Ultrasatan ή Gotek;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,831
Όχι, ανάποδα πάει: ο STE είναι παντελώς άχρηστος χωρίς το UltraSatan αφού όλα τα παιχνίδια που έχουν μετατραπεί για STE τρέχουν από σκληρό δίσκο. Είναι σαν την φάση της Amiga 1200 που ο μόνος σίγουρος τρόπος να τρέξει τα παιχνίδια της 500άρας είναι σκληρός δίσκος και WHDLoad.

O ST από την άλλη με το UltraSatan παίζει να έχει πρόβλημα με την μνήμη (να μην του φτάνει το 1ΜΒ) πράγμα που θα με οδηγήσει στο να χρησιμοποιώ τον STE! Ρε, για δες πώς μπορεί να μπερδευτεί μια φαινομενικά απλή κατάσταση... :lol:

Διαφωνώ, δεν είναι έτσι στον Atari ST, αλλά δεν είναι της παρούσης να το αναπτύξουμε!
Μένω στην αρχική μου θέση: ΔΕΝ χρειάζεσαι Ultrasatan αφού σε ενδιαφέρει μόνο το gaming. Βρες ένα Gotek από φθηνή πηγή και το φλασαρισμα θα το κάνεις εύκολα όπως ήδη σου πρότεινε ο Μάνος.
Αφού ο ίδιος έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι μόνο αυτό χρειάζεσαι, γιατί βάζεις αυτογκόλ και μπερδεύεσαι; ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
για ρίξτε μιά ματιά και σ'αυτό
https://www.arananet.net/pedidos/product/satandisk-v4/
Πολύ καλό δείχνει (από άποψη τιμής, σίγουρα, και δεν θέλει και έξτρα καλώδιο :thumbup:), αλλά out of stock δυστυχώς. Και γράφει στην περιγραφή, στα requirements "An Atari ST with at least 1MB of ram". Δημήτρη (@dimfil ) γιατί εσύ γράφεις ότι το 1ΜΒ φτάνει; Αφού και στο site του Putnik να θυμάμαι καλά αρκετά παιχνίδια (στην έκδοσή τους για σκληρό δίσκο) θέλουν παραπάνω μνήμη...

Πάντως, αν βρεθεί αυτό και ένα Gotek στην τιμή αυτού που μου έγραψε ο Άκης τότε παίρνω και τα 2 και ησυχάζω - ένα για τον ST κι ένα για τον STE. Και διαπιστώνω και στην πράξη τα συν και τα πλην του καθενός...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
Λοιπόν, νομίζω ότι κατέληξα. Θα πάρω αυτό εδώ, που είναι άμεσα διαθέσιμο, θα έρθει γρήγορα (εννοώ ότι δεν είναι από Κίνα), έχει OLED οθόνη και είναι ταμάμ για τον ST. Πάει στις 42 λίρες σύνολο βέβαια, αλλά εντάξει, αν είναι να γλυτώσουμε από τρεξίματα, μετατροπές και flashαρίσματα όλα καλά.

Και όταν με το καλό το ξαναβρώ διαθέσιμο θα πάρω και το SATANdisk που πρότεινε ο Χρήστος (thanks!) και κλείσαμε. Έτσι, να το βάλω στον STE, να έχει 4 μέγα RAM και 2-4 γίγα δίσκο για να μπορώ να παίξω... Randomazer και άλλες νέες αξιόλογες παραγωγές αυτού του επιπέδου. :mad:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Πάλι θα σε μπερδέψω παναγιωτη, λοιπόν το satandisk είναι μια παλιά υλοποίηση με άπειρα προβλήματα συμβατότητας. Δεν ξέρω ποσο πιάνουν τα χέρια σου αλλά το τελευταίο γκοτεκ που έφτιαξα πριν ένα μήνα για το st στο σύλλογο εξωτερικό στοίχισε κομπλέ με καλώδιο εξωτερικό, oled, encoder, case switch AB/BA κλπ. €25.
Το γκοτεκ 14€ από αλιεξπρες, 4€ Oled και encoder από grobotronics Αθήνα, 7€ βύσμα αταρι disk εξωτερικό στρογγυλό από ebay. Μια καλωδιοταινια απο floppy την είχα όπως ένα διπλό διακοπτακι και τύπωσα τα στηρίγματα ένα εσωτερικό για το γκοτεκ και ένα εξωτερικό που φέρνει όλα τα κοντρόλ του γκοτεκ μπροστά χωρίς τρύπες και να μπορείς να βλέπεις την οθονιτσα σε περίπτωση που το θες μόνο εσωτερικό έτσι γλυτωνεις και τα 7€ για το βυσμα. Όπως είπα αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και με βοήθεια από εμάς ασφαλως.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,831
Πολύ καλό δείχνει (από άποψη τιμής, σίγουρα, και δεν θέλει και έξτρα καλώδιο :thumbup:), αλλά out of stock δυστυχώς. Και γράφει στην περιγραφή, στα requirements "An Atari ST with at least 1MB of ram".

ΜΗΝ το πάρεις αυτό... Το V4 είναι πρoηγούμενο του Ultrasatan με πολλά ελαττώματα (πολύ πιο αργό, δεν είναι hjot swapable η κάρτα, δεν υποστηρίζεται ικανοποιητικά από drivers). Αν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο, περίμενε να έχεις το budget ώστε να αγοράσεις το Ultrasatan.

[ Δημήτρη (@dimfil ) γιατί εσύ γράφεις ότι το 1ΜΒ φτάνει; Αφού και στο site του Putnik να θυμάμαι καλά αρκετά παιχνίδια (στην έκδοσή τους για σκληρό δίσκο) θέλουν παραπάνω μνήμη...

Μιλάω πάντα με το δεδομένο ότι έχεις έναν 1040 στην κατοχή σου και όχι 520. ST ή STE είναι αδιάφορο στην περίπτωση αυτή.
Στη συντριπτική τους πλειοψηφία τα hd adapted games του Peter θέλουν 1Mb. Κάποια λίγα θέλουν 2Mb ενώ υπάρχουν και κάποια (πολύ λίγα όμως) που παίζουν ακόμα και με 512Κ.
Δεν είναι η μόνη πηγή όμως για hd games. Εξαιρετική συλλογή θα βρεις και από την D-Bug/Automation team αλλά και από Klapauzius.

Συνοπτικά, έχοντας 1Mb μπορείς να τρέξεις τη συντριπτική πλειονότητα από τα games που έχουν patchαριστεί για να τρέχουν από σκληρό δίσκο ή "σκληρό δίσκο".

Πάντως, αν βρεθεί αυτό και ένα Gotek στην τιμή αυτού που μου έγραψε ο Άκης τότε παίρνω και τα 2 και ησυχάζω - ένα για τον ST κι ένα για τον STE. Και διαπιστώνω και στην πράξη τα συν και τα πλην του καθενός...

Αν πάρεις το v4 δεν θα ησυχάσεις... Θα πονοκεφαλιάσεις! Εγώ τα έκλαψα από την πρώτη μέρα... Το είχα βρει διαθέσιμο από κάποιον τύπο στο Amibay και ο Peter μου έστειλε τέσσερις διαφορετικές εκδόσεις του driver του μέχρι να δουλέψει! Είχα ανησυχήσει ότι το v4 είχε κατασκευαστικό λάθος από το συγκεκριμένο προμηθευτή αλλά ο ίδιος ο Peter με διαβεβαίωσε ότι είναι προβληματικό εν γένει από το σχεδιασμό του...

Λοιπόν, νομίζω ότι κατέληξα. Θα πάρω αυτό εδώ, που είναι άμεσα διαθέσιμο, θα έρθει γρήγορα (εννοώ ότι δεν είναι από Κίνα), έχει OLED οθόνη και είναι ταμάμ για τον ST. Πάει στις 42 λίρες σύνολο βέβαια, αλλά εντάξει, αν είναι να γλυτώσουμε από τρεξίματα, μετατροπές και flashαρίσματα όλα καλά.

Και όταν με το καλό το ξαναβρώ διαθέσιμο θα πάρω και το SATANdisk που πρότεινε ο Χρήστος (thanks!) και κλείσαμε. Έτσι, να το βάλω στον STE, να έχει 4 μέγα RAM και 2-4 γίγα δίσκο για να μπορώ να παίξω... Randomazer και άλλες νέες αξιόλογες παραγωγές αυτού του επιπέδου. :mad:

Για τρίτη φορά, μην το σκέφτεσαι το v4! Άκου με και δεν θα χάσεις!
Αφού το Gotek είναι ταμάμ για τη χρήση που θες, παρ'το και αν ποτέ πιστέψεις ότι θέλεις κάτι σαν σκληρό δίσκο μάζεψε φράγκα και πάρε το Ultrasatan, για να μη σου πω κανα Gigafile...

Τέλος, να ξεκαθαρίσω ότι δεν προσπαθώ να σε πείσω να πάρεις Ultrasatan, έτσι; Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό. Απλά ξεκαθαρίζω κάποια "γκρίζα" σημεία που ίσως σου διαφεύγουν μιας και τα hd adapted games στον Atari δεν είναι η ίδια φάση με το WHDload όπου εκεί οποιαδήποτε Amiga χωρίς 1.5Mb Chip RAM και τουλάχιστον 4 ή 8 ακόμα Fast RAM πάει "για βρούβες"...

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
519
Χωρίς να είμαι η αυθεντία των sd card υλοποιήσεων και χωρίς να γνωρίζω για τα θέματα ασυμβατότητας κτλ, εμένα το SatanDisk του 50άρικου με βόλεψε. Έγραψα ένα image με 4-5 directories(partitions), πέρασα τα games που ήθελα(κυρίως adventures) και πάει μια χαρά. Ο Ισπανός με έξτρα κόστος 4-5€ δίνει και ένα καρτάκι με 2 usb θύρες που βυσματώνει στο rom cartridge slot του ST, για να τροφοδοτήσεις από εκει το SatanDisk με usb καλωδιο και να μην εχεις την αναγκη ενος ξεχωριστου τροφοδοτικου. Τις floppy emulator υλοποιήσεις ποτέ δεν τις συμπάθησα μετά τη μία και μοναδική φορά που πήρα κάτι τέτοιο(χωρίς να σημαινει οτι οι floppy υλοποιήσεις ειναι ίδιες), το sd2iec για τον C64 το οποίο το βρηκα απελπιστικα αργο για τα γουστα μου. Το αποτελεσμα είναι ο C64 να βρίσκεται στον πάτο της προτίμησης μου όταν είναι να χρησιμοποίησω ενα μηχάνημα. Τα ίδια και για τα usb floppies του Zaxxon στα Amstrad. Εκει ακολουθησα τη συμβουλη του Δημητρη(VincentGR) και προτιμησα το Μ4 του Duke, που είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου υλοποίηση sd card σε 8bit υπολογιστή και μαλιστα με wifi. Όσο για το Gotek, πολύ μπελαλίδικο για την ηλικία μου, που τώρα πιά θέλω plug and play και χωρίς πολλά ζόρια υλοποιήσεις στα πάντα. Παναγιώτη, για το θέμα του out of stock, δυστυχώς δε βρήκα άλλο τρόπο να το προμηθευτώ απο το να μπαίνω τακτικά στη σελίδα του Ισπανού μήπως και το πετύχω in stock και το πάρω(νομίζω αν θυμαμαι καλά δεν εβρισκα και email επικοινωνιας και το είχε κάπου καταχωνιασμένο - δοκίμασε την επικοινωνία με email) και τελικά το πήρα. Δε γνωρίζω για την αξιοπιστία και τη συμβατότητα του SatanDisk για να σε ενημερώσω σχετικά. Και δε ξέρω και τι ζητά ο καθένας από μία υλοποίηση sd card(να παίζει τα πάντα απροβλημάτιστα? δεν εχω βρει ακόμα sd card υλοποίηση να παίζει τα πάντα απροβλημάτιστα). Εμένα και για τη δουλειά που το θέλω, να τρέχω μερικές δεκάδες αγαπημένα games στον STF, με βόλεψε. Αυτο που ξέρω είναι ότι μόλις τα βγάλει οnline τα καρτάκια ο Ισπανός, αυτα εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού, όπως ακριβώς εξαφανίζονται και τα SmartCard για ZX Spectrum του Retroleum. Και φυσικά, you buy with your own risk.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,831
Εγώ έγραψα τη δική μου εμπειρία, η οποία μετά από πολλές δοκιμές κατέληξε στο εξής συμπέρασμα:
Το satandisk δουλεύει αξιοπρεπώς μόνο με τα έτοιμα images που βρίσκεις. Και μάλιστα με προβληματάκια συμβατότητας όσον αφορά την sd card που θα χρησιμοποιήσεις για να τα γράψεις. Αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις εσύ driver για να κάνεις το δικό σου partitioning (όπως θα έκανες με οποιοδήποτε σκληρό δίσκο δηλαδή) τότε αρχίζουν τα ζόρια! Και προβλήματα συμβατότητας με κάρτες, και αργή ταχύτητα με σαφέστατη διαφορά από Ultrasatan και Gigafile που εγώ δοκίμασα. Για να μην πω για τη δυσκολία να αναγνωριστούν Fat partitions για μεταφορά αρχείων κατευθείαν από PC. Αυτό το τελευταίο δεν θυμάμαι καν αν το πέτυχα, μου είχε γράψει σχετικά ο Peter...
Και δεν το λες και φτηνό...

Δεν ξέρω αν πουλιούνται ή όχι, ξέρω όμως ότι γενικά στην ST κοινότητα δεν ακούγονται και τα καλύτερα οπότε δεν έχω και πολλούς προβληματισμούς για τα δικά μου συμπεράσματα. Νομίζω ότι αν είναι κάποιος διατεθειμένος να δώσει 50 ευρώ για κάτι τέτοιο, δεν είναι δύσκολο να φτάσει τα 90 ευρώ για ένα προϊόν σαφώς καλύτερο.

Θα μου επιτρέψεις επίσης να διαφωνήσω με τα συμπεράσματά σου για το sd2iec. Δεν φταίει εκείνο, τόσο αργά φορτώνει και το 1541! Χωρίς κάποιο fast loader το drive του C64 είναι πιο αργό και από το θάνατο! Δεν είναι τυχαία η μεγάλη ζήτηση και διαθεσιμότητα, αλλά και η επιτυχία ταυτόχρονα όλων αυτών των cartridges που κυκλοφόρησαν.
Αν έχεις κάποιο fast loader cartridge δοκίμασέ το και θα αλλάξεις άμεσα άποψη...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Βάλε ενα kernel jiffydos Χρήστο στον c64 και καθάρισες με το Sd2iec παρότι έχω όλα τα αλλά στην τελική μόνο αυτό χρησιμοποιώ. Και εγώ που το αγόρασα από τον eduaranna σαν δεύτερο για τον σύλλογο το πούλησα άμεσα γιατί πολλά πράγματα που ήθελα δεν δούλευαν σωστά, ειδικά το hd drive emulation σε macemulator στον Αταρι, ναι σε μπέρδεψα...

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,430
Το κόψιμο του floppy στον STF μου είναι όπως το δικό σου, αλλά είναι στο πλάι. Λες να χρειαστώ... καθρεφτάκι;

Έχει βολικό autoboot menu στον st.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
Παιδιά, σας ευχαριστώ και πάλι όλους όσους μπήκατε στον κόπο να μου γράψετε συμβουλές, να μοιραστείτε μαζί μου εμπειρίες και links (@dimfil εγώ μόνο για τα patches του PP γνώριζα μέχρι σήμερα για να καταλάβεις!). Έχει πλάκα που η όλη φάση μπερδεύεται αντί να ξεδιαλύνεται, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο καθένας μας άλλες ανάγκες έχει, άλλο budget, άλλη υπομονή και άλλες ανοχές σε πράγματα που μπορεί να είναι (ή και όχι) εκνευριστικά ανάλογα με την οπτική και τα νεύρα του καθενός...

Πλέον, μετά από τόσα χρόνια, έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω πια ούτε κολλητήρι να έχω στην κατοχή μου και ότι το 100% του "κατσαβιδιάσματος" που ρίχνω προτιμώ να έχει να κάνει με PCs και δη με laptops. Γιατί; Δεν ξέρω, οι μεγάλοι άνθρωποι γεμάτοι παραξενιές δεν είναι; :)

Στα του retro computing εσχάτως θέλω να είμαι όσο γίνεται end user, να βρίσκω λύσεις plug & play με επαρκές documentation και ας τις πληρώνω και λίγο ακριβότερα από άλλες που θα με οδηγήσουν σε ψάξιμο, συναντήσεις, στο να γίνω φόρτωμα σε άλλους, κλπ. Προτιμώ σε όσα δεν γνωρίζω να ρουφάω τις εμπειρίες σας - γι' αυτό και όλο αυτό το thread, άλλωστε - παρά να αγοράζω κάτι και ή να το βάζω στην άκρη ή να με βάζει αυτό σε μπελάδες και τρεχάματα!

Γι' αυτό ας πούμε, εκτιμώ την πρόταση του Άκη και τον ευχαριστώ θερμά, αλλά προτιμώ να πάρω κάτι που να παίξει με τη μία, παρά να flashάρω, να κολλάω βύσματα, να ψάχνω για καλώδια και για ανθρώπους με 3D printers. Αν υπάρχει κάποια λύση έτοιμη που να περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω στην τιμή της και να είναι δοκιμασμένη και λειτουργική, ευχαρίστως να την τιμήσω!

Συμπερασματικά, νομίζω ότι θα καταλήξω στο UltraSatan να τελειώνουμε που θα μπορώ να το συνδέω είτε στο ένα είτε στο άλλο μηχάνημα εξωτερικά και να παίζει με τη μία χωρίς να με πρήζει αυτό και εγώ εσάς!

Επειδή ο Χρήστος έθιξε κάποια θέματα για αντίστοιχα devices σε 8bit μηχανήματα, και επειδή σε αυτά (στα 8μπιτα, ντε!) έχω πολύ μεγαλύτερη εμπειρία - περισσότερη από όση θα ήθελα, ίσως -, θέλω να καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου:

- το SMART card interface της Retroleum για τον ZX Spectrum τα σπάει (και λαμβάνω προφανώς πάντα υπόψη και την σχέση αξίας προς τιμή, γι' αυτό δεν αναφέρω π.χ. το DivMMC).

- αντίστοιχο κατ' εμέ είναι το Budget USB floppy emulator του ZAXON για τον Amstrad 6128: φθηνότερο και απλούστερο στη χρήση του από το Μ4, με λιγότερες δυνατότητες μεν αλλά με το 95% των χαρακτηριστικών και της συμβατότητας που ζητάει ο μέσος χρήστης δε.

- το SD2IEC, όπως ανέφερε και ο Δημήτρης, είναι τόσο αργό όσο και το πραγματικό disk drive του 64άρη. Turbo λύσεις υπάρχουν (πολλές) δεκάδες, είτε σε software είτε σε hardware. Για την τιμή του είναι μια χαρά, με τους όποιους περιορισμούς και ασυμβατότητές του. Μην ξεχνάτε όμως ότι πέραν του Commodore 64 μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε Commodore 16, Plus/4, VIC-20 & Commodore 128, και μάλιστα, στα υπόλοιπα formats, έχει πολύ λιγότερα προβλήματα με turbo loaders κλπ απ' ότι στον C64.

- για τα 8μπιτα μηχανάκια της Commodore υπάρχει και ο απόλυτος tape emulator, το - σχετικά άγνωστο - Cassiopei που κάνει εξαιρετική δουλειά, παίζει τα πάντα και στα πάντα και μάλιστα και με κανονικές και με turbo ταχύτητες.

- τέλος, για τα συμπαθή Oric-1 και Atmos συστήνω το (σχετικά σύγχρονο) Erebus που προσφέρει εξαιρετικό tape emulation σε λογικότατη τιμή.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Βασικά υπάρχει αυτή η λύση που είναι πολύ πιο βολικη και την υλοποιούμε αυτό τον καιρό,
Μόλις έχω νεωτέρα θα ενημερώσω, ίσως φτιάξουμε και μερικά για όσους ενδιαφέρονται με το σπορ μπας και πάρουμε φτηνότερα τα blue pills, υπολογίζω κόστος συνολικό στα 10€.
Προσπαθώ να ζωγραφίσω ένα pcb σε kicad να μπαίνει απευθείας στην εξωτερική είσοδο του hd Atari.

Last edited:

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
500
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η αναφορά στον πέρα.

Βλέπω να το χτίζω κι εγω