Ultrasatan ή Gotek;

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Χαιρετώ την ομήγυρη και επιστρέφω και πάλι στα ρετρο-κομπιουτερικά δρώμενα μετά από ένα μικρό διάστημα ενασχόλησης με άλλα hobbies, με μία ερώτηση, η οποία απευθύνεται κυρίως σε όσους ασχολούνται με Atari ST.

Έχω λοιπόν στην κατοχή μου έναν Atari 1040STF και έναν STE (4MB). Σε αμφότερους δουλεύουν μια χαρά το floppy disk drives τους και κατά καιρούς, όταν έχω χρόνο και κέφι, γράφω μερικές δισκετούλες από το PC για να τις χρησιμοποιήσω στα Atari. Το θέμα είναι ότι όσο περνούν τα χρόνια η σκέψη "όχι άλλο κάρβουνο" καρφώνεται όλο και πιο έντονα στο μυαλό μου, ήτοι, καλές οι δισκέτες, αλλά πέρασε η εποχή τους - τουλάχιστον για μένα. Σε οποιοδήποτε άλλο retro format διαθέτω έχω και την ανάλογη σύγχρονη & ψηφιακή λύση που μου επιτρέπει να χρησιμοποιώ tape ή floppy images αντί για πραγματικές κασέτες ή δισκέτες. Μονάχα ο ST έχει ξεφύγει. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω το μεγάλο βήμα, και να εξοπλίσω τα Atari μου με ένα Ultrasatan ή ένα Gotek, προκειμένου να μπουν οι δισκέτες οριστικά και αμετάκλητα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω, εσείς που γνωρίζετε τι μου προτείνετε; Gotek ή Ultrasatan; Λάβετε παρακαλώ υπόψη σας τα εξής:

- θέλω να παίζει και στα 2 μηχανήματα

- θέλω να συνδέεται εξωτερικά σε κάποια από τις διαθέσιμες υποδοχές του ST/STE

- δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το concept "σκληρός δίσκος": ούτε developer είμαι, ούτε το DTP του Retro Planet σκοπεύω να κάνω στον Atari

- αν πρέπει να επιλέξω, με ενδιαφέρει κυρίως η χρήση του περιφερειακού σε ST: το έχω ξαναγράψει, για μένα ο STE ήταν too little, too late and not an ST, οπότε...

- δεν έχω ιδέα από hard disk drivers και γενικώς από το πώς χρησιμοποιείται ένας σκληρός στον Atari και τι χρειάζεται

- δεν έχω ιδέα τι DMA chip έχει ο STE μου

- στην περίπτωση GOTEK θα ήθελα να έχει οθόνη και να λειτουργεί και ως drive A:

- δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα φορτώματος εφόσον αυτή είναι τουλάχιστον ίση (ή και μεγαλύτερη) αυτής του πραγματικού floppy

- θέλω να μπορώ να γράψω/μεταβάλλω τα αρχεία (disk images)

Αυτά. Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Πάνο, περιέγραψες λεπτομερέστατα τους λόγους για τους οποίους ΔΕΝ χρειάζεσαι το Ultrasatan!
Αφού δεν σε ενδιαφέρει το concept σκληρός δίσκος, αφού δεν ξέρεις καν πως δουλεύει και τι χρειάζεται σε έναν ST, και αφού σε ενδιαφέρει κυρίως ο STF, ε, τότε είσαι ταμάμ για Gotek.
Το Ultrasatan θα το χαρείς πιο πολύ αν αποδεχτείς αυτό που είναι: απόλυτος αντικαταστάτης ενός σκληρού δίσκου των ST. Και κατά τη γνώμη μου, απαραίτητο συμπλήρωμα ενός STE με 4Mb και TOS 2.06...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Ξέχασα βέβαια να γράψω ότι πλέον υπάρχει η συντριπτική πλειονότητα των παιχνιδιών adapted για να τρέχουν από "σκληρό δίσκο" (λέγε με Ultrasatan) κάτι σαν WHDload στην Amiga. Αυτό σε έναν ST με 1Mb και πάνω RAM είναι ελκυστικό όπως και να το κάνεις...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Χμμμ...θα ήθελα και εγώ κάποτε να δοκιμάσω ένα Gotek, αλλά μόνο για τη χαρά του project...και λόγους μάθησης.
Συνεπώς Πάνο, δεν έχω από πρώτο χέρι εμπειρία με αυτά τα μαραφέτια.

Έχω όμως ως συνειδητή επιλογή το Ultrasatan, και δε βρίσκω κανένα λόγο να συμβιβαστώ με κάτι λιγότερο.
Με το Ultrasatan έχεις ένα εξομοιωτή σκληρού δίσκου! Με το Gotek ένα εξομοιωτή disk drive.

Με το Gotek καταργείς επίσης και το retro disk drive (στεναχωριέμαι), ενώ το Satan απλά το συνδέεις εξωτερικά στο hard disk port.

Tο Satan:

1) Το συνδέεις άνετα και στον ST και στον STE. Οι όποιες διαφορές στη διαμόρφωση του δίσκου ανάμεσα στα δυο μοντέλα απορρέουν απο τις διαφορές του TOS

2) Είναι πολύ γρήγορο σε ταχύτητα μεταφοράς.

3) χρισιμοποιείς SD cards, είναι φθηνές, και (με την κατάλληλη διαμόρφωση), συμβατές με TOS/ dos/win. Τη συνδέεις κατευθείαν στο pc σου και τραβάς τόνους software (Βοηθά που δεν είναι εσωτερικά και δεν έχεις να ξεβιδώνεις τον ST)

4) Ως σκληρός δίσκος σου δίνει απόλυτο έλεγχο στα αρχεία σου, δε μπλέκεις με images, μετατροπές, loaders, ασυμβατότητες. Έχεις ένα κανονικό computer.

5) Το Ultrasatan έχει και εσωτερικό ρολόι (Το πως θα δείξει σωστά ημερομηνία το TOS, είναι ένα πρόβλημα).

6) Κάποια Demos (ιδιαίτερα στον STE) έχουν φτιαχτεί ειδικά για να τρέχουν από σκληρό δίσκο, ενώ ένα συγκεκριμένο δημιουργήθηκε για να "τιμήσει" το Ultrasatan.

7) Οι τελευταίες εκδόσεις του NVDI (αν σε απασχολήσει να φτάσεις τον ST στα όρια) απαιτούν σκληρό δίσκο!

8) Αν σε απασχολήσουν εναλλακτικά multitasking OS/ και γραφικά περιβάλλοντα, θα χρειαστείς σκληρό δίσκο.

9) Κάποιες ενισχυμένες (STE) εκδόσεις παιχνιδιών (by Peter Putnik) έχουν αντικαταστήσει το audio και χρησιμοποιούν μεγάλο file που παίζει κατευθείαν απο το σκληρό δίσκο! Το αποτέλεσμα είναι απίστευτο (cannon folder, Megablast II).

10) Χρησιμοποιώ driver του Peter Putnik (10 ευρώ) και σε δευτερόλεπτα σετάρισα το σκληρό δήσκο (ultra satan) χωρίς κόπο και χωρίς την ανάγκη προηγούμενης γνώσης!

11) Είναι ακριβό!

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Τα έγραψε όλα ο Δημήτρης... εγώ λέω ακριβό και Γαματο, φτηνό και λειτουργικό.

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,403
Αν δεν θα έβαζες σκληρό και δούλευες τον ST με floppies πάρε gotek. Αν και έχω μόνο εσωτερικό, σίγουρα θα σετάρεται και σαν εξωτερικό floppy drive. Με flashfloppy δουλεύει μιά χαρά. Το σέταρα με βάση αυτό το βίντεο αν θες να το δεις.
Προσωπικά θα ήθελα έναν ultrasatan και ακόμα καλύτερα το cosmosex που συνδυάζει pi με ultrasatan και κάνει παπάδες.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Εγώ πάντως το Ultrasatan το καταευχαριστήθηκα! Πραγματικά χωρίς αυτό δεν θα γνώριζα τίποτα από όσα μπορεί να κάνει ένας ST!
Από αυτό τρέχουν σχεδόν τα πάντα πια. Χώρια NVDI, Desktops κλπ. Δεν υπήρξε καμία ανάγκη για δισκέτες μετά την αγορά του!
Αλλά όπως το περιγράφει ο Πάνος, δεν τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Θέλει απλά εναλλακτική λύση του floppy. Μονόδρομος...

Πάντως, αν σε πείσαμε Πάνο και αποφασίσεις Ultrasatan, έχω ό,τι χρειάζεσαι και ευχαρίστως θα βοηθήσω. Από drivers έχω και του Peter αλλά και τον HDDriver αλλά και όλα τα καλούδια που θα σε κάνουν να πεις "αυτός ο ultraδιάολος πως μου ξέφευγε τόσο καιρό"...!!!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο και μου γράψατε. Από όσα διάβασα εδώ και αλλού επιβεβαιώθηκε η λειτουργικότητα του Ultrasatan, αλλά και το ότι αυτό που ψάχνω εγώ είναι μάλλον το Gotek! ;)

Επειδή στο hobby μας παίζει μεγάλο ρόλο η νοσταλγία, I don't give a rat's ass about STE, δυστυχώς και οι νέες κυκλοφορίες επιβεβαιώνουν την άποψή μου περί μηχανήματος για... "τεμπέληδες" προγραμματιστές (απλά δείτε αυτό εδώ εδώ που ζητάει από STE και πάνω). :thumbdown:

Οι διαφορές τιμής στις οποίες έχω βρει Gotek και Ultrasatan (περί τα 35€ και περί τα 100€ αντίστοιχα με ταχυδρομικά) δικαιολογούν το ότι το ένα εξομοιώνει floppy disk drive ενώ το άλλο σκληρό δίσκο και, δεν σας κρύβω, ότι θα είχα ήδη παραγγείλει το Gotek εάν το είχα βρει εξωτερικό και όχι εσωτερικό (όπως έγραψα δεν πρόκειται να καταστρέψω το case του Atari επ' ουδενί λόγο). Οπότε, ή θα βρω εξωτερικό Gotek σε λογική τιμή (αν γνωρίζετε κάτι μου λέτε, έτσι; ) ή θα πάω στο Ultrasatan.

Αυτό που με λύπησε πάντως είναι ότι ψάχνοντας για τον HDDriver δεν βρήκα link παραγγελίας και το ίδιο συνέβη και με τον driver του Putnik, ο οποίος - φυσικά - δεν δέχεται και Paypal. Ένα γαμ***** Buy Now ή Add to Cart δεν μπορεί να βάλει κανείς στον κόσμο του Atari; Hardcoreάδες και εκεί; :lol:

Εγώ πάντως το Ultrasatan το καταευχαριστήθηκα! Πραγματικά χωρίς αυτό δεν θα γνώριζα τίποτα από όσα μπορεί να κάνει ένας ST!
Από αυτό τρέχουν σχεδόν τα πάντα πια. Χώρια NVDI, Desktops κλπ.
Δημήτρη, μια λεπτομέρεια μόνο: Αυτά που είδες να κάνει ο ST όπως λες, στην πραγματικότητα τα είδες σε Mega STE με UltraSatan και έξτρα κάρτα γραφικών! Καλά τα παραπάνω, αλλά ST δεν είναι! Όπως ο Commodore 64 ας πούμε - ο "κανονικός", έστω - δεν είναι ο 64άρης με REU, έτσι και ο ST ήταν ένα floppy based 16μπιτο μηχάνημα με μισό ή ένα ΜΒ μνήμης and that's it. Τα υπόλοιπα, όπως και οι STE, Falcon κλπ είναι μηχανήματα "που βασίζονται στον Atari ST" σε μικρό ή μεγάλο ποσοστό. Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρουν - κατανοητό το να ενδιαφέρουν κάποιους άλλους, μιλάω μονάχα για τον εαυτό μου - και αν δω ένα demo του STE να "κάνει παπάδες" δεν πρόκειται να αναφωνήσω "να, είδατε, ο ST είναι καλύτερος από την Amiga" γιατί δεν πρόκειται για ST, αλλά για ST on steroids. Στον Falcon δεν αναφέρομαι καν, προφανώς...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Δημήτρη, μια λεπτομέρεια μόνο: Αυτά που είδες να κάνει ο ST όπως λες, στην πραγματικότητα τα είδες σε Mega STE με UltraSatan και έξτρα κάρτα γραφικών! Καλά τα παραπάνω, αλλά ST δεν είναι! Όπως ο Commodore 64 ας πούμε - ο "κανονικός", έστω - δεν είναι ο 64άρης με REU, έτσι και ο ST ήταν ένα floppy based 16μπιτο μηχάνημα με μισό ή ένα ΜΒ μνήμης and that's it. Τα υπόλοιπα, όπως και οι STE, Falcon κλπ είναι μηχανήματα "που βασίζονται στον Atari ST" σε μικρό ή μεγάλο ποσοστό. Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρουν - κατανοητό το να ενδιαφέρουν κάποιους άλλους, μιλάω μονάχα για τον εαυτό μου - και αν δω ένα demo του STE να "κάνει παπάδες" δεν πρόκειται να αναφωνήσω "να, είδατε, ο ST είναι καλύτερος από την Amiga" γιατί δεν πρόκειται για ST, αλλά για ST on steroids. Στον Falcon δεν αναφέρομαι καν, προφανώς...
Όχι ρε Πάνο. Τα είδα ΚΑΙ εκεί αλλά όχι ΜΟΝΟ εκεί!
Η λειτουργικότητα ενός σκληρού δίσκου στον ST είναι πολύ πιο ευρεία και δεν εξαρτάται απαραίτητα από τις κάρτες γραφικών κλπ. Ένας 1040 πχ έχει πάρα πολλά να ωφεληθεί. Άπειρες εφαρμογές και παιχνίδια στο σκληρό, nvdi για σαφή επιτάχυνση του γραφικού περιβάλλοντος, accessories, cpx modules κλπ. Αυτά δεν είναι προνόμιο ενός Mega STE ας πούμε, είναι το ίδιο σε όλους τους ST και μόνο όριο είναι η μνήμη. Που στην πράξη με έναν 1040 που έχεις δε νομίζω ότι θα σε προβληματίσει κάπου. Τουλάχιστον εγώ, δεν δυσκολεύτηκα με τον 1040...

Δεν ισχύει λοιπόν αυτό που λες. Είδα επιπλέον δυνατότητες στο παραπάνω setup αλλά δεν μειώνουν σε τίποτα αυτά που είδα σε έναν (ας τον πούμε) απλό ST.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν ξέρω αν πουλάει κανείς εξωτερικό gotek. Ξέρω όμως ότι στο Amibay κάποιος πουλάει rounded cables για εξωτερικό floppy τα οποία δουλεύουν και με το gotek.

Όσον αφορά τους drivers, ναι ο Peter θέλει κατευθείαν επικοινωνία μαζί του για αγορά. Τον HDDriver μπορείς να τον πληρώσεις εδώ.
Βέβαια, εχμμμ, όπως σου είπα τα έχω ήδη κι εγώ ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Όχι ρε Πάνο. Τα είδα ΚΑΙ εκεί αλλά όχι ΜΟΝΟ εκεί!
Η λειτουργικότητα ενός σκληρού δίσκου στον ST είναι πολύ πιο ευρεία και δεν εξαρτάται απαραίτητα από τις κάρτες γραφικών κλπ. Ένας 1040 πχ έχει πάρα πολλά να ωφεληθεί. Άπειρες εφαρμογές και παιχνίδια στο σκληρό, nvdi για σαφή επιτάχυνση του γραφικού περιβάλλοντος, accessories, cpx modules κλπ. Αυτά δεν είναι προνόμιο ενός Mega STE ας πούμε, είναι το ίδιο σε όλους τους ST και μόνο όριο είναι η μνήμη. Που στην πράξη με έναν 1040 που έχεις δε νομίζω ότι θα σε προβληματίσει κάπου. Τουλάχιστον εγώ, δεν δυσκολεύτηκα με τον 1040...

Δεν ισχύει λοιπόν αυτό που λες. Είδα επιπλέον δυνατότητες στο παραπάνω setup αλλά δεν μειώνουν σε τίποτα αυτά που είδα σε έναν (ας τον πούμε) απλό ST.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν ξέρω αν πουλάει κανείς εξωτερικό gotek. Ξέρω όμως ότι στο Amibay κάποιος πουλάει rounded cables για εξωτερικό floppy τα οποία δουλεύουν και με το gotek.

Όσον αφορά τους drivers, ναι ο Peter θέλει κατευθείαν επικοινωνία μαζί του για αγορά. Τον HDDriver μπορείς να τον πληρώσεις εδώ.
Βέβαια, εχμμμ, όπως σου είπα τα έχω ήδη κι εγώ ;)
Δημήτρη, αν θυμάμαι σωστά τον πρώτο μου ST τον απέκτησα ήδη από τα τέλη του '85. Αργότερα τον αντικατέστησα με έναν STFM λόγω του modulator. Από το '89 δούλευα σε computer shop στην Στουρνάρη με κύριο αντικείμενο τα PCs, τον ST και την Amiga. Δεν το λες και ότι ήμουν εκτός του χώρου (lol). Ξέρεις πότε αντίκρισα για πρώτη φορά ST με σκληρό δίσκο; Τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο του 1990, στα γραφεία του USER, όπου και γινόταν το DTP του περιοδικού στο Calamus νομίζω σε Mega ST 2 με σκληρό δίσκο. Αυτός ήταν και ο μοναδικός υπολογιστής της σειράς ST που είχα δει ποτέ με σκληρό δίσκο μέχρι που ασχολήθηκα με το retro computing.

Γράφω τα παραπάνω προκειμένου να καταστήσω σαφές ότι, είτε επειδή μεγάλωσα στην Μπανανία, είτε επειδή δεν είχα αρκετά χρήματα, είτε επειδή κανένας δεν χρησιμοποιούσε σκληρό δίσκο στον ST του, είτε και για τους 3 ανωτέρω λόγους μαζί, το ρεζουμέ είναι ότι προσωπικά ο ST με σκληρό δίσκο για εμένα είναι μία εικόνα εντελώς ξένη και σαφέστατα ποσώς ενδεικτική της πλατφόρμας. Μπορεί εσύ να δοκίμασες τα όσα γράφεις, αλλά επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω αν τα είχε δει έστω και το 5% των χρηστών back in the day. Φυσικά, το ότι όλα αυτά δεν είναι ενδεικτικά της πλατφόρμας και ότι κανείς δεν τα γνώριζε δεν σημαίνει ότι κακώς έκανες που έψαξες και τα βρήκες και τα δοκίμασες, μαγκιά σου και μπράβο σου (ειλικρινά το γράφω, δεν ειρωνεύομαι ή κάτι τέτοιο). Απλά, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν και δεν ταιριάζουν με την εικόνα του Atari ST που έχω στο μυαλό μου. Γι' αυτό και γράφω ότι δεν με ενδιαφέρει η όλη φάση με τον σκληρό δίσκο. Άσχετα βέβαια που φοβάμαι ότι εκεί θα καταλήξω, αφού δεν βρίσκω εξωτερικό Gotek... :(

Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον, χμμμ, θα σε "χρειαστώ" αν πάω προς τον HDDriver γιατί ναι μεν δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να πληρώνω για software, αλλά θεωρώ τα 46€ υπερβολικά. Πόσο μάλλον όταν ο τύπος προσθέτει στο πακέτο μία SD κάρτα και ανεβάζει το κόστος κατά 20€ (!) - αυτό κάτι δείχνει για την γενικότερη συλλογιστική του και την τιμολογιακή του πολιτική... :thumbdown:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Ναι βρε παιδί μου, καταλαβαίνω αυτό που λες. Δεν λέω ότι ο σκληρός δίσκος στον ST είναι ή ήταν κοινό περιφερειακό. Λέω απλά ότι σήμερα με τη δυνατότητα ενός ultrasatan η κατάσταση έχει αλλάξει κατά πολύ! Και σήμερα περισσότερο από ποτέ μπορούμε έτσι να γνωρίσουμε μια άλλη εκδοχή του ST την οποία τότε χάσαμε γιατί αφενός ήταν "πολλά τα λεφτά Άρη" για έναν σκληρό αφετέρου δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να τον αποκτήσεις αφού (σχεδόν) όλοι αποκλειστικά με παιχνίδια τρώγαμε το χρόνο μας! Παρόμοια φάση με Amiga προ WHDload εποχής...
Άλλωστε, εγώ πρώτος είπα ότι ήσουν σαφής και περιέγραψες ακριβώς τους λόγους που ΔΕΝ θέλεις Ultrasatan!

Στα υπόλοιπα, δες και τη λύση του cable που σου είπα. Έτοιμο σε εξωτερικό case δεν ξέρω αν θα βρεις και πόσο θα το βρεις.

EDIT: βρήκα λινκ

Υπάρχει και η πιθανότητα βέβαια να υπάρχει project στο Thingiverse για gotek case και είτε να σε εξυπηρετήσει ένας φίλος με εκτύπωση ή αν είναι οικονομικό να το τυπώσεις με online υπηρεσία. Λίγο χλωμούτσικο πάντως να βγαίνει οικονομική αυτή η δεύτερη επιλογή.

Ο driver του Peter είναι πιο οικονομικός αλλά είναι άλλη έκδοση για κάθε είδος συσκευής ή Atari. Ο HDDriver είναι ένας για όλα και για όλους τους Atari! Σαφώς ακριβουτσικος βέβαια, αλλά με το περιορισμένο target group που απευθύνεται, από κάπου πρέπει να βγάλει κι αυτός...

Εδώ είμαστε αν χρειαστεί. Σου είπα, έχω και τους δύο.

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Δημήτρη, σε ευχαριστώ για το link και την όλη βοήθεια. Σκέφτηκα να προτιμήσω αυτό εδώ, καθώς κάνει την ίδια δουλειά, είναι αρκετά φθηνότερο και σίγουρα λειτουργεί ως disk drive A:, αφού αποσυνδέεις το κανονικό floppy για να το συνδέσεις! Δεν αποκλείω φυσικά αυτό που μου πρότεινες, είναι πιο κομψό και δεν απαιτεί καθόλου άνοιγμα του μηχανήματος, οπότε προσφέρει μεγαλύτερο portability. Θα το δω...

Εννοείται ότι από όσα μου γράψατε (και κάποια που ήδη γνώριζα) σε περίπτωση που θέλω έστω και μια στοιχειώδη αξιοποίηση και του STE πλην του STF, θα πρέπει να στραφώ στο UltraSatan - το καταλαβαίνω και το κατανοώ πλήρως αυτό. Κατά συνέπεια θα το δω το θέμα, θα το σκεφτώ λιγάκι πριν αγοράσω (παίζει και να είναι η πρώτη φορά, lol!), γιατί αν θέλω κάποτε να χρησιμοποιήσω και τον STE θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο με το Gotek.

Το συναίσθημα λέει Gotek αλλά η λογική προστάζει UltraSatan... o_O

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Να κάνεις αυτό που θα ευχαριστήσει την καρδιά σου! :)
Όλα αυτά τα καινούρια μαραφέτια, παρουσιάζουν εξαιρετικό ενδιαφέρον, και αποτελεί κέρδος η απόκτηση τους!
Η Καλύτερη λύση είναι να τα έχει κανείς...όλα! :love:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Αυτό που έβαλε ο Δημήτρης Πάνο σκέτο cable, και θα σου δείξω το μόντ με ένα διακοπτακι για να αλλάζεις ΑΒΒΑ, μόλις τελείωσα ένα για το σύλλογο που δουλεύει αψογα, γκοτεκ πάρε με oled οθόνη και rotary encoder. Το άλλο cable που έβαλες έχει θέματα.

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Αυτό που έβαλε ο Δημήτρης Πάνο σκέτο cable, και θα σου δείξω το μόντ με ένα διακοπτακι για να αλλάζεις ΑΒΒΑ, μόλις τελείωσα ένα για το σύλλογο που δουλεύει αψογα, γκοτεκ πάρε με oled οθόνη και rotary encoder. Το άλλο cable που έβαλες έχει θέματα.
Άκη σε ευχαριστώ. Πολύ φοβάμαι όμως ότι αν πάω για το Gotek που προτείνεις και το καλώδιο που παρέθεσε ο Δημήτρης θα κοστίσει το Gotek όσο το UltraSatan! Για εμένα από τα βασικά προτερήματα του Gotek ήταν και η τιμή του, πέραν του ότι είναι floppy disk drive emulator με ό,τι καλό ή κακό αυτό συνεπάγεται. Αν όμως το κόστος ανέβει στα επίπεδα του UltraSatan δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση (με δεδομένη και την ύπαρξη του STE - αν είχα μονάχα ST δεν θα σκεφτόμουν καν το UltraSatan...).

Εκτός εάν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος κάποια οικονομική λύση για Gotek, οπότε τότε αλλάζει το θέμα...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Γιατί έχεις κολλήσει ότι το Ultrasatan είναι μόνο για STE; Δεν είναι καθόλου έτσι...

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,403
Το Gotek δυστυχώς ακρίβηνε! Πήγε 19.5ε ενώ το είχα πάρει 13ε πέρισυ...

19812

Σέταρα όπως λέει ο τύπος στο video.

Δεν χρειάστηκε να κάνω καμμία μετατροπή στον mega st. Έκατσε ακριβώς στις βίδες του floppy και στο cutout του case:

19813

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω οθονίτσα oled και rotary encoder, δεν ξέρω αν θα φαίνονται χωρίς να πειράξω το case και έχω βολευτεί όπως είναι.

Νομίζω και οι 520-1040 έχουν το ίδιο cutout. Αν δεν μπορείς να το σετάρεις μπορώ να στο φλασάρω εγώ. Αν θες να βρεθούμε, στο φέρνω να το δεις.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Γιατί έχεις κολλήσει ότι το Ultrasatan είναι μόνο για STE; Δεν είναι καθόλου έτσι...
Όχι, ανάποδα πάει: ο STE είναι παντελώς άχρηστος χωρίς το UltraSatan αφού όλα τα παιχνίδια που έχουν μετατραπεί για STE τρέχουν από σκληρό δίσκο. Είναι σαν την φάση της Amiga 1200 που ο μόνος σίγουρος τρόπος να τρέξει τα παιχνίδια της 500άρας είναι σκληρός δίσκος και WHDLoad.

O ST από την άλλη με το UltraSatan παίζει να έχει πρόβλημα με την μνήμη (να μην του φτάνει το 1ΜΒ) πράγμα που θα με οδηγήσει στο να χρησιμοποιώ τον STE! Ρε, για δες πώς μπορεί να μπερδευτεί μια φαινομενικά απλή κατάσταση... :lol:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Το Gotek δυστυχώς ακρίβηνε! Πήγε 19.5ε ενώ το είχα πάρει 13ε πέρισυ...

View attachment 19812

Σέταρα όπως λέει ο τύπος στο video.

Δεν χρειάστηκε να κάνω καμμία μετατροπή στον mega st. Έκατσε ακριβώς στις βίδες του floppy και στο cutout του case:

View attachment 19813

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω οθονίτσα oled και rotary encoder, δεν ξέρω αν θα φαίνονται χωρίς να πειράξω το case και έχω βολευτεί όπως είναι.

Νομίζω και οι 520-1040 έχουν το ίδιο cutout. Αν δεν μπορείς να το σετάρεις μπορώ να στο φλασάρω εγώ. Αν θες να βρεθούμε, στο φέρνω να το δεις.
Χίλια ευχαριστώ για την προσφορά σου! Βρε, πλάκα μου κάνεις; 19€; Εγώ έψαχνα μόνο όσα έγραφαν ότι είναι για Atari ST που τα πουλάνε ένα 50άρικο! Το 20άρικο είναι εντελώς αμελητέο - το δοκιμάζεις και στην τελική αν δεν σου κάνει δεν έγινε και τίποτα!

Το κόψιμο του floppy στον STF μου είναι όπως το δικό σου, αλλά είναι στο πλάι. Λες να χρειαστώ... καθρεφτάκι; :rofl:

Πέραν της πλάκας, αν το flashάρισμο είναι εύκολη υπόθεση μπορώ να ξεκινήσω από ένα Gotek άμεσα και βλέπουμε. Υπάρχουν κάποιες οδηγίες, κάποιο online guide με τα απαραίτητα αρχεία; Και στο USB stick πέραν των images τι άλλο πρέπει να βάλω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
489
Για να πω την γνώμη μου, μου είναι αδιανόητο να δουλέψω st χωρίς σκληρό δίσκο. Εδώ τα 4mb ram μου φαίνονται ελάχιστα.