Top Retro Games Lists (Sega,Nintendo,Amiga,3DO,PS etc)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Bleemsync...χμμμ...Bleem! Ο πρώτος εμπορικός emulator με εντυπωσιακά χαρακτηριστικά (τότε) :geek:
...
Τι μου θύμησες τώρα! Μεγαλειώδεις στιγμές όταν νοίκιαζα (ακριβά) PSX δισκάκια από το video club της γειτονιάς και τα έκαιγα με DVD Decrypter (και κάποιο άλλο προγραμματάκι, ειδικά για PlayStation disks που δεν θυμάμαι τώρα το όνομα του) σε Intenso CDs, με ελάχιστη ταχύτητα εγγραφής, για να τα τρέχω σε ένα χακαρισμένο bleem σε PC (To playstation του φτωχού...πειρατή :D)
Ακόμα τα έχω αυτά τα Cds καθώς και κάποια ISOs από τότε, κατεβασμένα με dialup. Ωραίες εποχές! Αγνές! x3 Τα κρατάω όλα ως κειμήλια :lol:

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Γιωργο το θυμαμαι και εγω το Bleem! Το χρησιμοποιουσα και στο PC αλλα επαιζα και στην εκδοση του Dreamcast (bleemcast) εκει ομως επαιζαν ορισμενα μονο παιχνιδια!
Ωραιες εποχες! ;)

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Παρακατω θα βρειτε τα τελευταια 3 Retro Night Livestreams που εχω ανεβασει, τα οποια ειναι αφιερωμενα σε αγαπημενα μας retro games!
Ελπιζω να περασετε καλα οσοι αποφασισετε να τα παρακολουθησετε! ;)

Retro Night #5 | SNES/Super Nintendo - Top/Best Beat Em Up Games

Retro Night #6 | Sega Mega Drive/Genesis - Top/Best Beat Em Up Games

Retro Night #7 | 3DO - Top/Best Games

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ωραίος! "Θηρία" (σε διάρκεια) τα videoz! Θα τα τιμήσω και θα τα αφομοιώσω εν καιρώ, βάζω στοίχημα ότι θα βρίθουν πλούτου πληροφοριών! :thumbup: Λέω να ξεκινήσω από το τέλος (όπως πάντα - ανάποδος άνθρωπος :D) για να δακρύσω λίγο για την αδικοχαμένη μου Goldstar...

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Ωραίος! "Θηρία" (σε διάρκεια) τα videoz! Θα τα τιμήσω και θα τα αφομοιώσω εν καιρώ, βάζω στοίχημα ότι θα βρίθουν πλούτου πληροφοριών! :thumbup: Λέω να ξεκινήσω από το τέλος (όπως πάντα - ανάποδος άνθρωπος :D) για να δακρύσω λίγο για την αδικοχαμένη μου Goldstar...
Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο και σε καταλαβαινω απολυτα....κι εγω εχω στεναχωρηθει απιστευτα με το Panasonic FZ-1 μου και το drive του που δεν βλεπω να επισκευαζεται. :(

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Επιτελους κυκλοφορησε η εκδοση 1.1 του Bleemsync για το PS Classic, που σημαινει οτι μπορουμε πια μεσω του OTG να χρησιμοποιουμε οποιο usb stick θελουμε και παραλληλα απελευθερωνεται το δευτερο controller port!

Παρακατω το βιντεο της ανακοινωσης/Install Tutorial !

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
...και αυτό στα " to watch soon list! " Αχ, λατρεμένη NEOGEO!!!!!! ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
...και αυτό στα " to watch soon list! " Αχ, λατρεμένη NEOGEO!!!!!! ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ!
Καταπληκτικα παιχνιδια to Νeo Geo Γιωργο! Τι να πρωτοπαιξει κανεις!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ξεκινάω με Last Resort και ακολουθεί ταχύτατα το Pulstar ...to the end. Φυσικά στην συνέχεια θα ασχοληθώ με το Blazing Star (αν μου βαστάν οι δυνάμεις χωρίς cheats _χε!χε!χε!) Μετά μια βουτιά σTα Metal Slug μέχρι να γίνω "κουδούνι" και ολίγον Shock Troopers 1-2 για επιδόρπιο! Αυτό βέβαια θα διαρκέσει κάνα μήνα. Τα παιχνίδια του NEOGEO είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και αξίζουν μια πολύ προσεκτική παρατήρηση στα γραφικά και στη δράση που εκτυλίσεται ανά πάσα στιγμή επί της οθόνης. Ο παίκτης ανακαλύπτει ολοένα και περισσότερες κρυφές χάρες και επιμελώς "σκεπασμένα" σημεία που οι σχεδιαστές έχουν επιμεληθεί μέχρι της τελευταίας, αηδιαστικά ΤΕΛΕΙΑΣ λεπτομέρειας!

Επίσης λατρεύω Puzzle Bobble (Το πρώτο, το κλασσικό!, το γνήσιο!) - Sengoku (3λογία) με δράση -ala- Final Fight - Robo Army - Spin Master - Top Hunter: Roddy & Cathy για τα "πηδήματα" των ηρώων μπρος και πίσω (Επ! μην σκέφτεστε πονηρά ρε!!!) και το απίστευτο ξυλίκι που ρίχνουν στους κοντόχοντρους μουτσούνες LOL! - Strikers 1945 Plus - AeroFighters (Τα πάντα) - Nightmare in the Dark (γιατί είμαι σκοτεινός τύπος) - IronClad (γι αυτό ετοιμάζω ωραία πράγματα ;) ) αλλά και Prehistoric Isle 2

Όλα αυτά τα δίδασκα στα παιδιά μου, από πολύ μικρές ηλικίες και εκείνα δεν έπαψαν να παίζουν ......Super Sidekicks 3 και κυρίως το φοβερό και ανεπανάληπτο Pleasure Goal 5 on 5 Mini Soccer...Κουφό, ε; :lol:

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Oλα ενα κι ενα αυτα που εγραψες Γιωργο!
Τα περισσοτερα τα επαιξα στο live, δυστυχως λογω χρονου αναγκαστικα επρεπε να επιλεξω ενα παιχνιδι απο καθε καθε αγαπημενη μου σειρα (και παλι 5ωρο βγηκε :p ).
Σχεδον πανω απο το 90%+ των παιχνιδιων του Neo Geo ειναι αγεραστα και ανετα παιζονται σημερα χωρις την παραμικρη αλλαγη!

Τα ταισαμε καλα εκεινη την εποχη παντως και τωρα ηρθε η ωρα να βγαλουμε το αχτι μας μεσα απο τους emulators! :lol:

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Είχα 29 παιχνίδια στο Neo Geo AES και τα πούλησα. Μεταξύ αυτών ήταν και τα MS2, MS3 και MS5
Έχω μείνει με καμιά 20 στο MVS και 1 καλοφτιαγμένο Τούρκικο consolized 2 slot το οποίο παίζει και με jamma. Το 2 slot θεωρείται ως το καλύτερο και πιο αξιόπιστο Neo Geo hardware. Το AES έχει θέματα σαν hardware, κυρίως στη ποιότητα της εικόνας. Τα παιχνίδια του AES έχουν μόνο 4 credits και όπου φτάσεις με το 99,99% να είναι παλούκια σε δυσκολία. Αυτός ήταν ο 1 απο τους λόγους που τα έδιωξα. 1 άλλος λόγος είναι οτι το MVS το χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς για τα αποκλειστικά του που δεν υπήρχαν στο AES αλλά όμως τα σπάνε. Όπως Prehistoric Isle 2, Nightmare in the Dark, Zupapa! Money puzzle exchanger κ.α.