Top Retro Games Lists (Sega,Nintendo,Amiga,3DO,PS etc)

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
Αν και δεν ειναι "Top List" το ποσταρω εδω γιατι δεν ξερω που αλλου θα ηταν σωστο να το βαλω και αφηνω τους διαχειριστες να το μεταφερον οπου αυτοι θεωρουν οτι πρεπει να παει!

Αυτο ειναι το νεο βιντεακι που εφτιαξα για το PS Classic Mini της Sony, για οσα παιδια ενδιαφερονται να αγορασουν την κονσολα και θα ηθελαν να δουν λιγο πιο αναλυτικα τα παιχνιδια που θα εχει ενσωματωμενα!

Προσωπικα η λιστα των παιχνιδιων δεν με καλυπτει καθολου, παρολα αυτα ισως καποια παιδια να βρουν αγαπημενα τους παιχνιδια (γουστα ειναι αυτα) μεσα στην λιστα που ανακοινωσε η Sony!

Μακαρι να χακαριστει για να υπαρχει και για εμας λογος αγορας του! Πιο πολυ για συλλογη μιας και εχω ηδη 4 original PS1 και εννοειται πληθος απο emulators!

PS Classic Mini

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Σε όλα όσα έγραψες, συμφωνώ. Προσωπικά και έχοντας δεκάδες original τίτλους από πίσω στις κούτες μου και άλλα τόσα από :D..χμμ... δεν μου κάνει κλικ να αγοράσω ή να πλησιάσω στην κονσόλα. Η λίστα όμως είναι καλή να υπάρχει ως reference. Η δουλειά σου, άψογη. Well done!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
Σε όλα όσα έγραψες, συμφωνώ. Προσωπικά και έχοντας δεκάδες original τίτλους από πίσω στις κούτες μου και άλλα τόσα από :D..χμμ... δεν μου κάνει κλικ να αγοράσω ή να πλησιάσω στην κονσόλα. Η λίστα όμως είναι καλή να υπάρχει ως reference. Η δουλειά σου, άψογη. Well done!
Φιλε Γιωργο (Κωστας εδω) μολις διαβαζα το αρθρο του Εurogamer με τις πρωτες τους εντυπωσεις απο την ποιοτητα του emulation και τα πραγματα δειχνουν λιγο ανησυχητικα! :( Περα απο την χρηση PAL versions αρκετων τιτλων (κατι που συνεπαγεται πιο αργα παιχνιδια με χαμηλοτερο frame rate σε σχεση με τις NTSC εκδοσεις τους), υπαρχουν και θεματα με το ιδιο το frame rate!
Προσωπικα φοβαμαι οτι ειναι θεμα του ιδιου του hardware (ποιος ξερει πια οικονομικη λυση χρησιμοποιησε η Sony) και λιγοτερο του emulator και αν τελικα συμβαινει κατι τετοιο λογικα θα επηρεαζονται ακομα και παιχνιδια που θα προσθεταμε εμεις μετα απο καποιο hack!
Περιμενω να διαβασω περισσοτερα γιατι προς το παρον εχουν δωσει λεπτομερειες μονο για τρεις τιτλους, αν συμβαινει κατι αναλογο και με τους υπολοιπους τοτε σιγουρα ειναι θεμα hardware!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Τα διαβάζω κι εγώ...Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ποτέ δεν θα με ενδιέφερε να πάρω το συγκεκριμένο....απλά το ψάχνω από εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον :)

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
Τα διαβάζω κι εγώ...Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ποτέ δεν θα με ενδιέφερε να πάρω το συγκεκριμένο....απλά το ψάχνω από εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον :)
Πιο πολυ για τη συλλογη θα το επαιρνα να πω την αληθεια και για να παιζει η κορη μου (τωρα παιζει με το SNES mini) ωστε να μην μου ζηταει το Nvidia Shield. ;)

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
234
Και για εμένα αδιάφορο ήταν ακόμη και πριν μάθω για τα προβλήματα του. Φαίνεται πως τσιγκουνεύτηκε αρκετά η Sony

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
339
Απίστευτα βιαστική κυκλοφορία απο την Sony για να προλάβει τα Χριστούγεννα...

Δεν αναφέρομαι στην επιλογή των παιχνιδιών αλλα στο βλακώδες 'λάθος' να δίνει η κονσόλα 60hz output και τα isos να είναι 50hz, με αποτέλεσμα να γίνεται ακόμα χειρότερο το ήδη 'κακό' frame rate απο τον emulator...

Ναι το προιόν απευθύνεται σε casual gamers και όχι σε hardcore συλλέκτες που έχουν καμιά δεκαριά original Playstation να 'κάθονται' στο γραφείο τους, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία!

Ελπίζω οι hackers να το σώσουν έστω και τελευταία στιγμή! Παρακαλουθώ έτοιμος να πατήσω το 'Buy it Now'!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
Απίστευτα βιαστική κυκλοφορία απο την Sony για να προλάβει τα Χριστούγεννα...

Δεν αναφέρομαι στην επιλογή των παιχνιδιών αλλα στο βλακώδες 'λάθος' να δίνει η κονσόλα 60hz output και τα isos να είναι 50hz, με αποτέλεσμα να γίνεται ακόμα χειρότερο το ήδη 'κακό' frame rate απο τον emulator...

Ναι το προιόν απευθύνεται σε casual gamers και όχι σε hardcore συλλέκτες που έχουν καμιά δεκαριά original Playstation να 'κάθονται' στο γραφείο τους, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία!

Ελπίζω οι hackers να το σώσουν έστω και τελευταία στιγμή! Παρακαλουθώ έτοιμος να πατήσω το 'Buy it Now'!

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα σε ολα οσα εγραψες φιλε! :) Παλι καλα που υπαρχουν και οι hackers οι οποιοι θα "σωσουν" την κατασταση!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Για άλλη μια φορά οι hackers θα βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Αυτή η ιστορία με τους hackers και για τον ρόλο τους σε ότι αφορά την προβολή ή όχι, ενός μηχανήματος σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
RetroArch? Μια νέα μέρα ξημερώνει για το classic!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Για όσους ενδιαφέρονται για αγορά, είναι εμφανής η διαφορά τιμής...Thanks for the link !

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
Καλη χρονια σε ολους με υγεια!! Στο παρακατω link θα βρειτε ενα teaser απο το νεο WIP interface του Bleemsync που θα ερθει συντομα και θα κανει ακομα πιο ευκολη την διαδικασια διαχειρισης/εγκαταστασης παιχνιδιων στο PS Classic!

https://external-preview.redd.it/mp4/hxCIy78h8DUs3OLMzkFvtFJP5k7DCl1TnJD3gBWRcik-source.mp4?s=d369dc408190399c3f07f41dcffa705a308d57d3

Παιδια αν καποιος διαχειριστης θελει ας μεταφερει ολα τα ποστ για το Playstation Classic mini σε ξεχωριστο thread (δικο μου λαθος εξ αρχης που τα ποσταρα εδω, απλα ηταν αποτελεσμα της συζητησης) για να μην μπερδευονται με αυτο το thread, ευχαριστω και sorry για το μπερδεμα. (Εκτος κι αν ειναι πολυπλοκη διαδικασια, οποτε το αφηνουμε ως εχει)

Last edited: