

Όμως . . . τη συστολή μου αυτή θα ξεπερνούσα καθώς ένα μεσημέρι πηγαίνοντας με τον πατέρα μου παρέα για να αγοράσει εφημερίδες και τσιγάρα το είδα στη βιτρίνα του γωνιακού καταστήματος της γειτονιάς. Δεν ήταν περίπτερο αλλά ούτε και μεγάλο κατάστημα. Είχε έντυπα καθημερινής κυκλοφορίας, είχε είδη καπνιστού αλλά είχε και ένα κομμάτι του που πουλούσε παιχνίδια. Θα πρέπει να ήμουν 9 αν θυμάμαι σωστά. Μπορεί και 10 το πολύ. Στη βιτρίνα προς τη πλευρά του δρόμου που οδηγούσε προς το σπίτι μας το είδα. Βιτρίνα που είχε μόνιμα κατεβασμένα τα ρολά της εποχής. Αυτά που έκαναν ένα σχέδιο από ρόμβους. Από το χέρι τον κρατούσα τον πατέρα μου πάντα και αν ήθελα κάτι να πω του έκανα νόημα και εκείνος έσκυβε για να με ακούσει. Του το έδειξα. Νομίζω πως δε μου απάντησε ούτε θετικά αλλά ούτε και αρνητικά. Ψωνίσαμε, γυρίσαμε σπίτι και του ξαναείπα γι αυτό. Μου υποσχέθηκε πως θα μου το αγοράσει σε κάποια κατάλληλη περίσταση. Δε νομίζω να είχα επιμείνει τόσο πολύ για κάτι σε αυτή την ηλικία. Όμως, μάλλον θα πρέπει να του έφαγα τα αυτιά ζητώντας το ξανά και ξανά. Μα με το να φέρνω τη κουβέντα γύρω από αυτό, μα με το να μετρώ το χαρτζιλίκι μου τάχα μου δήθεν, και σίγουρα με το να το ζητώ ξανά και ξανά. Μάλλον θα είδε και απόειδε γιατί το απόγευμα της ίδια ημέρας πήγε και μου το αγόρασε. Τον είχα σκάσει ήταν σίγουρο. Ίσως και εκείνος να είχε απορήσει με την επιμονή μου.

Δεν έμπαινε στο ρεύμα.
Δε χρειαζόταν μπαταρίες.
Ήταν το πρώτο ¨arcade¨ παιχνίδι της συλλογής μου και ήταν δικό μου.

19354

19355

19356

19357

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,107
Πολύ ωραίο επιτραπέζιο παιχνίδι!

Το Puckman είναι το πρώτο handheld arcade επιτραπέζιο παιχνίδι και θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι είναι σκέτη γλυκα! :)

Το Puckman και το pacman board game απο την ΜΒ ήταν αγαπημένα παιχνίδια που όμως δεν τα απέκτησα ποτέ αλλα τα χάρηκα σε σπίτια παιδικών μου φίλων.

ErrorFlynn

Retro Member
Reaction score
363
Πολύ ωραίο επιτραπέζιο παιχνίδι!

Το Puckman είναι το πρώτο handheld arcade επιτραπέζιο παιχνίδι και θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι είναι σκέτη γλυκα! :)

Το Puckman και το pacman board game απο την ΜΒ ήταν αγαπημένα παιχνίδια που όμως δεν τα απέκτησα ποτέ αλλα τα χάρηκα σε σπίτια παιδικών μου φίλων.

Μου είχε δώσει άπειρες ώρες διασκέδασης ... δεν ήμουν αναγκασμένος να ζητιανεύω σε μαμά και θείες για πεντάδραχμα και να προσπαθώ να μπαίνω στη ζούλα στα καφενεία προσπαθώντας να παίξω. Αφού το είχα σπίτι μου (περίπου) :).

To επιτραπέζιο της ΜΒ το έχω επίσης. Αλλά όχι από την τότε εποχή. Το βρήκα και το αγόρασα πριν από μερικά χρόνια.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,107
Μόνο που βλέπω το λογότυπο TOMY στέκω σε στάση προσοχής!

Και όχι μόνο εσύ Δημήτρη!

Απο τα πρώτα μου παιχνιδι και αυτό!

Πριν τα handheld και τα game&watch και τα επιτραπέζια παιχνίδια που παίξαμε σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία υπήρχαν τα Water Games της TOMY...

Ισως και να είναι ο μπαμπάς όλων των παιχνιδιών χειρός σε μια πιο αγνή μορφή χωρίς οθόνη και γραφικά. :)

Τα θυμάστε;

Last edited: