Tower of Rubble 64

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998

Το διαμάντι της συνοδευτικής δισκέτας του νέου τεύχους του "K&A Plus", από τον Tomasz Ankudowicz (@Tomxx), σε μουσική επένδυση από τον Gaetano Chiummo

Είχα την χαρά και την τύχη να συμμετέχω στο beta test και από εκεί πήρα γεύση από τα πρώτα δείγματα γραφής, όχι σε κάτι που αφορά τεχνικά το ίδιο το παιχνίδι, αλλά στο ποσοστό εθισμού που μπορεί να προκαλέσει... :whistle::thumbup:

Video footage (pre-release version)

Code: Tomasz Ankudowicz * PETSCII artwork: Worrior1 * Music: Gaetano Chiummo * Original PC version: Flatgub

Φορτώστε το
σε 64άρη και ρίξτε το μια ματιά. Για να δω τώρα scorάκια...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Το (αναμενόμενο) βαρετό κυριακάτικο απόγευμα, μόλις άλλαξε προοπτική και απέκτησε ενδιαφέρον!
Χίλια μπράβο!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Φέρτε μου petascii και την καρδιά μου πάρτε!
Αρχικά το είδα στα πεταχτά και είπα από μέσα μου, "αμάν πια με τον σοσιαλιστικό ρεαλισμό στα γραφικά των ρετρό παιχνιδιών!"...
Τόσους αγώνες έδωσε ο προεδρούλης ( εντάξει...μάλλον άλλοι τους έδωσαν) για να αποκτήσουμε αυτά τα λαμπρά custom chips... χάθηκε βρε παιδιά να κάναμε χρήση αυτών, να δούμε αναλύσεις, χρώματα και γιγάντια sprites; Στον Atari ST το πράγμα έχει φτάσει στο απροχώρητο! Λες και ζωγραφίζουν παιδιά και ύστερα περνούν τα "τεχνουργήματα" στον κώδικα!

Τέλος πάντων, πλατειάζω!
Το παίγνιο μας τώρα, είναι χαοτικό, πρωτότυπο και απίθανο.
Η δε μουσική, άκρως ρετρο-πιασιάρικη, σε κάνει να θες να βιδώσεις το volume στη διαπασών και να ξαναγίνεις έφηβος! Αυτή βρε παιδιά είναι η δύναμη της chip music!!! Αυτό είναι αδερφοί μου το ιερό πηδάλιο, που μέσω αυτού πρέπει να πορευτούμε.

Τα "ελαφρά" με την πρώτη αίσθηση γραφικά, μετά από λίγη ώρα, αρχίζουν να "βαραίνουν" σαν αίσθηση, και κοψοχολιάζοντας σε, έχουν τις ίδιες επιπτώσεις με το βασανιστήριο της σταγόνας, μοιάζουν δηλαδή συμπαγή, τεράστια και ασήκωτα! Σαν το πόδι που μας έλιωνε κάποτε στο manic miner!

Ψήφος εμπιστοσύνης από εμένα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Χα!Χα!Χα! Είστε όλοι σας ωραίοι!

@turrican είσαι γίγαντας,ρε ! Τα ίδια περίπου είχα σκεφτεί (και μεταφέρει) κι εγώ στον Tomasz. Βαδίζουμε στο ίδιο μονοπάτι, εδώ πέρα.;)

Παρότι minimal, εντούτοις κάτι έχει και σε κάνει να γουστάρεις να (ξανα)παίζεις, έτσι; Να σας μαρτυρήσω κάτι εκ των έσω; Κάποιοι του είχαν εκφράσει την δυσαρέσκεια τους για τα γραφικά. Πολύ μικρά και σχεδόν αδιάφορα και εκνευριστικά, είχαν πει. Ο δικός σου ήταν έτοιμος να τα παρατήσει. Μου είχε στείλει ένα μακροσκελές μήνυμα και μου είπε ότι το να αλλάξει τα sprites ήταν αδύνατον. Είχε "φάει" ήδη σεβαστό χρόνο, ελεύθερο χρόνο του ίδιου, στερημένου από την οικογένεια του, (μήνες, για να ακριβολογούμε) παρέα με τα ντοσιέ, τα χειρόγραφα και έναν ορυμαγδό γραμμών κώδικα μηχανής.
...
Τα "ελαφρά" με την πρώτη αίσθηση γραφικά, μετά από λίγη ώρα, αρχίζουν να "βαραίνουν" σαν αίσθηση, και κοψοχολιάζοντας σε, έχουν τις ίδιες επιπτώσεις με το βασανιστήριο της σταγόνας, μοιάζουν δηλαδή συμπαγή, τεράστια και ασήκωτα! Σαν το πόδι που μας έλιωνε κάποτε στο manic miner!
...
Αυτό ακριβώς! Εξάλλου πίστευε ότι αν μεγαλώσει τα sprites, πέρα του ότι μετά από λίγο θα φάνταζαν βαριά και ασήκωτα στον παίκτη που πρέπει να βρίσκεται σε συνεχή εγρήγορση στα δρώμενα επί της οθόνης, θα έπρεπε ακόμα να θυσιάσει σημαντικό τμήμα πίστας, οπότε σε μικρότερο πεδίο δράσης το παιχνίδι θα έχανε αυτομάτως σε game play. Δίκιο είχε.

Λοιπόν, εσένα σου αρέσει; με ρώτησε. Πες μου ειλικρινά οπότε το συνεχίζω ή το παρατάω...Το ολοκλήρωσε. Α, του είπα μαζί με τα πολλά, ότι με το game over επίσης χρειαζόταν κάτι πιασάρικο, κάτι όμορφο και έξυπνο που να αντισταθμίζει λίγο κι αν θέλετε να εμπλουτίζει το minimal του παιχνιδιού. Αυτό που είδα μου αρέσει.

Όσο για την μουσική...Gaetano είναι αυτός! Δεν νομίζω να ταίριαζε κάτι άλλο, ως επένδυση στο παιχνίδι, έτσι; :thumbup:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Φορτώστε το σε 64άρη και ρίξτε το μια ματιά. Για να δω τώρα scorάκια...
Λοιπόν, ή εγώ δεν "το 'χω" με το συγκεκριμένο παιχνίδι ή απλά δεν είμαι συγκεντρωμένος! Τα scores μου μέχρι στιγμής ντρέπομαι να τα κοινοποιήσω!
Έχω ελεύθερο απόγευμα... Θα το παλέψω, και αν έχω κάτι αξιοπρεπές θα σου πω! Αλλιώς... "μην είδατε τον Παναή" ...!!!

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Να σας μαρτυρήσω κάτι εκ των έσω; Κάποιοι του είχαν εκφράσει την δυσαρέσκεια τους για τα γραφικά. Πκαολύ μικρά και σχεδόν αδιάφορα και εκνευριστικά, είχαν πει. Ο δικός σου ήταν έτοιμος να τα παρατήσει.
Δυστυχώς αποτελει τον κανονα στην retro σκηνη τα ασχημα σχόλια. Εχει γεμισει ο κοσμος μ@λ@κες που δεν εχουν τιποτα σοβαρο να πουν. Τα ιδια και με το rpi1541.
Αλλα οπως ειπε και ο Κλιντ Ίστγουντ "Οι γνώμες ειναι σαν τις κwλοτρυπιδες. Ο καθενας εχει απο μια"

υ. γ. σορρυ για το επιθετικό υφακι αλλα με τρελαινει η μη επικοδομιτικη κριτικη.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Βρε Geo...μετράς πολύ εκεί έξω, από ότι κατάλαβα! Αν θελήσουμε κανένα ρουσφετάκι; :rolleyes:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Βρε Geo...μετράς πολύ εκεί έξω, από ότι κατάλαβα! Αν θελήσουμε κανένα ρουσφετάκι; :rolleyes:
...Θα το παίξω ευτραφής Homo Dhmosious Ypallhlous και θα ζητήσω μίζα! :p:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Μπα, δεν μετράω μία. Απλά έχει τύχει κι έχω κολλήσει με κάποιους ωραίους ανθρώπους που ταίριαζαν τα χνώτα μας και εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλον, ακούγοντας και συμπληρώνοντας. Στο κάτω κάτω, ότι μου έχουν στείλει κατά καιρούς, το έχω σεβαστεί και δεν έχω διαρρεύσει τίποτα, πιστεύοντας ότι βάζω κι εγώ μια γνώμη, το κατιτίς για να το βελτιώσω ή να το διορθώσω. 40 χρόνια φουρνάρηδες, είμαστε οι περισσότεροι....έχουμε ψήσει (και ψηθεί ;-) )

Όσο αφορά το score... αφήστε τα παιδιά κι εγώ μαζί σας συμπορεύομαι! Μαζί στο φανερό ή βουρ στην "υπόγα" να κρυφτώ να πνίξω τον καημό και τον πόνο μου! :D Άσε που δεν βλέπω και καθαρά τελευταία...Άτιμη πρεσβυωπία που κάποτε σε κάναμε πλάκα στο MAME.gr και τώρα μου ήρθες για να μείνεις κι εσύ...:geek:x3

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Είμαι σχεδόν βέβαιος πια ότι με μια πρωτοφανώς ανεπτυγμένη ικανότητα Artificial Intelligence επιμελώς καμουφλαρισμένη από τον developer στον κώδικα του παιχνιδιού, όποιος έλληνας παίζει αυτό το παιχνίδι δεν μπορεί με τίποτα και για κανένα λόγο να κάνει σκορ πάνω από 67!

Τι μας κρύβουν; Διαδώστε...!!!

1.PNG