Versa Cart C64, ετοιμάζεται....

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Καλησπέρα σε όλους, όσο είμαι στην αναμονή για το Eeprom, σας αφήνω ότι μπόρεσα να ετοιμάσω από την καταπληκτική κάρτα Versa Cart, η οποία ελπίζω να φιλοξενήσει το περίφημο rom JiffyDOS...

Θα σας κρατήσω ενήμεροι...

Attachments

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,781
Είχα την εντύπωση ότι η Versa μπορεί να προσομοιώσει μόνο διαφόρων ειδών cartridges!
Αν βρήκες τον τρόπο ή αναφορά κάπου για την ενσωμάτωση kernal, είναι ιδιαίτερα σημαντικό! Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες πάνω σ'αυτό;

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Καλησπέρα, μπορείς να δεις εδώ, κάπου προς τη μέση, αναφορά στην Versa Cart που έκανε ο @geoanas :

https://iamretro.gr/forum/threads/Μαστορεύοντας-με-cartridges-στον-c64.9388/

Στο Ultimax mode η ROMH αντικαθιστά τον λειτουργικό πυρήνα kernal στην $E000. H ROML παραλείπεται.
Οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται... θα δούμε!

Για λεπτομέρειες αναλυτικές:

https://github.com/bwack/Versa64Cart/blob/master/v1.3/pdf/Versa64Cart_v1_3.pdf

και αναφέρει:

In the “ultimax” modes, the Kernal ROM (0xE000 – 0xFFFF) is replaced by the content of the EPROM of the Versa64Cart. The Reset vector is located at 0xFFFC and 0xFFFD. This is a guidepost for the microprocessor, which shows where to start the execution after the processor was powered up (or received a RESET pulse). This way, the software in the EPROM will completely take control.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,875
Για να δούμε, θα πετύχει άραγε το πείραμα; ;)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,781
Χμμμ...
Όπως το είχα καταλάβει εγώ, τα περιεχόμενα των αντίστοιχων διευθύνσεων μνήμης αντικαθίστανται από εκείνα του Cartridge σε Ultimax mode, όχι ο kernal ως "οντότητα" έτσι απλά. Μπορεί βέβαια να μην το είχα καταλάβει καλά με βιαστική ανάγνωση.
Κάποια cartridges έχουν λύσεις τέτοιου είδους (πχ Easyflash3) αλλά μακάρι να υπάρχει τόσο απλή λύση για ένα cartridge based kernal του τύπου "γράφω την kernal rom σε eprom" γιατί όπως καταλαβαίνεις θα είναι σωτήριο!
Περιμένουμε εναγωνίως!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,875
...κι εγώ Δημήτρη έχω τις επιφυλάξεις μου, αλλά από την άλλη πάλι διαβάζοντας το κείμενο κάτι με τρώει να το δοκιμάσω! :)

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Δεν ξέρω, δεν το έχω κάνει ποτέ :) αλλά πάντα έχω μία ελπίδα όταν ξεκινάω κάτι...

Εν το μεταξύ, βρήκα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικό με τη Versa Cart και γενικά με το memory addressing του commodore... εδώ:

http://c64os.com/post/versa64cart

λέει κάπου:

The code in an Ultimax cartridge expects to be mapped to these memory regions and won't run from anywhere else. But, it is a simple matter for the PLA to activate the ROMH line and deactivate all the other lines (including the KERNAL) when its address lines read either $E or $F, and the EXROM and GAME lines indicate a MAX cartridge is plugged in. It's just a byte stored at that address of the PLA's memory.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,781
...κι εγώ Δημήτρη έχω τις επιφυλάξεις μου, αλλά από την άλλη πάλι διαβάζοντας το κείμενο κάτι με τρώει να το δοκιμάσω! :)
Δυστυχώς είμαι απαισιόδοξος γιατί έριξα μια γρήγορη ματιά στο pdf και αναγράφει ότι "is not suitable to run a kernal..."
Ελπίζω στην επιμονή και των δύο σας και στην πιθανότητα να έχω καταλάβει λάθος...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,875
Ναι, δίκιο είχες. Μόλις τώρα έκανα δοκιμές και δυστυχώς δεν απέδωσαν

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Δυστυχώς είμαι απαισιόδοξος γιατί έριξα μια γρήγορη ματιά στο pdf και αναγράφει ότι "is not suitable to run a kernal..."
Ελπίζω στην επιμονή και των δύο σας και στην πιθανότητα να έχω καταλάβει λάθος...
Τι να πω, θα δοκιμάσω κι εγώ μπας και... πάντως στο PDF αναγράφει:

The Versa64Cart is not suitable to run a Kernal or software, which require bank switching by that software (e.g. games > 16k).
και από τι καταλαβαίνω, εκτός αν δεν το πιάνω σωστά, λέει ότι δεν είναι κατάλληλο για KERNAL ή SOFTWARE που χρειάζονται BANK SWITCHING από το ίδιο το software, και αναφέρει παράδειγμα παιχνίδια > 16k...

εγώ καταλαβαίνω ότι αν χρειάζεται bank switching τότε δεν είναι κατάλληλο... η ερώτηση είναι αν το JiffyDOS το χρειάζεται αυτό το bank switching.

Τι λέτε;

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Κάποιες άλλες πηγές ενδιαφέρουσες:

https://github.com/SukkoPera/OpenC64Cart

You will also need to configure the ROM and EXROM/GAME jumpers for the chosen image, according to the following table:

ModeROMGAMEEXROMNotes
ROMLLOOpenCloseMost common setting
ROMHHICloseCloseUsed for 16 KB cartridges, so does not apply here
UltimaxHICloseOpenOriginally used for cartridges for the Japanese MAX Machine, will work even if the kernal ROM is damaged

και:

http://blog.worldofjani.com/?p=879

There are basically three types of cartridges for the C64:

8K Cartridge, $8000-$9FFF (ROML).
GAME = 1, EXROM = 0
ROML is read only. Basic ROM and Kernal ROM are available.

16K Cartridge, $8000-$9FFF / $A000-$BFFF (ROML / ROMH).

GAME = 0, EXROM = 0
ROML/ROMH are read only, Basic ROM is overwritten by ROMH.

16K Cartridge, $8000-$9FFF / $E000-$FFFF (ROML / ROMH). Ultimax mode.

GAME = 0, EXROM = 1
Ultimax mode is an emulation of the Japanese CBM machine called “MAX”. It is a predecessor of the C64 with less RAM. In Ultimax mode ROMH replaces the kernal at $E000. You do not need ROML for a cartridge to function and can be left out.

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Επίσης ρώτησα των δημιουργό του άρθρου που είχα αναφέρει και μου απάντησε το εξής :

Gregory Nacu

Hi, that's a good question. Unfortunately, it is not possible to replace the KERNAL ROM (or the BASIC ROM) with a Versa64Cart.
The Versa64Cart is for expansion ROMs only. The chart in the "extended memory map" section above shows where the the Versa64Cart's ROMs can be mapped. If configured in Ultimax mode, an 8K external rom will be mapped in where the KERNAL is, but unfortunately, it has sweeping changes to the rest of the C64's memory map too.
The least expensive way replace the KERNAL via an external cartridge, as far as I know, is the EasyFlash 3. I'm not certain if the regular EasyFlash can also change the KERNAL ROM.

Οπότε, μάλλον έχετε δίκαιο :(

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,875
Τι να πω; Θα ξαναδοκιμάσω αύριο σε διαφορετικό μηχάνημα. Η δοκιμή έγινε στον διάφανο με το SuperKernal και ψυλλιάζομαι ασυμβατότητες.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,781
Εγώ το καταλαβαίνω αλλιώς, καθώς το συγκεκριμένο bank switching αναφέρεται στην πρόσβαση στην eprom, και υποστηρίζονται συγκεκριμένα cartridge types μέσω του Versa σε αυτήν.
Γενικώς έχω καταλήξει ότι δεν γίνεται έτσι απλά. Σίγουρα γίνεται αφού άλλα projects το κάνουν (easyflash3, 1541 ultimate κλπ) όμως ο περιορισμός του Versa cartridge προέρχεται από την ίδια του την κατασκευή η οποία βασίζεται σε απλό hard wiring των σημάτων ενώ οι άλλες κάνουν τα "μαγικά" τους με τη βοήθεια firmware κλπ...

Πριν παρεξηγηθώ, να τονίσω ότι δεν αποθαρρύνω την προσπάθεια σε καμία περίπτωση! Γνώμες αλλάζουμε για να δούμε τι είναι δυνατό και τι όχι με το συγκεκριμένο cartridge. Μακάρι να είμαι λάθος! Φαντάζεστε πόσο σημαντικό θα ήταν να μπορούσαμε απλά να γράψουμε κάποιον kernal σε μια eprom σε cartridge! Απλό, εύκολο και οικονομικό!

Edit: Διάβασα το νεότερο μήνυμά σου. Άρα δυστυχώς έχω δίκιο σε αυτό που ανέφερα στην αρχή και αφορούσε τις περιοχές της μνήμης...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,875
OK! Nice :) Τώρα διάβασα το update με την απάντηση

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,875
Πάντως αν είναι να χρησιμοποιήσεις cartridge για επιτάχυνση διαδικασιών loading, τότε Ogryzek is your friend. Άσε που με το Jiffy αποχαιρετάς την κασέτα. Με το Ogryzek θα έχεις turbo load και σε tape (δεν το έχω δοκιμάσει...ακόμα)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,781
Πάντως αν είναι να χρησιμοποιήσεις cartridge για επιτάχυνση διαδικασιών loading, τότε Ogryzek is your friend. Άσε που με το Jiffy αποχαιρετάς την κασέτα. Με το Ogryzek θα έχεις turbo load και σε tape (δεν το έχω δοκιμάσει...ακόμα)

Πράγματι το Ogryzek είναι μια εξαιρετική επιλογή!
Δεν έχω καταλάβει όμως (δεν έδωσα και την αρμόζουσα σημασία ίσως όταν το δοκίμαζα) αν αντικαθιστά τον kernal ή συμπληρώνει/αλλάζει τον υπάρχοντα με τις ρουτίνες του Wegi.

Άντε, με βλέπω ΣΚ να κατεβάζω C64 με Ogryzek για δοκιμές γιατί μου έλειψε!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,781
Ο Skoe το έχει ήδη "ψήσει" με το Easyflash3 που δίνει χώρο στο cartridge για οκτώ kernals!
Αυτό το pdf του δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου και ίσως (δεν το γνωρίζω φυσικά) να είναι γραμμένο κατά την ανάπτυξη του EF3. Δεν είδα και κάποια ημερομηνία να καταλάβουμε πότε τα έγραψε όλα αυτά. Ίσως ακόμα να είναι και μέρος του Easyflash2 το οποίο... ποτέ δεν είδαμε!
Σε αυτό το pdf όμως φαίνεται και ο λόγος για τον οποίο το Versa64 δεν μπορεί να γίνει (έτσι απλά τουλάχιστον) kernal replacement...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
839
Ένα άλλο που παρατήρησα με την vesa είναι ότι έχει ασυμβατοτητες σε ultimax mode. Όποτε θα δούμε ότι το dead test δεν δουλεύει σε μερικά ρεβιζιον c64, όπως δεν δουλεύει και στο αυθεντικο Commodore Max, έχει μερικά defects σχεδιασμού.